نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

درخشش بانوی کارآفرین کهگیلویه و بویراحمدی

ایجاد شده در تاریخ: چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 - 14:45


در شرایطی که جامعه از بیکاری و رکود فعالیت های اقتصادی رنج می برد و عده ای برای سودجویی بیشتر از هر ترفندی استفاده می کنند اما مرضیه نادری بانوی کهگیلویه و بویراحمد با همتی مضاعف در سنگر تولید و کارآفرینی به صلابت کوه دنا تلاش می کند.

این کارآفرین که در عرصه صنایع دستی فعالیت می کند در سایه برنامه ریزی با کمترین امکانات با وجود فرصت های نابرابر کسب و کار در مناطق کمتر توسعه یافته برای افراد زیادی فرصت شغلی فراهم کرده است.

برگزیده شدن تعاونی این هنرمند خلاق در چند جشنواره کشوری و استانی گویای موفقیت های این بانوی ساعی است.

کسب لوح تقدیر از معاون امور زنان ریاست جمهوری ازسوی این کارآفرین برتر در هفته جاری از افتخارات این شیرزن است که به صلابت دنا دنیایی از توفیق و تلاش را عجین کار،فعالیت و همت بلند خود کرده است.

کسب عنوان غرفه برتر در بیست و نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی، نمایشگاه عیدانه درمحل دائمی نمایشگاه هایی بین المللی تهران در روز پانزدهم اسفند سال 1396، غرفه برتر در نمایشگاه هفته پژوهش درسال 1396،کسب مقام چهارم استعداد برتر درجشنواره گردشگری غذا و هنرآشپزی ایران در شهریور 1397 از دیگر موفقیت های این بانوی تلاشگر است.

مرضیه نادری که روزی با دستان خالی کمر همت برای از پای درآوردن غول مشکلات گذاشت اکنون 50 نیروی انسانی با حق بیمه و 300 نیروی غیرمستقیم دارد.

او که دانش آموخته رشته فرش و صنایع دستی بافت و دانشجوی کارشناسی رشته مدیریت فرهنگی است در زمینه های گلیم ساده دورو ،گلیم فرش،گلیم تابلویی تاپستری،گلیم های نقش برجسته،انواع کیف چرم،کیف یه روچرم یه روگلیم،کیف گلیمی،انواع فرشهای دستبافت ،تابلو فرش ،جاجیم،گبه صادرات ازخارج کشور ،میزوصندلی سنتی، بالش و پشتی سنتی،روتختی باچرم وگلیم نخ مرینوس، لباسهای محلی و سنتی استان کهگیلویه و بویراحمد ،انواع میخک و مهلو فعالیت می کند.

کمبود مواد اولیه که این بانوی ساعی را مجبور به سفر به استان های قم و تهران می کند و حتی سنگ اندازی برخی رقیبان نتوانست او را از تلاش باز دارد.

این بانوی تلاشگر کمک برای فروش محصولات تولیدی و فراهم کردن زمینه صادرات را مهمترین خواسته فعالان صنایع دستی از مسئولان عنوان می کند.

او از اینکه تولیدکنندگان ناچارند برای فروش محصولات خود دست به دامن دلالان شوند نگران است.

این کارآفرین موفق تولیدات خود را در نمایشگاه های خارج و داخل کشور به فروش می رساند.

او تاکنون در 27 نمایشگاه صنایع دستی حضور داشته است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کهگیلویه وبویراحمد از برگزیده شدن موسس آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای نهال شهر یاسوج توسط معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به عنوان کارآفرین برتر خبر داد.

فرج اله راد اظهار داشت:مرضیه نادری موسس آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای شهر یاسوج که در حوزه صنایع دستی فعالیت دارد و توانست در این زمینه در سطح استان اشتغالزایی کند و در طرح انتخاب مردمی زنان کارآفرین برتر که توسط معاونت ریاست جمهوری در امور بانوان و خانواده برگزیده و به عنوان زن کارآفرین برتر در کشور شناخته و لوح تقدیر دریافت کند.

وی بیان کرد:مشارکت زنان در کلیه زمینه های زندگی اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی یکی از مهمترین عوامل دستیابی به توسعه پایدار اقتصادی در جامعه است .

مدیرکل تعاون،کار ورفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد می گوید: این بانوی کارآفرین الگویی برای دیگر زنان متقاضی کار و تولید است.

پروانه نیک پرام اضافه کرد: در شرایط کنونی که زیرساخت ها از جمله آموزش اعطای تسهیلات فراهم است زنان صاحب مهارت می توانند کارآفرینان خوبی باشند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت:یکهزار و 250 نفر از هنرمندان مناطق شهری و روستایی این استان در یک سال گذشته آموزش های صنایع دستی را فرا گرفتند.

پریسا راد افزود: روستاهای سربیشه، بیدزرد، رودشتی، درویش آباد،سرتیپ آباد و دهستان زیلایی از جمله مناطقی هستند که دوره های صنایع دستی در آن انجام شد.

وی با اشاره به اینکه افزایش کیفیت محصولات صنایع دستی و بازار پسند شدن این تولیدات نیازمند آموزش های به بافی است افزود: اجرای دوره های آموزشی در اولویت های برنامه های میراث فرهنگی برای تحقق شعار سال با عنوان رونق تولید است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد تصریح کرد: سال 1397، یک هزار 461 هنرمند صنایع دستی این استان کارت شناسایی دریافت کردند.

راد از صدور 562 پروانه تولید انفرادی و 12 واحد کارگاهی در یک ساله گذشته تاکنون برای هنرمندان صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

وی گفت: اعزام هنرمندان برای شرکت در 35 نمایشگاه استان های سراسر کشور و احیای رشته صنایع دستی منسوخ شده جاجیم بافی از دیگر خدمات ارائه شده برای رونق تولیدات صنایع دستی این استان در یک سال گذشته بوده است.

راد همچنین از صدور 23 تخته گلیم تولیدی هنرمندان کهگیلویه و بویراحمدی به ارزش 646 دلار به کشور آمریکا در سال 1397 خبر داد.

وی تصریح کرد: سال 1397 استان کهگیلویه و بویراحمد رتبه نخست پرداخت تسهیلات روستایی در بخش صنایع دستی و مقام سوم تسهیلات فراگیر را کسب کرد.

35 هزار هنرمند صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

سالانه 218 هزار متر مربع انواع صنایع دست بافت در کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.

بیشترین دست بافته‌ها در شهرستان‌های دنا و گچساران تولید می‌شود.

جاجیم بافی، سفره بافی، نمدمالی، نی چیت بافی، مشته بافی، رندبافی، گچمه بافی، ریسندگی، سوزن دوزی، سبدبافی، رودوزی‌های سنتی و سیاه چادر بافی از مهمترین دست بافته‌های سرپنجه هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد است.

استان کهگیلویه و بویراحمد با 720 هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha