نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

برنامه های زنان و اتهام اسناد غربیوقتی از عدالت جنسیتی که تکلیف قانون برنامه ششم است صحبت می شود عده ای عمدا این رویکرد را به بیرون و عوامل نفوذی نسبت می دهند. در حالی که دهها آیه شریفه قرآن کریم گواه محوریت مفاهیم عدالت جنسیتی است.

ایجاد شده در تاریخ: چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399 - 22:31
آخرین ویرایش:یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 - 13:04

» معصومه ابتکار

از روزهای ظهور و اوج گیری انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) از یک سو متهم بودند که در موضوع زنان متاثر از شرایط روز و در تقابل با سنت نظر می دهند و از سوی دیگر عده ای ایشان را به واپسگرایی متهم می کردند. اما واقعیت اینست که قرائت امام از دین و اسلام ناب محمدی مبتنی بر زدایش پیرایه های تحجر و نیز خودباختگی از آموزه ها و کاربست اسلام در عصر حاضر بود تا دینی که برای همه دوران و همه بشریت نازل شده قابلیت خود در اجرایی شدن و درونی سازی را از دست ندهد. به همین خاطر تبیین جایگاه زنان به عنوان یکی از مولفه های اسلام ناب محمدی را همواره در دستور کار داشتند

در همه سال های گذشته اما متاسفانه جریانی که امروز هم فعال است تلاش داشته هر اقدام پیش رو و امیدافزا و آینده نگری را به خارج نسبت دهد. غافل از اینکه مبانی دینی و قرآنی سرشار از مفاهیم پیشرو و سیاست های متعالی در مورد زنان بوده و البته تمدن امروزی نیز ممکن است برخی مفاهیم و نهادهای اجتماعی را از تجارب دینی به عاریت گرفته باشد.

وقتی از عدالت جنسیتی که تکلیف قانون برنامه ششم است صحبت می شود عده ای عمدا این رویکرد را به بیرون و عوامل نفوذی نسبت می دهند. در حالی که دهها آیه شریفه قرآن کریم گواه محوریت مفاهیم عدالت جنسیتی بوده از جمله آیه 13 سوره مبارکه حجرات: یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ/ «ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم، و تیره‌ها و قبیله‌ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید، ولی گرامی‌ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست، خداوند، دانا و خبیر است»

این آیه تاکید دارد که تقوای الهی ملاک برتری بوده و نژاد، قوم و جنسیت تعیین کننده نیست. یعنی از دیدگاه الهی، انسان ها هیچ برتری از جمله برتری جنسیتی بر یکدیگر ندارند، پس ضرورت  دارد که عدالت میان همه رعایت شود.

اما تفکری که 4 دهه است رویکرد بنیانگزار جمهوری اسلامی را به خاطر کج فهمی های خود تخطئه یا تحریف می کند، اگر چه اندک و بی ریشه اما با هیاهو همچنان بر طبل تفرقه می کوبند و هر گاه با استدلالات دینی و علمی حرکتی مثمرثمر آغاز می شود، بانگ بر می آورند. نمونه هایی از این دست نحوه برخورد آنها با مشکل "کودک همسری" است که مخالفت با آن را مستند به اسناد غربی کرده در صورتی که مخالفت دلسوزان و نهادهای ذی ربط مانند معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با  ازدواج زیر 13 سال بوده که به لحاظ علمی و نیز برخی مراجع روشن و اثبات شده است. چنانچه براساس فتوای صریح حضرت آیت الله مکارم شیرازی ازدواج زیر 13 سال باطل بوده و این تشخیص هیچ ارتباطی با اسناد غربی ندارد!

همچنین موضوع مقابله با خشونت علیه زنان علاوه بر جنبه های انسانی و حقوق شهروندی، براساس اسناد پشتیبان لایحه تامین امنیت زنان در مقابل خشونت، با رجوع به آیات قرآنی و سیره پیامبر (ص) مانند حدیث: ما أَکرَمَ النِّساءَ إلاّ کَریمٌ و َلا أَهانَهُنَّ إلاّ لَئیمٌ (زنان را محترم نمی شمارند مگر بزرگواران و به توهین نمی کنند مگر افراد پست) و توجه به تذکرات مکرر مقام معظم رهبری در این خصوص راهبری شده است. توصیه می شود جوانان طیف فکری مخالف این لایحه و رویکرد، به سخنرانی رهبر انقلاب در سال 1377 در جمع بانوان شهر ارومیه مراجعه و ببینید چگونه طیف سیاسی آنها در واقع مقابل رهنمودهای ایشان ایستاده و مسیر ترسیم شده را سال ها به بن بست کشاندند و اضافه بر آن مخالفان خشونت علیه زنان را به خودباختگی و غرب گرایی و نفوذی متهم کردند. در کمال تاسف جمعی از اینان بر خود نام انقلابی هم می گذارند در حالی که عملکرد و دیدگاههایشان نه تنها نسبتی با آرمان های انقلاب اسلامی ندارد و هرگز آن روزها را ندیده و علل و عوامل انقلاب را درک نکرده اند بلکه در مواردی تضاد کامل با آن می یابد.

کنایه های این عده به موضوع مدیریت زنان نیز راه یافته و با طرح شبهه دستور خارجی و ردیابی نفوذ، فرصت حضور زنان درجایگاههای مدیریتی کشور را تخطئه کرده اند. در حالی که کافیست به مطالعه شخصیت قرآنی زن به خصوص ملکه سبا بپردازند که قرآن کریم او را یک فرمانروای عاقل، پذیرنده حق و بازدارنده از جنگ و خونریزی معرفی می کند. جمله مشهور امام خمینی (ره) نیز در این زمینه شاهدی بر رد دیدگاه جانبدارانه مخالفین است؛ آنجا که امام در اولین سال های استقرار جمهوری اسلامی گفتند: "زنان باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کنند". این سخن به معنی حضور در مدیریت های کلان بوده و امام راحل این را خوب می دانستند که چنین تاکیدی را برای تاریخ یادگار گذاشتند.

این موارد نمونه هایی از موضوعاتی بود که ریشه در فرهنگ اسلامی ایران دارد ولی از طرفی متاسفانه مورد هجمه و نفی جریان واپسگرایی قرار گرفته و آنها تلاش می کنند این رویکردهای ایرانی اسلامی را به بیگانگان نسبت دهند.

اکنون به یمن انقلاب اسلامی ایران، ایجاد تعادل بین نقش های فردی و خانوادگی برای زنان ایرانی چندان غامض و مشکل زا نیست. آنها مجبور نیستند علایق فردی، تحصیلی و شغلی خود را نادیده بگیرند. چرا که با توجه به فرهنگ خانواده گسترده در ایران، همچنین سیاست های حمایتی از ازدواج و فرزند آوری، سبک زندگی زوج ها به سمت همکاری برای تعالی خود و فرزندانشان رفته و الگوی فعالیت زنان در همراهی با ضرورت خانواده دنبال می شود.

امام خمینی (ره) هنگام عقد جوانان می گفتند: "با هم بسازید". این جمله امام محل بحث بود که منظور ایشان چیست؟ آیا زندگی مشترک را بسازند یا با هم بسازند یا همدیگر را بسازند. به نظرم همه این تعابیر با هم بود تا شخصیت فردی و خانوادگی دختران و پسران شکل گیرد و زندگی تازه ای بسازند که عدالت برای هر دو جنس در آن تحقق یابد.

تلاش برای تحقق عدالت مهم ترین آرمان هر مسلمان است که تا ظهور امام عصر(عج) ادامه خواهد داشت و کنابه ها و تکفیرها و پرونده سازی ها نمی تواند دولت جمهوری اسلامی را از تکاپو برای اجرای آن منصرف سازد.

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha