نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

جشنواره مبین فرصتی برای طرح رویکردهای قرآنی در فضای مجازیمعصومه ابتکار با بیان اینکه مردم در انقلاب اسلامی در جهت تحقق آرمان قرآنی گام برداشتند، گفت: فرصت‌هایی نظیر جشنواره مبین، معنویت و رویکرد قرآنی را در قالب فضای مجازی به نسل جوان ارایه می‌کند.

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 24 دی 1398 - 10:36


آیین اختتامیه جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای «مبین» عصر دوشنبه ۲۳ دی ماه در تالار استاد «جلیل شهناز» خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

«معصومه ابتکار» در این مراسم طی سخنانی اظهار کرد: انقلاب ما از ابتدا رویکرد و جهت گیری اش آرمان قرآنی بود و مردم در جهت تحقق آن گام برداشتند و شخصیت های درخشانی چون سردار قاسم سلیمانی تجلی فرهنگ قرآنی در رفتار و زندگی ابدی شان بودند و به همین دلیل بود که حرکت آفرین شدند و جامعه ما را به حرکت آورند و رستاخیزی اتفاق افتاد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: البته چالش عمل به قرآن به همین جا ختم نشد، حوادثی که بعدها پیش آمد چه در کرمان و چه حادثه تلخ سقوط هوپیمای اوکراینی نشان داد که ما در عمل به قرآن هنوز باید دقت های بسیاری داشته باشیم به ویژه در جایی که حکمرانی در اختیار ماست و این حکمرانی با ارزش های معنوی قرآنی شکل می گیرد.

وی افزود: اگر امروز مردم داغدار هستند و نگرانی هایی دارند و برخی حتی اعتراض هایی دارند، این نیز سرچشمه از حقی است که قرآن برای مردم قایل شده و همچنین تربیتی که انقلاب برای مردم قایل شد که مطالبه گری کنند و حق طلبی داشته باشند خصوصا در این موضوعات تا مساله روشن شود، خوشبختانه دستگاه های مسئول در این زمینه گام های موثری را برداشتند و دولت کارگروه‌هایی را برای رسیدگی  تشکیل داده و همه امیدواریم که این مساله و ا قداماتی که متعاقب این فاجعه دردناک صورت می‌گیرد به جلب اعتماد عمومی مردم بیانجامد و اگر نقصی بوده است بتوانیم همان طور که رفتار قرآنی ایجاب می کند عمل کنیم و این مساله به نظرم بزرگ ترین چالش نسل انقلاب، جمهوری اسلامی ایران است یعنی کارآمدی و میزان پایبندی، آن هم نَه در حرف و شعار بلکه در عمل به قرآن و اینکه چه قدر می توانیم آن معنویت را در اجرا و عمل محقق کنیم.

ابتکار گفت: چنین نشست هایی که به فرهنگ قرآن اشاره دارد فرصتی است که به خودمان تذکر دهیم و یاداور این مهم باشیم که فرهنگ قرآنی اگر به رفتار قرآنی منتهی شود چه نتایجی دارد. این جشنواره  کار ارزشمندی است که هنرمندان در قالب ۱۱۴ ثانیه کار خود را محدود کردند، با توجه به اینکه امروز رسانه های اینترنتی، فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی گسترش و عمومیت یافتند این نوع پیام های کوتاه قطعا بیشترین تاثیرگذاری را می توانند داشته باشند، اینکه کوتاه صحبت کنیم و کلام و پیام خودمان را بتوانیم در حداقل زمان به شکلی مفید و اثرگذار ارایه کنیم.

وی در بخش دیگری از مباحث خود اظهار کرد: ما همکارهایی را با خبرگزاری قرآنی داشتیم و خواهیم داشت و اکنون نیز با مجموعه که برگزارکننده این جشنواره فیلم است همکاری داریم، تلاش ما بر این است که بتوانیم در حوزه زن و خانواده که از موضوعات مهم اجتماعی ماست فرهنگ قرآنی را به زبان امروز و با رویکرد جذابی که بتواند مورد فهم نسل جوان باشد بیان کنیم تا کارکردهای آن برای این نسل و آینده آنها به درستی مورد استفاده قرار گیرد.

در این مراسم از برگزیدگان این جشنواره تجلیل به عمل آمد که اسامی آنها به شرح ذیل است:

برگزیدگان بخش حرفه‌ای

سعید کریمی، رتبه اول مشترک بخش حرفه‌‏ای نخستین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌‏ای مبین برای فیلم داستانی «یک دست صدا دارد»

نرگس رستمی‌معز، رتبه اول مشترک بخش حرفه‌‏ای نخستین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌‏ای مبین برای فیلم انیمیشن «دیده‌‏بان»

علی پورمرادی، رتبه دوم مشترک بخش حرفه‌‏ای نخستین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‏‌ای مبین برای فیلم انیمیشن «تبسم عروسک»

بهمنش ماهرو، رتبه دوم مشترک بخش حرفه‌‏ای نخستین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌‏ای مبین برای فیلم داستانی «عیسی و موسی»

فاخته جلایرنژاد، رتبه سوم بخش حرفه‌‏ای نخستین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌‏ای مبین برای فیلم داستانی «زمانه»

برگزیدگان بخش تلفن همراه

محمدمهدی فکریان، رتبه اول بخش تلفن همراه نخستین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‏‌ای مبین برای فیلم «واقعیت تفاوت زیادی دارد...»

مجتبی کاویانی، رتبه دوم بخش تلفن همراه نخستین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌‏ای مبین برای فیلم «پیام کوتاه»

برگزیدگان بخش «تربیت فرزند»

برزان رستمی، رتبه اول بخش تربیت فرزند نخستین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌‏ای مبین برای فیلم «صدای جاده»

مهدی صدیقی، رتبه دوم بخش تربیت فرزند نخستین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‏‌ای مبین برای فیلم «بی‌قرار»

برگزیدگان بخش دانشجویی

هیئت داوران در این بخش، هیچ یک از آثار را دارای معیارهای لازم برای کسب رتبه اول و دوم تشخیص ندادند.

بابک مجیدی، رتبه سوم بخش دانشجویی نخستین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌‏ای مبین برای فیلم «کلاغ پر»

برگزیدگان بخش انتخاب مردمی

هادی پورحامدی، رتبه اول بخش انتخاب مردمی نخستین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌‏ای مبین برای فیلم «همبازی»

بابک مجیدی، رتبه دوم بخش انتخاب مردمی نخستین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌‏ای مبین برای فیلم «کلاغ پر»

بهمن تلخابی، رتبه سوم بخش انتخاب مردمی نخستین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‏‌ای مبین برای فیلم «عروسک»

جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌ای مبین با موضوعات سبک زندگی و آموزه‌های اخلاقی، قصص قرآن، ایثار وشهادت، سیمای پیامبر اسلام (ص)، نیکی به پدر و مادر و صله رحم، نماز و واجبات الهی، آثار و برکات نیکی در زندگی مردم، کسب روزی حلال و معاملات اسلامی، انفاق، جهاد، پوشش و عفاف، توجه به محیط زیست، آسیب‌‏های اجتماعی یا در بخش‏ های جنبی آن با عنوان تربیت فرزند و دانشجویی برگزار شد.

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha