نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده استان آذربایجان غربی به تصویب رسیدسند ارتقای وضعیت زنان و خانواده آذربایجان‌غربی با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان به تصویب رسید. همچنین موافقتنامه فاز سوم طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی نیز به امضا رسید

ایجاد شده در تاریخ: پنجشنبه 01 خرداد 1399 - 1:31
آخرین ویرایش:پنجشنبه 01 خرداد 1399 - 1:38

معاون رییس جمهوری در این جلسه با اظهار امیدواری نسبت به برکات این سند برای مردم، خانواده ها و زنان آذربایجان غربی گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی یکی از آرمان‌های امام راحل و مردم تحقق عدالت با تاسی به قرآن کریم و تعالیم بزرگانی همچون پیامبراکرم (ص) و امام علی (ع) بوده و موضوع عدالت همواره مد نظر برنامه ها و اهداف ترسیم شده قرار داشته است

ابتکار افزود: عدالت در قرآن ابعاد اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را شامل می شود و یکی از ابعاد مهم آن، بحث عدالت جنسیتی است که آیاتی از قرآن کریم به آن اشاره دارد.

معاون رییس جمهور گفت: امیدوارم این سند موجب شود در زمینه عدالت جنسیتی با شاخص های تعریف شده و برنامه ریزی علمی و دقیق و با شناخت اولویت های محلی و منطقه ای حرکت رو به رشدی داشته باشیم.

ابتکار با قدردانی از توجهات ویژه مقام عالی استان در خصوص بهبود شاخصهای حوزه زنان افزود: تحولات استان از بعد شاخص های آموزش، وضعیت کشاورزی و اقتصادی مثبت بوده است.

وی تصریح کرد: این سند، یک سند فقط دولتی نیست و مشارکت بخش خصوصی و غیردولتی را نیز می طلبد و امیدواریم بتواند منشا تحولات خوبی در استان شود چرا که آذربایجان غربی سرمایه انسانی عظیم و ارزشمندی دارد.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه انتظار داریم برای اجرایی شدن این سند همه دستگاه ها پای کار بیایند، افزود: تعامل با سازمان ها و وزارتخانه ها تاکنون نتایج مثبتی مانند طرح تولید محصولات سالم کشاورزی و برند سازی آنها و تولید گیاهان دارویی توسط زنان روستایی داشته است.  

توانمند سازی زنان روستایی در موضوعات صندوق های خرد روستایی، ثبت تاریخ شفاهی زنان ایثارگر،ارتقای تاب آوری اجتماعی و پرداخت تسهیلات اشتغال برای زنان سرپرست خانوار و ارائه آموزش های مهارتی برای این زنان در آذربایجان غربی از جمله موارد دیگری بود که ابتکار به آنها اشاره و افزود: طرح توان افزایی اقتصادی و اجتماعی زنان سرپرست خانوار، اجرای طرح تاب آوری با همکاری سازمان های مردم نهاد استان و حمایت از فعالیت ها و تولیدات تعاونی های زنان و ساماندهی مشاغل خُرد با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز تاکنون محقق شده است

 

استاندار آذربایجان غربی نیز در این نشست آنلاین گفت: طی ۲ سال گذشته نرخ بیسوادی بانوان در استان با اقدامات انجام شده ۲ درصد کمتر شده که در صدد تداوم این روند کاهشی با سرعت بیشتر هستیم.

محمدمهدی شهریاری افزود: یکی از محورهایی که در حوزه زنان در دستور کار قرار گرفته است، بازگشت به تحصیل دختران و زنان بازمانده از تحصیل است که با جدیت پیگیر این مساله هستیم.

وی با تاکید بر لزوم اجرایی ساختن ابعاد این سند در راستای بهبود شاخص های فرهنگی و اجتماعی زنان آذربایجان غربی اضافه کرد: اگرچه این سند بر اساس برنامه های بالادستی مطرح شده اما در تدوین آن شرایط و وضعیت فرهنگی و اجتماعی مدنظر بوده و سند بومی سازی شده است.

وی بیان کرد: دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران موظف به اجرای این سند هستند.

استاندار آذربایجان غربی تقویت جایگاه زنان و بنیان خانواده، شناسایی فرصت های اشتغال و شناسایی آسیب های اجتماعی و برنامه ریزی مدون به دور از کلی گویی را از جمله اهداف این سند برشمرد و ادامه داد: امسال اعتبار ویژه برای اجرایی کردن این سند اختصاص می یابد.

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha