نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

ایران و اندونزی سازگاری شهرها با نیاز کودکان را بررسی کردندنمایندگان ایران و اندونزی در یک نشست مجازی به بررسی راهکارهای افزایش سازگاری شهرها و منطقه ها با نیازهای کودکان پرداختند.

ایجاد شده در تاریخ: چهارشنبه 28 آبان 1399 - 15:40
آخرین ویرایش:یکشنبه 02 آذر 1399 - 13:47

جمهوری اندونزی و جمهوری اسلامی ایران در جریان نشستهای آنلاین بین جاکارتا ، بالی و تهران به تبادل تجربه درخصوص رویه های مربوط به سازگاری مناطق و شهرها با نیازهای کودکان پرداختند.

"گوستی ایو بینتانگ" وزیر توانمندسازی زنان و محافظت از کودکان اندونزی در "دنپاسار" بالی در خصوص این نشست که روز سه شنبه بطور مجازی برگزار شد گفت: اندونزی و ایران کشورهای عضو کنوانسیون حقوق کودکان هستند که این مساله تعهد دو کشور به ارتقای حقوق کودکان در ملت سازی فراگیر را نشان می دهد.

این وزیر دولت اندونزی خاطرنشان کرد که تجارب و رویه های تبادل شده توسط دو کشور در زمینه ایجاد مناطق و شهرهای سازگار با کودکان ، شامل یک سیستم توسعه کودک-محور از طریق تعهدات جالب و منابع دولتی ، جامعه ، رسانه و جهان تجاری است.

منطقه یا شهر سازگار با کودک یک سیستم طراحی شده فراگیر و پایدار است که دربرگیرنده اجرای سیاستها ، برنامه ها و فعالیتهایی با هدف تضمین تحقق حقوق کودکان و محافظت از کودکان می باشد.

مقام مزبور اندونزی گفت: منطقه یا شهر سازگار با کودک در واقع تحقق یا تجلی تعهد دولت اندونزی مطابق کنوانسیون حقوق کودک است که در قوانین مختلف در سطح ملی بازتاب یافته است. اجرای آن همچنین وارد قانون 2014 در ارتباط با دولت منطقه ای شده است.

این وزیر اندونزی گفت که قانون دولت منطقه ای در اندونزی بر امور دولتی در زمینه محافظت از کودکان الزامی است و باید توسط دولت و با حمایت جامعه ، رسانه ها و شرکتها اجرا شود.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: موضوع شهرهای دوستدار کودک، حقوق کودک و خانواده از مسائل مهم جهانی محسوب می شود و ما از همکار با کشور اندونزی و به طور خاص با وزارت امور زنان و خانواده و کودکان اندونزی در مورد این موضوعات استقبال کرده ایم.

وی افزود: گرچه متاسفانه با همه گیری کووید 19 روندهای منفی تشدید شده و حاکی از بدتر شدن شرایط برای برخی جوامع و کشورها در زمینه هایی مثل فقر، بیکاری، بی خانمانی و مسائلی مثل خشونت، درگیری های مسلحانه و تخریب محیط زیست است که کودکان و خانواده ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده و کیفیت زندگی آنها را مختل کرده است.

ابتکار با اشاره به اینکه به رغم کنوانسیون حقوق کودک و قوانین و مقررات بین المللی در چند دهه اخیر، کماکان تضییع حقوق کودکان را در ابعاد مختلف از کار کودکان گرفته تا خرید و فروش کودکان و همینطور شرایط جنگ و ناامنی و تروریسم شاهد هستیم، گفت: این حقوق متاسفانه خیلی وقت ها در مجامع بین المللی نادیده گرفته می شود و ما استانداردهای دوگانه را بعضا در ارتباط با توجه دادن به حقوق کودک می بینیم. کما اینکه میلیونها کودک در اثر مداخلات نظامی و اشغال کشورها در همین منطقه ما تحت شرایط بسیار ناگواری قرار دارند و جا دارد ما یاد کنیم از کودکان یمن، کودکان غزه، کودکانی که در مناطق دیگر دنیا زندگیشان به دلیل مداخلات خارجی، جنگ، فقر و گرسنگی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر صلح عادلانه و مقابله با هرگونه ناامنی، تعرض و مداخله حتی اقدامات زورمدارانه مثل تحریم ها که زندگی کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد و الان ایران جزو کشورهایی است که به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا، زندگی خانواده ها و کودکانش را تحت تاثیر قرار گرفته، گفت: لازم است که بیش از پیش برای صلح عادلانه و توسعه پایدار و برای ارتقاء سطح زندگی خانواده و کودک در دنیا با هم همکاری و تبادل تجربه داشته باشیم تا بتوانیم واقعا زندگی کودکان و معیشت خانواده ها را بهبود ببخشیم.

وی افزود: خانواده مامن و محلی برای رشد معنوی و فکری و سلامت جسمی کودکان است و لذا توجه به خانواده در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها چه در سطح بین المللی و چه در سطح ملی کشورها اهمیت بسیار زیادی دارد و خوشبختانه در کشورهایی مثل ایران و اندونزی مورد توجه  قرار گرفته است.

ابتکار گفت: سیاست های دوستدار شهر و سیاست های دوستدار خانواده در شهرها اهمیت بسیار بیشتری پیدا می کند و تامین محیط زیست سالم و بهداشت عمومی، تامین فضاهای کافی برای شادی و نشاط و ورزش کودکان، امنیت لازم برای زندگی کودکان، برای درس و فعالیت های کودکان همه از الزامات شهرهای دوستدار کودک است و البته توجه به خانواده و حقوق مادران، سیاست هایی که از مادران باردار و شیرده حمایت کند و فضا را برای این مادران امن و تامین کند اینها همه سیاست هایی است که برای شهرهای دوستدار کودک و شهرهای دوستدار خانواده ما باید مورد توجه قرار دهیم.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران متعهد کنوانسیون حقوق کودک است و برنامه های اجرایی متعددی برای این کنوانسیون توسط مرجع ملی که وزارت دادگستری هست، انجام می شود،  گفت: وزیر دادگستری ما آقای دکتر آوایی و معاون ایشان در این زمینه کارهای اساسی برای بهبود شرایط کودکان از طریق آموزش و توان افزایی انجام داده و ایجاد مراکز حمایتی چه در شوراهای شهر چه در شهرداری ها مورد توجه جدی بوده است.

وی افزود: مدیران کل بانوان و خانواده در استان ها مرجع پیگیری این موضوع شدند و الان سیاست های دوستدار کودک برای 1300 شهرداری با همکاری بین بخشی بین این شهرها ابلاغ شده و اقداماتی در جهت آموزش  و توان افزایی صورت گرفته است.

معصومه ابتکار یادآور شد: قانون حمایت از کودکان و نوجوانان نیز که سال گذشته به تصویب مجلس ایران رسید، زمینه بسیار خوبی را فراهم می کند تا دستگاه های مختلف اجرایی در ارتباط با مسئولیت هایی که برای کودکان دارند، بتوانند پاسخگو باشند.

وی تاکید کرد: میخواهم به دستگاه ها مهم دیگری اشاره کنم و آن سازمان اورژانس اجتماعی است که در حال حاضر شبکه ای شامل 450 مرکز مداخله در بحران  را در کشور دارد که با تلفن کمک 123 هر کسی در هر نقطه ای از کشور چنانچه حادثه یا کودک آزاری یا یک نوع خشونت در خانواده مشاهده کند می تواند از طریق تماس با آن تقاضای کمک کند. 

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha