نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

آشنایی 50 هزار زن خانه‌دار با مفهوم صرفه‌جویی در مصرف آبمدیرکل روابط عمومی آب و فاضلاب کشور گفت: به زنان خانه‌دار روش‌های درست خانه تکانی آموزش‌ داده شده است. امسال حدود 50 هزار زن خانه‌دار با مفهوم صرفه‌جویی در مصرف آب آشنا شده‌اند.

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 21 اسفند 1397 - 11:15


محمد خلیلی پیر درهمایش "ردپای آب" و رونمایی از طرح ملی آموزشی "بانوی آب" که در دانشگاه فردوسی برگزارشد، اظهار کرد:دراین چند سال با قهر طبیعت و استمرار خشکسالی همه به این باور رسیده‌اند که بحران آب مسئله جدی است.

وی افزود: در سال‌های گذشته در مورد مسئله کمبود آب صحبت‌ها و همایش‌های زیادی برگزار شد ولی هیچگاه اثرگذار نبوده‌اند. در سال‌های اخیر تصمیم بر این شد تا رویکرد خود را در این زمینه تغییر بدهند و آموزش‌های مستقیم و چهره به چهره داشته باشند.

مدیر کل روابط عمومی آب و فاضلاب کشور عنوان کرد: پویش‌ها و برنامه‌های اجتماعی متعددی برگزار شد که بسیارتاثیرگذار بود. اولین تجربه آموزش  کودکان بودند، تحت عنوان "جشنواره فراگیری نخستین واژه"  در این راستا به کودکان زیادی آموزش داده و 10 جشنواره در این زمینه برگزار شده است. در سال 97 یک میلیون دانش آموز با مفاهیم صرفه‌جویی آب آشنا شدند.

وی ادامه داد: گروه دیگری که در این راستا کمک شایانی داشتند زنان بودند. به زنان خانه‌دار روش‌های درست خانه تکانی آموزش‌های لازم داده شد. امسال حدود 50 هزار زن خانه‌دار در زمینه صرفه جویی درست مصرف آب را می‌داند.

مدیر کل روابط عمومی آب و فاضلاب کشور بیان کرد:  برای مدیریت بحران آب همه اقشار جامعه مورد هدف قرار گرفته‌اند به دلیل اینکه صرفه جویی در مصرف آب به یک عزم ملی و سراسر نیاز دارد.

خلیلی تاکید کرد: پویش اجتماعی دیگر در خصوص بحران آب در حوزه آموزه های دینی است که از مبلغین در مراسم‌های متفاوت مانند ماه رمضان، ماه محرم و صفر....برای آموزش  به شهروندان استفاده شده است.

وی تصریح کرد: در سال 97، حدود 20 هزار مبلغ دینی در شهرهای مختلف با مفهوم آب وصرفه جویی آن آشنا شده‌اند و از آنها به صورت جدی استفاده می‌شود.

در ادامه این همایش حسین اسماعیلیان در زمینه بحران آب اظهار کرد: در چند دهه گذشته جمعیت شهری کشور رشد چشم‌گیری داشته و این روند همچنان ادامه دارد. این موضوع منجر به توسعه روزافزون سکونتگاه‌های بیشتر شهری و شگل‌گیری ابر شهرها شده است.این رشد نا متعادل فضاهای شهری مشکلات انسانی بر منابع طبیعی را به وجود آورده است

وی افزود: مشهد جزو یکی از شهرهایی است که به دلیل بزرگ شدن سریع آن و جمعیت بالا با مشکلات متعدد مواجه است. یکی از چالش‌های اساسی این شهر مدیریت در مصرف نادرست آب است.

مدیر‌عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد بیان کرد: رویکردهای نادرست عرضه و مدیریت آب منجر شده است تا از منابع زیرزمینی استفاده شود که این امر باعث تخریب منابع زیرزمینی شده است.

اسماعیلیان ادامه داد: تصمیم بر این است که رویکرد مصرف آب مشهد تغییر کرده و در این راستا همه شهروندان مشهد باید همکاری لازم را داشته باشند.

وی در خصوص دو گونه اقدامات در عرصه سیاست عمومی و توسعه خاطرنشان کرد: ابتدا ساختن سد، شبکه انتقال و توزیع آب که از نوع فناوریست. دوم مسئله در این زمینه که مهمترین وجه این توسعه است تغییر رفتار شهروندان درخصوص مصرف آب که از نوع اجتماعی است در زیر ساخت‌ها نیز باید تغییر ایجاد شود.

منبع: ایسنا

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha