نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

برای اولین بار در کشور؛ حضور تکنسین زن برای اورژانس و فوریت های پزشکی

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 10 شهریور 1398 - 15:57


وزیر بهداشت وزیر بهداشت در جمع مسئولان دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت: بنده به دنبال ایجاد تغییر ساختار در دانشگاه های علوم پزشکی هستم که رییس دانشگاه به حوزه آموزش و پژوهش بپردازد و کار سخت و پرمشغله بهداشت و درمان را یک مدیر اداره کند.

سعید نمکی در نشست سراسری مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها که در مشهد مقدس برگزار شد، اظهار کرد: برای اولین بار در کشور قصد داریم تکنسین زن برای اورژانس و فوریت های پزشکی جذب کنیم، چراکه در تمام سال های بعد از انقلاب، تکنسین زن اورژانس نداشتیم تا زنان در موارد مصدومیت و بیماری، احساس راحتی داشته باشند، البته تکنسین های مرد اورژانس بسیار ارزنده و برازنده هستند.

نمکی خاطرنشان کرد: در برنامه های توسعه قبل و بعد از انقلاب اسلامی، جایگاه انسان توسعه یافته فراموش شده است. بر اساس تعریف امروزی، انسان دیگر ابزار توسعه نیست، بلکه انسان توسعه یافته، هدف غایی توسعه است و انسان توسعه یافته نیز جز با پرداختن به عرصه فرهنگ غنی سازی فرهنگی، محقق نخواهد شد.

وی تصریح کرد: هجمه هایی علیه دو گروه مرجع روحانیت و جامعه پزشکی شکل گرفته که گرچه هر دو گروه نقصان هایی دارند، اما باید بر روی هجمه به دو گروه مرجع علمی و دینی کشور، تعمق بیشتری صورت گیرد که چه جریانی است که این دو گروه را مورد هجمه قرار می دهد.

نمکی با اشاره به عدم وجود نشاط در دانشگاه های کشور، یادآور شد: نشاط، روح امید است و مقام معظم رهبری بارها توصیه کردند که نگذارید دانشگاه ها دچار یاس و سرخوردگی شوند. دانشجوی بی نشاط، ممکن است افسرده شده و گرفتار بسیاری از آسیب های اجتماعی شود. بنابراین نیازمند فضای با نشاط در دانشگاه ها هستیم.

وی ضمن انتقاد از عدم جامعه محور بودن آموزش در دانشگاه ها، گفت: خوشبختانه طرح جامعه محور کردن آموزش ها در علوم پزشکی که ۳۰ سال پیش آن را نوشتیم به زودی اجرا می شود تا دانشجویان به جای آموزش در بیمارستان، در جامعه آموزش ببیند و در کنار مردم باشد. از اوایل مهرماه، طرح " هر خانه یک پایگاه سلامت" را اجرا می کنیم و در این طرح به دنبال این هستیم که حل مشکلات بهداشتی و درمانی هر ۱۰ خانواده توسط یک دانشجوی پزشکی در طول تحصیل، انجام شود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز، مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت بیش از گذشته تاثیر دارند. روزی با یک واکسن، ۶ بیماری مسری را مهار می کردیم، اما امروز دیگر نمی توان با واکسن از بروز سرطان ها، حوادث جاده ای، اعتیاد و بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری کرد.

وی عنوان کرد: بخش فرهنگ نه در وزارت بهداشت و وزارت علوم، بلکه در کل کشور، فراموش شده است و همگی باید کمک کنیم که به فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی خود بازگردیم، اما این کار بسیار ظریفی است، چون کار کردن در حوزه فرهنگ مانند، ساخت پل نیست که طبق برنامه زمان بندی شده بتوان آن را ساخت و راه اندازی کرد؛ بنده در وزارت بهداشت تلاش خود را در جهت مستقل شدن بودجه بخش فرهنگ کرده و مدیری را در این حوزه به کار می گیرم که فراخور این ساختار باشد.

وزیر بهداشت خطاب به مسئولان و مدیران دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: به شما قول می دهم در مسیری حرکت کنم که قطعا رضایت خدا و بعد رضایت رهبر معظم انقلاب را در پی داشته باشد.

وزیر بهداشت از بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان بزرگترین و ارزشمندترین سند بالادستی یاد کرد و افزود: یکی از پربارترین و پرمغزترین اسناد بالادستی جمهوری اسلامی در تمام سالهای بعد از انقلاب، بیانیه گام دوم انقلاب است که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد و سندی از این غنی تر ندیدم، در روزهای اول ابلاغ این سند به تمام معاونین وزارت بهداشت ابلاغ کردم که برای اجرایی شدن بندهای این سند، کارگروه تشکیل دهید و از شما می خواهم که در اجرایی شدن این سند بسیار مهم، ما را یاری کنید.

منبع: مفدا

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha