نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

نشست دو جانبه ایران و اندونزی به صورت ویدئو کنفرانسمعصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با خانم گوستی ایوبنیتانگ دارماواتی وزیر توانمندسازی و حمایت از کودکان اندونزی به صورت آنلاین دیدار و گفتگو کردند.

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 - 18:25
آخرین ویرایش:یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 - 18:36

تجربه مشترک ایران و اندونزی در موضوعاتی همچون وضعیت اقتصادی زنان و تبادل تجربیات زنان دو کشور در موضوعات اقتصادی، فرهنگی، علمی و دیپلماتیک از جمله موارد مطرح شده در این جلسه بود.

 

معاون رییس جمهور در این دیدار به اقدامات مختلف دولت در مورد خانواده و مدیریت زنان اشاره کرده و گفت: با توجه به اقتصاد دوران کرونا به مشاغل غیررسمی و خانگی توجه خاص شده و به عنوان مثال مشکل استانداردسازی مشاغل خانگی در ایران، طی مذاکرات انجام شده با سازمان ملی استاندارد مورد تصویب قرار گرفته است

 

ابتکار همچنین به همکاری معاونت زنان و خانواده با وزارت کشور و وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان های مردم نهاد جهت ارائه آموزش های مهارتی به زنان سرپرست خانوار اشاره کرد.

 

اجرای طرح گفتگوی ملی خانواده در ۳۱ استان با هدف افزایش مهارت های ارتباطی و مهارت گفتگوی بین نسلی و راه اندازی مرکز ملی گفتگوی خانواده با حمایت آیسسکو موضوع دیگری بود که ابتکار در این دیدار در خصوص آن سخن گفت.

 

معاون رییس جمهور در بخش دیگری از  این گفتگو تصریح کرد: هر چند شیوع کرونا در زمان تحریم ها، فشار مضاعفی را به کشور ما وارد می کند اما در همین بحران به معیشت زنان توجه ویژه ای صورت گرفته و علاوه بر بسته های حمایتی، هدایت مشاغل آنان به سمت تولید لوازم بهداشتی و ضدعفونی از آن جمله است.

 

وی همچنین به خدمات اورژانس اجتماعی، تدوین و تصویب شاخص های خانواده در ستاد ملی زن و خانواده به منظور رصد و پایش وضعیت خانواده ها و تلاش زنان کارآفرین و فعال اقتصادی اشاره کرد.

 

ابتکار افزود: دشواری ایران در مقابله با کرونا دو برابر بود، چرا که ما با ویروس تحریم های ظالمانه آمریکا هم درگیر هستیم، با این حال پیشرفت خوبی داشته ایم.

 

وزیر توانمندسازی و حمایت از کودکان اندونزی، خانم گوستی ایوبنیتانگ دارماواتی نیز در این ملاقات مجازی با اشاره به روابط نزدیک ایران و اندونزی، از همکاری های مشترک استقبال کرد

 

وی با بیان اینکه اولویت رییس جمهور اندونزی بر پنج حوزه اصلی توانمندسازی اقتصادی زنان، افزایش نقش زنان در امور آموزشی و تربیتی کودکان، کاهش خشونت علیه زنان و کودکان، کاهش جمعیت کودکان کار و مبارزه با کودک همسری استوار است، افزود: کمک به بانوانی که در صنایع خانگی فعال هستند و به رفاه نرسیده اند، تشویق زنان به تولید ماسک و مواد بهداشتی، ارایه تسهیلات بانکی به زنان، همکاری با سازمان های مردم نهاد، برگزاری دوره های آموزشی برای کودکان و بانوان، تهیه بسته های آموزشی در راستای جلوگیری از خشونت های خانگی و حمایت از زنان باردار و دارای معلولیت  از جمله اقدامات انجام شده در اندونزی در دوران شیوع کرونا  بوده است.

 

وی گفت: از تجربیات ایران در طرح گفتگوی ملی خانواده بهره برده ایم و علاقمندیم در همه زمینه ها همکاری و تبادل تجربه داشته باشیم

 

طرفین برای ادامه همکاری ها در قالب تفاهم نامه به توافق رسیدند

 

محمد خوش هیکل آزاد سفیر ایران در اندونزی، اکتاونیو علیمودین سفیر اندونزی در ایران و لیلا فلاحتی مدیر کل امور بین الملل معاونت زنان و خانواده از دیگر حاضرین در این نشست بودند.

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha