نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

آخرین سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده به تصویب رسیدمعاون رییس جمهور با تبریک ایام ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر گفت: این سند اولین گام برای تحقق عدالت جنسیتی در سطح کشور است که اکنون در تمام استان های کشور به تصویب رسیده است

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 01 تیر 1399 - 19:03


در جلسه ویدئو کنفرانسی با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهور، فریدون همتی استاندار هرمزگان و مدیران استانی، سی و یکمین و آخرین سند از مجموعه اسناد ارتقاء وضعیت زنان و خانواده در شورای برنامه ریزی و توسعه هرمزگان به امضا رسید و بدین ترتیب استان هرمزگان به عنوان آخرین استان کشور صاحب این سند ارزش آفرین شد.

 

دراین جلسه معاون رییس جمهور با تبریک ایام ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر گفت: این سند اولین گام برای تحقق عدالت جنسیتی در سطح کشور است که اکنون در تمام استان های کشور به تصویب رسیده است.

 

وی با اشاره به رتبه بالای هرمزگان درشاخص 30 درصدی انتصاب مدیران زن شایسته و توانمند، از توجه مسئولین استان به این مهم تشکر و قدردانی کرد.

 

ابتکار با بیان اینکه شاخص های عدالت جنسیتی بر اساس مفاهیم دین مبین اسلام، قانون اساسی، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و رییس جمهور تهیه و تدوین شده، افزود: هم اکنون شناسنامه ای برای این 176 شاخص در 7 بخش آماده شده و یک سامانه رصد و پایش نیز برای این موضوع در حال آماده سازی است که در هفته دولت از آن رونمایی خواهد شد.

 

معاون رییس جمهور گفت: مفهوم عدالت جنسیتی از لحاظ مبانی نظری ذاتا مفهومی قرآنی و دینی است و آیه 13 سوره حجرات این موضوع را تایید می کند و ملاک فضیلت را تقوا می داند، آنجا که خداوند متعال می فرماید: همانا گرامى‏ترین شما نزد خدا، با تقواترین شماست.

 

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح ملی کمند در استان هرمزگان که با حمایت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، با محوریت توانمندسازی دختران دانشجو و حمایت از ایده ها و طرح های نوآورانه آنها صورت پذیرفته، برگزاری نمایشگاه های تولیدات صنایع دستی، طرح توانمند سازی سفیران فرهنگی دانشگاه ها و برگزاری جشنواره زن و علم  را از جمله سایر طرح ها و برنامه های اجرا شده در استان با حمایت معاونت زنان یاد کرد.

 

ابتکار با اشاره به همکاری معاونت با وزارت جهاد کشاورزی در طرح آموزش و ترویج محصولات سالم و استاندارد، گفت: این طرح هم اکنون در ده مرکز جهاد کشاورزی و با تحت حمایت قرار دادن 30 بانوی روستایی در استان هرمزگان در حال اجراست.

 

معاون رییس جمهور همچنین به همکاری با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در اجرای طرح حمایت از شرکت های تعاونی بانوان در استان هرمزگان اشاره کرد و افزود: تاکنون 476 تعاونی زنان در این استان را مورد حمایت قرار داده ایم.

 

همکاری با  وزارت کشور جهت توان افزایی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در حاشیه شهرها و آموزش مهارت های کلی کسب و کار به آنها با هدف اشتغال، همکاری با دانشگاه فرهنگیان و آموزش و پرورش جهت آموزش مهارت های زندگی و نیز مهارت های ارتباطی، همکاری با انجمن جامعه شناسی ایران در برگزاری کارگاه های طرح ملی گفتگوی خانواده در هرمزگان و اجرای طرح توان افزایی برای سازمان های مردم نهاد استان از جمله اقداماتی بود که در صحبت های ابتکار به آنها اشاره شد.

 

وی به اجرای طرح توان افزایی و ارتقای تاب آوری اجتماعی زنان و خانواده های استان هرمزگان در سال های 96 و 97 با همکاری سازمان های مردم نهاد بومی و حمایت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز اشاره کرد و در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اهمیت طرح توسعه حمایت از صندوق‌های اعتبارات خرد زنان روستایی، توانمندسازی آنها  در قالب صندوق‌های خرد محلی را حائز اهمیت فراوان برشمرد و از هرمزگان به عنوان یکی از فعالترین استان ها در این زمینه نام برد.

 

ابتکار همچنین اظهار امیدواری کرد که با  پایان یافتن دوره همه گیری کرونا، آموزش بومگردی به زنان با هدف ترویج این طرح به اجرا درآید.

 

 در ادامه استاندار هرمزگان به تصویب سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان هرمزگان در این نشست اشاره کرد و افزود: این سند طی پنج سال اجرایی خواهد شد و در قالب آن برنامه‌هایی تدوین و طبق شاخص‌ها به مرحله اجرا در می آید.

 

همتی با بیان اینکه زنان هرمزگانی در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نقش تاثیرگذاری داشته‌اند، تصریح کرد: اجرای سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده در استان هرمزگان موجب تحول حوزه زنان و خانواده در استان می شود.

 

وی گفت: در این سند مسئولیت دستگاه‌های اجرایی و سازمان های مردم نهاد در تعامل با یکدیگر تعیین شده تا برنامه هایی را در حوزه زنان و خانواده اجرا کنند.

 

در پایان این جلسه موافقت نامه مشترکی بین معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و استانداری هرمزگان به امضا رسید که موضوع آن حمایت و نظارت بر اجرای طرح های ارتقاء وضعیت بهداشت جسمی، روانی و وضعیت اجتماعی و فرهنگی خانواده و نیز توان افزایی و ارتقاء تاب آوری اجتماعی در جوامع محلی بود.

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha