نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

سهم زنان از مدیریت رهاورد دولت دوازدهم در دولت دوازدهم افزایش تعداد مدیران زن در دستگاه‌های اجرایی یکی از وعده‌هایی بود که حسن روحانی در ایام انتخابات و بعد از آن همواره عنوان کرد و برای اجرایی شدن

ایجاد شده در تاریخ: شنبه 16 شهریور 1398 - 12:22


در دولت دوازدهم افزایش تعداد مدیران زن در دستگاه‌های اجرایی یکی از وعده‌هایی بود که حسن روحانی در ایام انتخابات و بعد از آن همواره عنوان کرد و برای اجرایی شدن این وعده ، دستورالعملی را به دستگاه‌ها ابلاغ کرد که طبق آن تا پایان برنامه ششم دستگاه‌های اجرایی ۳۰ درصد کرسی‌های مدیریتی‌شان را به زنان اختصاص دهند.

اجرای این برنامه پس از گذشت دو سال از عمر دولت دوازدهم به گفته معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، روند قابل قبول و مثبتی داشته است.

معصومه ابتکار در آخرین اظهارات خود در همین رابطه گفته است: میزان حضور مدیران زن در دولت دوازدهم به ۱۸.۶ درصد رسیده است.

وی افزود: با در نظر گرفتن وعده بکارگیری ۳۰ درصدی مدیران زن در رده‌های مختلف می‌توان گفت که اگر نیمه راه را ۱۵ درصد را حساب کنیم تا به ۳۰ درصد برسیم، احتساب این میانگین نشان می‌دهد که نیمه راه را رد کرده‌ایم اما برای ادامه راه نیاز به شتاب بیشتری داریم.

ابتکار یادآور شد: در ابتدای دولت دوازدهم تعداد مدیران عالی زن در حدود ۳۲ نفر بودند که این عدد در حال حاضر به ۶۷ نفر رسیده است که همتراز معاون وزیر هستند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرده است: در حال حاضر در دولت دوازدهم نزدیک به۵.۵ درصد مدیران عالی زن داریم که بیشترین این انتصاب‌ها در مجموعه وزارت کشور و استان‌ها بوده است که هشت معاون استاندار، تعدادی فرماندار و بخشدار و مدیران‌کل در استان‌ها را شامل می‌شود.

در همین راستا معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گزارشی در خصوص کارنامه انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی در دولت دوازدهم ارائه داده است.

بر اساس این گزارش مدیران زن در همه سطوح از ۱۳.۷ درصد در سال ۱۳۹۶  به ۱۸.۶ درصد در سال ۹۸ افزایش یافته و به طور کل انتصابات مدیران زن طی دو سال اخیر شاهد رشد ۳۶ درصدی بوده است.

این گزارش حاکی است مدیران زن در استانداری از ۶.۲ درصد در سال ۹۶ به ۹.۲ درصد در حال حاضر افزایش یافته و در مجموع شاهد رشد ۴۸.۷ درصدی انتصاب مدیران زن در استانداری، فرمانداری و بخشداری‌ها در دو سال اخیر بوده‌ایم.

مقایسه میان مدیران عالی، میانی و پایه طی دو سال اخیر نشان می‌دهد که در بخش مدیران عالی از ۲.۵ به ۵.۵ درصد، در بخش مدیران میانی از ۶.۹ درصد به ۹.۳ درصد و در بخش مدیران پایه از ۱۶.۹ درصد به ۲۳ درصد دست یافته‌ایم.

همچنین بر اساس جدولی در این گزارش که نمایشگر درصد مدیران استانداری‌ها و مدیران‌کل دستگاهی زن در استان‌های کشور است را نشان می‌دهد، کمترین میزان انتصاب مدیران زن در استان قم و بیشترین آن‌ها در استان بوشهر بوده است.

بعد از بوشهر به ترتیب استان‌های گیلان و چهارمحال و بختیاری بیشترین انتصابات مدیران زن را به خود اختصاص داده‌اند.

مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یادآور شد: اختصاص۳۰ درصد پست‌های مدیریتی به زنان توانمند از مهمترین سیاست‌های این وزارتخانه است که تاکنون ۲۲ درصد این برنامه محقق شده است و پیش‌بینی می‌شود با انتصاب بانوان در پست معاون توسعه مدیریت و منابع استانداران تا پایان شهریور این میزان به درصد بالاتری برسد.

فریبا نظری‌پور کیایی با اشاره به انتصاب ۷ معاون استاندار زن در کشور طی دولت دوازدهم، تصریح کرد: این اتفاق برای نخستین بار در تاریخ اداری کشور شکل گرفته است.

وی، انتصاب ۶۰ معاون فرماندار زن و۵۰ بخشدار زن را از دیگر دستاوردهای وزارت کشور در حوزه تحقق سیاست‌های دولت در حوزه زنان برشمرد و افزود: روند انتصابات بانوان در پست‌های مدیریتی با تاکید وزیر کشور و همراهی استانداران خوش فکر رو به افزایش است.

مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده با ارزیابی مطلوب از انتصابات و برنامه‌های استاندار چهارمحال و بختیاری در حوزه زنان اظهار داشت: توجه و بهره‌گیری از زنان شایسته و توانمند در این استان به خصوص در پستهای مدیریتی قابل توجه و شایسته قدردانی است.

نظری‌پورکیایی با ارزیابی مطلوب از وضعیت زنان چهارمحال و بختیاری و نگاه مثبت استاندار به انتصاب زنان توانمند در پست‌های مدیریتی، افزود: انتظار می‌رود با توصیه وزیر کشور به فرمانداران مبنی بر انتخاب بانوان در یکی از معاونت‌های خود شاهد حضور بیش از پیش زنان موفق در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی این استان و کشور باشیم.

استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در همین رابطه گفت: جایگاه اجتماعی زنان در دولت تدبیر و امید برجسته و زمینه برای شکوفایی توانمندی‌های آنها فراهم شد.

اقبال عباسی افزود: در سال‌های اخیر زنان توانمندی در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زمینه فعالیت پیدا کردند.

وی ادامه داد: در استان چهارمحال و بختیاری نیز تلاش شد تا به حوزه زنان توجه بیشتری شود و از نیروهای زن توانمند در پست‌های مدیریتی بهره‌گیری شود.

عباسی با بیان اینکه زن محور خانواده است، تصریح کرد: هم اینک معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری، مدیرکل آموزش پرورش، مدیرکل بهزیستی، مشاور امور ایثارگران استاندار، مدیرکل برنامه‌ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری، بخشدار مرکزی شهرستان فارسان و چندین معاون زن مدیرکل در استان مشغول فعالیت هستند.

استاندار چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: همچنین بنا بر توصیه وزیر کشور به فرمانداران مبنی بر انتصاب یکی از معاونان خود از بین زنان توانمند بزودی این برنامه در استان اجرا و شاهد افزایش تعداد مدیران زن در استان خواهیم بود.

چهارمحال و بختیاری دارای بیش از ۹۴۷ هزار نفر جمعیت در ۱۰ شهرستان است.

منبع: جماران

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha