نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

برگزاری هفتمین جلسه شورای راهبری گفتگوی ملی خانوادههفتمین جلسه شورای راهبری گفتگوی ملی خانواده با دستور گزارش کار مجریان در معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار شد.

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 16 مهر 1398 - 12:36
آخرین ویرایش:چهارشنبه 17 مهر 1398 - 22:23

انجمن جامعه شناسی ایران، گروه اجتماعی شبکه دو سیما، وزارت آموزش و پرورش و دیگر فعالان این طرح ملی، گزارش اقدامات خود را ارائه دادند

اهم این گزارش ها در وبسایت معاونت در دسترس قرار دارد.

از جمله این گزارش:

۱۵ مهر ماه ۱۳۹۸

سیامک زندرضوی

 گفتگوی موثر در موضوع مسائل خانواده در درون و بیرون آن، نیازمند تربیت تسهیلگران سطح یک است که در چهار عرصه توانا و قادر باشند دانش،  مهارت خود را به گروه بیشتری تسهیلگران سطح دو انتقال داده و همراه با آنان در نشست‌های اعضای خانواده ها آنها را عملیاتی کنند.

 چهار عرصه مذکور عبارتند از :

یک آشنایی با بینش جامعه شناسانه

دو آشنایی با مبانی تسهیلگری اجتماعی

 سه آشنایی با مبانی پژوهش و مسئله یابی مشارکتی

چهار آشنایی با مبانی گفتگوی موثر،

در مرحله اول اجرای طرح که با  بودجه سال ۱۳۹۶ در ۳۱ مرکز استان و دو شهر سقز و سرپل ذهاب به اتمام رسیده است. مجموع ۳۳ تسهیلگر سطح یک و ۹۹۰ تسهیلگر سطح دو آموزش دیده اند البته این آموزش ها مربوط به سه عرصه: آشنایی با بینش جامعه شناسانه

 آشنایی با مبانی تسهیلگری اجتماعی و آشنایی با پژوهش  و مسئله یابی مشارکتی که خروجی آن ۳۳ سند برای ۳۳ شهر با موضوع مسائلی است که خانواده ها در گفت و گوهای شان با این مسایل دست به گریبان هستند.

 مرحله دوم طرح با بودجه سال ۱۳۹۷ ،

در این مرحله ابتدا معاونت در دو نوبت ۲۴ شهر را به مجموعه ۳۳ شهر قبلی اضافه کرد.که پروتکل اجرایی آن همان پروتکل مرحله اول است. تا کنون در هفت شهر: خمینی شهر،سبزوار،ساوه، معمولان چگینی، پلدختر و سردشت انجام شده است. که ۳۰ درصد پیشرفت کار داشته است

هدف مرحله دوم طرح  ورود به گفتگوی در درون خانواده است .

در این مرحله  دو پروتکل طراحی شد که اولی هدایت کننده شش نشست گفت و گویی با حضور حداقل ۱۵ وحداکثر  ۲۵ نفر از گروه مادران فرزندان و پدران  به تنهایی است. که مجموعاً برای ۳۳ شهر مرحله اول بالغ بر ۱۹۸ کارگاه می‌شود که تاکنون از این مجموعه  ۹۸ کارگاه برگزار شده است که نزدیک به ۵۰ درصد پیشرفت کار داشته ایم.

 مرحله نهایی گفتگوی سه جانبه است که در پروتکل کارگاه هفتم پیش‌بینی شده است .

که گفت وگوی میان پدران مادران و فرزندان داوطلب برقرار می‌شود که کارگاهی یک  روزه و مفرح است .

کارگاه هفتم تا کنون در شهرهای :

اراک، زنجان، کرمان، کرمانشاه، یاسوج و سقز برگزار شده است که مجموعا ۱۸ درصد پیش رفته‌ایم

نکته کلیدی این است که در مرحله دوم طرح با  بودجه ۱۳۹۷ کارطرح فقط بر سه عرصه یا  سه پایه ازچهار پایه، استوار بوده ، که لازم اما ناکافی است.

پایه چهارم گفتگوی خانواده آشنایی همه تسهیلگران طرح با مبانی گفت و گوی موثر است .

تاکنون در مرحله دوم طرح بودجه ۱۳۹۷ تنها قادر به برگزاری ۵ کارگاه دو روزه در شهرهای :شیراز،همدان، تبریز، گنبد و سرپل‌ذهاب و یک کارگاه ۴ روزه در شهر تهران شده ایم که امیدواریم با بودجه سال ۱۳۹۸ و تربیت تعداد کافی مربی گفت و گو (حداقل در هر شهر یک مربی مقیم) به کمک کانون گفتگوی امام موسی صدر این نقص جبران شود وکار برچهار پایه استوار شود.

با این هدف که مربیانی که به کمک کانون گفتگو آموزش می بینند. بتوانند در شهر خود حداقل یک کارگاه چهار روزه  آشنایی با گفتگوی موثر را برای تسهیلگران سطح دو  برگزار کنند .

و آشناسازی خانواده ها را با گفتگوی موثر تداوم بخشند.

از نظر من هر انسان بزرگسال برای درک مشکلاتی که در گفت و گوی موثر  دارد نیازمند آن است که یک دوره چهار روزه آشنایی با گفت و گوی موثر را نزد مربیان بخوبی آموزش دیده حاضرشود.

 باتشکر

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha