نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

برگزاری وبینار حماسه زنان از عاشورا تا اربعین

ایجاد شده در تاریخ: شنبه 26 مهر 1399 - 19:22
آخرین ویرایش:شنبه 26 مهر 1399 - 19:29

نشست وبیناری «حماسه زنان از عاشورا تا اربعین» به همت موسسه مطالعات و تحقیقات زنا،  با مشارکت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و گروه مطالعات زنان دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

 

در ابتدای جلسه کبری روشنفکر دبیر کارگروه مطالعات زنان و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، ضمن تسلیت این حادثه بزرگ تاریخی به بیان اسباب نهضت حسینی وارتباط آن با جامعه امروزی پرداخت و هدف از برگزاری جلسه را بیان تجارب زیسته زنان عاشورایی خواند.

 

وی ضمن معرفی موسسه مطالعات وتحقیقات زنان، دغدغه اصلی اعضای آن را اندیشه و تحقیق در باورهای دینی برخاسته از اسلام در جهت کمک به حل مسائل زنان دانست.

 

در ادامه مرضیه محمدزاده که صاحب تالیفات متعدد در تاریخ صدر اسلام است، به ابعاد حضور پر رنگ شیر زنان موکب حسینی از آغاز حرکت امام به سوی کربلا و نیز پس از شهادت ایشان و یاران باوفایش پرداخت.

 

 وی با خواندن فرازهایی از زیارت اربعین به ابعاد و اهداف نهضت حسینی اشاره کرد و ضمن بررسی نقش زنان در این نهضت، آنان را در سه گروه: زنان همراه در نهضت عاشورا از مدینه تا کربلا و نیز کوفه و شام تا مدینه، زنان همراه با نهضت که در کربلا حضور نداشتند و زنانی که همسران یا فرزندانشان  در جبهه دشمن بودند اما خود با قاتلان به مخالفت برخاستند، تقسیم بندی کرد. 

 

محمدزاده با ذکر فرازهایی از تاریخ عاشورا، برای زنان همراه نهضت امام حسین (ع)،  ویژگی هایی چون مکتب شناسی، امام شناسی، زمان شناسی، مدیریت، صبر و بردباری، جهاد در همه اقسام، حضور فعال در اجتماع به همراه تربیت نسلی مهذب و صالح، زهد و پارسایی، عفت و پاکدامنی، عزاداری و مرثیه سرایی، امر به معروف و نهی از منکر، ایثار و از خود گذشتگی، حامل وصایای امام و گزارشگران صحنه و‌ حوادث عاشورا  را برشمرد.

 

ادامه جلسه به پرسش و پاسخ اختصاص یافت.  

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha