نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

در زمینه عدالت جنسیتی هنوز خلاء داریم/ کسی برای ترویج خشونت علیه زنان از دین خرج نکندمعاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده، نگاه دین اسلام به زنان را بر محور پرورش شخصیت زن دانست و گفت: کسی برای ترویج خشونت علیه زنان از دین خرج نکند.

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 27 مرداد 1398 - 9:45


معصومه ابتکار در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اردبیل افزود: به دلایلی زنان در بهره‌مندی از بسیاری از خدمات عقب مانده‌اند ولی در برنامه ششم توسعه روش‌ها و اهدافی برای جبران آن پیش‌بینی شده است.

وی مصداق عدالت سیاسی را مشارکت در تعیین سرنوشت، مصداق عدالت اقتصادی خلق ثروت و عدالت جنسیتی را از مصادیق عدالت اجتماعی برشمرد و بیان کرد: در زمینه تحقق عدالت اجتماعی در کشور هنوز خلا مشاهده می‌شود و نیاز به کار بیشتری است.

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به موفقیت زنان در بحث آموزش و بویژه آموزش عالی در سال‌های اخیر افزود: با این حال در خیلی از زمینه‌ها عقب‌ماندگی داریم و تاثیر آن را در آسیب‌های اجتماعی و خانواده و به خصوص در توسعه اجتماعی می‌بینیم.

وی همچنین عدالت را مفهومی چندوجهی دانسته و با بیان این که تحقق عدالت از جمله آرمان‌های نگاه انقلابی و ولایی در ایران است، اظهار کرد: دولت قصد کار و تلاش برای مردم بر مبنای عدالت و باورهای دینی را دارد.

ابتکار با اشاره به محور بودن ارزش‌های دینی و الگوی توسعه اسلامی در همه برنامه‌های توسعه کشور اظهار داشت: بر این اساس لازم است که ما برای تحکیم نهاد خانواده و نیز زنان کار کرده و زمینه حضور زنان را در فضاهای ورزشی و تفریحی مناسب‌سازی شده فراهم کنیم.

وی از کاهش دختران بازمانده از تحصیل به زیر چهار درصد خبر داد و گفت: باید تلاش کنیم که این آمار به صفر برسد چون تحصیل از حقوق اولیه و ابتدایی یک فرد محسوب می‌شود و عدالت اجتماعی در این عرصه باید محقق شود.

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده همچنین بیان کرد: در بخش سلامت نیز رشد خوبی در حوزه زنان محقق شده و وضعیت مطلوبی در بهداشت باروری و سلامت جنسی زنان تحقق یافته است.

وی همچنین با اشاره به تعریف دقیق شاخص‌های عمومی و اختصاصی عدالت جنسیتی در معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری گفت: این‌ها سنجه و معیار حرکت ما در تحقق عدالت جنسیتی در کشور است چرا که ما نیازمند سیاست منسجم در این عرصه هستیم.

ابتکار خواستار ارائه و احصای همه آمارها به تفکیک جنسیت زنان و مردان در کشور شد و گفت: در همه آمارها باید وضعیت زنان به تفکیک بیان شود تا شرایط آنها در همه زمینه‌ها، قابل بیان و تحلیل شده و بر اساس آن برنامه‌ریزی شود.

او همچنین با اشاره به ضرورت جلوگیری از رواج کودک همسری حتی در حد یک مورد بیان کرد: برای این امر طرحی مصوب شده که بر اساس آن ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال ممنوع می‌شود.

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده، توان‌افزایی سازمان‌های مردم نهاد در امور خانواده و نیز توان‌افزایی زنان سرپرست خانوار و نیز ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار را از جمله طرح‌های حمایتی برای صیانت از نهاد خانواده در کشور اعلام کرد.

وی اضافه کرد: تحکیم خانواده یکی از جهت گیری‌های اساسی دولت است و بر این اساس در کنار اقدامات برای اعطای وام ازدواج و نیز آموزش‌های قبل و حین ازدواج، طرح گفت‌وگوی ملی خانواده با همکاری انجمن جامعه شناسی ایران شروع شده است.

ابتکار با اشاره به وجود اختلال ارتباطی در نهاد خانواده در ایران و جهان گفت: مهارت خوب شنیدن، حل و فصل اختلافات و گفت و گوی بین نسلی اگر مورد بی توجهی قرار گیرد، روابط در نهاد خانواده دچار اختلال می‌شود.

وی تاکید کرد: امروزه به علت تغییر در سبک زندگی و گسترش شبکه‌های اجتماعی، گفت‌ وگو بین اعضای خانواده از ۲ ساعت قبلی به حدود ۲۰ دقیقه در شبانه‌روز رسیده است.

*حضور معاون رییس جمهور در کارگاه آموزشیمدیریت عصبانیت و جلوگیری از خشونت خانگی

کسی برای ترویج خشونت علیه زنان از دین خرج نکند

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده، نگاه دین اسلام به زنان را بر محور پرورش شخصیت زن دانست و گفت: کسی برای ترویج خشونت علیه زنان از دین خرج نکند.

معصومه ابتکار روز شنبه در ادامه برنامه سفر به استان اردبیل در کارگاه آموزشی مدیریت عصبانیت و جلوگیری از خشونت خانگی در اردبیل گفت: این تصور که زن شهروند و یا جنس درجه دوم باشد، مغایر با آموزه‌های دینی و روح قانون و نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

 

وی تاکید کرد: موضوع پرهیز از خشونت، رعایت حقوق همدیگر در روابط خانواده و احترام متقابل از موضوعات کلیدی در مبانی مورد نظر دینی و نظام اسلامی ایران است.

 

ابتکار در این کارگاه آموزشی که توسط اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل و سازمان‌های مردم نهاد استان برگزار شد، بیان کرد: برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های کارگاهی برای تحکیم نهاد خانواده بر اساس آموزه‌های دینی و سیاست‌های کلی کشور و بر مبنای برنامه ششم توسعه و منویات مورد نظر مقام معظم رهبری و ریاست‌جمهوری و با هدف تحکیم نهاد خانواده دنبال می‌شود.

وی خواستار اصلاح نگاه نادرست بنیادین به نقش زن در خانواده شد و گفت: آرامش و آسایش در خانواده در پناه یک زن اتفاق افتاده و به دست می‌آید و زن آسیب دیده از نظر روحی و جسمی نمی‌تواند مامن خانواده باشد.

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده با تقدیر از برگزاری کارگاه‌های آموزشی تحکیم خانواده گفت: ورود بانوان و جوانان ایرانی در این گونه برنامه‌ها در قالب سیاست‌های دولت برای تحکیم خانواده و اعتلای وضعیت زنان و خانواده است.

وی تاکید کرد: ما برای حل مساله در درون خانواده نیازمند ترویج گفت‌وگو و راه‌های مذاکره موفق و موثر هستیم چرا که گاهی اوقات برداشت‌ها و تلقی ما از موضوعات با واقعیت متفاوت است و این مساله را با گفت‌وگو می‌توان حل کرد.

ابتکار مبنای خانواده سالم را احترام متقابل و تصمیم و انتخاب با آگاهی کامل و نیز رعایت حقوق یکدیگر و از طریق ایجاد روابط مناسب به همراه فراگرفتن مهارت‌های ارتباطی خوب و موثر دانست و اضافه کرد: آموزش مهارت ارتباطی موثر و خوب یکی از مسائلی است که در معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری دنبال می‌شود.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های کارگاهی آموزش مهارت‌های ارتباطی در خانواده در استان‌های مختلف کشور گفت: بحث تقویت مهارت‌های ارتباطی در داخل خانواده نقش موثری در جلوگیری از خشونت و تنش‌های داخل خانواده دارد.

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده از اجرای مرحله دوم طرح گفت‌وگوی ملی در خانواده در کشور خبر داد و افزود: در این طرح به موضوع مهارت‌های ارتباطی در داخل خانواده و گفت‌وگوی متقابل و نیز ارتباط بین نسلی توجه ویژه شده است.

ابتکار خواستار آموزش تفکر نقادانه در سطح مدارس شد و ادامه داد: امروزه همه دچار بحران شنیداری هستیم به طوری که عده‌ای می‌گویند که ما حرف می‌زنیم ولی کسی صدای ما را نمی‌شنود و ما را درک نمی‌کند که این امر نشان می‌دهد که گفت و گو و کسب مهارت‌های ارتباط و تفاهم متقابل لازم است.

 

وی اضافه کرد: مهارت حل و فصل اختلافات باید طوری آموزش داده شود که در کنار وجود تفاوت، زندگی آرام و سالم در نهاد خانواده ادامه یابد.

 

معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده روز شنبه برای انجام چند بازدید، شرکت در یک کارگاه آموزشی و نیز حضور در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان، وارد اردبیل شد.

ابتکار در جریان این سفر از چند کارگاه اشتغال زنان در روستاهای اردبیل بازدید کرده و در یک کارگاه آموزشی مربوط به بانوان و خانواده در سالن جهان پهلوان حسین رضازاده اردبیل حضور یافت.

وی در ادامه سفر امروز با حضور در شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل، فعالیت دستگاه‌های اجرایی استان در حوزه زنان و اشتغال بانوان را بررسی کرد.

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان همچنین به عنوان نماینده دولت در همایش تجلیل از آزادگان و جشن سالروز بازگشت آزادگان سرفراز به استان شرکت کرد.

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha