نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

بانویی که از نمد، تاج کارآفرینی بر سر نشاند

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 15 مهر 1399 - 9:29


سوغات بافته شده از نمد او را بر آن داشت تا قدم در مسیر احیای صنایع دستی محلی خود بگذارد، و اکنون پس از ۱۰ سال نه تنها سفارش صادراتی دارد بلکه چندین خانواده را نان می‌دهد.

این روزها که بسیاری از جوانان مدرک به دست از بیکاری و شرایط سخت اقتصادی گلایه دارند، برخی همچون فاطمه رحیمی کارآفرین برتر دور چهارم انتخاب مردمی زنان کارآفرین از روستای خوی استان چهارمحال و بختیاری از میان محصولات نمدی که هنری دیرینه در این سرزمین است، راهی برای رسیدن به آرمان ها و آرزوهای خود پیدا کرده است.

او همچون سایر جوانان، پس از فارغ التحصیلی جویای کار شد اما به در بسته خورد. در همان دوران، دوستی از قرقیزستان برای او کیفی ساخته شده از نمد آورد که همین سوغات، جرقه احیای محصولات نمدی روستایش و توسعه جهانی را زد.

به مناسبت فرارسیدن ۱۵ مهر ماه روز روستا و عشایر، خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا به گفت وگو با این بانوی دارنده اصالت یونسکو برای محصول نمد پرداخت؛ بانویی که نه تنها منتخب کارآفرین برتر دور چهارم انتخاب مردمی زنان کارآفرین از استان چهارمحال و بختیاری روستای خوی است بلکه توانسته در حوزه صنایع دستی محصولات نمدی، برای بیش از ۷۵ نفر اشتغال زایی کند.

در این گفت وگو، فاطمه رحیمی عضو بنیاد نخبگان استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه نخستین نفری بودم که صندلی، جلو داشبوردی و پشت گردنی خودرو را با نمد درست کردم که منجر به دریافت مهر اصالت یونسکو یعنی ثبت جهانی شد، افزود: پس آن، برای ساخت محصولات نمدی، هشت نشان ملی مرغوبیت کالا و نوآوری را دریافت کردم.

وی ادامه داد: کار خود را از ۸۷ شروع کردم یعنی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه که با کار با نمد نوین شروع کردم. نمد نوین با پشم گوسفند مرینوس تولید می شود و به دلیل اینکه لطافت خاصی دارد کارایی و تولید محصولات با این نمد بسیار بالا و متنوع است. ضمن اینکه نمد نوین در حال حاضر در تجهیزات پزشکی هم مورد استفاده قرار می گیرد مانند شال کمر، کفی کفش، زانوبند، مچ بند، کلاه و سایر موارد طبی.

این کارآفرین برتر با بیان اینکه نمد محلی چهارمحال و بختیاری از پشم گوسفند محلی است بیشتر برای زیرانداز، تشک تخت خواب و سجاده و غیره استفاده می شود، خاطرنشان کرد: اما با نمد نوین، توانستیم به تولید کیف، زیورآلات، کلاه تزیینی و سایر محصولات مورد علاقه توریست های داخلی و خارجی بپردازیم.

دریافت کننده لوح تقدیر در اولین همایش ملی نمد در استان چهارمحال و بختیاری، درباره انگیزه احیای محصول نمد اینگونه توضیح داد: در استان، محصولات نمدی قدمتی چند صد ساله دارد اما به دلیل کم توجهی به این محصول ملی، کم کم از بین مشاغل رخت بسته بود. در حالی که کیفیت و کوبیدگی بسیار مرغوبی داشت و به همین دلیل ماندگاری و قدمت آن طولانی تر از محصولات نمدی سایر استان ها بود.

رحیمی که در دهمین همایش بین المللی کارآفرینی زنان کسب عنوان صنعتگر نمونه سال ۹۳ و کسب عنوان بانوی توانمند اقتصادی از استانداری شهرکرد را به خود اختصاص داده است، یادآور شد: محصولات تولیدی را در نمایشگاه ها ارایه دادم و وقتی با استقبال بی نظیر مردم رو به رو شدم به فکر توسعه تولیدات محصولات افتادم.

وی افزود: در همین حال بود که با در نظرگ رفتن این موضوع که عرق گیر نمدی اسب در منطقه شایع است و دلیل آن خنک بودن در تابستان و گرم بودن در زمستان است به فکر افتادم تا نمد را وارد صندلی، پشت گردنی و جلو داشبوری خودرو کنم که با تولید آن نشان مرغوبیت در کشور و سپس با ارسال آن به خارج از کشور، جایزه یونسکو را دریافت کردم. اما به دلیل نداشتن پشتیبان، متاسفانه نتوانستیم این کار را در محصولات شرکت ایران خودرو پیاده کنیم.

این کارآفرین برتر منتخب مردمی، با بیان اینکه در حال حاضر کرونا باعث شده بازار کار و نمایشگاه ها راکد و سرمایه گذاران کمتر به این سمت سوق پیدا کنند، تصریح کرد: ۲۸ دوزنده خانم و هشت نفر هم پشت دستگاه نمدمالی در حال کار هستند و افراد دیگر به عنوان بازاریاب مشغول به کار هستند.

وی درباره بازار بین المللی یا داخلی تولیدات نمدی خود توضیح داد: به دنبال تردد توریست های داخلی یا بین المللی در منطقه، با کار نمد آشنا و نسبت به آن علاقه مندی نشان دادند که منجر به سفارش تولیدات شده است. در حال حاضر هم که کرونا حاکمیت دارد سفارش ها دریافت وکارها به صورت چمدانی ارسال می شود.

رحیمی در بخشی دیگر از این گفت و گو، به مشکلات زنان کارآفرین اشاره کرد و گفت: اوایل کار تا زن کارآفرین در جامعه سنتی پذیرفته شود با مشکلات بسیاری روبه رو است و مسئولیت بسیاری بر دوش دارد بخصوص اگر پشتیبانی مالی نداشته باشد. خودم با ۴۰۰ هزار تومان کار را شروع کردم و به دنبال استقبال مردم در نمایشگاه، به ادامه کار شوق پیدا کردم.

وی، نیاز زنان کارآفرین را حمایت دولتی و جذب سرمایه عنوان کرد و اظهار داشت: زنان با توانمندی های خاص خود می توانند بهترین ها را تولید و صنایع دستی بومی و ملی را احیا و زنده نگهدارند به شرط آنکه موانع و دست اندازهای پیش رو برداشته و حمایت های مالی به سمت آنان سراشیب شود.

براساس سرشماری سال ۹۰ حدود ۴۴۸ هزار نفر از جمعیت ۹۷۰ هزار نفری چهارمحال و بختیاری را زنان تشکیل می دهند. حدود ۱۰.۱۸ درصد از این جمعیت را افراد شاغل و مابقی را افراد فاقد شغل تشکیل می دهند و همچنین بانوان این استان ۱۳درصد از ترکیب جنسی کارکنان ادارات را شامل می شوند. ضمن اینکه از ۳۵هزار کارگاه صنعتی استان بین ۳ تا ۴ درصد از جمعیت کارگران را زنان تشکیل می دهند.

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha