نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

سفر یک روزه به شهر مقدس قم - آذرماه 93مولاوردی ضمن حضور و سخنرانی در مراکز علمی وفرهنگی، با برخی از مراجع عظام تقلید نیز دیدار وگفت وگو کرد ...

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 25 آذر 1393 - 15:14

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان وخانواده در تاریخ 25 آذرماه 1393 همزمان با هفته پژوهش به شهر مقدس قم سفر کرد. در این سفر یک روزه، وی ضمن حضور و سخنرانی در مراکز علمی وفرهنگی با برخی از مراجع عظام تقلید نیز دیدار وگفت وگو کرد
 که شرح مختصر این دیدارها در این گزارش آمده است:

  

o   دیدار با آیت الله شهرستانی

o   دیدار با آیت الله امینی

o   حضور و سخنرانی در دانشگاه ادیان و مذاهب قم

o   دیدار با آیت الله جوادی آملی

o   بازدید از پروژه کمپ ترک اعتیاد قم

o   نشست مشترک با اساتید دانشگاه مفید قم

o   حضور و سخنرانی در دانشگاه آزاد اسلامی قمدیدار با آیت الله شهرستانی؛ نماینده آیت الله سیستانی در ایران

 

شهیندخت مولاوردی در دیدار با آیت‌الله شهرستانی ضمن ابلاغ سلام رییس جمهوری و عیادت از این مرجع عالی‌قدر تصریح کرد: باید بتوانیم مجموعه آموزه‌های زیبا و مهم اسلام درباره زن و خانواده را در سطح جامعه پیاده کنیم و چهره واقعی دین اسلام را به جهانیان نشان دهیم.

وی گفت: در جنایت‌هایی که در سطح منطقه به نام اسلام انجام می‌شود و تیشه به ریشه دین وارد می‌کند، بیشترین قربانیان زنان و کودکان هستند.

معاون رییس‌ جمهور در امور زنان و خانواده با تأکید بر اهمیت ایجاد توازن میان کار و زندگی زنان، گفت: در شرایط حاضر زنان می‌توانند ایفاگر نقش‌های چندگانه باشند، البته در صورتی که تسهیلات لازم فراهم شود و در این زمینه نیازمند راهنمایی و کمک نهاد مرجعیت هستیم تا زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه، در مسیر پیشرفت و توسعه کشور قرار گیرند.

آیت‌الله شهرستانی نیز در این دیدار گفت: معتقدیم آن مقداری که ائمه اطهار (ع) و پیامبر اکرم(ص) درباره حق زن فرمودند، باید برای زنان در جامعه حق و جایگاه قایل شویم که متاسفانه در جامعه امروز به آن مقدار که لازم است به جایگاه رفیع زن توجه نکرده‌ایم.وی با اشاره به ادعاهای غربی‌ها در حوزه زنان جامعه، اظهار داشت: ممکن است در بخشی از جامعه ظلم‌هایی هم به زنان شده باشد، اما این موضوع به معنای ظلم اسلام به زنان نیست، زیرا دین اسلام به حقوق این قشر از جامعه توجه بسیاری کرده است. وی با انتقاد از ضعف رسانه‌ها در انعکاس آموزه‌های دینی در حوزه زنان و خانواده بیان کرد: باید با تلاش های رسانه ای به غربی‌ها یادآور شویم که آنچه از جایگاه زن در اسلام در دنیا تبلیغ می‌شود، صحیح نیست. این مرجع عالی‌قدر بر مدیریت ایجاد جریان رسانه‌ای در این حوزه تأکید کرد و گفت: رسانه‌های غربی تلاش می‌کنند در خصوص جایگاه زن به اسلام لطمه بزند که این رسانه‌ها حتی از شرایطی که داعشی‌ها در منطقه علیه زنان ایجاد کرده‌اند، بهره جسته تا به اهداف خود برسند.

 

 

 


دیدار با آیت الله ابراهیم امینی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه سفر یک روزه خود به قم، در دیدار با آیت الله ابراهیم امینی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از اساتید برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به برنامه های اجرایی حوزه زنان و خانواده ریاست جمهوری اظهار داشت: اجرای برنامه ها و سند چشم انداز 20 ساله نظام در این حوزه با ارتباط با مراجع و راهکارهای آنها عملیاتی می شود.

وی گفت: برای تحقق برنامه‌ها و شعارهای رییس جمهوری در حوزه زنان و خانواده برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌هایی را انجام داده‌ایم که با تعامل با حوزه‌های علمیه و نهاد مرجعیت، زمینه اجرای این برنامه‌ها فراهم می‌شود.

معاون رییس جمهور ضمن تأکید بر تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در عرصه‌های اجتماعی اظهار داشت: قطعاً بدون مساعدت و همراهی نهاد مرجعیت برای استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه زمینه‌ها نخواهیم توانست به اهداف خود دست یابیم.

وی افزود: طی 15 ماه گذشته اقداماتی در عرصه های مختلف از جمله تقویت خانواده، وضعیت زنان خانوار، زنان بهبود یافته اعتیاد و وضعیت زنان در سکونت گاههای غیررسمی و حاشیه نشین صورت گرفته است.


مولاوردی اضافه کرد: همچنین در زمینه افزایش نرخ طلاق، کاهش ازدواج، بالارفتن سن ازدواج، گرایش به مصرف مواد مخدر از سنتی به محرک و صنعتی و ایدز که مبتلابه جامعه می باشد نیز آسیب شناسی انجام شده است.

معاون رییس جمهوری، اجرای برنامه ها در حوزه زنان و خانواده ریاست جمهوری را نیازمند عزم ملی دانست و ابراز امیدواری کرد: با منابعی که در اختیار داریم و همکاری سایر افراد و دستگاهها بتوانیم برنامه ها در این حوزه را تحقق بخشیم.

مولاوردی همچنین گفت: افزایش فرزندآوری در خانواده ها به جد در دولت یازدهم دنبال می شود.

وی با اشاره به جنایت های اخیر صورت گرفته با نام دین در منطقه، گفت: برخی با نام دین جنایت هایی را انجام می دهند و این افراد زنان را هدف قرار گرفته اند و باعث سلب حیات از آنها شده اند.

معاون رییس‌ جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تصویب روز ملی مبارزه با خشونت و افراطی‌گری در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این روز مصادف با روز شهادت آیت‌الله مفتح و همچنین روزی است که پیشنهاد رییس‌ جمهور برای جهان علیه خشونت و افراطی‌گری در سازمان ملل تصویب شد که می‌توان از این فرصت برای ارایه چهره انسانی و رحمانی دین اسلام بهره برد.

وی افزود: باید چهره رحمانی دین را به جهان نشان دهیم و مطابق آموزه های دینی حرکت کنیم.

آیت الله ابراهیم امینی نیز در دیدار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور، با وی با تاکید براینکه امروز بانوان باید در دنیا تاثیرگذار باشند، تصریح کرد: باید به گونه ای برنامه ریزی کرد تا بتوان این مهم را در جامعه محقق کرد. وی افزود: باید گروهی از متخصصان و دانشمندان مباحث فرهنگی، اجتماعی و مدیریتی گرد هم آیند تا تمام این مشکلات را رصد کرده و راه های برون رفت از بحران ها را نیز ارائه کنند .

وی تصریح کرد: در این زمینه می توان از مشاوره علما حوزوی که تخصصی در این زمینه دارند بهره گرفت.

وی با تاکید بر حل مشکلات جوانان برای تشکیل زندگی مشترک و خانواده، اظهارکرد: مشکلات خانواده ها باید ریشه یابی شود آیا امروز برنامه ای برای ریشه کردن مشکلات داریم، آیا صرف وام ازدواج می توان مشکلات جوانان را حل کرد؟

وی، با طرح این سوال که چرا برنامه ای برای ازدواج سربازان نداریم و آنها در تامین زندگی خود دچار مشکل می شوند مقصر کیست؟، گفت: باید به این مشکلات باید پاسخ داد و به صورت ریشه ای و عمقی درصدد حل انها اقدام کرد.

آیت الله امینی، با بیان اینکه قانون اساسی ما براساس شرع مقدس، بنیان اساسی جامعه را خانواده معرفی می کند، گفت: بسیاری از برنامه های اسلام در راستای حفظ کیان خانواده و رشد و سعادت جامعه تنها با تشکیل خانواده اجرا می شود.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه اینکه امروز دختران ما در رشته ای تحصیل می کنند که به هیچ وجه مناسب زن نیست، مقصر کیست؟، اظهار کرد: کسی مخالف تحصیل بانوان نیست اما با برنامه ریزی درست در نظام تحصیلی بانوان می توان نقش پررنگی در کاهش سن ازدواج، عدم هدررفت منابع و حفظ نظام و کانون خانواده ایفاءکرد.

آیت الله امینی بیان کرد: اینکه امروز فرزندان ما یا از ازدواج طفره می روند در حالی که نیاز به ازدواج دارند و یا از به دنیا آمدن فرزند بیشتر خودداری می کنند در حالی که تبلیغات کشور بر این مهم متمرکز شده، نیازمند آسیب شناسی است .

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید براینکه امروز بانوان باید در دنیا تاثیرگذار باشند، تصریح کرد: باید به گونه ای برنامه ریزی کرد تا بتوان این مهم را در جامعه محقق کرد.

امینی در پایان، لزوم ارایه آموزش های خانواده برای دانش آموزان و دانشجویان را مورد توجه قرار داد و گفت: بسیاری از مشکلات در خانواده ها و افزایش طلاق و آسیب های اجتماعی، به دلیل عدم آشنایی جوانان با اصول همسرداری است، از این رو باید در سال های آخر دبیرستان و در دانشگاه آموزش های لازم به جوانان دختر و پسر ارایه شود.
مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در دانشگاه ادیان و مذاهب قم

 

معاون رییس‌ جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه پژوهش‌ در حوزه مسایل زنان دارای ابعاد دقیق و پیچیده ای است، از اعلام آمادگی این معاونت برای انعقاد تفاهم‌نامه پژوهشی با دانشگاه ادیان و مذاهب قم برای بررسی مسایل حوزه زنان و خانواده خبر داد.

 شهیندخت مولاوردی در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در دانشگاه ادیان و مذاهب قم گفت: در کشورهای توسعه یافته، اعتبارات، شمار پژوهشگران حرفه‌ای، سرانه پژوهشی، تعداد مقالات و تولیدات علمی – پژوهشی از شاخص‌های مهم هستند، به طوری که این کشورها در سال‌های گذشته ۵ درصد از تولید ناخالص ملی خود را به پژوهش اختصاص داده‌اند.

معاون رییس‌ جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه پژوهش های کنونی حوزه زنان نتوانسته به نیازهای روز زنان و خانواده پاسخ دهد، گفت: ضعف اعتماد به نفس و خودباوری علمی زنان پژوهشگر، عدم دسترسی به اطلاعات، ضعف تخصص‌گرایی، نوگریزی و افراط و تفریط در برخورد با افکار از جمله موانع انجام پژوهش‌های مؤثر در این حوزه است.

مولاوردی، تقویت تعامل میان مراکز پژوهشی حوزه و دانشگاه در خصوص مسایل زنان را ضروری دانست و گفت: در معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، کارگروه‌هایی مانند تعمیق باورهای دینی، حقوق زنان، آسیب‌های اجتماعی و اقوام و اقلیت‌های دینی تشکیل شده و بزودی شورای پژوهش نیز در این معاونت تشکیل می‌شود.


دیدار با آیت الله جوادی آملی

شهیندخت مولاوردی معاون رییس‌ جمهور در امور زنان و خانواده در دیدار با آیت‌الله جوادی آملی اظهار داشت: دولت در موضوع زنان و خانواده از کلی‌گویی پرهیز کرده و مدیریت اثربخش را پیگیری می‌کند.

وی  گفت: متأسفانه علیرغم اقدامات انجام شده، در حوزه زنان شاهد آسیب‌هایی هستیم که بررسی‌های راهبردی خود را برای رفع این آسیب‌ها انجام داده‌ایم.

معاون رییس‌ جمهور ضمن اشاره به آمار زنان سرپرست خانوار و معتادان زن به برنامه‌های مشترک با وزارت رفاه و ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد.

وی افزود: همچنین 9 درصد از معتادین کشور را زنان تشکیل داده اند که از روش سنتی مصرف مواد مخدر به سمت روش صنعتی رفته اند.

مولاوردی ادامه داد: با تعامل ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر برنامه هایی برای بهبود معتادین زن صورت گرفته است و برای توانمند سازی آنان برنامه هایی اجرا می شود.


ایشان از وجود دو میلیون و 500 هزار نفر زن سرپرست خانوار در کشور خبر داد و گفت: زنان خودسرپرست و مجرد در حال تحصیل، نیز جزء این آمار هستند که کار کارشناسی و تحلیلی بر روی آنان صورت گرفته است.


وی با اشاره به آسیب شناسی در عرصه های مختلف زنان گفت: در خصوص سکونت زنان در سکونت گاه های غیر رسمی و وضعیت سلامت و بهداشت زنان نیز با تعامل نهادهای مربوطه اقداماتی صورت گرفته است که در حال اجرا است.

معاون رییس جمهوری با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه کشور، اظهار داشت: در این برنامه به دنبال مساله محوری و اثربخشی برنامه ها هستیم تا بتوانیم مسائل مربوط به زنان را شناسایی و مورد بررسی و آسیب شناسی قرار دهیم.

مولاوردی ابراز امیدواری کرد: در عرصه عفاف و حجاب، تحکیم بنیان های خانواده و تحقق حقوق زنان، با هم افزایی و تعامل با مراجع تقلید بتوانیم گام های بلندی برداریم.

وی با اشاره به تلاش معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری برای پیگیری فعالیت دستگاه‌ها در حوزه زنان و خانواده و سیاست‌گذاری در این زمینه بیان کرد: گسترش عفاف و حجاب، تعمیق باورهای دینی، تقویت کارکرد خانواده و استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان با کمک نهاد مرجعیت از جمله محورهای اصلی فعالیت این معاونت می‌باشد.

آیت‌الله جوادی آملی نیز در این دیدار ضمن آرزوی توفیق برای دولت یازدهم بیان کرد: کاری که برای خدا انجام شود، ماندگار خواهد بود، بنابراین خدا را در نظر داشته باشیم.

ایشان با تاکید براینکه تا شخصیت زنان جامعه به خوبی ساخته نشوند جامعه سالم نخواهیم داشت، گفت: نقش زنان در اسلام، مدیریت خانواده است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه عظمت زن به علم و تقوای اوست  گفت: مرد در اسلام وظیفه تامین زندگی و مسکن را دارد و زن آرامش را به خانه می آورد.

جوادی آملی گفت: زنان مجرای فیض الهی بوده و این فیض را به فرزندان در رحم هم منتقل می‌کنند ولی این مقام و جایگاه رفیعی که زنان از آن برخوردارند در دنیای غرب به صنعت و فناوری تقدیم شده است.

این مرجع تقلید گفت: اینکه زنی برود و در میدان ورزشی خود را نشان دهد افتخاری برای ما نیست و ما باید سعی کنیم که زن را در مدار حقیقی آن بررسی کنیم نه اینکه غربی ها چه می کنند و ما هم همان کار را بکنیم.

آیت الله جوادی آملی بیان کرد: مودت و محبت به عنوان اصول محوری تشکیل خانواده سالم در اسلام است؛ زن و مرد باید با محبت با هم برخورد کنند و این محبت باعث رفع همه مشکلات آنها خواهد شد.

وی گفت: اگر ملت ما امروز آقاست به مدد فرهنگ اهل بیت(ع) بوده است و باید این آقایی را به جهانیان و امثال جان کری که با ما مذاکره می‌کنند نشان دهیم.


وی افزود: ملت ایران نه به بیراهه رفته‌است و نه کسی را به بیراهه برده است؛ ملاک عمل ما اسلام است نه فرهنگ وارداتی؛ دلبستگی به مال دنیا عامل بسیاری از مشکلات است که برگرفته از فرهنگ غربی است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه دستاورد دنیای غرب برای بشریت، کشتار 70میلیون نفر در دو جنگ جهانی بودن است، افزود: اسلام است که در اربعین 20میلیون جمعیت را در حول محور امامت جمع می می کند این میدان میدان الهی بود زیرا این کار با نیت خدایی انجام شد.

آیت الله جوادی آملی بیان کرد: نکته خنده دار عالم این است که مدعیان دموکراسی دست‌هایشان را بر روی ماشه بمب اتم گذاشته‌اند و حاضرند دنیا را به خاطر منافعشان به آتش بکشند.

وی گفت: اسلام جایگاه بسیار والایی برای زنان در نظر گرفته است؛ ما باید با معیار دینی، جایگاه زنان را ترسیم کنیم نه اینکه ببینیم غربی چه می پسندند و بعد از آن همان کار را انجام دهیم.

وی با ذکر این مطلب که امروز در کشوری که دانش هسته‌ای دارد موش و سایر موجودات را هم می‌پرستند، اظهارکرد: به همین دلیل است که بیان می کنیم سپردن اختیار جهان به این جریان های بین المللی سودی ندارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عظمت زنان را در دانشمندی آنها دانست و اظهار داشت: مودت و وحدت دو اصل است که موجب تحکیم خانواده می‌شود.

 


 

بازدید از پروژه کمپ ترک اعتیاد قم

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از بخش های مختلف پروژه در حال ساخت کمپ ترک اعتیاد قم بازدید کرد.

شهیندخت مولاوردی در جریان این بازدید ضمن گفت و گو با مسئولین این پروژه در جریان روند ساخت و تکمیل این کمپ قرار گرفت.

کمپ ترک اعتیاد قم بر اساس ماده ۱۶ قانون مواد مخدر راه اندازی می شود که افراد به مدت سه ماه با کمک پزشکان، پرستاران و بهیاران تحت درمان قرار می گیرند.ظرفیت این کمپ ۳۰۰ نفر می باشد و دارای امکاناتی همچون دسترسی به پزشک روانشناس، استخر شنا، وسایل بهداشتی و دیگر امکانات مورد نیاز می باشد
.

این پروژه توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر راه اندازی می شود.


نشست مشترک معاون رییس‌ جمهور با اساتید دانشگاه مفید قم

'شهیندخت مولاوردی' در در نشست مشترک با اساتید دانشگاه مفید قم اعلام کرد: سند راهبردی امور زنان و خانواده با رویکرد دولت تدبیر و امید و براساس اهداف برنامه چهارم توسعه تهیه شده است.

وی با اشاره به انجام دومین سفر به قم و دیدار با علما و مراجع عظام تقلید، خاطرنشان کرد: امیدواریم با برقراری این تعاملات، بیش از این بتوانیم از ظرفیت عظیم تحقیقاتی و پژوهشی در این خطه مقدس در راستای برنامه های خود استفاده کنیم.  وی خواستار افزایش همکاری ها و تعاملات با مراکز علمی دانشگاهی و حوزوی شد و گفت: بدون تردید با افزایش همکاری های تحقیقاتی و پژوهشی با مراکز معتبر علمی همچون دانشگاه مفید می توانیم چالش ها و مشکلات پیش رو در این حوزه مهم و حساس را برطرف نماییم.

معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در پایان گزارشی از اقدامات گذشته و برنامه های آتی این مجموعه ارایه کرد و گفت: این معاونت یک مجموعه ستادی است و وظیفه دارد تا تکالیف محوله به دستگاههای اجرایی در حوزه زنان و خانواده را پیگیری و موانع پیش رو را شناسایی و برطرف نماید.قائم مقام ریاست دانشگاه مفید قم نیز در این جلسه بر ضرورت همکاری و مشارکت تمامی دستگاههای اجرایی برای برطرف کردن معضلات و مشکلات در حوزه زنان و خانواده تاکید کرد و گفت: این دانشگاه آمادگی دارد تا با بهره مندی از گروههای علمی، کارشناسان و متخصصین خود، در این راستا گام های مثبت و موثری بردارد.  وی در پایان پیشنهاد امضای تفاهم نامه میان معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و دانشگاه مفید قم را ارایه کرد و گفت: پس از تهیه و تدوین پیش نویس این تفاهم نامه و انجام اصلاحات مربوطه، می توانیم در راستای مفاد تفاهم نامه همکاری های گسترده ای در زمینه های علمی، آموزشی و پژوهشی داشته باشیم.

 


مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی قم

مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و هفته وحدت حوزه و دانشگاه با حضور حجت الاسلام و المسلمین 'سید حسن خمینی' تولیت حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) و جمعی از مسوولان علمی و اجرایی در تالار امام خمینی(ره) دانشگاه آزاد قم برگزار شد.

شهیندخت مولاوردی در همایش گرامیداشت هفته وحدت حوزه و دانشگاه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم، از حمایت این معاونت از پژوهش های کاربردی در این عرصه خبر داد و گفت: ما آماده ایم تا با همکاری دانشگاهها و حوزه های علمیه، تحقیقات و پژوهش های مناسبی را به انجام رسانده و از یافته های پژوهشی در برنامه ریزی های کوتاه و بلندمدت خود به خوبی استفاده کنیم.وی تصریح کرد: برای رسیدن به جایگاه مطلوب در امر پژوهش در حوزه زنان و خانواده اقدامات مناسبی انجام شده است، اما همچنان برای رسیدن به این نقطه فاصله بسیاری داریم که امیدواریم با همکاری و تعامل همه نهادها و دستگاههای اجرایی به این جایگاه دست یابیم.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه پژوهش ها و تحقیقات انجام گرفته در کشور آن گونه که باید و شاید نظام مند و کارآمد نیست، خاطرنشان کرد: این معضل نیازمند بررسی و کارشناسی است تا هرچه سریعتر برطرف شده و پژوهشهای انجام گرفته هرچه بیشتر در راستای رفع مشکلات جامعه به کار گرفته شود.

وی با اشاره به برخی اقدامات و برنامه های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در عرصه پژوهش و تحقیق، گفت: این معاونت یک مجموعه ستادی است و وظیفه دارد تا تکالیف محوله به دستگاههای اجرایی در حوزه زنان و خانواده را پیگیری و موانع پیش رو را شناسایی و برطرف نماید.

مولاوردی با بیان اینکه معضلات و آسیب های مرتبط با زنان و خانواده ها در کشورمان به خوبی رصد شده و اولویت بندی شده اند، اظهار کرد: قطعا از نقشه راه به دست آمده برای استانهای کشور در برنامه ریزی ها به ویژه در سفرهای ریاست جمهوری به خوبی بهره برداری خواهد شد.

وی در پایان از تصویب روز ملی مبارزه با خشونت و افراطی گری توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت: امیدواریم در این فرصت به دست آمده بتوانیم با جنایاتی که به نام اسلام و برای خشک کردن ریشه های اسلام انجام می شود مقابله کرده و چهره رحمانی اسلام و الگوهای اسلامی به ویژه در موضوع زنان را به جهانیان نشان دهیم.

 

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha