نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

نشست بررسی سند توسعه و ارتقای وضعیت در شیراز برگزار شدنشست بررسی سند توسعه و ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان با حضور معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در شیراز برگزار شد.

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 18 تیر 1398 - 10:53


معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در این نشست گفت: با توجه به نتایج اطلس زنان و خانواده در کشور که شامل ۱۹۲ نقشه موضوعی است و مسائل زنان و خانواده را در هر استان به تفکیک بررسی کرده است تدوین سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده هر استان از دو سال پیش در دستور کار قرار گرفت.

اطهره نژادی افزود: تدوین این سند به استانداری‌ها واگذار شد که با توجه به شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هر منطقه و با بکارگیری توان علمی دانشگاه‌های استان‌ها اقدام به تدوین و تهیه آن کنند

وی با بیان اینکه اولویت اصلی در تدوین این سند مشارکت بانوان شاغل در بخش‌های دولتی، غیردولتی و بخش خصوصی و جامعه دانشگاهی بوده است، افزود: ارتقای وضعیت زنان شامل زنان سرپرست خانوار، خانه دار، شاغل، عشایر و روستایی و دختران دانش آموخته دانشگاهی می‌شود.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، مهمترین تاثیر این سند را تغییر رویکرد برنامه ریزی حوزه زنان از فرد محور به برنامه محور دانست و افزود: این سند برای دوره ۵ ساله تدوین شده و اثر بخشی دستاورد‌های آن و عملکرد سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی به صورت سالانه ارزیابی می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در تشریح شیوه تأمین هزینه‌های سند سند توسعه و ارتقای وضعیت زنان و خانواده گفت: در حوزه زنان  ردیف بودجه خاص امور زنان در دستگاه‌ها وجود ندارد اما با تعاملاتی که با سازمان برنامه و بودجه کشور برقرار شد و براساس ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه دستگاه‌ها موظف به همکاری با  معاونت امور زنان و خانواده‌ها هستند و  باید شاخص‌های عدالت جنسیتی را تدوین کرده و در راستای آن برنامه هایی داشته باشند .

نژادی ادامه داد: مدیران کل امور زنان و خانواده استانداری‌ها و سایر دستگاه‌ها جز در راستای این سند نمی‌توانند در حوزه زنان و خانواده بودجه‌ای دریافت کنند .

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده‌ای نزدیک با همکاری روسای سازمان برنامه ریزی کشور و تعیین سند ملی و تصویب آن در شورای برنامه ریزی استان‌ها بتوان در اجرای سند و تأمین بودجه ان گام‌های بهتری برداشت.

مشاور امور بانوان و خانواده استانداری فارس هم با تاکید بر تلاش‌ها و همکاری‌های دانشگاه شیراز و گروه‌های تخصصی ان در جمع آوری شش ماهه اطلاعات، اظهار داشت: فعالیت‌های متعددی در سطح کشور و معاونت امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری انجام شده که از جمله آن اجرای طرح وام زنان سرپرست خانوار است.

وی افزود: در این طرح بیش از دو هزار و 500 نفر از زنان سرپرست خانوار استان در سالی که گذشت از وام بانکی بهره‌مند شدند؛ علاوه بر آن با طرح آموزش مهارت‌های فنی حرفه‌ای، هزار بانوی سرپرست خانوار آموزش و مهارت‌های فنی و حرفه‌ایی را به طور رایگان فرا گرفتند.

دستغیب با یادآوری فعالیت سمن‌ها در سطح کشور، برگزاری پنجمین دوره از نشست‌های علمی و تخصصی تشکل‌های غیر دولتی و میزبانی فارس با حضور فعالان از سه استان، بار دیگر بر فعالیت‌های انجام شده در حوزه زنان در سطح استان صحه گذاشت.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه 30 درصد از سمت‌های مدیریتی باید در اختیار زنان قرار گیرد؛ بسیاری از مدیران، با توجه به آمارها، هیچ گونه رغبتی به آن نشان نمی‌دهند و هیچگونه علاقه مندی نسبت به انتخاب زنان مدیر در بین انان وجود ندارد. شاید بانوان هم وقتی شاهد این نبود علاقه‌مندی هستند تمایل نسبت به کسب پست‌های مدیریت را ندارند و هیچگونه مطالبه گری در بینشان نیست.

مدیرکل امور بانوان و‌خانواده استانداری فارس با بیان اینکه سند توسعه و ارتقای وضعیت زنان و خانواده با محوریت نتیجه بخش بودن آن بر اساس شرایط شهرستان‌های استان تدوین و برنامه ریزی شده است، گفت: شناسایی شرایط زنان و خانواده در سطح استان، اولویت بندی و فهرست بندی مسائل، تجزیه و تحلیل صحیح از خلأ‌های ظرفیتی، تدوین نتایج مورد انتظار، برنامه ریزی عملیاتی مکان محور، تدوین طرح، پایش و ارزیابی آن از جمله نکاتی است که در سند پیش‌بینی و تدوین شده است.

دستغیب ادامه داد: در هفت بخش حوزه‌های فعالیت سند توسعه و ارتقای وضعیت زنان و خانواده در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، مشارکت سیاسی و مدنی تشریح شده است.

وی عنوان کرد: در تحقیقات انجام شده این سند، در سطح استان تعداد زنان تحصیل کرده از میانگین کشوری جایگاه بهتری دارد، اما میزان بیکاری آنان هم از آمار‌های کشور بالا‌تر است.

دستغیب با بیان اینکه چشم انداز سند توسعه و ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان فارس کاهش آسیب‌های اجتماعی زنان سرپرست خانوار تعیین شده و خروجی آن تغییر در تعداد زنان آسیب دیده است، افزود: علاوه بر آن کاهش بار خطر آسیب‌های اجتماعی در منزل و خانواده، افزایش اعتماد به نفس و امید به زندگی در خانواده‌های بد سرپرست و بی سرپرست از جمله خروجی‌های مورد انتظار سند توسعه و ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان فارس است.

 

نشست بررسی سند توسعه و ارتقای وضعیت در شیراز برگزار شد

 

 

نشست بررسی سند توسعه و ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان با حضور معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در شیراز برگزار شد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس،مشاور امور بانوان و خانواده استانداری فارس دوشنبه ١٧ تیر در این نشست با تاکید بر تلاش‌ها و همکاری‌های دانشگاه شیراز و گروه‌های تخصصی ان در جمع اوری شش ماهه اطلاعات گفت: فعالیت‌های متعددی در سطح کشور و معاونت امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری انجام‌ شده که از جمله ان اجرای طرح وام زنان سرپرست خانوار  است .

وی افزود: در این طرح بیش از دو هزار و پانصد نفر از زنان سرپرست خانوار  استان در سالی که گذشت از وام بانکی بهره‌مند شدند؛ علاوه بر آن  با طرح آموزش مهارت‌های فنی حرفه‌ای، هزار بانوی سرپرست خانوار آموزش و مهارت‌های فنی و حرفه‌ایی را به طور رایگان فرا گرفتند .

دستغیب با یادآوری فعالیت سمن‌ها در سطح کشور، برگزاری پنجمین دوره از نشست‌های علمی و تخصصی تشکل‌های غیر دولتی و میزبانی فارس با حضور فعالان از سه استان، بار دیگر بر فعالیت‌های انجام شده در حوزه زنان در سطح استان صحه گذاشت .

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ۳۰ درصد از سمت‌های مدیریتی باید در اختیار زنان قرار گیرد؛ بسیاری از مدیران، با توجه به آمارها، هیچ گونه رغبتی به آن نشان نمی‌دهند و هیچگونه علاقه مندی نسبت به انتخاب زنان مدیر در بین انان وجود ندارد. شاید بانوان هم وقتی شاهد این نبود علاقه مندی هستند تمایل نسبت به کسب پست‌های مدیریت را ندارند و هیچگونه مطالبه گری  در بینشان نیست .

مدیرکل امور بانوان و‌خانواده استانداری فارس با بیان اینکه سند توسعه و ارتقای وضعیت زنان و خانواده با محوریت نتیجه بخش بودن آن بر اساس شرایط شهرستان‌های استان تدوین و برنامه ریزی شده است، گفت: شناسایی شرایط زنان و خانواده در سطح استان، اولویت بندی و فهرست بندی مسائل، تجزیه و تحلیل صحیح از خلأهای ظرفیتی، تدوین نتایج مورد انتظار، برنامه ریزی عملیاتی مکان محور، تدوین طرح، پایش و ارزیابی آن از جمله نکاتی است که در سند پیش‌بینی و تدوین شده است .

دستغیب ادامه داد: در هفت بخش حوزه‌های فعالیت سند توسعه و ارتقای وضعیت زنان و خانواده در بخش های اقتصادی، اجتماعی، مشارکت سیاسی و مدنی تشریح شده است .

وی عنوان کرد: در تحقیقات انجام شده این سند، در سطح استان تعداد زنان تحصیل کرده از میانگین کشوری جایگاه بهتری دارد اما میزان بیکاری آنان هم از آمارهای کشور بالا تر است .

دستغیب با بیان اینکه چشم انداز سند توسعه و ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان فارس کاهش آسیب‌های اجتماعی زنان سرپرست خانوار تعیین شده و خروجی آن تغییر در تعداد زنان آسیب دیده است، افزود: علاوه بر آن کاهش بار خطر آسیب‌های اجتماعی در منزل و خانواده، افزایش اعتماد به نفس و امید به زندگی در خانواده های بد سرپرست و بی سرپرست از جمله

 

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha