نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

خانواده‌ها نگذارند سلول‌های بنیادی در اتاق عمل و زایمان از بین برود

ایجاد شده در تاریخ: شنبه 21 دی 1398 - 13:19


ایلام رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: به عنوان یک پزشک آرزویم این است که دو موضوع ذخیره سازی خون بند ناف و اهداء عضو به خوبی در جامعه نهادینه شوند.

دکتر «آناهیتا جلیلیان» اظهار کرد: سلول‌های بنیادی موجود در خون بند ناف یک ذخیره برای سلامت فرزندان در آینده است و با پیشرفت‌های علمی در زمینه سلول‌های بنیادی در بافت‌های مختلف افق‌های جدیدی پیش روی ما خواهد بود.

رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با تاکید بر اینکه حیف است که این منبع ارزان قیمت و ارزشمند سلول‌های بنیادی را به همین راحتی در اتاق عمل و زایمان از دست بدهیم، گفت: ذخیره‌سازی این خون  فعالیت بسیار خوب و ذخیره‌ای ارزشمند برای همه افراد خانواده مخصوصا فرزندان در آینده است.

این متخصص زنان وزایمان ابراز امیدواری کرد که درباره این موضوع و موضوعاتی که  مربوط به سلامت است با اطلاع‌رسانی بیشتر فرهنگ‌سازی بهتری انجام گیرد.

جلیلیان تاکید کرد: به عنوان یک پزشک آرزویم این است که دو موضوع ذخیره سازی خون بند ناف و اهداء عضو به خوبی در جامعه نهادینه شوند چون با جا افتادن این دو موضوع هم در زمینه علم پزشکی پیشرفت‌هایی صورت خواهد گرفت و هم موجب فراهم شدن شرایط بهتر برای بهبود  بیماران خواهان شد.

فرآیند عضویت و نگهداری نمونه در بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی ایلام ،  شامل 5 مرحله از قبیل مرحله  انجام آزمایشات مادر در ماه نهم بارداری » است که در این مرحله به منظور اطمینان از سلامت مادر بر اساس استاندارد جهانی  NETCORD  آزمایشاتی باید قبل از عقد قرارداد انجام شود.

مرحله « تائید آزمایشات توسط واحد پذیرش و عقد قرارداد و دریافت کیت خونگیری » ، مرحله « جمع‌آوری نمونه » که در این مرحله نیز فرآیند جمع‌آوری خون بندناف به صورت کاملا استریل، بدون درد و بدون تداخل در روند زایمان مادر صورت می‌گیرد و خون‌گیری می‌تواند به صورت داخل یا خارج رحمی انجام شود و در هر صورت هیچ‌گونه آسیبی به مادر یا نوزاد وارد نمی‌شود و حجم خون جمع‌آوری شده می‌تواند حداقل 40 سی‌سی باشد که کل این فرایند کمتر از 5 دقیقه به طول می‌انجامد

 مرحله بعدی مرحله‌ی« تحویل نمونه جمع آوری شده به بانک خون » است که در آن کیسه خون درون فلاسک مخصوص فریز می‌شود.

در مرحله « پردازش سلولی و فریز نمونه » نمونه دریافت شده ابتدا از نظر حجم و تعداد سلول مورد بررسی قرار گرفته و اگر حجم آن حداقل 40 سی‌سی باشد وارد آزمایشگاه پردازش سلولی می‌شود و در غیر این صورت با قرارداد فسخ شده و طبق قرارداد هزینه عودت می‌گردد.

بر روی نمونه‌هایی که حداقل شرایط استاندارد را دارند بررسی آزمایشات میکروبی و ویروسی اچ آی وی و سنجش کلنی و فلوسیتومتری انجام شده و نهایتا در شرایط دمایی مناسب برای مدت طولانی فریز می‌شود.

مرحله بعدی که آخرین مرحله محسوب می‌شود مرحله « صدور کارت فریز » است که در این مرحله مادر 6 ماه بعد از زایمان باید آزمایشات ماه نهم را تکرار نماید و کارت صادر می‌شود.

نمایندگی بانک خون بندناف جهاددانشگاهی ایلام،  به آدرس  میدان 22 بهمن – بلوار سیدالشهدا – کوچه کاج- ساختمان پزشکان آریا – مرکز مامایی یاس با شماره تلفن‌های  084.33363090  و  09301357637 آماده پاسخگویی به سوالات و ثبت‌نام خانواده‌ها برای پس‌انداز کردن سلامت فرزندان آنها است.

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha