نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

پاسخ به شبهات ایجاد شده از یک مصاحبه و سخنان آقای فاضل لنکرانی+متن کامل سوال و جواب+فایل صوتینظر به واکنش های صورت گرفته از جمله سخنان آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی درباره مطالب مصاحبه معاون رییس جمهور پاسخ زیر انتشار می یابد.

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 08 تیر 1399 - 14:39
آخرین ویرایش:دوشنبه 09 تیر 1399 - 15:58

نظر به انتشار برداشت های مختلفی از مصاحبه معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با خبرنگار ایرنا در موضوع قتل دختر به دست پدر، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در حاشیه درس خارج فقه خود نسبت به نقل قول های منتشره از این مصاحبه واکنش نشان داد، در حالیکه مانند صدها مورد اخبار منتشره در کشور این خبر نیز در تنظیم دقت لازم را نداشته و البته پس از اطلاع روابط عمومی معاونت نسبت به اصلاح آن توسط خبرگزاری اقدام شد.

متاسفانه جناب آقای لنکرانی قبل از بررسی لازم، این موضوع را مطرح و رسانه ای کرده، در حالی که جمله منتسب به خانم دکتر ابتکار تلفیقی از سوال خبرنگار و پاسخ وی بوده و معاون رییس جمهور در دفاع قاطع از قرآن کریم پاسخ داده است؛ یعنی تعبیر به کار رفته سوال خبرنگار بوده و انتساب آن به معاون رئیس جمهور نادرست بوده است.

معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده همواره تلاش داشته در مواضع و سیاست های خود در عرصه دین و مذهب از پشتوانه مطالعات حوزوی برخوردار باشد و به عنوان مثال یکی از این تلاش ها 8 نشست تخصصی در نیمه دوم سال 98 و ماههای آغازین سال 99 با اندیشمندان حوزوی در موضوعات مختلف فقهی و حقوقی با همکاری دانشگاه مفید است که اخبار آن منتشر و گزارش کامل جلسات نیز در سایت معاونت منتشر شده است.

علاوه بر این برای تمام لوایح نیز اسناد پشتیبان فقهی و حقوقی در تعامل با حوزه و دانشگاه تهیه می شود. بنابراین اظهارنظرهای معاونت با پشتوانه اندیشمندان حوزه و دانشگاه است.

در مصاحبه مورد بحث نیز معاون رئیس جمهور بر فقدان چنین تعابیری در قرآن کریم تاکید کرد تا زمینه اصلاح برخی قوانینی که سبب بدبینی به آیین آسمانی اسلام در میان مردم می شود و در فجایعی مانند قتل رومینا به دست پدر مورد سوء استفاده بدخواهان قرار می گیرد، فراهم شود. این وظیفه حوزه و دانشگاه است تا نظریه هایی که بر تعالیم اسلام و قرآن مجید استوار است را احیا کنند و مردم در پرتو نگرش مترقی فقه پویا از بهترین حقوق انسانی برخوردار باشند. در پایان ضمن انتشار فایل صوتی مصاحبه مورد نظر و متن مکتوب آن امید دارد اینگونه موارد سبب روشن گری و تقویت فضای گفتگو باشد، نه اینکه به اتهام زنی علیه این معاونت و سیاسی کردن مباحث بینجامد.

 

متن مصاحبه:

خبرنگار: در مورد مجازات پدر در برابر جرم قتل فرزند چه پیشنهادی مطرح می کنید؟

ابتکار: پیشنهادی که هست، قوانین مربوط به مجازات را اصلاح کنیم، به نحوی که پدر اگر خدای ناکرده اتفاقی برای مانند رومینا افتاد، پدر با مجازات شدیدتری مواجه باشد این پیشنهاد را داده ایم، روی آن کار کرده ایم، کار کارشناسی شده است، فعلا در بین مجلس و دولت قرار دارد تا به کمیسیون لوایح برود و مورد بررسی قرار گیرد.

 

خبرنگار: طرحی هم 2 سال قبل در مورد محدود کردن طلاق داده بودید؟

ابتکار: آن هم در دستور کار کمیسیون لوایح قرار دارد، فعلا لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در اولویت است.

 

خبرنگار: علما و مردان قانون به استناد آیات قرآن می گویند که پدر مالک فرزند است، آیا قصد تعامل و مذاکره با علما دارید؟

ابتکار: نه اصلا، اینها برداشت فقهی است. آیات قرآن نیست. بله ما تعامل داریم و نشست های مختلفی را داشته ایم، هشت نشست فقهی سال گذشته در قم داشتیم و اوایل امسال و این نشست ها ادامه دارد و مسائل حقوقی و فقهی زنان را به طور جامع دنبال می کنیم.

 

خبرنگار: ما باید از این به بعد منتظر باشیم که اگر پدری دخترش یا هر کدام از فرزندانش را کشت، مشمول مجازات سنگین تری باشد؟

ابتکار: انشاءالله که دیگر چنین اتفاقی نیفتد.

فایل صوتی:

  http://s12.picofile.com/file/8401359768/AUD_20200628_WA0.mp3.html

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha