نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

نشست مشترک اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی و معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانوادهمعصومه ابتکار و تعدادی از اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی برنامه و بودجه سال 98 و 99 را بررسی کردند.

ایجاد شده در تاریخ: پنجشنبه 16 آبان 1398 - 17:13


در این نشست ابتدا گزارش اقدامات معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده ارائه شد. سپس ابتکار با اشاره به لایحه تامین امنیت زنان گفت: بعد از ارسال این لایحه به قوه قضاییه و اعمال تغییرات بر روی نام و محتوای آن، پیگیری ها را از طریق کمیسیون لوایح دولت انجام دادیم و در معاونت هم لایحه دولت و آنچه قوه قضاییه انجام داده بود، بررسی و یک استراتژی تعریف شد که چه کارهایی را می توان انجام داد و چه مواردی را می توانیم از کمیسیون لوایح مجددا درخواست کنیم تا مرحله ای که به موضوعات قضایی وارد نشویم.

وی گفت: در کمیسیون لوایح مطرح کردیم که لایحه، دیگر به کمیسیون های فرعی نرود. 

در ادامه زهرا جواهریان معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت با اشاره به اینکه برنامه های سال ۹۹ تدوین شده و در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته، گفت: این برنامه در راستای قانون برنامه ششم ماده ۱۰۱ و ۱۰۲ و بند ت ماده ۸۰ و همین طور سیاست های کلی خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه ابلاغی رییس جمهور بوده که در ۷ راهبرد  و ۳۰ برنامه عملیاتی مورد استناد قرار گرفته است.

جواهریان افزود: در بحث شاخص ها نیز هم اکنون شناسنامه هر شاخص توسط مرکز آمار ایران تهیه شده و امروز وقت آن است که اطلاعات این ۱۷۹ شاخص وارد یک سامانه شود که تمام دستگاه های ذیربط به آن دسترسی داشته باشند و راه اندازی این سامانه و رصد و پایش آن یکی از برنامه های معاونت است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت زنان گفت: از دیگر اقدامات معاونت، عضویت در ستاد اقتصاد مقاومتی است که به طور ویژه توانسته ایم دو طرح اصلاح الگوی مصرف و حمایت از کالای ایرانی توسط خانواده ایرانی را مصوب کنیم، ضمن اینکه در بحث روابط  بین الملل به خصوص آیسسکو، پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی گفت و گوی خانواده در کشور هستیم .

دکتر سوسن باستانی معاون بررسی های راهبردی معاونت نیز با بیان اینکه جلسات پرچالشی را با همکاری تمام دستگاه ها و نمایندگان برای تهیه ۱۷۹ شاخص برگزار کرده ایم، گفت: در حال حاضر شناسنامه شاخص ها توسط مرکز آمار ایران تهیه شده و در حال نهایی شدن با تمام دستگاه هاست که این مهم در سطح ملی و بین المللی کمک زیادی به ما خواهد کرد.

 باستانی افزود: در حال حاضر سامانه ای برای ماده ۱۰۲ در حال طراحی است که وظایف دستگاه ها بر اساس ماده ۱۰۲ در آن وارد شود و گزارش اولیه آن برای معاون اول رئیس جمهور ارسال شده که آن را برای مجلس هم خواهیم فرستاد.

در این نشست پروانه مافی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه علیرغم تلاش های صورت گرفته، اطلاعات منتشر شده کافی نیست و گاهی آمار دقیقی وجود ندارد.

مافی ضرورت بررسی راهکارهای مختلف برای حل این مشکل را مطرح کرد چرا که به اعتقاد وی انتشار گزارش هایی با آمار ضد و نقیض موجب ناامیدی و دلسردی زنان و فعالین این حوزه می شود.

سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به گزارش ها و اطلاعات منتشر شده توسط معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: وقتی در مجالس مختلف آسیایی مرتبط با موضوع زنان و خانواده حضور پیدا می کنم اطلاعات و آمار ارائه شده توسط این معاونت کمک می کند تا بحث هایی که در این حوزه مطرح می شود دقیق و قابل اتکا باشد و از این بابت تشکر می کنم.

فاطمه سعیدی دیگر نماینده مجلس شورای اسلامی هم با تاکید بر لزوم تصویب لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت اظهار امیدواری کرد که این لایحه در همین دوره به تصویب برسد.

همچنین معصومه آقاپور نماینده شبستر با  اشاره به ضرورت توجه به بانوان و اهمیت تخصیص بودجه های مرتبط، گفت: تاکنون احداث ۳۵ خانه ورزش زنان روستایی در حوزه انتخابیه ام صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه زنان ایرانی زندانی در زندان های خارج از کشور به هیچ عنوان وضعیت مناسبی ندارند، از معاون رییس جمهور خواست برای حل این مسئله از طریق وزارت امور خارجه راهکاری اندیشیده شود.

سیده فاطمه حسینی نماینده تهران با اشاره به  اینکه پس از تصویب قانون اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی که همسر غیر ایرانی دارند، کشور ما از لیست ۲۵ کشوری که اینگونه تبعیضات را اعمال می کنند، خارج شد، افزود: نماینده کمیساریای عالی پناهجویان در اجلاس اخیرصربستان، گفت: این تجربه موفق ایران باید در قالب گزارشی در کنفرانس منطقه ای در افریقا مطرح شود و تجارب کشور شما مورد استفاده کشورهای حاضردر لیست قرار گیرد.

طیبه سیاوشی دیگر عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اهمیت انتشار آمار و اعداد متکی بر پشتوانه علمی در حوزه زنان و خانواده بر لزوم ایجاد وزارت زنان و کودکان تاکید کرد.

در این نشست فریده اولاد قباد رییس فراکسیون زنان مجلس شورای با تاکید بر اینکه لایحه تامین امنیت زنان، نیازمند حمایت ویژه است، پیشنهاد تحت پوشش بیمه قرار گرفتن زنان فعال در حوزه صنایع دستی را مطرح کرد.

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha