نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

مدیرکل دفتر امور بانوان وخانواده استانداری گیلان؛

تاثیر ورزش بر سلامت روح و جسم زنان

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 11 خرداد 1400 - 13:45
آخرین ویرایش:ﺳﻪشنبه 11 خرداد 1400 - 13:52

 

مدیرکل دفتر امور بانوان وخانواده استانداری گیلان مطرح کرد: تأثیرورزش بر سلامت روح و جسم یک زن و همچنین تاثیر آن برسلامت خانواده و و دیگر نقش زن به عنوان مادر و همسر (نقش تربیتی) که در ایجاد ونهادینه شدن فرهنگ ورزش در سطح خانواده و نهایتاً در سطح جامعه دارد.

زهرا یعقوب نژاد مدیرکل دفتر امور بانوان وخانواده استانداری گیلان در خصوص نقش و اهمیت ورز‌شهای همگانی  مطرح کرد: باید توجه داشت که یک جامعه، یک سازمان و یا حتی یک خانواده ، تنها زمانی قادر خواهد بود راه ترقی و تکامل را طی کند که دارای افرادی سالم، با ارزش و نیک پندار باشد. هر قدر که یک فرد، از هوش، مهارت و کمالات انسانی، برخوردار باشد به همان میزان می تواند از سلامت و قدرت بدن برای استفاده از آن قابلیت ها، بهره مند شود و نهایتا از آن همه دانش وکمال، بهره ای عاید جامعه، سازمان و خانواده خود بگرداند.

وی گفت : رابطه ی زنان و ورزش از دو ُبعدقابل بررسی است.نخست تأثیرورزش بر سلامت روح و جسم یک زن و همچنین تاثیر آن برسلامت خانواده و و دیگر نقش زن به عنوان مادر و همسر (نقش تربیتی) که در ایجاد ونهادینه شدن فرهنگ ورزش در سطح خانواده و نهایتاً در سطح جامعه دارد.

  مدیر کل دفتر امور بانوان وخانواده استانداری گیلان بابیان اینکه  از آن جایی که زنان چه در خانواده و چه در جامعه نقش های مهم و اثرگذاری را ایفا می کنند، تاکید کرد:  تأمین سلامت جسمانی و در پی آن سلامت روحی و روانی آنان، تضمین سلامت خانواده و جامعه را در پی خواهد داشت.

یعقوب نژاد خاطر نشان کرد: افرادی که مسئول برنامه ریزی و سیاست گذاری هستند، بر مشارکت زنان در ورزش و نوع فعالیت و رهبری آن ها در فعالیت های ورزشی و فیزیکی اثرگذارند؛ خواه این تصمیم گیرنده در سطح کلان جامعه باشد، خواه در سطح خردتر (خانواده، مربی و همسالان)، باید این مسئله را مدنظر داشته باشند که فعالیت فیزیکی و ورزشی، همواره با مقوله هایی نظیر ساختارهای فرهنگی و اجتماعی درهم تنیده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: ورزش و فعالیت بدنی در کلیه اجزای جسم و ذهن و در تمامی مراحل زندگی انسان، تأثیر غیر قابل انکار و بسزایی دارد. از جمله آثار ورزش برسلامت رفع چاقی و کنترل وزن، جلوگیری از بیماریهای قلبی و افزایش طول عمر، ارتقاء سطح اعتماد به نفس، کاهش اضطراب، پیشگیری از افسردگی و بالا بردن روحیه عمومی فرد می باشد.

وی گفت: بنابر آمارهای اعلام شده گیلان چاق ترین استان کشور بوده و ۷۷درصد مردم گیلان و ۷۰ درصد مردم کشور به چاقی مبتلا هستند. با طرح غربالگری کنترل وزن و چاقی از 98% از دانش آموزان کل کشور ، دانش آموزان گیلانی رتبه ی اول کشور در چاقی و رتبه سوم کشور در اضافه وزن را دارند. دلیل مرگ و میر سالانه در ایران فشار خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی است که همه از عوارض چاقی و کم تحرکی محسوب می شود.

زهرا یعقوب نژاد در ادامه اظهار داشت:  یک شخص ورزشکار با تنبلی و کسالت بیگانه و از روحیه بالا و شادابی برخوردار است، لذا کارکنانی که در طول هفته ورزش می کنند در مقایسه با کارکنان غیرفعال، از توان کاری بالاتری برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه :هر گونه غفلت و بی توجهی نسبت به توسعه تربیت بدنی، فرسودگی منابع انسانی و به دنبال آن کاهش کارآیی آنان را به دنبال خواهد داشت تاکید کرد:  لذا مدیران عالی سازمانها باید با ارائه و اجرای راهکارهایی موثر، زمینه را برای روی آوردن کارکنان به امر خطیر ورزش و تربیت بدنی فراهم آورند و در پرتو این مهم ، توانمندی و بهره وری منابع انسانی و سازمان را به نظاره بنشینند.

وی همچنین افزود: از آنجایی که با تعطیلی و فعالیت محدود باشگاههای ورزشی به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، امکان حضور در باشگاهها بسیار کم و محدود شده است میتوان به روشهای مختلف با ورزش در خانه و افزایش فعالیتهایی نظیر پیاده روی از چاقی و سایر تبعات عدم تحرک جلوگیری کرد. ورزش های همگانی علاوه بر تندرستی و سلامت جسم، نقش بسیار مهمی در ایجاد نشاط خانوادگی ایفا می کند و در شرایط کرونایی گسترش ورزش همگانی در میان خانواده ها ضروری است.

 یعقوب نژاد درادامه ضمن تاکید بر تشویق جامعه به ورزش افزود:  در خصوص تغییر رفتار شهروندان در حوزه مشارکت ورزشی منوط به آگاهی رسانی و اطلاع رسانی مردم است. بنابراین در این دوران فرصت مناسبی برای انجام این مسئله در جهت رفتار مطلوب که به مشارکت ورزشی منجر می شود، به دست آمد.

این مقام مسئول گفت: اهمیت همکاری همه ی دستگاه ها و نهادها برای توسعه ورزش همگانی مهم بوده و خوشبختانه اکنون این تعامل و هم افزایی بین دستگاه های مختلف بوجود آمده و همه باید در مسیری حرکت کنیم که این فرهنگ در بین مردم بوجود آید که ورزش همگانی هم یک نیاز روزانه است. در دوران پاندمی کرونا الگوی ورزش همگانی تغییر پیدا کرد بطوریکه با همکاری صدا و سیما و استفاده از فرصت فضای مجازی "پویش ها و چالش های ورزش در خانه "راه اندازی شد که با استقبال گسترده ای هم همراه بود و سازمان بهداشت جهانی هم برنامه های ورزشی دولت را طی نامه ای به دکتر سلطانی فر مورد تقدیر و تشکر قرار داد.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری گیلان ، همچنین افزود: با توجه به اهداف سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده استان و تاکید برنامه ششم توسعه سلامت جسم و روان مورد توجه جدی تر قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد:  اطلاع رسانی و اهمیت بخشی موضوع ارتقاء سلامت زنان و دختران ازطریق تشکیل کمیته های تخصصی و اجرای برنامه های کاربردی در سطح استان، گرامیداشت و اجرای برنامه های متنوع در هفته سلامت بانوان ایرانی(سبا)در سطح استان با مشارکت سازمان های دولتی و غیر دولتی با هدف ارتقاء سلامت عمومم مخصوصا زنان با محور ورزش. ،اجرای برنامه های هماهنگ در بوستان ها مخصوصا پارکهای بانوان با حضور اقشار مختلف زنان - برگزاری و حمایت از پویشهای متعدد سلامت محور مثل پویش ملی کنترل فشار خون - برگزاری کارگاههای متعدد آموزشی با محور خود مراقبتی و اهمیت ورزش با تمرکز بر پیشگیری و آگاه سازی ، با توجه به اهداف سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده استان و تاکید برنامه ششم توسعه سلامت جسم و روان مورد توجه جدی تر قرار گرفته است.

 

منبع: برنا 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha