نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

نگاه مادرانه به زمین

ایجاد شده در تاریخ: دوشنبه 06 آبان 1398 - 14:59


مادران به عنوان یکی از ستون های اصلی خانواده نقش محوری در آگاهی بخشی و آموزش های لازم به فرزندان در مدیریت پسماند و در نهایت حفظ و نگهداری از محیط زیست بر عهده دارند.

امروزه مشکلات و چالش های زیست محیطی به یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از فعالان و دوستدارن محیط زیست و حتی شهروندان عادی تبدیل شده است، زمینی که در آن زندگی می کنیم از لحاظ انگاره های انسان شناسی به مام و مادر تعبیر می شود به دلیل اینکه زندگی موجودات روی کره خاکی به شدت وابسته به زمین بوده و برای ادامه حیات خود ناگزیر به نگهداری و حفظ محیط زیست می باشند.

زنان به عنوان نیمی از جمعیت فعال کشور که همواره در صف اول اقدامات انسان دوستانه حضور داشتند در حوزه مسائل زیست محیطی و فعالیت های داوطلبانه برای حفظ و نگهداری از محیط زیست نیز پیشتاز بوده و مسئولیت خود را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند.

امروز علاوه بر این که بیشتر فعالان و دوستداران محیط زیست و اعضای سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه محیط زیست را بانوان تشکیل می دهند بانوان خانه دار در منزل نیز تاثیر قابل ملاحظه ای در فرهنگ سازی و ترویج تفکیک زباله از مبداء و مدیریت پسماند می‌گذارند، مادران به عنوان یکی از ستون های اصلی خانواده نقش محوری در آگاهی بخشی و آموزش های لازم به فرزندان در مدیریت پسماند و در نهایت حفظ و نگهداری از محیط زیست بر عهده دارند تا جایی که با قاطعیت می‌توان گفت که فرهنگ سازی در زمینه حفظ و احیای محیط زیست و کاهش مشکلات زیست محیطی از منزل و توسط بانوان آغاز می شود.

صدر الدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در خصوص نقش بانوان در مدیریت پسماند بیان کرد: اصلی ترین بخش مدیریت پسماند از داخل منازل آغاز می شود، هم تفکیک زباله از مبداء و هم کاهش آب پسماندها که به مرور زمان به شیرآبه ها تبدیل می شوند مسائل مهمی در حفظ و نگهداری از محیط زیست تلقی می شوند که بانوان می توانند در اشاعه این فرهنگ موثر باشند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در ادامه افزود: با معاونت امور زنان خانواده نهاد ریاست جمهوری در حال مذاکره هستیم تا برنامه جامعی را در سطح شهر تهران تدوین کنیم تا اقدامات محیط زیستی به صورت کمپین های مختلف در خانواده ها گسترش پیدا کند، بانوان به دلیل این که بیشتر با مسئله پسماند و تفکیک زباله سر و کار دارند بیشترین نقش را در این حوزه می توانند ایفا کنند.

وی در پایان تصریح کرد: مهم ترین معضل ما در  مدیریت پسماند در شهر تهران بحث شیرآبه‌هاست که در حال تبدیل شدن به بحران در پایتخت است که بانوان می توانند با اقدامات پیشگیرانه کمک کنند تا پسماندها به این شکل ایجاد نشوند، ما نیزدر راستای وظایف قانونی خود باید سیستمی راه اندازی کنیم که تفکیک زباله به درستی انجام شود.

منبع: افق تهران

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha