نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

به این 5 دلیل زنان می‌توانند کارآفرینان موفقی‌ باشندتحقیقات آمار نشان می‌دهد چنانچه زنان فرصت راه‌اندازی زنان کسب‌وکاری را بیایند و کاری را شروع کنند کارآفرینان بهتری نسبت به مردان هستند و امکان موفقیت آنها در کارشان بیشتر از مردان است.

ایجاد شده در تاریخ: دوشنبه 20 خرداد 1398 - 9:16


مطالعات زیادی درباره کسب‌وکارهای نوپا در بازارهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد بیشتر این کسب‌وکارها توسط مردان راه‌اندازی شده‌اند و زنان سهم کمتری در راه‌اندازی آنها دارند. علی‌رغم این موضوع تحقیقات آمار نشان می‌دهد چنانچه زنان فرصت راه‌اندازی زنان کسب‌وکاری را بیایند و کاری را شروع کنند کارآفرینان بهتری نسبت به مردان هستند و امکان موفقیت آنها در کارشان بیشتر از مردان است.

 

طبق نتیجه آخرین مطالعاتی که توسط مرکز کارآفرینی( ایالات متحده امریکا) با حمایت بانک بارکلیز منتشرشده، علی‌رغم عدم تعادلی که در تعداد کارآفرینان زن و مرد وجود دارد، کنار آمدن با زنان و کار کردن با آنان در مقایسه با مردان راحت‌تر است و نتایج بهتری در کار به همراه دارد. رئیس مرکز تحقیقات کارآفرینی در همین باره می‌گوید: اگر سیاست‌گذاران بخواهند کسب‌وکارهای پایداری برای اشتغال‌زایی هر چه بیشتر در جوامع خود ایجاد کنند بهتر است به سراغ کارآفرینان زن بروند؛ او دلیل این ادعای خود را چنین عنوان می‌کند: زنان در مقایسه با مردان دقت بیشتری در اداره دقیق و کنترل همه جوانب کار خود، به‌ویژه کاری که تازه شروع کرده‌اند، دارند و سود شرکت و مجموعه‌ای که آن را مدیریت می‌کنند از سود شخصی برایشان اهمیت بیشتری دارد. او می‌افزاید: نتیجه مطالعات نشان می‌دهد زنان در مقایسه با مردان بیشتر تمایل دارند تا سودی که از کسب‌وکار خود به‌دست می‌آورند را دوباره در کار خود سرمایه‌گذاری کنند تا به رشد و پیشرفت آن کمک قابل توجهی کنند.

 

اما حداقل ۵ دلیل از نتیجه مطالعاتی مرکز کارآفرینان به‌دست‌آمده که نشان می‌دهد چرا زنان کارآفرینان بهتری نسبت به مردان هستند. این دلایل عبارت‌اند از:

 

زنان ریسک‌پذیری حساب‌شده بیشتری در مقایسه با مردان دارند

نتیجه مطالعات مرکز تحقیقات کارآفرینی نشان می‌دهد زنان به میزان ۸۷درصد و مردان به میزان ۷۳ درصد کسب‌وکار خود را در معرض ریسک‌های مالی قرار می‌دهند. از این آمار ۸۰ درصد از زنان موفق می‌شوند از ریسک خود فرصتی برای کسب‌وکارشان خلق کنند درحالی‌که تنها ۶۷ درصد از مردان موفق به خلق فرصت از ریسک خود می‌شوند؛ این تفاوت بیانگر ریسک‌پذیری بیشتر زنان در مقایسه با مردان است و نشان می‌دهد کارآفرینان زن بیشتر از مردان می‌توانند کسب‌وکار خود را با خطرات پیش رو مواجه کنند و با موفقیت از آن عبور کنند.

 

زنان کمتر از مردان به خود غره می‌شوند

در مطالعات مرکز تحقیقات کارآفرینی تنها ۴۲ درصد از زنان کارآفرین معتقد بودند کسب‌وکارشان موفق است درحالی‌که ۶۷ درصد از مردان معتقد بودند موفق هستند. این مطالعات نشان می‌دهد این تفاوت به دلیل کم‌کاری یا دست آوردهای کمتر زنان کارآفرین نسبت به مردان نیست بلکه به دلیل انست که زنان در کار انتظارات بیشتری از خود دارند و باید موفقیت‌های چشمگیر و بیشتری در کار کسب کنند تا از عملکرد خود احساس رضایت داشته باشند.

 

زنان جاه‌طلب‌تر از مردان‌اند

گزارش‌های مرکز کارآفرینی نشان می‌دهد بیش از دوسوم زنان کارمند مایلند تا کسب‌وکار جدیدی را در سال آینده شروع کنند درحالی‌که تنها یک‌سوم از مردان کارمند از چنین تمایلی سخن گفته‌اند. جالب است بدانید ۴۷ درصد از زنان کارآفرین مشتاق به شروع کسب‌وکار جدید دیگری هستند درحالی‌که این آمار در مورد مردان کارآفرین به حدود ۱۸ درصد می‌رسد.

 

زنان نگاه بلندمدت بیشتری در مقایسه با مردان دارند

تعداد کارآفرینان زن و مرد که می‌گویند آنها علاقه‌مند به رشد کسب‌وکار خود را در ۵ سال آینده هستند تقریباً یکسان است.

 بااین‌حال، مردان و زنان دیدگاه‌های متفاوتی درباره نوع رشد کسب‌وکار دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که احتمال بیشتری وجود دارد تا زنان درآمد خود را به‌منظور رشد کسب‌وکارشان دوباره در همان کسب‌وکار سرمایه‌گذاری کنند، درحالی‌که مردان بیشتر به دنبال رشد سریع هستند و درآمد خود را در جایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که سریع‌تر از کسب‌وکارشان آنها را به پول و سود برساند.

 

تعداد بیشتری از زنان در مواجهه با مشکلات کاری موفق می‌شوند

مسیر موفق شدن برای زنان ناهموارتر از مردان است و زنان باید سخت‌تر و بیشتر از مردان برای موفق شدن کار کنند.

از هر ۵ زن کارآفرین یک نفر می‌گوید دانش فنی مورد نیاز برای کار خود را ندارد درحالی‌که از هر ۲۰ مرد کارآفرین تنها یک نفر چنین می‌گوید. یک‌چهارم از زنان کارآفرین می‌گویند که شبکه‌های ارتباطی لازم برای ایجاد کسب‌وکار خود را ندارند درحالی‌که کمتر از یک نفر در ۱۰ مرد کارآفرین این مشکل را اظهار می‌کند. اما جالب است بدانید تحقیقات نشان می‌دهد علی‌رغم این تفاوت‌ها زنان کارآفرین به دلیل پشتکار و تلاش بسیار زیاد خود نه‌تنها از حل این معضلات برمی‌آیند که دو برابر مردان کارآفرین سود مالی به‌دست می‌آوردند و دست پرتر از مردان از این مشکلات بیرون می‌آیند.

 

منبع خبری: گسترش‌نیوز

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha