نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

در پنل تخصصی دختران موفق چه گذشت؟پنل«زمانی برای تو» با هدف شنیدن رازهای موفقیت دختران با مشارکت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده واداره کل امور بانوان شهرداری تهران برگزار شد

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 18 تیر 1398 - 13:33
آخرین ویرایش:ﺳﻪشنبه 18 تیر 1398 - 13:44

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده؛ پنل دختران موفق بخشی از برنامه دورهمی روز دختر با عنوان "زمانی برای تو" بود که همزمان با ولادت حضرت معصومه(س) و بزرگداشت روز دختر با مشارکت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده واداره کل امور بانوان شهرداری تهران در تالار ایوان شمس برگزار شد.

این پنل با هدف شنیدن رازهای موفقیت دختران اجرا  شد و 5 دختر برگزیده از حوزه های مختلف به شرح زندگی، تلاش ها و موفقیت هایشان پرداختند.

"هانیا صالح پور"  فعال اقتصادی که به منظور کارآفرینی برای زنان از تهران به زاهدان رفته و کسب و کارش را در قالب یک کارخانه به راه انداخته، در این جلسه سخن گفت. او به ایجاد اشتغال در زمینه تولید کیسه های پارچه ای و همچنین محصولات یک بار مصرف پزشکی برای ۳۰ نفر اشاره کرد و گفت: خوشحالم که اکثر همکارانم از زنان سرپرست خانوار هستند.

او با بیان اینکه گام نهادن در این مسیر بسیار سخت بود، به سماجت و تلاش مستمر خود در ادامه کار اشاره کرد و گفت: خوشحالم که در سرزمین آفتاب با توکل به خدا در راه حفظ محیط زیست گام بر می دارم و امیدوارم بتوانم در این زمینه عملکرد موفقی داشته باشم.

هانیا افزود: مشکلات و موانع هیچگاه نتوانسته خللی در اراده ام ایجاد کند و هر جا که دری بسته شده به دنبال راهی دیگر بوده ام. خوشبختانه توانسته ایم به پاکستان و افغانستان هم صادرات داشته باشیم.

"ساره جوانمردی" عضو تیم ملی تیراندازی بانوان ایران دیگر شرکت کننده در این پنل بود. این بانوی پرتلاش که دارنده مدال های متعدد از المپیک ریو، لندن و دیگر میادین ملی و جهانی است، در سال ۲۰۱۸ برای دومین بار عنوان بهترین ورزشکار جهان را کسب کرد.

او که پس از زلزله سر پل ذهاب مدال طلای پارالمپیک ریو خود را برای کمک به زلزله زدگان به حراج گذاشت با اشاره به دوران کودکی و شادی هایی که به واسطه معلولیت از درک آنها محروم بوده، گفت: هیچگاه معلولیتی که با آن به دنیا آمدم دلیلی نشد که مانند آب راکد، ساکن بمانم و تلاشی نکنم.

ساره افزود: پس از قبولی در دانشگاه، پدرم به دلیل معلولیتم اجازه تحصیل در شهرستان را به من نداد و همان زمان به خودم گفتم که برای داشتن آینده ای روشن راه های خوب دیگری هم هست و الزاما نباید وارد دانشگاه شوم و با همین تفکر وارد بازار کارشدم و برای بیرون آمدن از پیله تنهایی خود به موازات آن ورود به دنیای معلولین را تجربه کردم و آشنایی با روح بلند آنها، سرآغاز شکوفایی من شد هرچند بعدها تحصیلاتم را ادامه دادم و اکنون دانشجوی دکترای مدیریت دانشگاه شیراز هستم.

وی از تصمیم خود برای ورود به عرصه ورزش و دگرگون کردن زندگیش در آغاز دوره جوانی سخن گفت و بر "داشتن هدف و اراده" در زندگی تاکید کرد.

"نسترن نصریان" دانش آموز نخبه ۱۵ ساله  که اختراعش را با عنوان ساخت اسپری آنتی میکروبال با استفاده از عصاره گیاهی به ثبت رسانده  و نفر اول جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا است، استفاده مناسب از اوقات فراغتش را از دلایل موفقیتش عنوان کرد.

او گفت: هدفی را انتخاب کردم که در من احساس خوبی ایجاد کند تا هر جایی از مسیر به آن فکر کنم  انگیزه مضاعفی برای ادامه راه پیدا کنم.

نسترن افزود: سعی کردم از ابتدا انتخاب درستی داشته باشم تا در جایی که باید قدم بگذارم ضمن اینکه همیشه در کنار درس، ورزش و تفریح و مطالعه آزاد را در برنامه هایم داشته ام.

"افسانه احسانی" فعال مدنی و کارآفرین حوزه گردشگری پایدار و هنرهای بومی روستایی نیز در این نشست با اشاره به اینکه هدفش آموزش و توانمندسازی زنان هنرمند ایرانی است، گفت: ایده احیا و بازتولید عروسک های بومی با هدف حفظ فرهنگ و ارزش های طبیعی از طریق ایجاد معیشت مکمل را با همت بانوان روستایی عشایری و حامیان طرح از سال ۱۳۹۰ با جدیت تمام اجرا و پیگیری می کنیم.

وی با بیان اینکه پروژه فوق با تأکید بر صنایع‌دستی و هنرهای بومی منطقه، به اشتغال‌زایی برای جامعه محلی و به ویژه بانوان منجر شده، کاهش وابستگی این جوامع به منابع طبیعی را از دستاوردهای طرح عنوان کرد.

افسانه با نشان دادن عروسک های دست دوز پارچه ای که لباس محلی اقوام مختلف ایران زمین را بر تن داشتند آنها را یکی از رازهای موفقیت خود دانست و افزود: پس از سفرهای مختلف متوجه شدم که کشور ما رمز و رازهای فراوانی برای کشف کردن دارد و روستاهای ما دریایی از فرهنگ های جذاب و قصه های بی نظیر هستند و امروز این عروسک ها  به منظور حفظ فرهنگ و ارزش های اصیل ایرانی در روستاها احیا شده اند واکنون ما به اندازه تک تک خرده فرهنگ های این سرزمین فرصت شغلی در اختیار داریم.

وی در این نشست با نمایش یک کیف زیبا که از طریق بازیافت شلوار محلی زنان استان هرمزگان تهیه شده بود تعجب و تحسین حاضرین را برانگیخت.

"فرشته مشکانی" عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان که با ارائه طرحی در بخش پژوهش های بنیادی گروه فناوری های شیمیایی موفق به کسب رتبه اول از هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی و همچنین برنده جایزه توآس"آکادمی جهانی علوم" در سال ۲۰۱۷ شده، دیگر چهره موفق حاضر در این نشست بود.

او دراین نشست با اشاره به توانمندی های فوق العاده زنان ایرانی گفت: در جایی از زندگی به این نتیجه رسیدم که برای موفقیت باید رقابت سالمی با دوستانم داشته باشم و دریافتم که اگر برای داشتن چیزی که آرزویش را دارم تلاش نکنم بعدها باید در حسرت آنچه به دست نیاورده ام اشک حسرت بریزم.

در ابتدای این پنل "ساعده سیما" دبیر کارگروه دختران و جوانان معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده ضمن ارائه گزارشی از عملکرد سال گذشته این کارگروه، به آغاز برگزاری کارگاه های آموزش سبک زندگی با همکاری شهرداری تهران در ۱۴ منطقه و نیز در سایر استان ها با همکاری ادارات کل ورزش و جوانان، از دهه کرامت در تیرماه تا روز ملی خانواده در شهریور ماه اشاره کرد.

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha