نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

معاون رییس جمهور در یازدهمین سفر استانی هیأت دولت به خراسان جنوبی - آذر 93

ایجاد شده در تاریخ: چهارشنبه 12 آذر 1393 - 15:03


 

مقدمه  

 یازدهمین سفر استانی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور (به همراه کاروان تدبیر و امید ) به منظور بررسی اجمالی و کلی وضعیت زنان و خانواده استان  خراسان جنوبی و ظرفیت سنجی آن  در تاریخ 3 دی ماه   1393 انجام گرفت.

 

در این سفر معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و هیئت همراه ضمن شرکت در برنامه های عمومی ، در برنامه های اختصاصی حضور داشتتند .

این گزارش در دو بخش اقدامات قبل از سفر و شرح برنامه ها، بازدیدها و دیدارهای انجام گرفته در استان ، به شرح پیوست تدوین شده است .

 

اقدامات قبل از سفر

1-     تهیه و تدوین گزارش در آمدی بر روند شاخص های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی استان ( قبل از سفر ارسال شده است )

2-     تدوین گزارش وضعیت زنان در استان ( قبل از سفر ارسال شده است )

3-     تهیه خلاصه گزارش آماری از وضعیت زنان استان خراسان جنوبی ( پیوست شماره یک )

4-      بررسی موافقت نامه های مشترک با دستگاه های اجرایی و سازمان ها در موضوع ارتقاء توانمندی های زنان استان  خراسان جنوبی ( پیوست شماره دو )

 

 

 

فهرست برنامه های سفر

·        برنامه های عمومی

1-     شرکت در شورای اداری استان  

2-     دیدار با فعالین ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در استان

·        برنامه های اختصاصی حوزه زنان  و خانواده

1-     جلسه کارگروه تخصصی زنان و خانواده استان با حضور مدیران و مشاوران امور زنان دستگاههای اجرایی و فرمانداری های استان

2-     نشست با خبرنگاران

3-     بازدید از کارگاه حمایتی تولیدی دستان پرتوان

4-     بازدید  از ‌شرکت ایران استون

5-     بازدید  از شرکت عایق های رطوبتی ستاره شرق ( بیتو پارس )  

·        ملاحظات (‌چالش ها و برنامه های پیشنهادی)

 

 

 

 

 

 

یادداشت معاون رئیس جمهور  از سفر به استان خراسان جنوبی

سفر به سرزمین طلای سرخ
در اولین روز حلول ماه مبارک ربیع استان خراسان جنوبی که به سرزمین طلای سرخ معروف است، میزبان یازدهمین سفرکاروان تدبیر و امید در یازدهمین سالگرد تأسیس استان با یازده شهرستان بود. جاذبه‌ها و ظرفیتهای طبیعی و خدادادی وشرایط اقلیمی منحصر به فرد در کاشت و تولید محصولاتی از قبیل عناب و زرشک و زعفران این استان را به نگینی در دل کویر ایران تبدیل کرده است. خراسان جنوبی از نظر فرهنگ و علم و معرفت و وجود دهها عالم فاضل وعارف و محقق زبانزد خاص و عام است. بناهای باشکوه به یادگار مانده از دوره‌های پیشین به‌ویژه دوره صفویه نشان از تمدن دیرپا و قدمت تاریخی این دیار کهن دارد.
این استان به عنوان سومین استان پهناور کشورحدود شانزده سال است که با خشکسالی پی در پی و بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند که رمقی برای روستاییان وعشایر صبور و زحمتکش آن دیار باقی نگذاشته و به رشد ‌بی‌رویه مهاجرت و خالی از سکنه شدن روستاها دامن زده است. علیرغم برخورداری از ظرفیتهای تاریخی و مذهبی و فرهنگی و طبیعی در توسعه صنعت گردشگری و وجود معادن غنی، دوری از مرکز و نبود زیرساختهای لازم برای سرمایه‌گذاری در این استان نابرخوردار، جذب سرمایه برای توسعه و آبادانی استان را با مشکل مواجه کرده است.

این سفر نیم‌روزه برای من بعد از سال‌ها دوری خاطرات زیادی را زنده کرد. در آن فرصت محدود افزون بر تشکیل جلسه کارگروه تخصصی زنان و خانواده استان، چندین بازدید از مراکز کارآفرینی و اشتغال‌زایی زنان استان داشتیم و دقایقی پای حرفها و درد دل‌های مدیران مجموعه نشستیم، از جمله کارگاه حمایتی دستان پرتوان و کارخانه‌های سنگ ایران استون و ایزوگام ستاره شرق با مدیریت زنان در شهرکهای صنعتی استان.
برای من که سالهاست از نزدیک با زنان هنرمند و سختکوش این استان دمخورم، مشاهده آن همه توانمندی دور از انتظار نبود. در دفتر یادبود کارگاه حمایتی «دستان پرتوان» که به توان‌افزایی دختران کم‌توان ذهنی و زنان و دختران افغان اختصاص دارد، نوشتم: با این بازدید به این حقیقت پی بردم که می توان با دستانی کوچک اما پرتوان کارهایی بزرگ انجام داد، اگر همتی بلند و اراده‌ای قوی وجود داشته باشد.

 

·         اهم برنامه های عمومی  

 

1-     شرکت در شورای اداری استان

شورای اداری استان خراسان جنوبی، به ریاست رییس جمهور برگزارشد. معاون رئیس جمهور نیز بهمراه سایر اعضای کاروان تدبیر و امید و مقامات استانی در این شورا شرکت نمود .

 

 

2-     دیدار با فعالین ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در استان

در این دیدار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده دقایقی با فعالین ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در استان به گفت و گو پرداخت و از نزدیک در جریان نظرات ، دید گاهها ، پیشنهادات و مطالبات آنها قرار گرفت .

 

 

 

 

 

 

·         برنامه های اختصاصی حوزه زنان  و خانواده 

1-    جلسه کارگروه تخصصی زنان و خانواده استان با حضور مدیران و مشاوران امور زنان دستگاههای اجرایی و فرمانداری های استان

 معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده طی سفر به استان در کارگروه تخصصی زنان و خانواده خراسان جنوبی شرکت نمود . وی در این نشست ، ضمن تبریک حلول ماه ربیع الاول بیان داشت : تقارن یازدهمین سفر هیئت دولت به خراسان جنوبی  با آغاز ماه ربیع الاول را  به فال نیک گرفته  و امیدواریم که این سفر موجبات بیش از پیش توسعه استان را، فراهم کند.

وی با بیان این که توسعه منطقه ای از جمله مباحثی است که ما را به توسعه متوازن همه جانبه و درون زا و در نهایت توسعه پایدار می رساند افزود: تحقق بسیاری از این مباحث و مطالعات در قبال اجرایی شدن برنامه ها و سیاست های دولت در عرصه های داخلی و خارجی است.

وی افزود: بسیاری از آسیب هایی که در حوزه خانواده مشاهده می شود ناشی از فقر اقتصادی است البته فقر فرهنگی را نمی توان نادیده گرفت لذا اگر زمینه برای تحقق طرحهای اقتصادی دولت فراهم شود بسیاری از آسیب ها نیز کاهش می یابد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به این که دولت تدبیر و امید با شعار آرامش در سیاست ، آسایش در اقتصاد و امنیت در فرهنگ از طریق نجات اقتصاد و تعامل سازنده با جهان روی کار آمده است تصریح کرد:اگر مشکلات کشور در زمینه های مختلف حل شود بسیاری از مشکلات حوزه زنان نیز خود به خود حل خواهد شد.

وی  با بیان اینکه بسته پیشنهادی دولت در مجلس درحال بررسی است خاطرنشان کرد: گام هایی که دولت در راستای خروج از رکود کشور برمی دارد قطعا منجر به رشد اقتصادی کشور می شود وی با اشاره به شرایط خاص اقتصادی کشور از لحاظ تورم رکودی ، اشاره کرد از طرفی دولت هر قدمی که برای کنترل تورم بردارد ممکن است رکود اقتصادی در برداشته باشد و بلعکس.

وی افزایش جذب سرمایه گذاری را یکی از مهمترین اهداف سفرهای رئیس جمهور به استان های مختلف دانسته و اذعان داشت:برنامه های مربوط به تحول نظام سلامت،امنیت غذایی ، توسعه گردشگری ، بهبود فضای کسب و کار ، برنامه ریزی جهت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه هاو...نیز از مهمترین برنامه های در دست اجرای دولت است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری رویکرد برنامه های فرهنگی دولت را  بازگشت جامعه به فرهنگ از طریق توسعه خلاقیت ، مسئولیت و امنیت دانست و گفت : دولت سعی دارد رویکرد حرکت های فرهنگی کشور را به سمت اثر بخشی تغییر دهد و می بایست دستگاههای فرهنگی از فعالیت محوری به سمت اثر بخشی تغییر جهت دهند تا شاهد تغییر فضا در جامعه باشیم.  

وی با بیان این که دولت تلاش دارد  نگاهها را در سطح جامعه از باید به باور برساند ادامه داد : تعمیق باورهای دینی که جزو ماده 30 برنامه پنجم توسعه است در واقع حرکت از ظاهر به معنا و از تبلیغ به تعمیق است و در این زمینه نیز تعریف تحقق دولت فرهنگی و دولت دینی به جای فرهنگ دولتی و دین دولتی نیز مد نظر خواهد بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص بحث حجاب و عفاف بیان کرد: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی 26 دستگاه متولی امر حجاب و عفاف هستند که معاونت زنان ریاست جمهوری 6 وظیفه مشارکتی با سایر دستگاهها دارد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان این مساله که ما نیاز داریم آسیب شناسی از وضعیت موجود و نحوه عملکرد دستگاهها در حوزه حجاب و عفاف داشته باشیم متذکر شد: مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با برگزاری سلسله نشست هایی در این زمینه قصد دارد فرهنگ حجاب و عفاف را بانقدی به گذشته و نگاهی به آینده گسترش دهد.

وی افزود: در زمینه عرضه مد و لباس اسلامی که در این چند ساله مدهای ارائه شده به دلیل کاربردی نبودن و گران بودن  و عدم دسترسی مورد استقبال قرار نگرفته با وزارت صنعت و معدن تجارت به دستور رئیس جمهور همکاری خود را شروع کرده ایم .

ایشان با بیان اینکه معاونت زنان جایگاه  سیاست گذاری دارد نه تصدی گری و اجرایی، افزود: اگر در زمینه اجرایی مانند محیط زیست و... دارای سازمان بودیم یقینا اختیارات ما بسیار بیشتر از شرایط فعلی بود. 

وی افزود: در پایان دولت دهم ارتقای مرکز امورزنان و خانواده ریاست جمهوری به معاونت و از مشاور به معاون اتفاق افتاد که البته ساختار موجود با انتظارات روبه رو شد جامعه تناسبی ندارد .

وی در خصوص لغو پست مشاور در دستگاههای اجرایی گفت: باتوجه به سیاست چابک سازی تشکیلات دولت این بخش نامه صادر شد که البته به معنای حذف پست مشاور نبود بلکه با حذف الزام دستگاهها به ایجاد پست مشاور، باید دستگاهها ساختار متناسب با این سیاست را پیشنهاد دهند که تنها بند اول بخشنامه را مدنظر قرار داده بودند.

معاون رییس جمهور به همایش ملی اعتدال اشاره کرد و گفت: باتوجه به رویکرد اعتدال گرایانه که دولت مدنظر دارد این همایش برگزار شد و قصد داریم در روز زن نیز همایش ملی اعتدال و زنان را برگزار نماییم ، امیدواریم با برگزاری این همایش و انتشار کتابها و ویژه نامه هایی در این زمینه چارچوب این رویکرد در حوزه زنان و خانواده نیز مشخص شود.

وی  با بیان این که آنچه به عنوان ماموریت در حوزه بانوان وظیفه خود می دانیم، ایجاد انواع توازن و تعادل ها است متذکر شد: برقراری تعادل و توازن بین کار و زندگی زنان از جمله موضوعات مهمی است که قابل بررسی است.

وی تاکید کرد: توازن هایی که همه به آن نیاز دارند وآن قدرظریف و همه جانبه باید باشد که امنیت شغلی زنان به مخاطره نیفتد، در عین حال که نقش زنان در خانواده را هم تقویت نماید .


معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ضمن اشاره به مبحث مرخصی زایمان بانوان شاغل ، آن را یک قانون ناقص الخلقه دانست و اظهار داشت: برخی دستگاهای اجرایی این قانون را اجرا کردند و در آموزش و پرورش از آذرماه اجرا می شود البته باتوجه به عدم ضمانت اجرایی این قانون پیگیری های مختلفی از طریق کمیسیون اجتماعی دولت نمودیم که نهایتاً با توجه به سیاست کلی جمعیتی که یکی از بند های آن اشاره به افزایش باروری دارد اعتبار لازم باید تخصیص داده شود.

وی با توجه به اینکه دستگاهها و نهادها برای مرخصی زایمان مشوق های لازم را برای کار فرما در نظر بگیرند اظهار داشت: باید تدابیری بیندیشیم که شغل زنان دچار مخاطره نشود و بخش خصوصی نیز ملزم به اجرای این قانون شوند و مشوقهای لازم در نظر گرفته شود.

معاون رییس جمهور همچنین در رابطه با طرح کم کردن ساعات کاری بانوان بیان کرد: این موضوع در خصوص زنان کارمند دارای شرایط خاص در مرحله تصویب نهایی در مجلس قرار دارد اما به نظر می رسد در کلیت قضیه به صلاح بانوان و آینده شغلی آنان نباشد، لذا موضوع منعطف و شناور شدن ساعات کاری بانوان شاغل در دست بررسی است.

وی در خصوص بازنشستگی زنان گفت: قانون اصلاح مدیریت خدمات کشوری در حال بررسی است و فرصت 4 ماهه به وزارت کار داده شد تا لایحه ای جداگانه را در خصوص بازنشستگی ارائه دهد.

 وی در خصوص دورکاری زنان نیز که دو سال قبل اجرا شد گفت: از آنجایی که زیرساختهای لازم برای این قانون فراهم نشد و شاغلین نیز از آن  استقبال نکردند بنابراین تا فراهم سازی زیر ساخت های لازم ، اجرای آن  متوقف خواهد بود.

 معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به اینکه باید شرایطی فراهم شود تا زنان نقش های چندگانه مادری همسری واجتماعی را فدای هم نکنند تصریح کرد: خانم های خانه دار هم مشکلات فراوانی را تحمل می کنند و به دلیل شرایط اقتصادی جامعه نقش پدری را هم به دوش می کشند امیدواریم با لغو تحریم های ناعادلانه و ظالمانه از این فشار ها کاسته شود .

وی با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه گفت: برنامه ششم باید برنامه ای  متوازن  از نظر منطقه ای ، بخشی و موضوعات باشد و از آنجایی که برنامه های توسعه ای ،بیشتر اقتصاد محور است و کمتر به بخش های فرهنگی و اجتماعی توجه می شود  ، امیدواریم برنامه ششم به سمت مسئله محوری و پروژه محوری حرکت کند .

وی با بیان این که افزایش مدیران زن و ارتقای جایگاه مدیریتی زنان ، نیز از بحث هایی است که در اصلاح نظام اداری مطرح است گفت: به پیشنهاد معاونت افزایش 30 درصدی مدیران زن طی سه سال آینده با تعیین شاخص های لازم اتفاق خواهد افتاد.

معاون رئیس جمهور در رابطه با موضوع اشتغال ،با بیان این مطلب که اشتغال خواسته اول و آخر جوانان است خاطرنشان ساخت: ما اشتغال را مساوی استخدام فرض نمی کنیم.

وی اضافه کرد:امیدواریم با اشکال نوین و مدرن کارآفرینی، بتوانیم در نقاط مختلف کشور و از جمله مناطق محروم ،جهت اشتغال دختران فارغ التحصیل اقداماتی انجام دهیم و نرخ مشارکت اقتصادی آنها را ارتقاء بدهیم.

وی افزود: امسال سال پایانی برنامه پنجم توسعه است که کمتر از 30 درصد برنامه محقق شده و بسیاری از برنامه ها به تدوین اسناد دیگر احاله شده که برخی از سندها از جمله الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت که مبنای برنامه ششم توسعه است هنوز نوشته نشده است.

وی افزود: امیدواریم با تدوین برنامه ششم توسعه که همکاری مجدانه مشاوران و کارشناسان اموربانوان کشور را می طلبد بتوانیم با پروژه های مشخص و با زمان پنج ساله به یک مدیریت نتیجه محور برسیم.

وی در خصوص عدم مشارکت فعالانه زنان در کارگروه های تدوین برنامه ششم  افزود : در تدوین این برنامه نیازمند مشارکت زنان کشور هستیم و می بایست زمینه مشارکت تمامی زنان و صاحبنظران این حوزه در جامعه فراهم آید.

وی افزود: امضای تفاهم نامه ای با معاونت علمی و فناوری در خصوص شرکت های دانش بنیان به منظور توان افزایی دختران دانشگاهی را در دستور کار داریم تا برنامه دولت در زمینه توسعه دانش بنیان و دانایی محور محقق شود و زمینه مشارکت زنان در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی فراهم شود.

وی افزود:  در خصوص تحصیل دختران در مدارس شبانه روزی و  طرح پوشش تحصیلی دختران بازمانده از تحصیل تفاهم نامه ای با  وزارت آموزش و پرورش منعقد شده است.

ایشان  با اشاره به این که ردیف خاص قانون عدالت آموزشی را توانسته ایم در بودجه بگنجانیم یادآور شد:در حال حاضر بحث دختران  روستایی بازمانده از ازدواج، مساله ای است که باید مورد توجه قرار گیرد که در حال برنامه ریزی جهت رفع این معضل با همکاری معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری هستیم.

وی با اشاره به توانمندی زنان استان در بحث صنایع دستی گفت: تفاهم نامه ای با وزارت کشور در خصوص ایجاد بازارچه و یا نمایشگاه خود اشتغالی در تمام استانها را به مرحله امضا رسانده ایم .

وی با بیان این که در بحث توانمندی اقتصادی زنان ، در جایگاه مناسبی  قرار نداریم عنوان نمود : نگاه ما به مشارکت زنان در جامعه زن سالاری نیست  بلکه به دنبال شایسته سالاری هستیم.

ایشان همچنین در خصوص کانونهای فرهنگی اجتماعی بانوان گفت: در دولت دهم برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده به تصویب هیئت وزیران رسید که عملا برای ایجاد خانه های زنان طبق بسته اجرایی آن برنامه اقدامی نشده است.

 وی گفت: طرح پایلوت توان افزایی زنان سرپرست خانوار در شهر ری انجام می شود که در صورت موفقیت امیدواریم بتوانیم مدل حمایتی موثر به منظور توان افزایی این زنان انجام دهیم.وی به اولین نشست منطقه ای سازمان های مردم نهاد  شرق کشور اشاره کرد و گفت: قبل از این نشست  ها مسائل و آسیب های مناطق مختلف شناسایی  و آسیب های هر استان تفکیک شده است.

ایشان با بیان اینکه با فعالیت های جزیره گونه و موازی کاری و پراکنده کاری در حوزه زنان به توفیقات دست نمی یابیم گفت: امیدواریم با ترویج همکاری شبکه ای بتوانیم اثربخشی لازم را داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده انعقاد تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش , جهاد کشاورزی ، سازمان ملی استاندارد و کمیته امداد امام خمینی (ره) برای اجرای طرح ها ی مشترک با دستگاههای اجرایی استان ( طرح پوشش تحصیلی دختران بازمانده از تحصیل و طرح حمایتی از مدارس شبانه روزی دختران , طرح آموزش مهارت ها ی زندگی به دختران روستایی ، طرح آموزش استاندارد های قالیبافی به هنرمندان و زنان قالیباف روستایی) و حمایت از سازمان های مردم نهاد در حوزه زنان و خانواده  و تخصیص اعتبار جهت اجرا کردن طرح های فرهنگی و اجتماعی را از جمله دستاورد های اولین نشست منطقه ای شرق کشور بر شمرد که استان خراسان جنوبی نیز یکی از استان های مورد نظر می باشد .

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور به چشم و هم چشمی خانواده در تهیه جهیزیه اشاره کرد و گفت: امروزه علیرغم آنکه طبق قانون مدنی اثاث البیت جزو اقلام نفقه و از وظایف مرد است ، خانواده دختر مجبورند تمام امکانات زندگی را برای فرزندان دختریشان آماده می کنند که نیازمند فرهنگ سازی در این زمینه هستیم چراکه یکی ازموانع  در خصوص ازدواج همین چشم و هم چشمی ها در تهیه جهیزیه است.

وی با بیان نقش رسانه ملی در خصوص فرهنگ سازی جامعه گفت: سریالها وفیلم ها خود به زندگی لوکس و تجملاتی چشم و هم چشمی دامن می زنند که در نگاه جامعه تاثیر می گذارد و نیازمند بازنگری در برنامه ها و نقش رسانه ها بویژه صداو سیما در این زمینه هستیم.

در این جلسه سرپرست اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری نیز با بیان این که این استان دارای مراکز علمی، دانشگاهی و حوزوی با قدمت طولانی است اظهار کرد: در حال حاضر تعداد 14 دانشگاه دولتی و غیردولتی در خراسان جنوبی وجود دارد.

وی تعداد دانشجویان این استان  را بیش از 50 هزار دانشجو ذکر نمود  که بخش قابل توجهی از این دانشجویان را دختران تشکیل می دهند.

 سرپرست اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی با اشاره به این که خراسان جنوبی در زمینه محصولات کشاورزی ، باغی و محصولات استراتژیک دارای رتبه های برتر  در کشور است خاطرنشان ساخت : بر کسی پوشیده نیست که زنان کشاورز در این راستا ، دارای نقش عمده و اساسی می باشند.

وی با بیان این مساله که این استان دارای 10 منطقه و 13 روستای هدف گردشگری می باشد تصریح نمود : هنر گلیم بافی، حصیربافی، جاجیم ، فرش دستباف و وجود زنان قالیباف و هنرمند از مزیت های حوزه هنر و صنایع دستی در این خطه می باشد.

ایشان در رابطه با مسائل و مشکلات در حوزه بانوان اذعان داشت : اگر چه در مبحث طلاق، خراسان جنوبی دارای رتبه بیست و ششم در کشور می باشد رشد هشدار دهنده طلاق و آمار زنان مطلقه وزنان سرپرست خانوار در خراسان جنوبی مساله ای است که نیازمند تدابیر ویژه است.

وی در مبحث بیکاری ، با بیان این که بحث نیروی انسانی در خراسان جنوبی زبانزد می باشد متذکر شد: زنان و دختران فارغ التحصیل بیکار در خراسان جنوبی، آمار رو به رشدی را دارند.

ایشان رشد بی رویه مهاجرت مردان از روستاها را بدلیل خشکسالی های 14 ساله یکی از دلایل بالا رفتن سن ازدواج دختران روستایی مطرح و طرح توانمند سازی دختران روستایی را بعنوان یکی از راهکارهای کاهش آسیب ذکر نمود.

سرپرست اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی ضمن اشاره به مشکلات حوزه بهداشت و درمان خراسان جنوبی متذکر شد: عدم وجود مراکز ناباروری ، رادیوتراپی وکلینیک های تخصصی و شیوع بیمارهای صعب العلاج مشکلات زیادی را ایجاد نموده است. َ

وی  همچنین از نرخ رشد 12 درصدی دانشجو به تعداد شهروندان در خراسان جنوبی خبر داد و اظهار داشت : تأسیس مراکز مطالعات و تحقیقات ، فرهنگسرای بانوان ، ایجاد خوابگاههای دانشجویی از نیازهای استان می باشد.

ایشان همچنین تأسیس فضاهای فرهنگی و ورزشی و ایجاد پارک های بانوان در شهرستان های استان را از ضروریات دانست.

 وی در ادامه تقویت و توانمند سازی سازمان های مردم نهاد ، تشکل های خیریه و مذهبی و مدارس علمیه و تخصیص اعتبار به برنامه های حوزه زنان و خانواده و حمایت از ایجاد پژوهشکده زنان و خانواده با همکاری مشترک دانشگاه بیرجند به منظور استفاده از ظرفیت و توان پژوهشگران و محققان و اجرای طرح های کاربردی علمی و تحقیقاتی را از معاون رئیس جمهور خواستار شد.

در ادامه جلسه مدیرکل ثبت احوال استان خراسان جنوبی در کارگروه تخصصی زنان و خانواده اظهار کرد: آمار وفات در استان طی هشت ماهه ابتدای سال جاری با 2.9 درصد رشد مواجه شده است.

وی با اشاره به ثبت 6 هزار و 128 ازدواج طی سال 1392 در خراسان جنوبی بیان داشت: این آمار طی هشت ماهه اول امسال به بیش از 5 هزار مورد رسیده که در مقایسه با سال گذشته 2.17 درصد کاهش داشته است.

وی آمار طلاق رخ داده در هشت ماه اول سال را 660 مورد عنوان کرد و تصریح داشت: آمار طلاق های به ثبت رسیده در استان خراسان جنوبی نشان می دهد 50.9 درصد این طلاق ها در کمتر از چهار سال زندگی مشترک زوجین رخ داده است.

مدیرکل ثبت احوال استان خراسان جنوبی تاکید کرد: آمار ازدواج با 13.1 درصد رشد بالاترین رشد را به خود اختصاص داده است.

وی روند فرزند آوری را در دو گروه سنی مادران بین 20 تا 29 سال و 30 تا 34 سال اعلام کرد و تصریح داشت: میزان ولادت در بیمارستان ها افزایش یافته به گونه ای که اکنون 95 درصد ولادت ها گواهی بیمارستانی دارند.

ایشان با تاکید بر این که جمعیت در مناطق مرزی کاهش داشته است تاکید کرد: این روند باید متوقف شود.

مدیرکل ثبت احوال استان خراسان جنوبی با اشاره به افزایش جمعیت شهری از 56 درصد به 57 درصد گفت: آمار جمعیت روستایی نیز کاهش داشته است.وی توزیع سنی زوجین در زمان ازدواج در گروه مردان را بین 20 تا 24 سال عنوان کرد و بیان داشت: توزیع سنی زنان 15 تا 19 سال 22 هزار مورد بوده است.

ایشان میانگین سن ازدواج آقایان در خراسان جنوبی را 19و26 سال اعلام کرد و افزود: این در بین زنان 22 سال است.

 

2-   نشست با خبرنگاران

معاون رییس جمهوری در حاشیه سفر هیات دولت به استان خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران حاضر و به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد . وی در این مصاحبه توضیح داد : توجه به حلقه مفقوده عرضه و فروش صنایع دستی تولید شده، از مطالبات جدی زنان فعال این حوزه در استان های مختلف کشور از جمله خراسان جنوبی است.

وی خاطر نشان کرد:هم اکنون بخش عمده صنایع دستی تولید شده در کشور توسط زنان صورت می گیرد، اما آنان آنچنان که شایسته است بهره لازم را از تولیدات خود نمی برند.

وی ادامه داد: در این راستا به دنبال برنامه هایی هستیم تا با کمک وزارت کشور و سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در هر استان بازارچه و فروشگاه دائمی ایجاد شود.

به گفته وی، تحقق این هدف با انجام مذاکرات چند جانبه با بخش های مختلف در حال پیگیری است.

ایشان ادامه داد: گزارش وضعیت زنان استان خراسان جنوبی قبل از سفر استخراج و آسیب شناسی شده است.

وی در ادامه توسعه سازمان های مردم نهاد را از جمله وعده ها و شعارهای رییس جمهور و دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: این اقدام افزایش و حفظ اعتماد و سرمایه اجتماعی در کشور را موجب می شود.

 3-  بازدید از کارگاه تولیدی حمایتی دستا ن پرتوان با مدیریت خانم راغبی

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور به همراه سرپرست اداره کل  امور زنان و خانواده استانداری ، مدیران و کارشناسان بهزیستی و جمعی از خیرین از بخش های مختلف کارگاه تولیدی حمایتی دستان پرتوان بازدید نمود. در این بازدید خانم سارا راغبی مدیر کارگاه توضیحاتی به شرح ذیل ارائه داد:

کارگاه حمایتی تولیدی دستان پرتوان تحت پوشش مؤسسه خیریه حضرت رسول ا... (ص) در سال 1385 در راستای ایجاد فضایی مناسب برای توانمند سازی دختران کم توان ذهنی و جسمی ایجاد گردید. سرمایه اولیه کارگاه معادل 20،000،000 ریال در نظر گرفته شد . با حضور 10 نفر از این دختران در دو بخش گلدوزی و بافت گلیم و گبه در فضایی به مساحت 20 متر مربع آغاز بکار نمود.                                                                                                   

در این کارگاه تا به امروز و تا همیشه پذیرش و آموزش این دختران بصورت رایگان بوده و خواهد بود، همچنین تأمین مواد اولیه و تجهیزات همیشه بر عهده مؤسسه خیریه حضرت رسول بوده و درآمد حاصل از کارگاه به نسبت کار انجام شده هر یک هنرآموزان به آنها داده خواهد شد.

تاکنون این کارگاه دو نمایشگاه اختصاصی در تاریخ های 30آبان 86 و 20 اردیبهشت 88 برگزار نموده است اکنون در این کارگاه 36 نفر از دختران کم توان ذهنی و جسمی در 3 بخش گلدوزی با 15 عدد چرخ برقی، صنایع دستی و بافت فعالیت دارند این کارگاه در سال 1392 دو نفر و در سال 1393 هم دو نفر ترخیصی داشته است.(ترخیص= شخص آنقدر توانمند شده است در محل دیگری بر سر کار رفته و دارای حقوق و مزایای بیمه شده است)

در سال 1391 با برگزاری نوزدهمین سمینار فیزیک در دانشگاه بیرجند کارگاه وارد فضای جدیدی از کار و تهیه هدیه های سمیناری گردید

 

1-تهیه 700 عدد کیف سمینار فیزیک بیرجند

2-تولید 1100 عدد کیف سمینار پژوهشکده نانو دانشگاه صنعتی شریف                       

3- تولید 2500 عدد کیف سمینار و کیف لپ تاپ، سمینار هفته فناوری اطلاعات در تهران و ترکیه (wave)

4- تولید 40 ساک هدیه نشست بررسی روابط ایران- افغانستان در بیرجند

5-تولید 60 ساک هدیه شرکت صنایع شیر ایران پگاه

6-تولید 100 عدد کیف ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری

7- تولید 200کیف سمینار باغ ایرانی_ میراث فرهنگی خراسان جنوبی

8- تولید 100 کیف سمینار شهرداری بیرجند (برگزاری در کیش)

در پی تولید کیف های سمینار باغ ایرانی برای میراث فرهنگی خراسان جنوبی و با آگاهی به توانمندی های کارگاه دستان پرتوان ، طراحی، دوخت و تولید لباس برای پرسنل فعال در باغ های ایرانی (باغ ایرانی باغی که ثبت جهانی شده است) در سراسر ایران به این کارگاه محول شده است که در دست اقدام می باشد. از طرف دیگر این کارگاه در زمینه تولید انواع رومیزی های زیبا، سرمه دوزی های خاص، لباس کودک (تولید 200 دست لباس کودک شیرخوارگاه آمنه در سنین 1-7 سال در سال 1392) انواع سیسمونی و ... محصولات بسیار زیبا و متنوعی دارد.

در سال 1391 در پی بازدید نماینده کمیساریای سازمان ملل (پناهندگان افغان) از کارگاه حمایتی تولیدی دستان پرتوان افق جدیدی به روی این کارگاه باز گردید.

طرح مؤسسه خیریه حضرت رسول ا...(ص) در راستای ایجاد یک کارگاه خیاطی برای توانمند سازی زنان افغان در استان خراسان جنوبی بین 4 طرح داده شده (استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی، کرمان) در ژنو پذیرفته شده و کمک 400 میلیون تومانی دولت نروژ در قالب تجهیزات یک کارگاه خیاطی مدرن در آبان ماه 1392 تحویل مؤسسه گردید.

شاید به جرأت بتوان گفت این چنین تجهیزاتی را نمی توان در هیچیک از استانهای ایران در یک جا جمع شده دید.

طرح نوشته شده برای توانمندسازی 100 زن افغان در دو شیفت کاری و تولید انواع لباس کار، روپوش مدارس، لباس های بیمارستانی و ... در نظر گرفته شده است.

با توجه به لیست 52 نفر اعلام شده از اداره اتباع خراسان جنوبی، اکنون 19 نفر زن افغان و 5 نفر زن سرپرست خانوار در کارگاه مشغول بکار می باشند.

اشتغال زایی

شایان ذکر است موسسه خیریه حضرت رسول ا...(ص) که فقط  با کمکهای مردمی و خیرین اداره می شود برای 71 نفر 

1-    در دو کارگاه شماره 1 و 2 برای 61 نفر از دختران کم توان ذهنی و جسمی، زنان افغان ، زنان سرپرست ایرانی

2-    9 نفر در بخش اداری ومالی

3-    یک نفر در بخش خدماتی بدون داشتن هر نوع کمک دولتی اشتغال زایی

نموده است.

 

درخواست ها و اعلام نیازها

1-با توجه به مجوز بهزیستی ظرفیت کارگاه 80 نفر در نظر گرفته شده که فقط 36 نفر از دختران کم توان ذهنی و جسمی در کارگاه فعالیت دارند لذا بارها و بارها از بهزیستی در خصوص تکمیل ظرفیت درخواست گردیده که تا کنون اقدامی در این جهت صورت نپذیرفته است.

2-ظرفیت کارگاه خیاطی در هر شیفت کاری 50 نفر بوده که فقط در حال حاضر 25 نفر در این کارگاه مشغول بکار می باشند و تکمیل ظرفیت همواره مورد درخواست کارگاه بوده است.

3-با توجه به اینکه کارگاههای تحت پوشش موسسه خیریه حضرت رسول از کمکهای دولتی برخوردار   نمی باشد جهت تأمین سرمایه در گردش برای اشتغال زایی بیشتر و ایجاد فضای کاری مناسب و ایجاد نشاط و امید در مجموعه زنان تحت پوشش و ارائه طرحها و پیشنهادات به بازارهای فروش نیاز به 2،000،000،000 ریال وام بلا عوض یا در قالب وام قرض الحسنه با بهره پایین واقساط طولانی دارد که بتواند مسیر طولانی پیش روی را با انگیزه و امید ادامه دهد.

4-با توجه به اینکه بعضی از دختران از نظر ذهنی دارای مشکلات ویژه ای می باشند و توانایی تردد در سطح شهر را ندارند خرید یک ون به عنوان سرویس ایاب و ذهاب این دختران یکی از نیازهای ویژه موسسه می باشد.

5-دختران کم توان ذهنی و جسمی همچون سایر افراد جامعه که از بازنشستگی برخوردار می باشند همواره چشم امید به آینده ای روشن دارند لذا در خصوص بیمه تأمین اجتماعی این دختران گامهایی برداشته شده و گواهی فنی حرفه ای و صنعتگری برای آنها دریافت شده است و فقط اضافه کردن آنها به لیست بیمه صنعتگران از جانب اداره تأمین اجتماعی نیاز به حمایت دولت محترم دارد.

6-مستحضرید که زنان پناهنده افغان دارای مشکلات بسیار زیاد درمانی می باشند خصوصاً در رده بیماریهای خاص همواره نیازمند کمکهای ویژه ای هستند در حل مشکلات این بخش از زنان جامعه ما که نگاهی بشری می باشد نیز منتظر کمک های و اقدامات دولت محترم می باشیم .

معاون رئیس جمهور ضمن تقدیر از مسئولین کارگاه دستان پرتوان، بر این نکته تاکید کرد که همواره می توان با دستانی کوچک اما همتی بالا و اراده ای نیرومند، کار های بزرگ انجام داد و مشکلات را از پیش رو برداشت . ایشان همچنین،  این امید را برای مسئولین کارگاه دستان پرتوان به ارمغان آورد که برای توسعه و پیشرفت کارگاه دستان پرتوان آن ها را یاری خواهد کرد.

مدیرکل بهزیستی استان نیز در جریان این بازدید گفت: با احداث مجتمع آب درمانی چرخه خدمات توان بخشی استان تکمیل می شود.

وی  با بیان اینکه نرخ شیوع معلولیت در استان  یک درصد از نرخ کشوری بالاتر است افزود: در حال حاضر 16 هزار معلول از خدمات بهزیستی بصورت مستمر و غیر مستمر بهره مند هستند.

وی با بیان اینکه در مجموع 86 هزار نفر از این نهاد در استان خدمت می گیرند ادامه داد: طرح های زیر ساختی برای تامین نیازهای معلولان و جامعه هدف در حال اجراست که فاز آول مجتمع درمانی  معلولان که شامل مجتمع آب درمانی از آن جمله است .

مدیرکل بهزیستی اذعان داشت : مجتمع رفاهی ،آموزشی و فرهنگی معلولان و جامعه هدف بهزیستی نیز پیشنهاد داده شده که در صورت تامین اعتبار عملیات اجرایی آن اغاز خواهد شد.

وی به مقوله توانمند سازی اشاره و گفت: سالانه 10 درصد مددجویان بر اساس تکلیف قانون برنامه پنجم توسعه توانمند و از چرخه حمایت مستمر بهزیستی خارج می شوند.

وی گفت : تاکید اساسی ما در بهزیستی پرداختن به علت هاست و بر این اساس طرح های پیشگیری از معلولیت ها و اسیب های اجتماعی در استان در حال اجراست.

4-  بازدید معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از واحد صنعتی ایران استون