نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

ناکامی‌هایی در دولت فعلی در حوزه زنان وجود دارد/ خانه‌داری، شغل شریفی است که هنوز هم از آن غفلت می‌شود

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 24 اردیبهشت 1398 - 12:19


 دستیار سابق ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: باید قضاوت‌های ما منصفانه باشد و ارزیابی موفقیت‌ها و ناکامی‌ها در چارچوب رویکرد‌ها و سیاست‌های همان دولت باید صورت بگیرد.

شهیندخت مولاوردی دستیار سابق ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره میزان فعالیت دولت فعلی در حوزه زنان، گفت: زمانی که قرار بود بنده به عنوان کسی که حقوق خوانده است، بر این مسند قرار بگیرم، انتظار داشتم تا بعد از حضورم، مجلس را لایحه باران کنیم اما عملا این اتفاق نیفتاد و زمانی که در کوران کار قرار گرفتم متوجه شدم کار خیلی سخت‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کردم.

وی با تاکید بر اینکه قطعاً ناکامی‌هایی در حوزه زنان در این دولت بوده است، خاطرنشان کرد: ما هر قدمی که برای اصلاح قانون در  حوزه زنان برداشتیم اقدامی صورت نگرفت. یکی از این قدم‌ها همان بحث قانون گذرنامه و خروج زنان از کشور که ما نیاز به تبصره و اصلاح داشتیم، ما فقط می‌خواستیم این قانون را اصلاح کنیم.

وی گفت: باتوجه به سختی‌های موجود، در ادامه کار خود ترجیح دادیم تا تمرکز خود را بر لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت بگذاریم، که در مجموع برای این لایحه چندین پیشنهاد اصلاحی داشتیم. با وجود اینکه بخشی از کار این لایحه در دولت دهم آماده بود که ما  ۳ تیم پژوهشی تشکیل دادیم که ۲ تیم آن  از قوه قضاییه بود، بالاخره در اسفند سال ۹۵ این لایحه را به دست دولت رساندیم، اما به دلیل اینکه بخشی از این لایحه قضایی بود، طبق تفسیر شورای نگهبان این لایحه به قوه قضاییه ارجاع داده شد و هنوز نمی‌دانیم چه سرنوشتی در انتظار این لایحه است.

دستیار سابق ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، گفت: ما موارد متعدد دیگری اعم از تعیین تکلیف فرزندان تابعیت ناشی از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، اصلاح و حذف تبصره ماده ۴۲ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست، بحث انتقال فرزند خوانده با سرپرست را پیگیری کردیم. متاسفانه تغییر اساسی و وضع یک قانون جدی را تاکنون در حوزه زنان نداشتیم.

مولاوردی با اشاره به تلاش‌های دولت‌های نهم و دهم در حوزه زنان تصریح کرد: باید قضاوت‌های ما منصفانه باشد و ارزیابی موفقیت‌ها و ناکامی‌ها در چارچوب رویکرد‌ها و سیاست‌های همان دولت باید صورت بگیرد. من معتقدم موفقیت‌های دولت نهم و دهم در چارچوب رویکرد‌های خود بسیار خوب بود.

دستیار سابق ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه حمایت از شغل شریف خانه‌داری یکی از اقدامات مثبت دولت قبل بود، اظهار داشت: ما هم خانه‌داری زنان را ارج می نهیم و  معتقدیم هنوز هم ارزش این کار آنگونه که باید و شاید بروز و ظهور پیدا نکرده است.

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha