نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

هزار صندوق اعتباری خرد به مجموع صندوق های محلی روستایی افزوده شدمعصومه ابتکار در نشست تخصصی روز جهانی زن و روستا : همزمان با روز جهانی زن و روستا، هزار صندوق اعتباری خرد به مجموع صندوق های محلی روستایی و عشایری افزوده شد.

ایجاد شده در تاریخ: چهارشنبه 24 مهر 1398 - 11:20
آخرین ویرایش:ﺳﻪشنبه 30 مهر 1398 - 9:42

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به این که در حال حاضر ٣٢٠٠ صندوق خرد محلی در جهت توان افزایی زنان فعال است، گفت: همزمان با روز جهانی زن و روستا، هزار صندوق اعتباری خرد به مجموع صندوق های محلی روستایی و عشایری افزوده شد.

معصومه ابتکار در نشست تخصصی روز جهانی زن و روستا که در دفتر معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد، ضمن تبریک این روز افزود: به مناسبات روز جهانی زن و روستا، امروز از حدود ۲۰ دستگاه گزارش فعالیت گرفتیم و موافقت نامه هایی در ادامه تلاش ها برای ارتقای توانمندسازی زنان روستایی و عشایری منعقد شد. 

وی خاطرنشان کرد: طبق این گزارش ها، بیش از سه هزار زن دهیار در سطح روستاها همکاری های خوبی با معاونت داشتند. 

معاون رئیس جمهوری با اشاره به این که پیام جلسه امروز نشان دادن تلاش جدی دولت تدبیر و امید برای روستاها و اشتغال آنان بخصوص زنان روستایی است، یادآور شد: البته کمبودها همچنان زیاد است که امیدواریم با همت همه دست اندرکاران روز به روز شاهد توان افزایی زنان روستایی؛  چه زنان سرپرست خانوار و چه دختران روستایی باشیم.

ابتکار افزود: معاونت امور زنان و خانواده هم به نوبه خود در جهت گیری برنامه ها سهم پر رنگی داشته است. ضمن این که سازمان های مردم نهاد هم توانمندی این را دارند که نقش آفرینی کنند.

ابتکار در بخشی دیگر از سخنان خود، با تاکید بر این که نگاه جامع به بحث توسعه روستایی در کنار بعد زیست محیطی مورد توجه بوده است، إظهار داشت: بر همین اساس بحث استاندارد سازی غذایی و محصولات روستایی در اولویت قرار گرفته است.

وی افزود: در بودجه سال ٩٩ استمرار این توجه و گستردگی برنامه ها را با هماهنگی مسؤولان در پیش داریم؛ چه در حوزه سلامت، چه آموزش و پرورش و چه عدالت جنسیتی که استمرار پیدا خواهد کرد.

معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در زمینه توسعه صندوق های خرد محلی و نقش پذیری زنان روستایی در این صندوق های خرد که بالغ بر ٣٢٠٠ صندوق فعال است همواره کوشا بودیم و امروز به لطف و همکاری صندوق کارآفرینی امید، هزار صندوق جدید جهت توان افزایی زنان روستایی افزوده شد. 

وی یادآور شد: این امر می تواند گرمی بخش روستاهای ما و اقتصاد کشاورزی و تحولات اجتماعی و فرهنگی در روستا باشد چرا که سرمایه روستایی باید حفظ و ارتقا پیدا کند.

پس از صحبت های دکتر ابتکار چند تن از میهمانان حاضر در نشست به تشریح عملکرد وزارتخانه ها و سازمان های متبوع خود در حوزه زنان روستایی و عشایر پرداختند.

 دکتر سوسن باستانی معاون بررسی های راهبردی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به نامگذاری روز ۱۵ اکتبر «۲۳ مهر » از سوی سازمان ملل به عنوان روز زنان روستایی، گفت: این روز فرصتی مناسب برای بررسی برنامه هاییست که در زمینه ی ارتقاء وضعیت اقتصادی و اجتماعی زنان روستایی توسط دستگاه‌ها صورت پذیرفته است. وی با اشاره به اینکه سازمان ملل در راستای کمک به زنان روستایی و بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی آنها ۱۵ اکتبر سال ۲۰۰۷ را به عنوان روز جهانی زنان روستایی اعلام کرد و از آن زمان تاکنون  همه ساله در این روز در کشورهای مختلف نشست ها و کنفرانس هایی را برگزار می‌کنند، افزود: در ایران هم تحقیقات، پژوهش ها و اقدامات نسبتا قابل توجهی توسط محققان و مسئولین و کارشناسان دفاتر مختلف امور زنان و خانواده سازمان های دولتی و غیر دولتی برای بهبود وضعیت زنان روستایی انجام شده است ومعاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده نیز اقدامات و برنامه های مشخصی را با هماهنگی دستگاهها و گروه‌های مختلف زنان، برای نیل به این هدف انجام می دهد.

فروغ سادات بنی هاشم مدیرکل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری وزارت جهاد کشاورزی  در این نشست اظهار داشت: پیام اصلی روز جهانی زن روستایی، حمایت و پشتیبانی از زنان روستایی و عشایری برای توانمندسازی این افراد است. وی افزود: دولت‌ها در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها باید جایگاه زنان روستایی را در نظر داشته باشند و دسترسی زنان روستایی و عشایری به تمام خدمات بهداشتی و بازار فروش فراهم شود.وی تصریح کرد: این کار با هم افزایی جدی مسئولان برآورده خواهد شد و دستگاه‌های مختلف بر مبنای وظیفه‌ای که در این زمینه دارند می توانند به بازنگری سیاست ها کمک کنند که در این زمینه دستاوردهای ارزشمندی هم داشته ایم.

بنی هاشم با اشاره به تفاهم نامه ترویج تولید محصولات استاندارد و گواهی شده خاطرنشان کرد: یکی از تفاهم نامه های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با وزارت جهاد کشاورزی در زمینه ترویج تولید محصولات استاندارد و گواهی شده است و ارزیابی ما این است که این پروژه فرهنگ تولید و مصرف محصولات گواهی شده را وارد خانه ها خواهد کرد. وی تاکید کرد : زنان روستایی و عشایری تنها مصرف کننده نیستند و در تولید سهم دارند و استقبال زنان روستایی از این پروژه آن را تبدیل به یک جریان ادامه دار کرده است.

*فریبا نظری، مشاور امور زنان و خانواده وزارت کشور نیز در نشست روز جهانی زن و روستا گفت: در حال حاضر ۱۴۰۰۰  نفر از ۳۷۰۰۰ بهیاران کشور را زنان تشکیل می‌دهند که این موضوع نشان‌دهنده قدرت گرفتن باور به زنان و توانایی‌هایشان در فضای روستایی است. با وجود تمام پیشرفت‌ها، هنوز جمعیت بالایی در روستا و عشایر، فاقد فضای آموزشی هستند. مهارت‌ها و مشاغل خانگی اگرچه وجود دارد اما زنان روستایی نیاز دارند دانش خود را به روز کنند. وضعیت بهداشت و درمان هم نگران‌کننده است و وقتی از عشایر به روستا می‌رویم، این فقدان دو چندان می‌شود. بدون هم‌افزایی دستگاه‌ها و وزارت‌های بهداشت، جهاد کشاورزی، ورزش و جوانان، میراث فرهنگی و آموزش و پرورش نمی‌توانیم شاهد پیشرفت باشیم. وی تاکید کرد: هنجارهای روستایی نباید به خاطر درآمدزایی گردشگری با ساخت بومگردی‌ها قربانی شود.

 

علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با اشاره به اینکه دولت بخش قابل توجهی از حق بیمه روستاییان و عشایر را خود، پرداخت می کند، افزود: با این حال بسیاری از زنان روستایی به خصوص زنان روستایی سرپرست خانوار توانایی پرداخت همان سهم یک سوم خودشان را ندارند و به همین دلیل بر آن شدیم تا با سازمان بهزیستی تفاهم‌نامه ای را به امضا برسانیم که بر اساس آن ۶۰۰۰۰ زن روستائی و عشایر مدد جوی سازمان بهزیستی می توانند بدون پرداخت حق بیمه از خدمات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استفاده کنند. وی افزود:

ایجاد یک نظام تامین اجتماعی فراگیر که تمامی افراد جامعه را تحت پوشش قرار دهد، یکی از اصلی‌ترین خط‌مشی‌های ‌سیاست‌گذاری اجتماعی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده است تا اطمینان حاصل شود که در مسیر توسعه کشور، هیچ‌کس رها نخواهد شد.

*منوچهر رزمجو، معاون سرمایه‌گذاری فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری در این همایش تصریح کرد: ۲۶ درصد جمعیت ایران روستاییان هستند و زنان هم ۵۰ درصد این جمعیت هستند. به همین دلیل هم راهی جز توانمند کردن زنان برای توانمندسازی جامعه وجود ندارد. وی گفت: شاخص‌های سلامت، آموزش و بهداشت رشد کرده اما مساله اشتغال زنان روستایی کماکان به عنوان حلقه مفقوده محسوب می‌شود.

رزمجو در ادامه افزود: پس از تصویب لایحه استفاده از یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی، ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار روستاییان قرارگرفت و بر اساس گزارش هایی که به دست ما رسیده ۴۰ درصد از زنان کارآفرین از این تسهیلات استفاده کرده‌اند ضمن اینکه در این بین کاهش نرخ بیکاری هم در سال ۹۷ داشتیم که در مقایسه با سال ۹۶ ، ۱/۱ کاهش بیکاری رخ داد.

*سیما سادات لاری، معاون فرهنگی و دانشجویی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیز با بیان اینکه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سه حوزه آموزش، درمان و پیشگیری می تواند به بانوان روستایی و عشایر کمک کند، گفت: طرح غربالگری سرطان و سونوگرافی برای زنان باردار روستایی و عشایر اجرا می‌شود و گروه‌های در معرض خطر شناسایی و درمان خواهند شد و  ۱۲۰ دستگاه کانکس، مجهز به تمام ابزارهای خدمات درمانی امسال در مناطق سکونت عشایر مستقر می‌شوند.

*کرمعلی قندالی، رییس سازمان امور عشایر ایران دیگر میهمان این نشست با بیان اینکه زیرساخت‌ها به همان اندازه که در اختیار زنان شهری است، باید در اختیار زنان روستایی هم قرار گیرد، افزود: در ۲ سال اخیر حدود ۶۶۰۰۰ کیلومتر مسیر عشایر برای تردد آسان‌تر زنان عشایری، بهسازی شد. به گفته وی تخصیص ۲۳۰ میلیارد تومان بودجه در ۴۷۰ پروژه، وضعیت آب شرب عشایر را تا ۱۰ درصد ارتقا داد و مصوبه شورای عالی عشایر در سال ۹۶ وزارت نیرو را مکلف کرد تا ظرف ۲ سال، ۲۵۰۰۰ خانواده مجهز به تامین انرژی خورشیدی شوند.  قندالی تاکید کرد: ترک تحصیل دختران عشایری در مقطع متوسطه و به طور کلی شرایط آموزشی، هنوز هم جزو بزرگ‌ترین دغدغه‌های ماست.

١٥ اکتبر برابر با ٢٣ مهرماه در سال ٢٠٠٧ از سوی سازمان ملل متحد به نام روز جهانی زن و روستا نامگذاری شده است. هدف از این نامگذاری ارتقای وضعیت زنان روستایی و عشائری است که این اهم در جمهوری اسلامی ایران با توجه به جمعیت زنان روستایی و سهم بالای آنها در اقتصاد جدی گرفته شده و عمل می شود. 

شعار امسال این روز از سوی سازمان ملل «زنان و دختران روستایی، انعطاف پذیری در برابر آب و هوا» تعیین شده است. 

در ایران حدود ١١ میلیون زن روستایی زندگی می کنند که تقریبا ٣٠ درصد جمعیت زنان را تشکیل می دهند. این زنان نقشی فعال در تولید محصولات کشاورزی و دامی دارند، فعالیت هایی که اغلب بی دستمزد است و اهمیتش در اقتصاد و اجتماع نادیده گرفته می شود. 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha