نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در سکونتگاههای غیر رسمی/ نمونه شیرازمعصومه ابتکار روز شنبه از روند اجرای طرح توانمند سازی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زنان سرپرست خانوار با رویکرد کسب و کار در شیراز بازدید کرد. 

ایجاد شده در تاریخ: دوشنبه 17 تیر 1398 - 15:57
آخرین ویرایش:ﺳﻪشنبه 18 تیر 1398 - 10:53

این طرح با همکاری سه جانبه معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، سازمان آموزش فنی و حرفه ای و سازمان امور اجتماعی کشور و با نظارت دفاتر امور بانوان استانداری ها  در ۱۰ استان از جمله استان فارس اجرا می شود. 

معاون رئیس جمهور در این بازدید اهداف اجرای طرح را توانمندسازی و خوداشتغالی زنان سرپرست خانوار، بهبود معیشت و افزایش رفاه بانوان، استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی برای ایجاد اشتغال پایدار و در نهایت اتصال صاحبان کسب و کار خانگی به بازارهای هدف و بنگاه‌های پیشرو دانست.

وی آموزش‌های مهارتی را از مهم ترین ارکان طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانواده برشمرد و گفت: مراکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای به مثابه همکاران اصلی در این طرح هستند.

ابتکار با تاکید بر تمرکز طرح بر مناطق حاشیه‌نشین بیان داشت: به منظور ایجاد مشاغلی پایدار برای زنان سرپرست خانوار نیاز است تمامی دست‌اندرکاران از جمله استانداری، شهرداری، آموزش فنی و حرفه‌ای، سازمان‌های مردم‌نهاد و تسهیل‌گران دست به دست هم دهند و با ایجاد سازوکار لازم و حمایت‌های گسترده اجرای این طرح را به سرانجام برسانند.

در این بازدید خانم صدیقه عباسی یکی از مجریان طرح با تاکید بر استقبال بانوان، گفت: ما این عزیزان را به سازمان فنی و حرفه ای معرفی کردیم و آنها با در اختیار قرار دادن ظرفیت خانه محله ها، فرصت برگزاری کلاس ها را در اختیار ما قرار دادند.

وی افزود: خانم هایی که اکنون اینجا حضور دارند بین ۳۸ تا ۵۰ ساعت دوره دیده اند و در حالیکه بسیاری از آنها تا پیش از این حتی اصول اولیه خیاطی را نمی دانستند، امروز با کیف هایی که حاصل زحمات خودشان است و بعضاً با خلاقیت از کیف های کهنه و دست دوم الگوبرداری شده، اقدام به برگزاری نمایشگاه کرده اند.

عباسی با اشاره به خلاقیت خانم های تحت پوشش طرح  گفت: در بحث کشاورزی هم این بانوان مورد حمایت قرار گرفتند و به عنوان مثال پس از آموزش کاشت سبزه های نوروزی به آنها، موفق شدند در شب عید با آماده کردن سبزه و هزینه ای ناچیز، سود متعارفی را به دست آورند و برای فرزندانشان لباس شب عید تهیه کنند.

صدیقه عباسی از مسئولین اجرای طرح در پایان با تاکید بر اینکه این زنان واقعا با جان و دل برای کار آمده اند اظهار امیدواری کرد که اجرای این طرح ادامه پیدا کند.

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha