نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

سفر معاون رییس جمهور به شهرستان بیرجند - اردیبهشت 94دانشگاه بیرجند دومین همایش بین المللی امنیت انسانی در منطقه غرب آسیا را با هدف شناخت بیشتر و فهم عمیق مفهوم امنیت انسانی، همکاری های بین المللی و منطقه ای، بررسی وضع موجود و مطلوب در منطقه پیرامون این موضوع، بایسته های امنیت انسانی و ... در روزهای دو

ایجاد شده در تاریخ: چهارشنبه 02 اردیبهشت 1394 - 14:58
آخرین ویرایش:چهارشنبه 23 دی 1394 - 12:32

مقـدمه

بنا به دعوت رسمی دبیرخانه دائمی همایش، شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده روز دوم اردیبهشت ماه، جهت حضور و سخنرانی در این همایش به شهر بیرجند عزیمت نمود.

 

برنامه های معاون رییس جمهور:

1-                        دیدار با استاندار خراسان جنوبی

2-                        حضور و سخنرانی در اختتامیه همایش بین المللی امنیت انسانی در غرب آسیا

3-                        حضور و سخنرانی در همایش تقدیر از زنان برتر استان

4-                        بازدید از باغ و عمارت جهانی اکبریه

5-                        حضور در جمع خبرنگاران بیرجند

 

 

 

مشروح برنامه ها

 

1- دیدار با استاندار خراسان جنوبی

شهیندخت مولاوردی شامگاه روز پنجشنبه با استاندار خراسان جنوبی دیدار و گفتگو کرد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در این دیدار اظهار داشت: گزارش‌هایی در استان‌های مختلف در حوزه امور بانوان و خانواده تهیه شده و امید است در سال جاری بتوانیم با استفاده از این گزارشات به برنامه‌ریزی مشخص برسیم.

وی با بیان اینکه نسبت به وزارتخانه‌ها ساختار استان‌ها کمتر دستخوش تغییر شده است، تصریح کرد: مشکلی که در حال حاضر در حوزه امور بانوان و خانواده‎ها در استان‌ها وجود دارد مربوط به زیرمجموعه‌ استان‌ها یعنی فرمانداری‌ها است که در این راستا بررسی‌ها انجام شده و به ساختار مناسبی رسیده‌ایم و این ساختار برای اجرایی شدن نیاز به مصوبه دارد.


معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه در قانون بودجه 94 برای حوزه بانوان و خانواده 31 استان کشور ردیف اعتباری دیده شده است، یادآور شد: همچنین در کارگروه زنان تفاهم‌نامه‌ای با وزارت کشور به امضاء رسیده که در اولویت اجرایی آن اعتباراتی برای استان‌های در راستای توانمندسازی بانوان اختصاص داده شده است.

مولاوردی ادامه داد: برای ایجاد کانون‌های فرهنگی اجتماعی بانوان، توجه به رشد و عرضه صنایع دستی که توسط بانوان تهیه می‌شود و ایجاد بازارچه‎هایی بدین منظور برای خوداشتغالی بانوان در استان‌ها تفاهم‌نامه‌هایی در حال حاضر به امضاء رسیده است.

وی با بیان اینکه معاونت ریاست جمهوری در امور بانوان و خانواده جایگاه اجرایی ندارد بلکه باید هماهنگی‌های لازم را بین وزارت‌خانه‌ها در راستای رفع مشکلات حوزه بانوان انجام دهد، اضافه کرد: در مجموع در سال گذشته به بررسی‌های راهبردی در این زمینه پرداخته شده است و در این راستا 20 تفاهم‌نامه با وزارتخانه‌های مختلف منعقد و در حال اجرا بوده و یا آماده انعقاد است.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده از انعقاد چهار تفاهم‌نامه با معاونت فناوری اطلاعات، وزارت بهداشت و راه‌ و شهرسازی در هفته زن خبر داد و افزود: ظرفیت خوبی در معاونت فناوری اطلاعات برای شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه بانوان وجود دارد و با توجه به بیکاری و ایجاد اشتغال این امر می‌تواند ظرفیت مناسبی برای سوق دادن فارغ‌التحصیلان زن محسوب شود.

مولاوردی ادامه داد: با وزارت راه و شهرسازی در راستای وضعیت زنان در سکونتگاه‌های غیررسمی تفاهم‌نامه منعقد شده است.

وی با بیان اینکه اعتبارات لازم برای انقلابی که در حوزه بانوان و خانواده به دنبال آن هستیم وجود ندارد، گفت: باید در این حوزه بتوانیم درصدی از اعتبارات هر دستگاه اجرایی را جذب کنیم که تاکنون این امر محقق نشده و امید است در برنامه ششم توسعه این وضعیت را احیا کنیم.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده به دختران بازمانده از تحصیل و ازدواج اشاره کرد و یادآور شد: در این راستا با معاونت ریاست جمهور وارد مذاکره شده‌ایم.

مولاوردی با بیان اینکه احیاء صنایع دستی می‌تواند نقش موثری در توانمندسازی اقتصادی بانوان ایفا کند، افزود: در این زمینه تفاهم‌نامه‌هایی با سازمان میراث فرهنگی و فنی و حرفه‌ای آماده شده و آمادگی برای اجرای یک ضربتی را داریم.

وی اضافه کرد: توافق‌های هسته‌ای و رفع تحریم‌ها تاثیر خود را در حوزه بانوان خواهد گذاشت و امید است با همدلی و همزبانی با مشارکت ملت برنامه‌های حوزه بانوان و خانواده به نتیجه مطلوب برسد.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده با بیان اینکه در سال جاری برای بررسی موضوع طلاق و ازدواج جوانان دو جلسه برگزار شده است، تصریح کرد: طرحی که در خراسان شمالی در این زمینه به اجرا درآمده بود مورد بررسی قرار گرفت و در حال حاضر به دنبال پیگیری راهکارهای کاهش طلاق هستیم.

مولاوردی ادامه داد: معتقدم برای موضوع کاهش طلاق نمی‌توان یک نسخه ملی و کلی پیچیده شود بلکه باید به ریشه‌ها و علل طلاق بپردازیم.

وی گفت: ستاد ملی زن و خانواده تشکیل می‌شود و موضوع بررسی ریشه‌های طلاق در دستور نخست کاری این ستاد قرار می‌گیرد.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده با اشاره به زنان سرپرست خانوار یادآور شد: طرح جامع توانمندسازی بانوان با همکاری شبکه‌ای به صورت پایلوت در شهر ری اجرا می‌شود و در صورت موفقیت به شکل ملی اجرایی می‌شود.

مولاوردی با بیان اینکه در مورد خانواده زندانیان با سازمان حمایت از زندانیان در اسفندماه سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای منعقد شده است، اضافه کرد: این فعالیت‌های کافی نبوده و با مدیریت منابع می‌توانیم برای کمک به این قشر از سایر حوزه‌ها کمک بگیریم.

وی با اشاره به اینکه توجه به خانواده زندانیان در سال جاری یکی از اولویت‌های کاری معاونت ریاست جمهوری در امور بانوان و خانواده است، افزود: برای رفاه بانوانی که به هر طریقی زندانی شده‎اند برخی از زندان‌ها مجهز به مهدکودک شده و در این راستا نیاز به کمک مردمی وجود دارد.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده ادامه داد: در مورد بانوان زندانی بحث اساسی در مورد شرایط بعد از آزادی آنها است به ویژه زندانیان در حوزه اعتیاد و مواد مخدر که بعد از طی کردن محکومیت خود سرپناهی ندارند و این موضوع در استان‌ها مطرح شده و توانمندسازی این گروه از بانوان مورد توجه است.

مولاوردی گفت: هر چند توانمندسازی بانوان در زندان‌های صورت می‌گیرد و بسیار موثر است ولی کافی نیست.

در ادامه؛ استاندار خراسان جنوبی با اشاره به افزایش آمار طلاق در جامعه گفت: باید در حوزه تحکیم بنیان خانواده تصمیمات جدی گرفته شود و برنامه های این حوزه مورد حمایت و توجه ویژه قرار گیرد.

وجه اله خدمتگزار، با اشاره به افزایش سن ازدواج دختران در کشور گفت: این مشکل در روستاها بویژه برای دختران به علت اشتغال پسران روستایی در شهرها بیشتر مشاهده می شود.

وی تاکید کرد: برای دختران دانش آموزی که در خوابگاه ها و مراکز آموزشی مشغول به تحصیل هستند باید تدابیری اندیشدیده شود تا بدون نگرانی تحصیل کنند و در مقاطع بالاتر نیز درآمدی مطمئن در اختیارشان قرار گیرد که بتوانند وارد دانشگاه شوند.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: بانوان استان در حوزه های تخصصی پزشکی نیاز به کمک دارند و باید شرایط حضور پزشکان متخصص را در مناطق محروم و درو افتاده استان فراهم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون کمتر به موضوع شادابی و نشاط بانوان در کشور پرداخته شده است، افزود: باید با یکسری چارچوب های قانونی و اعتقادی به این مسئله توجه شود تا فضای مفرح برای بانوان ایجاد شود.

خدمتگزار با بیان اینکه در استان زنان سرپرست خانوار زیادی داریم که در تولیدات صنایع دستی بسیار فعال و کار آمد هستند، ادامه داد: در دیدار با نماینده دفتر یونکسو در ایران مقرر شد که یک برند یونسکو برای آنها پیگیری که شرایط فروش برای تولیدات آنها در دنیا فراهم شود.

وی به افزایش آمار طلاق در جامعه اشاره کرد وافزود: برای تحکیم بنیان خانواده بایدسازوکاری در دولت و سازمان های مردم نهاد با استفاده از کارشناسان تعریف شود تا با یک برنامه عملیاتی زنان سرپرست خانواده و یا زنانی که همسراشان دچار مشکل شده حمایت شوند تا در پیچ و خم زندگی دچار مشکل نشوند.

وی با اشاره به اینکه نیمی از جامعه ما را زنان تشکیل می دهند یادآور شد: باید تدابیری اندیشیده که سازمان های متولی زنان سرپرست خانوار بیشتر فعال شوند تا مشکلات این قشر مرتفع شود.

مژگان شریفی سرپرست دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی نیز در این دیدار اظهار داشت: استاندار خراسان جنوبی حامی حقوق زنان و برنامه‌های مربوط به این حوزه است.

وی با بیان اینکه نخستین گام در روابط بین‌الملل زنان توانمند خراسان جنوبی شرکت در نمایشگاه بین‌المللی بوده است، یادآور شد: در غرفه خراسان جنوبی بهترین و شاخص‌ترین تولیدات زنان ارائه شده بود.

وی گفت: انتظار می‌رود کارگاه‌های تولیدی زنان استان تقویت شوند و ایجاد تفاهم‌نامه با شرکت‌های تعاونی زنان می‌تواند در این راستا موثر باشد.

شریفی به اجلاس ICCN اشاره کرد و افزود: برای شرکت در این اجلاس 22 بانوی خراسان جنوبی حضور یافتند و سه غرفه نمایشگاهی مربوط به این استان بوده است.

وی با بیان اینکه همایش امنیت انسانی در خراسان جنوبی در حال برگزاری است، اضافه کرد: مقدمات تاسیس مرکز تحقیقات فراهم شده و انتظار می‌رود دستور انعقاد تفاهم‌نامه‌ای در این راستا داده شود تا این مرکز در خراسان جنوبی راه‌اندازی شود.

سرپرست دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه بیش ‌از 60 سازمان مردم نهاد در استان وجود دارد، افزود: باید از ظرفیت این سمن‌ها در حوزه بانوان استفاده شود.

شریفی اظهار امیدواری کرد در طرح‌هایی که ارسال می‌شود بحث توانمندسازی بانوان و سلامت بانوان مورد نظر قرار گیرد.

وی افزود: انتظار داریم زنان خراسان جنوبی توانمندی خود را در عرصه‌های مختلف به اثبات برسانند.
 

2-     حضور و سخنرانی در اختتامیه همایش بین المللی امنیت انسانی در غرب آسیا

همایش امنیت انسانی در غرب آسیاحول سه محور مطالعات نظری – مفهومی، مطالعات کاربردی و موردی ایران و کشورهای غرب آسیا و نیز امنیت انسانی و خراسان جنوبی(شرق ایران) برگزار شد.

خانم استراس کویش لاروش ریس دفتر منطقه ای یونسکو در ایران، از مهمانان ویژه روز نخست همایش بوده و طبق اعلام مسوولان دانشگاه بیرجند در مراسم پایانی نیز شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان رییس جمهوری اسلامی ایران و حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی معاون اول قوه قضاییه حضور بهم رساندند.

شهیندخت مولاوردی شامگاه پنجشنبه در آیین اختتامیه دومین همایش بین المللی امنیت انسانی در غرب آسیا در دانشگاه بیرجند گفت: تامین امنیت انسانی به همکاری های منطقه ای و بین المللی نیاز دارد زیرا اثرگذاری آن فراتر از مرزهای داخلی است.

وی افزود: هرگز نمی توانیم امنیت را درون مرزهای حاکمیتی خود محدود کنیم لذا برای تحقق آن به کمک نهادهای دولتی و غیر دولتی بین المللی نیاز است.

وی ادامه داد: امنیت در غرب آسیا به دلیل اینکه مهد ادیان بزرگ الهی و مرکز گفت و گوی تمدن هاست از اهمیت زیادی برخوردار است به ویژه در دو دهه اخیر که وضعیت این منطقه از لحاظ صلح و آرامش نیازمند توجه بیش از پیش دولت ها و نهادهاست.

معاون رییس جمهوری در امور بانوان و خانواده با اشاره به بی ثباتی ها و منازعات در منطقه و تاثیر آن بر امنیت انسانی گفت: در این راستا آسیب های جدی به زیر ساخت های اجتماعی و سیاستی جوامع وارد می شود که نمونه آن ناآرامی های سالهای اخیر در افغانستان و عراق است.

وی افزود: امروز کودکان و زنان بزرگترین قربانیان خاموش منازعات در دنیا هستند لذا این امر نشان می دهد قطعنامه های شوراها و نهادهای بین المللی نتوانسته تاثیر لازم بر امنیت زنان و کودکان داشته باشد.

مولاوردی ادامه داد: این معاونت اقدام های متعددی برای تحقق امنیت انسانی زنان و خانواده با هدف کمک به برنامه های دولت در دستور کار قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه لوایحی مرتبط با استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در دست تدوین و ارائه است، گفت: در این راستا تلاش برای امنیت زنان در برابر خشونت در دستور کار این معاونت قرار دارد که تحقق آن نیازمند همکاری پژوهشگران و اندیشمندان است.


معاون رییس جمهوری در امور بانوان و خانواده تلاش برای رفع شکاف جنسیتی در حوزه های آموزشی، سلامت، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و همچنین کمک به تنظیم بخش زنان در منشور حقوق شهروندی، تلاش در جاری سازی نگرش جنسیتی در قانون برنامه ششم توسعه و اصلاح بندهای مربوط به زنان در قانون مدیریت خدمات کشوری را از دیگر موارد در دستور کار این معاونت ذکر کرد.

معاون رییس جمهوری در امور بانوان و خانواده گفت: در امنیت انسانی اصول اولیه آن زندگی بدون ترس و نیاز است، یک زندگی توام با کرامت که ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، شخصی، سیاسی، بهداشتی و محیطی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی با اشاره به کاربرد صحیح امنیت انسانی در سلامت مردم، حفاظت از طبیعت، گسترش محیط زیست و حفظ سرمایه افزود: در سطوح مختلف فردی، محلی، منطقه ای و جهانی، امنیت خودش را نشان می دهد زیرا افزایش امنیت در یک سطح به سطوح دیگر نیز تاثیر گذار است.

مولاوردی تصریح کرد: آرمان های مندرج در سند چشم انداز 20 ساله ایران هم مولفه امنیت انسانی را به ما یادآور می شود که تحقق این آرمان ها می تواند ما را به تحقق امنیت انسانی به معنای جامع آن امیدوار کند.

وی با اشاره به اینکه در سال 94 در نیمه اجرای سند چشم انداز هستیم، گفت: از این سند 20 ساله، 10 سال آن پشت سر گذاشته شده لذا این امر فرصتی است که فاصله خود را برای رسیدن به آرمان های این سند ارزیابی کنیم تا بدانیم چه سیاست هایی را باید برای تحقق کامل آن مورد پیگیری قرار دهیم.

معاون رییس جمهوری در امور بانوان و خانواده خاطر نشان کرد: در افق چشم انداز این سند به مولفه های امنیت انسانی، جامعه ای برخوردار از سلامت و رفاه، امنیت غذایی، تامین اجتماعی، فرصت های برابر و نهاد خانواده پرداخته شده است.

وی افزود: مردم باید مفهوم امنیت را بدانند تا دولت ها را کمک کنند که هیچ یک از مصادیق امنیت انسانی را از نظر دور ندارند و این امر نیاز به همکاری مجدانه نهادهای دولتی و غیر دولتی دارد.

مولاوردی از تمامی پژوهشگران فعال در دومین همایش بین المللی امنیت انسانی در غرب آسیا خواست نتایج تحقیق خود را از منظر جنسیت در اختیار این معاونت قرار دهند تا با لحاظ کردن آن در سیاست گذاری ها و شناسایی معضلات و تهدیدهایی که در مسیر تحقق امنیت انسانی وجود دارد همکاری ملی و بین المللی را بنا نهیم.

 

گزارش تصویری همایش امنیت انسانی در غرب آسیا:

 

 

 

 

 

 

 

3-     حضور در همایش تقدیر از زنان برتر استان

همایش تجلیل از بانوان نمونه استانی پنج‌شنبه شب در هتل کوهستان شهر بیرجند با حضور معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده، استاندار خراسان جنوبی، معاون امور بانوان استانداری خراسان جنوبی و تنی چند از مسئولان استانی برگزار شد.

در این همایش از 15 بانوی نمونه استانی از جمله نساء مزیدی مادر شهید خلبان رئوفی فرد، رویا مقصودی مادر نجمه خدمتی بانوی ورزشکار نمونه، طوبی کاظمی متخصص قلب و عروق ،فاطمه حقیقی متخصص آناتومیکال دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ،طاهره محمدی فر بانوی فرهنگی نمونه،زهرا دری بانوی فرهنگی نمونه ،نرگس خاتمی صنعت کار نمونه، مریم همت پور بانوی نمونه از جامعه روستایی، فاطمه دهقان پور بانوی کشاورز ،ریحان گندمکار و سمیه محمودی زن سرپرست خانوار نمونه، فاطمه یل تلاشگر نمونه ،فهمیه کاظمی کارآفرین نمونه، و طیبه باقری بانوی نمونه بسیجی استان به صورت نمادین تجلیل شد.

 

 

 

 4- بازدید از باغ و عمارت جهانی اکبریه

شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده همراه با سرپرست دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از موزه های مردم شناسی، باستان شناسی، مشاهیر و حیات وحش مستقر در باغ اکبریه بازدید کرد.

وی در ادامه از بازارچه صنایع دستی مستقر در باغ اکبریه و کارگاه های صنایع دستی باغ رحیم آباد نیز دیدن نمود.


لازم بذکر است: همایش امنیت انسانی در غرب آسیاحول سه محور مطالعات نظری – مفهومی، مطالعات کاربردی و موردی ایران و کشورهای غرب آسیا و نیز امنیت انسانی در خراسان جنوبی برگزار شد و مولاوردی در آیین اختتامیه این همایش و همایش تجلیل از بانوان نمونه استانی که پنج‌شنبه شب در هتل کوهستان شهر بیرجند برگزار شد، شرکت نمود.

 

5-                        حضور معاون رییس جمهور در جمع خبرنگاران بیرجند

شهیندخت مولاوردی در جمع خبرنگاران در بیرجند اظهار داشت: بودجه پیشنهادی امسال برای حوزه بانوان دو برابر بودجه سال گذشته است که هنوز تقسیم‌بندی برای اختصاص به حوزه‌های خاص انجام نشده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری اولویت ما توانمندسازی اقتصادی بانوان است، تصریح کرد: به طور قطع بخش اعظم این بودجه برای برنامه‌هایی که منجر به این هدف می‌شود اختصاص می‌یابد.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده یادآور شد: طبق مصوبه قانون بودجه در سال جاری برای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی بانوان در 31 استان ردیف اعتباری داریم.

مولاوردی به مهم‌ترین برنامه‌های معاونت امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری در بحث توانمندسازی بانوان اشاره کرد و افزود: بحث اشتغال و توانمندسازی اقتصادی بانوان با هدف افزایش نرخ مشارکت اقتصادی و افزایش درآمد اقتصادی در بخش رسمی دولتی با توجه به شرایط کنونی مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در این راستا برنامه‌های مختلفی مورد بررسی قرار گرفته و امید است با توجه به مسئولیتی که شورای عالی اشتغال بر عهده این معاونت در سال گذشته برای تهیه پیش‌نویس سند سیاستی اجرایی اشتغال پایدار زنان با اولویت مناطق محروم، دختران تحصیل کرده و زنان سرپرست خانوار گذاشته است بتوانیم با روش‌های نوین کارآفرینی به غیر از مشاغل خانگی در شرکت‌های دانش‌بنیان، در بحث گردشگری سلامت و راه‌هایی که بررسی می‌شود راهکار‌های مناسبی برای توانمندسازی اقتصادی بانوان، اشتغال دختران تحصیل کرده دانشگاهی و زنان سرپرست خانوار ارائه دهیم.

معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده خاطرنشان کرد: در حال حاضر لایحه‌ای مبنی بر کاهش ساعت کار بانوان شاغل دارای شرایط کار که دارای کودکان زیر هفت سال، کودکان و یا همسر معلول و همسرانی که دارای بیماری صعب‌العلاج هستند تقدیم مجلس شده که اگر به تصویب برسد بخشی از مشکلات بانوان رفع می‌شود.

 

 

 

 درخواست ها

 

درخواست ها

1-                        درخواست تأمین اعتبار مورد نیاز جهت تکمیل پروژه نیمه تمام پارک بانوان سربیشه به مبلغ دومیلیارد ریال از سوی نماینده خراسان جنوبی در شورایعالی استانها

 

2-                        درخواست همیاری از سوی دفتر پروژه بین المللی ترسیب کربن به منظور ایجاد اشتغال پایدار زنان و توانمندسازی آنان .

 

 

ملاحظات

 

ملاحظات

1-                       آشنایی با شهر و دانشگاه بیرجند

شهر بیرجند دانشگاهی ترین شهر ایران است که بنا بر آمارها تا پایان سال 1387 از هر 9 نفر شهروند آن، یک نفر دانشجو است.

از جمله فرهیختگان این شهر می توان به شاعر نامدار ابن حسام خوسفی، ریاضیدان بزرگ علامه عبدالعلی بیرجندی، حکیم سعدالدین نزاری قهستانی، علامه  سید محمد فرزان، استاد غلامرضا سعیدی اشاره کرد.

دانشگاه بیرجند در آستانه ی 40 سالگی قرار دارد که قدمت فرهنگی آن به دارالفنون و مدرسه ی شوکتیه بر می گردد. در واقع سابقه دانشگاه اسلامی در این شهر به هزار سال قبل یعنی آغاز تأسیس مدارس اسلامی و حوزه های علمیه بازمی گردد. با ورود به سبک مدرن، پس از دارالفنون تهران، رشدیه تبریز، سومین مدرسه در بیرجند بوده است و فرهیختگانی مانند پروفسور محمد حسن گنجی پدر جغرافیای نوین ایران و بنیانگذار دانشگاه بیرجند، پروفسور کاظم معتمدنژاد پدر علوم ارتباطات ایران و دکتر غلامحسین شکوهی پدر تعلیم و تربیت نوین ایران را پرورانده است.

 

 

 

 

2-                       آشنایی با همایش بین المللی امنیت انسانی در غرب آسیا

همایش بین‌المللی امنیت انسانی در غرب آسیا برای اولین بار به پیشنهاد نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو، در آذر 1387 در استان خراسان جنوبی با حضور شخصیت‌های بین‌المللی و مقامات کشوری برگزار شد.

برگزار کنندگان نخستین همایش؛ دانشگاه بیرجند، استانداری خراسان جنوبی، کمیسیون ملی یونسکو و دفتر منطقه ای یونسکو بودند.

تعداد حامیان در نخستین همایش، 13 مورد بوده است و مقرر شد که دبیرخانه‌ دائمی این همایش در دانشگاه بیرجند تشکیل و هر پنج سال یکبار همایشی در این راستا برگزار شود.

این در حالی است که تعداد حامیان در همایش دوم به 30 سازمان رسید که نسبت به دور نخست با 13 حامی، افزایش قابل توجهی داشته است.

با توجه به تأکید بر همکاری‌های دو و چندجانبه‌ حوزه‌ جغرافیایی غرب آسیا در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی، مفهوم امنیت انسانی، هم در سطح نظری و هم کاربردی در دومین دوره از این همایش در قالب سخنرانی و ارائه مقالات از سوی مقامات و پژوهشگران مورد بررسی قرار گرفت.

اهداف علمی و کاربردی دومین همایش

• فراهم‌آوردن زمینه‌های شناخت ریشه‌ای، ‌درک بهتر و فهم عمیق‌تر مفهوم امنیت انسانی نزد مجموعه‌ عاملان اجتماعی- سیاسی

• فراهم‌آوردن زمینه‌های همکاری راهبردی کشورهای منطقه غرب آسیا در زمینه‌های امنیت انسانی به منظور بهبود و پیشرفت امنیت انسانی در این منطقه

• پیشنهاد سیاست‌های عمومی امنیت انسانی (یک برنامه عمل زیرمنطقه‌ای) متناسب و برگرفته از واقعیت‌های سیاسی،‌ اجتماعی و فرهنگی منطقه

• نقد و بررسی دیدگاه‌ها و رویکردهای موجود به این مقوله و آسیب‌شناسی آن برای بهره‌گیری بیشتر از دستاوردهای نظری و عملی این مباحث در حوزه توسعه انسانی و پایدار در چارچوب تنوع فرهنگی جوامع
• بررسی موضوع‌های جدید در جهان اسلام از جمله بیداری اسلامی، تحولات منطقه‌ای، رشد جریان‌های تکفیری و تروریستی

• تأکید قطعنامه پایانی اولین همایش امنیت انسانی در غرب آسیا بر تداوم برگزاری همایش نیاز به بررسی مقوله‌ امنیت در 5 سال گذشته و مؤلفه‌های تاثیرگذار بر آن

بر این اساس دومین همایش بین‌المللی امنیت انسانی در غرب آسیا با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و استرکیش لاروش رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران و شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در تاریخ دوم و سوم اردیبهشت سال جاری در بیرجند برگزار شد.

همایش امنیت انسانی در غرب آسیا حول سه محور مطالعات نظری – مفهومی، مطالعات کاربردی و موردی ایران و کشورهای غرب آسیا و نیز امنیت انسانی و خراسان جنوبی(شرق ایران) برگزار شد.

170  مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که از این تعداد 150 مقاله پذیرفته شده که 24 مقاله به صورت شفاهی در مدت دو روز برپایی همایش در دو نوبت صبح و عصر ارایه و 66 مقاله نیز در مجموعه مقالات چاپ و مابقی به صورت پوستر در همایش ارایه شد.

 

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha