نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

تلاش می‌کنیم از دوران تحریم، فرصتی برای تقویت نقش زنان در اقتصاد بسازیممعاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ملاقات با رئیس کمیته امور زنان مجلس تایلند، به اقدامات کشور برای توانمندسازی و ارتقای وضعیت زنان و خانواده اشاره کرد.

ایجاد شده در تاریخ: پنجشنبه 07 آذر 1398 - 23:41


معصومه ابتکار طی سفر دو روزه اش به تایلند با رئیس کمیته امور زنان مجلس تایلند و اعضای این کمیته ملاقات کرد.

 

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در این دیدار اقدامات جمهوری اسلامی ایران در حوزه زنان را برشمرده و از جمله به تخصیص سهمیه ۳۰ درصدی برای انتصاب مدیران زن و سهم زنان در آموزش عالی ایران پرداخت.

 

به گفته وی، ۵۶ درصد از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی را زنان تشکیل می‌دهند، ۲۷ درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و ۳۷ درصد جامعه پزشکان ایران، زن هستند. همچنین به حمایت‌های دولت از سازمان های مردم نهاد و توانمندسازی آنها اشاره کرده و یادآور شد ۲۷۰۰ سمن فعال در حوزه زنان و خانواده وجود دارد.

 

ابتکار در ادامه با اشاره به فراکسیون زنان و نیز فراکسیون خانواده در مجلس شورای اسلامی گفت: این فراکسیون ها تلاش می‌کنند تا قوانین حامی زنان و خانواده دنبال شود.

 

در ادامه رئیس کمیته مجلس تایلند گفت: اعتبار ویژه‌ای برای حمایت و توانمندسازی زنان اختصاص داده و سابقه طولانی برای حمایت از زنان داریم. در حال حاضر ۱۶ درصد از اعضای پارلمان تایلند زن هستند و یک ششم از کمیته‌های داخل مجلس نیز ریاستش با زنان است.

 

وی همچنین تاکید کرد که ممکن است بین کشورها تفاوت‌های فرهنگی وجود داشته باشد، اما معتقدیم که فراتر از مسائل تفاوت‌های فرهنگی، موضوع زنان موضوعی جهانی است و باید مورد توجه همگان باشد.

 

در ادامه ابتکار به تحریم‌ها و جنگ و تروریسم اقتصادی اشاره کرد و گفت: آمریکا موانع زیادی را برای توسعه اقتصادی ایران ایجاد کرده و ما تلاش می کنیم از دوران تحریم، فرصتی برای تقویت نقش زنان در اقتصاد بسازیم و حضور آنها را در اقتصاد دوره تحریم تقویت کنیم.

 

 ریاست کمیته مجلس تایلند اظهار کرد که من نیز از این فرصت استفاده می‌کنم. جامعه جهانی باید توجه کند که در چارچوب روابط و قوانین بین‌المللی اقدامات خود را انجام دهد. بدون شک همه ما باید برای تقویت و ایجاد صلح در جهان تلاش کنیم.

 

در پایان این ملاقات طرفین بر ضرورت تقویت نقش زنان در صلح و امنیت تاکید کردند و معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از این کمیته تایلندی که ویژه زنان، جوانان و گروه‌های سالمند است خواست تا در فرصت مقتضی به ایران سفر و از نزدیک موضوعات مورد توجه طرفین را مبادله کنند.

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha