نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

شعار دهه کرامت؛ مهربانی به رسم اهل بیتشعار دهه کرامت امسال با توجه به بیانیه گام دوم و حواث سیل انتخاب شده است

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گفت: شعار دهه کرامت امسال با توجه به بیانیه گام دوم و حواث سیل«خدمت کریمانه، مهربانی به رسم اهل‌بیت(ع)» انتخاب شد.

حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی ظهر امروز در شورای راهبردی دهه کرامت که در دفتر استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اصل برگزاری این شورای فکری را هماهنگی و انسجام بین دستگاه‌ها دانست و گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امسال نگاه ویژه‌ای به‌شورای راهبردی دهه کرامت دارد تا با قوت بیشتر برنامه این دهه برگزار شود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه 6 کارگروه در دهه کرامت در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند، بیان کرد: امسال در چند جلسه که این شورا داشت با توجه به‌بیانیه گام دوم انقلاب و حوادث سیل و آسیب‌های آن طی رأی‌گیری قرار شد شعار سال جاری «خدمت کریمانه، مهربانی به‌رسم اهل‌بیت(ع)» باشد.

در ادامه این جلسه نماینده معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: این معاونت به‌ مناسبت روز دختر و میلاد حضرت معصومه(س) همایشی با حضور برخی ازمسئولین برگزار می نماید، که در این همایش 4 دختر موفق در حوزه های مختلف به بیان رمزموفقیتشان برای هم نسلان خود  می پردازند.

اعظم السادات حجازی با بیان اینکه از 13 تیرماه میلاد حضرت معصومه(س) تا 25 شهریور ماه روز ملی خانواده کارگاه آموزشی برای دختران برگزار می‌کنیم، ادامه داد: با همکاری وزرات ورزش و جوانان این کارگاه در 10 استان سیستان و بلوچستان، گیلان، همدان، آذربایجان غربی و شرقی، فارس، اصفهان، خوزستان، قزوین و زنجان توسط امور زنان استانداری این استان‌ها برگزار می‌شود.

وی با اشاره به  اینکه ظرفیت‌ها و آسیب‌های این استان‌ها شناسایی شده و کارگاه‌ها بر اساس آن برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود، بیان کرد: کارگاه مهارت های پیش از ازدواج، پیشگیری از کودک‌آزاری، کارگاه تقویت اعتماد به‌نفس در دختران، و کارگاه آموزشی بایدها و نبایدهای کودک همسری و تشویق دختران به ازدواج در سن مناسب آن‌ها برگزار می‌شود.

نماینده معاونت امور زنان ریاست جمهوری افزود: این کارگاه ها در دو بخش کارگاه‌های آموزشی و گفتگوی بین نسلی و درون نسلی برگزار می‌شود، از موضوعات گفتگوی بین نسلی از جمله می‌توان به خشونت کلامی، چالش های دختران دیروز و امروز،عدالت جنسی و... و در بخش گفتگوی درون نسلی با موضوع: جوانگرایی،  منافع ملی چیست؟، تمامیت ارضی و... برگزار می‌شود.

دهه کرامت فرصت مناسبی برای پیاده‌سازی سیره رضوی در زندگی است

استاندار خراسان رضوی نیز در ادامه با بیان اینکه سیره امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) باید در رفتار و عملکرد خودمان نهادینه شود، گفت: باید برای پیاده‌سازی اخلاق، رفتار و سیره رضوی و دیگر ائمه اطهار(ع) در زندگی فردی و اجتماعی تلاش شود.

علیرضا رزم‌حسینی با بیان اینکه امروز نیاز داریم که مناسبت‌های مذهبی را بزرگ بشماریم، اظهار کرد: باید آثار برنامه‌های دهه کرامت در حوزه ترویج معارف اهل بیت(ع) به‌نسل جوان ملموس باشد.

وی بیان کرد: باید از ظرفیت مجازی استفاده کرد و با تهیه خوراک فرهنگی، جوانان عاشق و تشنه معارف اهل بیت(ع) را سیرآب کنیم.

 

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه من تمام بیانیه گام دوم را خوانده‌ام و حتی نکاتی از این بیانیه را یادادشت و روی میز شخصی گذاشته‌ام، خاطرنشان کرد: گام دوم انقلاب به این معنا نیست که کشور را  مثل گام اول اداره کنیم، بلکه باید جرأت داشته باشیم و کارنامه گام اول را به‌صورت شفاف به‌مردم  نشان دهیم، اگر جوانان قانع شوند، همانند دوران دفاع مقدس همه هستی خود را در مسیر پیشرفت و تعالی می‌گذارند.

در ادامه این جلسه محمودرضا برازش، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: یکی از فعالیت‌هایی که در دهه کرامت با همکاری اهالی فرهنگ هنر و دستگاه‌ها مرتبط از جمله آستان قدس رضوی، شهرداری  مشهد و دیگر دستگاه‌ها در تلاش هستیم برنامه‌های فاخر ملی را تولید و تدوین کنیم، در این زمینه در مشهد نمایشگاه دائمی فرهنگی و رضوی تدوین کردیم که امیدواریم مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد.

اجرای مراسم یا ضامن آهو در دهه کرامت

معاون اماکن متبرکه و امور زائرین آستان قدس رضوی نیز در ادامه این جلسه گفت: 22 برنامه ویژه به‌مناسبت دهه کرامت داریم که گلباران حرم امام رضا(ع) توسط بانوان و تعویض پرچم در صبح میلاد امام رئوف است.

سید خلیل منبتی افزود: مراسم دیگری که در این دهه اجرا می‌شود، مراسم یا ضامن آهو است که برای زندانی‌ها محکوم به اعدام تلاش می‌کنیم با رضایت اولیای دم و یا با پرداخت دیه این افراد را آزاد کنیم.

وی ادامه داد: در دهه کرامت 6 هزار نفر به میهمان سرای امام رضا(ع) از سراسر کشور دعوت می‌شوند و میهمان امام رضا(ع) هستند

 گلایه از عدم همکاری برخی از دستگاه‌ها برای استقبال از زائران

در ادامه این جلسه مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی توجه به‌رفع نقاط ضعف برگزاری برنامه‌های دهه کرامت اشاره کرد و گفت: یکی از نقاط ضعف قابل اعتنا در این روزها بحث رسانه است، درست است که رسانه‌های استانی به این موضوع خوب می‌پردازند اما رسانه ملی فاصله زیادی با این موضوع دارد.

حجت‌السلام سید محمدجواد هاشمی‌نژاد افزود: بحث انعکاس فعالیت‌های حرم در رسانه ملی تنها نیست بلکه مسئله تولید محتوا است، شاید بسیاری از موضوعات در صداوسیما تولید می‌شود اما تولید محتوا در زمینه امام رضا(ع) و زیارت کمتر در این رسانه ملی دیده شده که باید به این موضوع توجه بیشتری شود.

وی ادامه داد: در رابطه با زائر یعنی از همان ابتدا که قصد زیارت شهر و روستای خود را ترک می‌کند تا زمانی که زائر به حرم امام رضا(ع) مشرف می‌شود، باید برای این ظرفیت برنامه داشت.

 مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی با گلایه از عدم همکاری برخی از دستگاه‌ها برای استقبال از زائران به مشهد گفت: باید در تمام پایانه‌ها و تمام خطوط پروازی و پایانه‌های مسافربری که به‌مشهد می‌آیند، گروه استقبال باشد.

تشکیل 12 کمیته در شورای راهبردی دهه کرامت

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در ادامه گفت: در سال‌های گذشته برنامه‌های دهه کرامت را 8 کمیته برنامه‌ریزی می‌کردند که امسال این 8 کمیته به 12 کمیته افزایش یافته است که کمیته محتوا، کمیته تبلیغات، بانوان، بازرسی، امور بین‌الملل، فرهنگی و هنری، شهرستان‌ها و اصناف و رسانه کمیته‌های این شورا هستند.

 جعفر مروارید بیان کرد: یکی از موضوعاتی که مورد توجه این شورا مردمی بودن مراسمات و برنامه‌های این دهه بود، به همین خاطر امسال برای دومین سال متوالی برای این دهه یک شعار واحد انتخاب کرده‌ایم.

وی در رابطه با  نقاط ضعف برگزاری برنامه‌های دهه کرامت عنوان کرد: عدم ارسال به‌موقع و اطلاع‌رسانی برنامه و فعالیت‌های این دهه، عدم رسانه‌ای شدن این برنامه‌ها و تکراری بودن برخی از برنامه‌ها را می‌توان بیان کرد.

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام محمد احمدزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی از استاندار درخواست کرد تا به فرمانداران استان ابلاغ کنند در این ایام در بقاع متبرکه شهرشان حضور داشته باشند و مشکلات زائران این بقاع رفع کنند.

 


چهارشنبه 22 خرداد 1398 - 10:43
دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha