نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

معاون رییس جمهور در شانزدهمین سفر استانی هیأت دولت به فارس- اردیبهشت 94

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 - 15:22
آخرین ویرایش:چهارشنبه 23 دی 1394 - 12:54

مقدمه 

سفر استانی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور (به همراه کاروان تدبیر و امید ) به منظور بررسی اجمالی و کلی وضعیت زنان و خانواده استان  فارس و ظرفیت سنجی آن  در تاریخ 9 الی 10اردیبهشت 1394 انجام گرفت. در این سفر معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و هیئت همراه ضمن شرکت در برنامه های عمومی، در برنامه های اختصاصی نیز حضور داشتتند .

 این گزارش در دو بخش اقدامات قبل از سفر و شرح برنامه ها، بازدیدها و دیدارهای انجام گرفته در استان،  به شرح پیوست تدوین شده است .

 

 

 

 

 

 

 

اقدامات قبل از سفر

 

×تهیه و تدوین گزارش در آمدی بر روند شاخص های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی استان ( قبل از سفر ارسال شده است)

× تدوین گزارش وضعیت زنان در استان ( قبل از سفر ارسال شده است)

× تهیه خلاصه گزارش آماری از وضعیت زنان استان فارس( پیوست شماره 1)

×بررسی موافقت نامه های مشترک با دستگاه های اجرایی و سازمان ها با موضوع ارتقاء توانمندی های زنان استان  فارس( پیوست شماره 2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست برنامه های سفر

·         برنامه های عمومی

-         شرکت در دیدار عمومی رییس جمهور با مردم

-         شرکت در  شورای اداری استان

 

·         برنامه های اختصاصی حوزه زنان  و خانواده

-         شرکت  در نشست تخصصی با نخبگان و فرهیختگان زن استان

 

·         برنامه معاون امور زنان و خانواده به عنوان فرستاده ویژه رییس جمهور به شهرستانهای خرامه، سروستان و کوار

1.     سفر به شهرستان خرامه

·         زیارت امامزاده اسحاق (ع) و حضور در  گلزار شهدای  شهرستان خرامه و  ادای احترام به مقام شامخ شهدای شهرستان

·         حضور در همایش مردمی در دانشگاه پیام نور

·         شرکت در شورای اداری شهرستان

·         دیدار مردمی  و بررسی مسائل و مشکلات مردم

2.     سفر به شهرستان سروستان

·         حضور در گلزار شهدا  شهرستان سروستان و ادای احترام به مقام شامخ شهدای شهرستان

·         شرکت در نشست مشترک مردم و مسئولین شهرستان سروستان

·         گفتگوی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با واحد مرکزی خبر در شهرستان سروستان

3.     سفر به شهرستان کوار

·         حضور  در گلزار شهدا و ادای احترام به مقام شامخ شهدای شهرستان

·         شرکت در جلسه شورای اداری شهرستان کوار و دیدار عمومی با مردم

 

·         یادداشت معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از سفر به فارس در شبکه اجتماعی

·                  گزارش "نگاهی به  حوزه زنان و خانواده در استان فارس" دریافتی از استانداری فارس(پیوست شماره 3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اهم برنامه های عمومی

·         شرکت در دیدار عمومی رییس جمهور با مردم درحرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع)(94/2/9)

معاون رییس‌ جمهور در امور زنان و خانواده در شانزدهمین سفر استانی کاروان تدبیر و امید، پس از زیارت حرم مطهر احمدابن موسی (ع)، در سخنرانی رییس جمهور در اجتماع بزرگ مردم استان فارس حضور یافت.

رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان فارس در شیراز، با تاکید بر اینکه دولت مسیر رونق را ادامه خواهد داد  اظهارداشت: دولت یازدهم با حمایت مردم و هدایت و حمایت رهبر معظم انقلاب اسلامی، مسیر و راه احقاق حقوق ملت ایران و بازکردن درها را نه برای واردات، بلکه برای صادرات محصولات ایرانی به منطقه و جهان، با قدرت ادامه خواهد داد.

رییس جمهوری اضافه کرد: به امید خدا و با حمایت شما مردم و هدایت‌های مقام معظم رهبری در آینده‌ای نه چندان دور، قطعنامه‌هایِ نابحق شورای امنیت علیه ملت ایران را با قدرت منطق و استدلال حقوقی، در همان شورای امنیت ملغی خواهیم کرد.

رییس جمهوری ادامه داد: به حول و قوه الهی و با کمک شما مردم، دوران رشد اقتصادی را در پیش خواهیم داشت و بی‌تردید راه را برای رفاه عمومی آماده خواهیم کرد.

رییس جمهوری با اشاره به مصوبه شب گذشته شورای پول و اعتبار و همچنین تصویب سود ۱۴ تا ۱۶ درصدی برای تسهیلات صندوق توسعه ملی از سوی دولت،  اظهار داشت: به همه کارگران و کارآفرینان و نیز معلمان، که ایام ایام آنان است و به همه مردم ایران اعلام می‌کنم که دولت همه تلاش و توان خود را بکار گرفته تا همه لوازم برای رونق و رشد کشور مهیا و فراهم باشد.

دکتر روحانی در ابتدای سخنان خود از صمیمیت و وفاداری مردم و ابراز لطف ومحبت آنان در مسیر استقبال از  نماینده دولتی که خادم آنان است تشکر کرد وگفت: شیراز شهر عاشقان خاندان ولایت و رسالت، حرم سوم اهل بیت(ع) در ایران، شهر فرهنگ، ادب و هنر و استان تمدن ایران باستان و دارای  آثاری درحوزه تمدنی و معماری است که مایه فخر ملت ایران است.

دکتر روحانی در بخش پایانی سخنان خود درباره طرح‌های دولت برای تسریع در پیشرفت و توسعه استان فارس گفت: این استان آمادگی زیادی برای توسعه کشاورزی دارد اما با مشکلات فراوانی در زمینه کمبود آب مواجه است ودر سالهای۹۴ و ۹۵ علاوه بر تعدادی از شهرها،کار آبرسانی به ۳۶۹ روستا در استان، پایان خواهد رسید و همه سدهایی نیز که قرار بوده در سالهای ۹۴ و ۹۵ به بهره‌برداری برسند، تکمیل خواهند شد.

 

·         شرکت در جلسه شورای اداری(10/2/94)

شورای اداری استان فارس، به ریاست رییس جمهور برگزارشد. معاون رئیس جمهور نیز بهمراه سایر اعضای کاروان تدبیر و امید و مقامات استانی در این شورا شرکت نمود.

 

 

 

 

 

 

 

اهم برنامه های  اختصاصی

-         نشست تخصصی با زنان فرهیخته استان در دانشگاه شیراز(10/2/94)

نشست تخصصی بانوان فرهیخته استان فارس با حضور معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در دانشگاه شیراز در دومین روز از سفر هیات دولت  به این استان برگزار شد.

ابتدا مشاور امور بانوان دانشگاه شیراز و عضو هیأت علمی این دانشگاه ضمن خیرمقدم و خوش آمد گویی به حضار، مسائل و مباحثی را به طور اجمالی در خصوص چالش های حوزه زنان به ویژه زنان فرهیخته و دانشگاهی در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، امنیت شغلی و امکانات رفاهی بیان کرد. دکتر البرزی با اشاره به موفقیت زنان توانمند در عرصه های مدیریتی خاطرنشان ساخت که نباید شایستگی های زنان در این عرصه ها نادیده گرفته شود. همچنین توجه به پژوهش و مطالعه در حوزه زنان، اهمیت بسیاری در حل مشکلات موجود در اجتماع خواهد داشت.                                                                               

سپس قائم مقام رئیس دانشگاه و معاون برنامه ریزی و توسعه دانشگاه شیراز به ایراد سخنرانی پرداخت: ایشان ضمن بیان سوابق درخشان دانشگاه شیراز طی هفتاد سال گذشته، این مرکز علمی را به عنوان بزرگترین و مادر دانشگاههای منطقه عنوان کرد که نظارت بر 170 مرکز آموزش عالی استان را بر عهده دارد. وی در ادامه گفت : خوشبختانه در دانشگاه شیراز زنان توانمند و فرهیخته فراوانی وجود دارد که از جمله خانم دکتر عنایت- نماینده دانشگاهیان استان فارس و سخنرانی در حضور رییس جمهور-  و خانم خورشیدی-سرپرستی نظارت بر 170 مرکز آموزش عالی استان-  اشاره نمود.

در ادامه مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس در جمع زنان فرهیخته استان سخنرانی نمود: در ابتدا گزارش کلی و اجمالی از فعالیت دفتر امور بانوان و خانواده استانداری طی یک سال گذشته ارائه داد و سپس به توانمندی و علاقه مندی زنان به مشارکت های اجتماعی، علمی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اشاره کرد و افزود:

این علاقه مندی نیازمند امکانات و بودجه های لازم و همچنین اختیارات لازم در حوزه زنان است تا بتوانیم از فعالیت های زنان توانمند و کارآفرین در تشکل های غیردولتی و تعاونی های زنان حمایت کنیم. در ادامه مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس تصریح کرد:  فعالیت مؤثرتر زنان در استان ها نیازمند هماهنگی بیشتر و جدی تر بین مشاوران امور زنان وزارتخانه ها در مرکز می باشد.

مدیرکل دفتر بانوان و خانواده استانداری فارس به مشاورین امور بانوان فرمانداریها به عنوان خط مقدم فعالیت دفتر زنان و خانواده استان اشاره کرد و گفت: نیازمند برنامه ریزی جدی برای این زنان فعال و پرتوان هستیم. وی در بخش دیگری از سخنانش به برپایی اولین نمایشگاه توانمندی های زنان در دهه مبارک فجر پرداخت و تأکید کرد: حمایت مشاورین امور بانوان فرمانداریها نیاز به تأمین بودجه از سوی دولت و نیز اصلاح قوانین حوزه دفاتر امور بانوان استانداری ها دارد.

مشاور استاندار در امور بانوان به مسئله مهم الگوگیری از حضرت زهرا (س) در جامعه پرداخت و خاطر نشان کرد: که این مهم را به صورت یک کارگروه جدی و فعال در نظر بگیریم که اگر این کارگروه برنامه ریزی جامع و کامل در خصوص آموزش در دانشگاه ها و سازمان ها داشته باشد می توانیم با خروج از شعار و تبلیغات، شخصیت حضرت زهرا (س) را به صورت مصداق عملی در جامعه مطرح کنیم. وی افزود: چنانچه طرح های ما در این عرصه حمایت شود گام بلندی در زمینه فرهنگ حجاب و عفاف و امر به معروف و نهی از منکر و مسائل فرهنگی و مذهبی دیگر خواهیم برداشت.

پس از سخنرانی ایشان، 5 نفر از زنان نخبه و فرهیخته استان به نمایندگی از نهادها و دستگاه ها مباحثی را در حوزه چالش های زنان و خانواده و درخواستهای مورد نظر بیان نمودند. که اهم آن عبارتند از:

خانم دکتر ثقه الاسلام مدیر امور هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

·         در خصوص نقش زنان به عنوان رکن اساسی و منبع آرامش در خانواده و تأکید بر روحیه حساس و لطیف زنان با توجه به حضور فعال آنان در عرصه های سخت اجتماعی و شغلی و نیازمندی  به کاهش ساعات موظفی زنان شاغل جهت بهره مندی از توان آنان در خانواده و جامعه

·         تشکیل یک نهاد ویژه رسیدگی به مشکلات و شکایات ویژه بانوان

·         تأسیس مهدکودک ها در محل کار زنان شاغل

·         اجرای طرح هایی در زمینه ارتقای معنویت در جامعه و خانواده با تأکید بر نقش زنان

·         جایگزینی فعالیت های فرهنگی به جای فعالیت های اجرایی برای بانوان شاغل

خانم مهندس دادخواه  مدیر تشکل غیردولتی حمایت از زنان سرپرست خانواده:

·         مطالبی در خصوص چالشهای زنان کارآفرین

·         لزوم حمایت دولت از سازمان های مردم نهاد به منظور ارائه خدمات بهتر به اقشار جامعه

·          فراهم نمودن زمینه فعالیت فعالان و نخبگان اجتماعی و فرهنگی به ویژه در حوزه زنان و خانواده و نیازمند به یک نگاه ویژه

·         ایجاد راهکار جهت گسترش فضای تعامل و اعتماد بین دولت و سازمان های مردم نهاد فعال در امور زنان و خانواده

·         توجه به نقش مؤثر زنان روستایی و عشایری در اقتصاد کشور و توسعه روستایی

خانم دکتر عنایت رئیس مرکز مطالعات زنان دانشگاه شیراز:

·         تلاش در جهت تغییر فرهنگ مردسالار جامعه

·         محرومیت زنان از نظر امکانات اجتماعی و فرهنگی جامعه در عرصه های مختلف

 

خانم مهندس راهدار نایب رئیس کانون زنان بازرگان ایران و رئیس کانون زنان بازرگان فارس

·         موانع و مشکلات زنان کارآفرین جامعه به واسطه موانع فرهنگی موجود در جامعه برای اشتغال زنان از جمله عدم امکان استفاده از وام های بانکی

·         درخواست تشکیل صندوق حمایت از زنان کارآفرین

·         در نظر گرفتن معافیت مالیاتی زنان صنعتگر همچون مردان صنعتگر

خانم دکتر وفائی رئیس نظام پزشکی استان فارس :

·         توجه به مسئله خشونت علیه زنان

·         ایجاد امکانات رفاهی و بهداشتی لازم برای تحقق هدف ازدیاد نسل جامعه ایرانی اسلامی و در نظرگرفتن تسهیلات لازم برای خانواده های چند فرزندی

 در ادامه معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به آسیب های اجتماعی حوزه زنان و خانواده اشاره کرد و گفت: امروز در جامعه ایران شاهد افزایش روز افزون نرخ طلاق و کاهش نرخ ازدواج هستیم؛ که این پدیده ها جهانی است  و کل دنیا درگیر آن هستند.

مولاوردی ریشه بسیاری از این آسیب ها را وضعیت معیشتی و اقتصادی جامعه عنوان کرد و افزود: بیکاری و اعتیاد از جمله این موارد است  که رفع آنها در گرو برنامه های عمومی دولت و تحقق این برنامه هاست.

وی با اشاره به تنظیم و آماده سازی اطلس وضعیت زنان و خانواده در کشور گفت: برای 31 استان گزارش وضعیت زنان و خانواده تدوین کردیم و در سفرهای استانی وضعیت زنان و خانواده هر استان، در اختیار ریاست جمهوری و مسئولین قرار می گیرد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده برای تحلیل این وضعیت به طراحی همکاری های شبکه ای اشاره کرد و گفت: این همکاری ها در سه سطح انجام می شود سطح اول همکاری شبکه دولت با دولت، سطح دوم همکاری دولت با سمن هاست (سازمان های مردم نهاد) و سطح سوم سمن ها با سمن هاست .

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به ازدیاد تعداد زنان سرپرست خانوار گفت: طبق بررسی، 82 درصد زنان سرپرست خانواده بیکار هستند که در نهایت به زنانه شدن فقر مواجه هستیم.

در عین حال به گفته ایشان یکی از نگرانی ها موجود،  حرکت جامعه به سمت زنانه شدن اعتیاد و ایدز است.

وی ادامه داد: برای بررسی وضعیت زنان سرپرست خانوار در تهران، دستگاه های ذی ربط از جمله کمیته امداد،  بهزیستی، هلال احمر، جهاد کشاورزی و شهرداری تهران که در حوزه زنان فعالیت می کنند را شناسایی کردیم و از طریق آنها با وجود مشکلات بسیار،‌ اقدام به ایجاد بانک جامع اطلاعات زنان سرپرست خانوارنمودیم.وی تاکید کرد که توانمندسازی و کارآفرینی این زنان از جمله اهداف طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار است که به صورت پایلوت در شهر ری در حال اجرا است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه، بحث اشتغال زایی را یکی از اولویت های دولت عنوان کرد و گفت: از مسائل مطرح شده در جلسات شورای عالی اشتغال این است که بدون توجه به ظرفیت زنان به عنوان نیمی از سرمایه انسانی نخواهیم توانست در زمینه رشد اقتصادی، موفق باشیم.معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده  با پرداختن به بحث «تسهیلات زنان شاغل» بیان کرد: بحث بازنشستگی پیش از موعد، ساعات شیردهی، مرخص زایمان، تقلیل ساعت کار و دورکاری مواردی است که اکثر زنان شاغل خواستار آن هستند.

وی با اشاره به این موارد تاکید کرد که وقتی یک خانم و یک آقا متقاضی یک شغل هستند قطعا کارفرما ترجیح می‌دهد یک آقا را بکار بگیرد تا یک خانم را. معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده  ادامه داد: باید میان کار و زندگی زنان توازن ایجاد شود تا زنان شاغل مجبور نشوند که بین دو راهی انتخاب، که شغل داشته باشند یا خانه داری کنند، قرار بگیرند؛ البته تحقق این امر نیازمند بررسی های مراکز مطالعاتی و دانشگاهی و تجارب بین المللی و مطالعه تطبیقی است. وی  در ادامه با اشاره به بحث مهدکودک ها درکنار یا درون ادارات گفت: این طرح اکنون در دستور کار کمیسیون اجتماعی دولت می باشد؛ اما تمامی دستگاه‌ها با آن مخالفت کرده اند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده عنوان کرد: در نهایت هدف ما این است که سیاست‌ها و راهبردهای پیشنهادی منجر به حذف زنان از بازار کار و در نهایت خانه نشین شدن آنها نشود و همین نکته ظریف می تواند تفاوت رویکرد اعتدال را نشان دهد.

وی همچنین به تشکیل ۱۴ کارگروه تخصصی، راجع به الگو برای زن مسلمان و فاطمه شناسی اشاره کرد و افزود: به طور کلی رویکرد دولت این است اگر بخواهیم فرهنگ عفاف و حجاب گسترش یابد اول باید تعمیق باور دینی بوجود آید. زیرا همانطور که با زور نمیتوانیم کسی را وادار به بچه دار شدن کنیم به زور هم نمیتوانیم کسی را با حجاب کنیم.

بحث مشارکت سیاسی زنان در جامعه از دیگر بحث‌های مطرح شده در این نشست بود. معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به ترسیم نقشه مشارکت زنان در سیاست در سازمان ملل گفت: ایران جزء کشورهایی بود که حضور زنان در پارلمان و حوزه سیاست،  پایین تر از 3 درصد بود که این درصد مشارکت در شرایطی است که حتی در میان کشورهای اسلامی کمترین درصد آن مربوط به عربستان با ۲۶ درصد بود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد: پس از این  با توجه به تدوین سیاست های کلی انتخابات با آیت الله رفسنجانی مکاتبه ای داشتیم و گزارش مقایسه ای برای ایشان ارسال کردیم که هم اکنون در دستور کار مجمع قرار دارد.

در عین حال ایشان عنوان کرد: ما در سازمان ملل اعلام کردیم که به جای برابری جنسیتی قائل به عدالت جنسیتی هستیم که یکی از شاخص های آن  همان مشارکت سیاسی زنان است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: بر اساس آمار و ارقام نمی توانیم بگوییم که عدالت جنسیتی را اجرا کرده ایم زیرا از لحاظ توانمند سازی اقتصادی زنان، ایران پایین ترین درآمد اقتصادی را نسبت به سایر کشورهای منطقه دارا می باشد. نرخ مشارکت­اقتصادی ما­8/12 درصد است؛ درحالی که درسال 55 این نرخ حدود 96/12 بوده است یعنی عقب­گرد داشته­ایم.

به گفته وی باید کمک شود تا مولفه ها و شاخصه های لازم و اراده جدی برای پیاده کردن آن در کشور دنبال شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به عضویت ایران در نهاد اجرایی زنان سازمان ملل گفت: این نهاد برای زنان دنیا سیاست گذاری و هنجارسازی می کند و حضور ایران در نهاد مذکور، می تواند برای هنجارسازی ها و استانداردهایی که باید ارائه دهد موثر باشد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در نهایت با توجه به نزدیکی انتخابات مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که تعداد بانوان نماینده در مجلس شورای اسلامی  افزایش یابد و با تصویب سیاست کلی، ساز و کار لازم برای افزایش تعداد زنان از نظر قانونی بوجود بیاید.

 

 

 

1.     سفر به شهرستان خرامه(94/2/9)

استقبال مسئولان،  مدیران و  و مردم  شهرستان خرامه از معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده و هیأت همراه در ورودی شهرستان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·         زیارت امامزاده اسحاق (ع) و حضور در  گلزار شهدای  شهرستان خرامه و  ادای احترام به مقام شامخ شهدای شهرستان

 

 

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور و هیات همراه ، بعد از زیارت امازاده اسحاق(ع)  با حضور در گلزار شهدای شهرستان خرامه،  نسبت به مقام شامخ شهدای این شهر ادای احترام کردند.

·         حضور در همایش بزرگ مردمی در دانشگاه خرامه

با حضور معاون ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و و هیئت همراه و مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری، امام جمعه محترم شهرستان خرامه، فرماندار، نماینده مردم این حوزه انتخابیه در مجلس شورای اسلامی، جمعی از مدیران کل  دستگاههای اجرایی و حضور پر شور مردم، جلسه ای پیرامون مسائل و مشکلات شهرستان در سالن حافظ دانشگاه پیام نور شهرستان برگزار گردید.

 فرماندار شهرستان خرامه ضمن خیر مقدم و تبریک به مناسبت سفر ریاست جمهور و هیئت دولت به استان پهناور و با فرهنگ غنی فارس و متعاقب آن سفر معاون محترم رئیس جمهور به شهرستان ابراز داشتند: وضعیت شهرستان خرامه بعلت خشکسالی رو به وخامت می باشد و به دلیل نبود راههای ارتباطی و مواصلاتی شهرستان در یک بن بست واقع شده است و همچنین خشکسالی، پیامدهایی هم چون بیکاری، مهاجرت و فقر را به دنبال دارد که خود نابهنجاری هارا به وجود می آورد که الحمد الله شهرستان با فرهنگ خرامه، از این امر مستثنی می باشد.

وی با بیان اینکه شهرستان خرامه از نظر بنیه علمی و فرهنگی سابقه درخشانی دارد بیان کرد: همانگونه که شاهد هستیم فرهنگیان در برخی از نقاط کشور دست به تجمع می زنند و از مزایا و حقوق خود نارضایتی دارند اما فرهنگیان شهرستان ما با اتکا به آرمانهای والای رهبر فرزانه انقلاب، تلاش خود را برای پرورش نسل جوان گذاشته تا منویات رهبر کبیر انقلاب تحقق یابد که خود نشان وفاداری به نظام و حکومت و دولت می باشد.

فرماندار شهرستان با اشاره به نامگذاری سال 1394 از سوی مقام معظم رهبری بنام سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی اظهار داشت: همانگونه که از بیانات مقام معظم رهبری مشخص است دولت و ملت با یکپارچگی و اتحاد می توانند دسیسه های دشمن راخنثی کنند. همچنین عرض تبریک به تیم مذاکره کننده دولت تدبیر و امید که توانست به موفقیت چشم گیری دست یابد که میتوان به صراحت بیان کرد که در طول تاریخ ایران بی سابقه بوده است که خود نشان از همدلی و اتحاد قوای نظام با یکدیگر است.

 امام جمعه خرامه ضمن تبریک سفر ریاست جمهور و هیئت همراه به استان و سفر معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به این شهرستان ابراز داشت: سفر خانم معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به شهرستان خرامه که معروف به شهرعفاف و حجاب می باشد یک سفر فرهنگی است که در خور شأن و جایگاه نام شهرستان( شهر حضرت فاطمه (س) می باشد.

امام جمعه شهرستان گفت: بانوان فعال و همیشه در صحنه شهرستان خواستار امتیازاتی برای فعالیت در جامعه می باشند که این کمترین خواسته آنها از دولت تدبیر و امید است..

 نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی سومین سخنران این همایش، با اشاره به اتفاقات اخیر منطقه بیان داشت: حمله وحشیانه و جنایت آمیز عربستان در یمن و داعش در کشور های همسایه و فریب خوردن این گروهها و همچنین عربستان از آمریکا، باعث نفرت عمومی از این کشورها شده است وملت ایران نیز اینگونه اتفاقات راه محکوم می کنند.

دکتر اسماعیلی با بیان موقعیت و شرایط شهرستان اظهار داشت: با وجود تلاشهای انجام شده در شهرستان خرامه، اما این شهرستان هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است وامیدواریم در آینده نزیک با اتمام پروژه ای راههای ارتباطی و انتقال آب و انتقال کارخانه های بزرگ به شهرک صنعتی موقعیت شهرستان بهبود پیدا کند و از دولت تدبیر و امید، این توقع را داریم که مساعدت لازم برای انتقال آب شرب از سد درود زن و احیای دریاچه بختگان که باعث احیای زیست محیط منطقه می شود و اجرای پروژه جاده خرامه به نی ریز که موجب کوتاه شدن محور شیراز -کرمان حدود 100کیلومترمی شود انجام پذیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 معاون رییس جمهور در امورزنان و خانواده پس از شنیدن سخنان مسئولان شهرستان در جمع مردم خرامه ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت امام جواد (ع) و ولادت امیر الموُمنین علی (ع) و روز پدر و همچنین روز ملی شوراها، اظهار داشت: سفرهای استانی ریاست جمهور و هیئت دولت فرصت مغتنمی است برای ارائه گزارش عملکرد دولت و اطلاع مردم از عملکرد و کارکرد دولت تدبیر و امید در طول خدمت در نظام جمهوری اسلامی ایران و همچنین  اقدامات پیش رو و آینده  و همچنین آشنایی هرچه بیشتر با مسائل و مشکلات شهرستان ها و دیدار با مردم که با آراء بالای خود، به دولت تدبیر و امید اعتماد کردند.

معاون رییس جمهور در امورزنان و خانواده با اشاره به موفقیت تیم مذاکره کننده ایران که با تدبیر دولت و پیروی از منویات مقام معظم رهبری و حمایت همه جانبه ملت به دست آمد گفت: وقتی کشوری شامل بند 7 منشور ملل متحد شود؛ تنها با جنگ و مداخله نظامی است که شرایط تغییر می کند اما با درایت تیم مذاکره کننده کشورمان نه تنها، این اقدام علیه ما انجام نگرفت؛ بلکه آنها حق مشروع ایران را مورد قبول قراردادند که پیروزی بزرگی برای میهن عزیزمان است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به این که دولت تدبیر و امید پیش از لغوتحریم‌ها تورم را مهار کرد و اقتصاد را از شرایط رکود، در آستانه دوران رونق و رشد تولید قرار داد، تصریح کرد: اگر این دستاوردها پس از لغوتحریم‌ها به دست می‌آمد عده‌ای می‌گفتند که دولت یازدهم چشم به بیرون دارد اما دولت در وهله اول امیدش به خداوند و پس از آن به دستان پرتوان ملت ایران است

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: شرایطی که در جامعه وجود دارد باعث افزایش نرخ بیکاری، بالا رفتن سن ازدواج زنان و باعث نگرانی هایی برای این قشر از جامعه شده است که آسیب ها و تبعات خاص خود را دارد و راههایی برای کاهش آسیب های آن وجود دارد که تعادل جنسیتی در بازار کار و  اشتغال و تعادل بین کار و زندگی زنان در جامعه می تواند به بهبود وضعیت زنان در جامعه کمک شایانی کند.

در پایان این همایش نیز مسئولان شهرستان ضمن تقدیر و تشکر از حضور سرکار خانم مولاوردی با اهدای یادبود ایشان را بدرقه نمودند.

 

2.     سفربه شهرستان سروستان(94/2/9)

استقبال مردم و مسئولان شهرستان از معاون رییس جمهور و هیأت همراه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·         حضور در گلزار شهدا  شهرستان سروستان و ادای احترام به مقام شامخ شهدای شهرستان

 معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در بدو ورود به شهرستان سروستان به همراه مدیرکل حوزه ریاست معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، امام جمعه سروستان و کوهنجان، نماینده شهر و فرماندار سروستان و جمعی از خانواده های شهدا و مدیر کل اموربانوان استانداری فارس، با حضور در گلزار شهدا با نثار گل و قرائت فاتحه نسبت به مقام شامخ شهدای این شهر ادای احترام کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·         شرکت در نشست مشترک مردم و مسئولین شهرستان سروستان

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در نشست مشترک مردم و مسئولین شهرستان سروستان، پس از شنیدن سخنان فرماندار و سایر مسئولین شهر در خصوص مسائل و مشکلات شهرستان سروستان به ایراد سخنرانی پرداخت.

 معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با تبریک ایام ماه مبارک رجب و گرامیداشت هفته معلم و روز کارگر اظهار داشت: امیدوارم با پیشبرد اهداف دولت و تحقق وعده‌های رئیس‌جمهور که مورد اقبال اکثریت جامعه است آن‌گونه که شایسته مقام معلم و کارگر است بتوانیم فضا را برای تقدیر عملی از این عزیزان فراهم کنیم.

 

وی ادامه داد: در حوزه‌های مختلف اقدامات بسیاری صورت گرفته اما در سه حوزه اقتصاد، سلامت و بهداشت و سیاست خارجی شاهد دستاوردهای چشمگیری بوده‌ایم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه دولت برنامه‌های خود را در حوزه سلامت و بهداشت در دو مرحله  پیش خواهد برد، گفت: مرحله نخست که آغازشده، بیشتر تمرکز بر درمان و کاهش هزینه‌های درمانی است؛ در مرحله دوم برنامه‌ها به سمت بهداشت و پیشگیری پیش خواهد رفت و اقداماتی مانند توسعه خانه‌های بهداشت، برنامه پزشک خانواده، بیمه روستایی و برنامه ملی خودمراقبتی در دستور کار دولت خواهد بود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در مورد برنامه‌های دولت در حوزه عمران، اظهار داشت: درعین‌حال با تمام محدودیت‌ها از جمله مشکلات مالی و کاهش بی‌سابقه قیمت نفت تا مرز 40 دلار، امسال با تدابیری که اندیشیده شد 32 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در بودجه 94، در نظر گرفته‌شده که  شاهد تحقق بسیاری از وعده‌ها و برنامه‌های دولت در راستای عمران و آبادی کشور خواهیم بود.

وی افزود: با لغو تحریم‌ها، شاهد رونق اقتصادی و خروج از رکود خواهیم بود و با توسعه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و توسعه گردشگری به سمت توسعه متوازن حرکت خواهیم کرد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: در سفرهای استانی یکی از مواردی که به عینه شاهد بودیم عدم توازن در توسعه است که درعین‌حال در سال پایانی برنامه پنجم توسعه هستیم هنوز آن توسعه همه‌جانبه، انسانی و پایدار در کشور اتفاق نیفتاده و با اهداف و آرمانهای سند چشم‌انداز ایران 1404 فاصله بسیاری دارد.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده به دو موضوع طلاق و عدم استفاده از ظرفیت سرمایه انسانی زنان در اداره جامعه و پست‌های مدیریتی اشاره کرد و افزود: بحث طلاق یک پدیده تک‌عاملی نیست که ما به‌راحتی بتوانیم آن را به مرز پیشگیری و کاهش برسانیم، و بررسی این موضوع در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی با ریاست رئیس جمهور قرار دارد و جلسات متعددی در این زمینه برگزار شده است.

وی افزود: این کار از عهده یک دستگاه و یا وزارت‌خانه خارج است و برنامه‌های متعددی به‌صورت ملی باید در این مورد پیگیری شود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در مورد استفاده از ظرفیت سرمایه انسانی زنان در اداره جامعه و پست‌های مدیریتی  گفت: این امر مورد تأکید مکرر رئیس‌جمهور است و بارها بر استفاده از این ظرفیت و ایجاد فرصت برابر تأکید و پیشنهاداتی در این زمینه ارائه ‌شده که منتظر بررسی و تصویب آن‌ها هستیم.

وی ادامه داد: بیش از عدد و رقم نیاز به فرهنگ‌سازی و اعتقاد و باور به صلاحیت‌ها و شایستگی‌های بانوان داریم که امیدواریم در اصلاح نظام اداری کشور و تعیین شاخص طی برنامه دو یا سه‌ساله، یک شاخص قابل‌قبول داشته باشیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده توانمندسازی زنان به‌ویژه زنان سرپرست خانواده را از اولویت‌های کاری معاونت برشمرد و تأکید کرد: این موضوع نیز ریشه در وضعیت معیشتی و اقتصادی جامعه دارد که اگر مجموعه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت ازنظر اقتصادی و اجتماعی به نتیجه برسد بخشی از مشکلات این گروه از زنان  حل خواهد شد.

وی در مورد حوزه فرهنگ و هنر نیز افزود: رئیس‌جمهور در این مقوله نیز در برنامه‌ای که ارائه داده توسعه مسئولیت، خلاقیت و امنیت را در عرصه فرهنگ و هنر و تغییر رویکرد نهادهای فرهنگی از باید به باور و از ظاهر به معنا و از تبلیغ به تعمیق را موردتوجه قرار داده است.

پس از سخنان سرکار خانم مولاوردی مسئولان شهر با اهدای صنایع دستی شهرستان سروستان از حضور ایشان تشکر و قدردانی نمودند. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·         گفتگوی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با واحد مرکزی خبر در شهرستان سروستان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.     سفر به شهرستان کوار(94/2/9)

استقبال مردم و مسئولان شهرستان از معاون رییس جمهور و هیأت همراه

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·         حضور  در گلزار شهدای کوار و نثار گل و قرائت فاتحه

 

 

 

 

 

 

 

 

·         شرکت در جلسه شورای اداری شهرستان کوار و دیدار با مردم

در جلسه شورای اداری کوار که با حضور پرشور مردم این شهرستان برگزار گردید. در ابتدای جلسه، فرماندار کوار ضمن عرض تبریک میلاد امام جواد ( ع )  و میلاد با سعادت حضرت علی ( ع ) و روز پدر و همچنین روز شوراها عنوان نمود: انشالله مقدم معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، منشاء خیر و برکت برای شهرستان کوار خواهد بود. وی در ادامه گفت: کوار با 75 هزارنفر  جمعیت در دو بخش مرکزی و طسوج به عنوان قطب کشاورزی و دامپروری استان شناخته میشود. با اشاره به اینکه وجه تسمیه شهرستان را به خاطر دشت سرسبز و باغات پر از میوه آن میدانند، اظهار نمود: قبل از آن، شهرستان کوار را با نام 500 شهید، 1200 جانباز، 12000 رزمنده و 40 آزاده میشناختند. فرماندار کوار با اشاره به مردم ولایتمدار شهرستان گفت: همدلی و وحدت خاصی میان مسئولین و مردم شهرستان وجود دارد و در ادامه با اشاره به اعزام کاروان 4000 نفری استقبال از رئیس جمهور محترم و اعضای هیئت دولت گفت: استقبال مردم شهرستان کوار از رئیس جمهور محترم نمادی از هم دلی و هم زبانی مردم و دولت است. ایشان در ادامه گفت: ما و مردم شهرستان کوار ندای مقام معظم رهبری را به گوش جان شنیدیم و استقبال مردم شهرستان کوار از نماینده ویژه رییس جمهور و معاون ریس جمهور در امور زنان و خانواده، گامی بزرگ در جهت همدلی و همزبانی بود. وی در پایان گفت: ما به عنوان کارگزاران دولت  حمایت از دولت را وظیفه خود می دانیم و بیش از گذشته همراه دولت خواهیم بود. ایشان از جمله خواسته های مردم شهرستان را تکمیل سد میرزای شیرازی با 37 درصد پیشرفت کار، ساخت بیمارستان، احداث شهرک صنعت ، تکمیل کانال های آبیاری و زهکشی، سالن سرپوشیده ورزشی بانوان و ... دانست.

سپس دکتر اسماعیلی نماینده مردم در مجلس ضمن تبریک ماه رجب، روز پدر و میلاد حضرت علی (ع)، روز معلم، روز شوراهای اسلامی شهر و روستا و روز کارگر با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام همدلی و همزبانی دولت و ملت از سوی رهبر معظم انقلاب تصریح کرد:  یقین داریم که همه فرمایشات رهبرمعظم انقلاب و همه جملات و بیانات رهبری به ویژه نامگذاری هایی که در ابتدای هر سال، دارای حکمت مدبرانه است.

نماینده مردم خرامه، سروستان و کوار در مجلس شورای اسلامی به تشریح مطالبات  از هیئت دولت پرداخت و افزود: سد میرزای شیرازی کوار در دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی کلنگ آن به زمین زده شده است و حدود دو سال است که به دلیل عدم تامین اعتبار،  این پروژه تعطیل است.

دکتر اسماعیلی به تشریح پیگیری های انجام شده در این زمینه پرداخت و افزود: جلسات متعددی با وزیر نیرو، کمیسیون کشاورزی و همچمنین جلسه ای با حضور ریاست مجلس شورای اسلامی با فرماندار و امام جمعه شهرستان کوار در این باره داشته ایم که در این جلسات مسائل و مشکلات این پروژه مورد بررسی قرار گرفته است که وزیر نیرو قول حضور در این شهرستان را داده است.

وی با بیان اینکه ما به عنوان نماینده مردم شهرستان از عدم وجود بیمارستان در شهرستانی که بیش از 70 هزار نفر جمعیت دارد خجالت می کشیم افزود: 40 درصد پروژه ساخت یک بیمارستان توسط خیرین تکمیل شده است و 60 درصد دیگر با پیگیری هایی که انجام شده از جمله در سفرهایی که وزیر بهداشت به این شهرستان داشته اند، وزیر بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی استان، قول هایی را در جهت تکمیل این بیمارستان داده اند که امیدواریم تسریع در ساخت این بیمارستان جزو مصوبات هیئت دولت قرار بگیرد.

ناظر مجلس در شورای برنامه ریزی و توسعه استان با بیان اینکه کارخانه فولاد پاسارگارد این شهرستان به وسیله بخش خصوصی راه اندازی شده است، افزود: بیش از 60 درصد اعتبار توسط  خود سرمایه گذار تامین شده  و کمتر از   40 درصد تسهیلات بوده است که در کمتر از سه سال راه اندازی شده است و شمش را تولید کرده است.

دکتر اسماعیلی در ادامه گفت: این کارخانه نیازمند راه اندازی کارخانه های مکمل دیگری از جمله آهن اسفنجی و گندله سازی است که  خوشبختانه کار آن به خوبی پیش رفته است اما مشکلاتی جهت استفاده از تسهیلات در صندوق توسعه وجود دارد.

وی با اشاره به حضور وزیر صنعت معدن و تجارت در این شهرستان در گذشته تصریح کرد: در بازدید وزیر صنعت از این کارخانه بنا شد تا اصلاح آیین نامه تسهیلات صندوق توسعه ملی انجام شود، تا این مشکل حل شود.

رئیس کمیته معدن در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تکمیل و راه اندازی کارخانه های مکمل دیگر این کارخانه  می تواند یک  مرکز  اشتغالزایی نه تنها برای شهرستان کوار بلکه برای استان فارس باشد که انتظار کمک از  دولت در این زمینه را داریم.

دکتر اسماعیلی با بیان اینکه شهرستان کوار فاقد شهرک صنعتی است  افزود: همه صنعت در صنایع بزرگی همانند فولاد جمع نمی شود صنایع میانی و کوچک باید در شهرک صنعتی ایجاد شود. معافیت های مالیاتی و آسان بودن اخذ مجوز های لازم از مزایاهای ویژه شهرک صنعتی  است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در وضعیت بروکراسی امروز تا سرمایه گذار بخواهد آخرین مجوز را بگیرد مجوزهای اولیه باطل شده است، تصریح کرد: در شهرک صنعتی همه مجوزها یک جا صادر می شود  و محل مناسبی برای سرمایه گذاری است که در این زمینه گامهای برداشته است و امیدواریم قدم مبارک نماینده ویژه رئیس جمهور این مورد را نیز تسریع کند.

نماینده مردم شهرستان خرامه، سروستان و کوار در مجلس شورای اسلامی در ادامه به مشکل کمربندی کوار اشاره کرد و افزود: طی جلسه ای که با حضور فرماندار و امام جمعه شهرستان خدمت وزیر راه و شهرسازی بودیم، وزیر راه، دستور سریعی برای کمربندی و کمک به آسفالت شهر دادند که امیدواریم با قدوم مبارک نماینده ویژه رئیس جمهور در این شهرستان،  در  این امر تسریع شود.

دکتر اسماعیلی خواستار چهاربانده شدن محورهای ارتباطی کوار به فیروزآباد و جهرم شد و افزود: امید است گام های خوبی در این زمینه برداشته شود تا اعتبارات مورد نیاز این پروژه تامین گردد.

وی در ادامه از برگزاری جلسه و نشست مشترک با حضور معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده  و تعدادی از بانوان شهرستان خرامه، سروستان و کوار جهت بررسی مشکلات بانوان خبر داد و افزود: این جلسه در آینده ای نزدیک در تهران برگزار می‌گردد.

 معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در پس از شنیدن سخنان مسئولین شهرستان به ایراد سخنرانی در جمع مردم و مسئولان پرداخت: ایشان ضمن تبریک ایام ماه مبارک رجب و گرامیداشت هفته معلم و روز کارگر اظهار داشت: امیدوارم با پیشبرد اهداف دولت و تحقق وعده های رئیس جمهور که مورد اقبال اکثریت جامعه قرار گرفت آنگونه که شایسته مقام معلم و کارگر است بتوانیم فضا را برای تقدیر عملی از این عزیزان فراهم کنیم.

وی فلسفه و هدف این سفر را قرار گرفتن در جریان مسائل و مشکلات و همچنین ارائه گزارش و عملکرد از اقدامات دولت عنوان کرد و افزود: با وجود شرایط سختی که دولت کار را تحویل گرفت توانست با شناسایی درست وضعیت کشور در عرصه اقتصاد قدمهایی رو بردارد که با فراهم کردن زمینه خروج از رکود و تثبیت قدرت خرید مردم تا حدودی به موفقیت هایی دست یافت، البته به آن نقطه مطلوب نرسیدیم.

مولاوردی تاکید کرد: رسیدن به وضعیت مطلوب در گرو عوامل بسیاری  است که باید تحقق پیدا کند تا بتوانیم با بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید و سرمایه گذاری، کشور را به سمت رشد اقتصادی سوق دهیم.

 

 

·         یادداشت معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از سفر به فارس در شبکه اجتماعی

 

استان زیبا و بی‌مثال فارس مقصد شانزدهمین سفر کاروان تدبیر و امید بود. این سفرها فرصت مغتنمی را برای گفتگوی چهره به چهره با مردم فراهم می‌آورد تا از نزدیک در جریان واقعیات زندگی و مسایل و مشکلات مردم قرار گیریم و متقابلاً فرصتی است برای تبیین اقدامات و برنامه‌های دولت از یک سو و از سوی دیگر اشاره به مسایل و چالش‌هایی که در مسیر تحقق برنامه‌ها و سیاست‌ها خودنمایی می‌کند.

در این سفر علاوه بر شرکت در برنامه دیدار عمومی رییس‌جمهور با مردم استان، شورای اداری استان، کارگروه تخصصی زنان و خانواده در دانشگاه شیراز، به عنوان نماینده ویژه دولت به میان مردم شهرستان‌های خرامه و سروستان و کوار رفتم. در هر سه برنامه که تا پاسی از شب طول کشید استقبال مردم و حضور پرشورشان مشترک بود که نشان از امید مردم دارد، هر چند برخی تمام تلاش خود را در پاشیدن بذر ناامیدی میان مردم به کار بسته‌اند. این برنامه‌ها از استقبال مسئولین شهر و ادای احترام به مقام شامخ شهدا شروع و به دیدار عمومی و شورای اداری ختم شد. ساعت ٢ بامداد که به شیراز برگشتیم و سری به حافظیه زدیم چنان از عطر بهارنارنج سرمست شدیم که خواب از چشمانمان ربود.

 

 

 

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha