نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

برگزاری نشست 'دفاع مقدس و تجربه زیسته زنان' به منظور گرامیداشت یاد زنان قربانی شیمیایی سردشتدر نشست (دفاع مقدس و تجربه زیسته زنان) یاد زنان قربانی شیمیایی سردشت گرامی داشته شد...

ایجاد شده در تاریخ: دوشنبه 05 مهر 1395 - 9:19
آخرین ویرایش:ﺳﻪشنبه 06 مهر 1395 - 14:39

روز یکشنبه 4 مهرماه در تهران پس از نمایش فیلم مستند "سپیده دمی که بوی لیمو می داد" و روایت دردها و رنج های قربانیان شیمیایی سردشت، فعالان و اندیشمندان عرصه حقوق زنان و قربانیان جنگ شاهد بخشی از رنج های مردم سردشت بودند.

پس از نمایش فیلم، میزگرد اول برای تحلیل فیلم با حضور خانم ها نرگس کریمی، آزاده بیزار گیتی و پروین کریمی واحد و آقای عثمان مزین برگزار گردید.

خانم نرگس کریمی مشاور امور ایثارگران معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به کارنامه کارگردان در تولید فیلم های اثرگذار، استقبال محافل هنری داخلی و خارجی را نشان دهنده اهمیت فیلم دانست و اظهار داشت که علیرغم گذشت 30 سال از خاتمه جنگ هنوز جنگ در خانه های مردم و زنان سردشتی خاتمه پیدا نکرده و هر روز برای مردان و زنان سردشت خاطرات تلخ جنگ زنده می شود. این فعال حقوق زنان با اشاره به اینکه امروزه مفهوم صلح تغییر کرده و صلح به معنای عدم جنگ نیست اظهار داشت که باید صلح واقعی که حاکی از آرامش ذهن و جسم است برای همگان محقق گردد.

آزاده بیزارگیتی کارگردان فیلم با اشاره به نحوه آشنایی با فاجعه سردشت، بی توجهی به قربانیان آن را مورد انتقاد قرار داده و اظهار داشت: من به عنوان کارگردان وظیفه خود در به تصویر کشیدن بخشی از رنج های این مردم را انجام داده و اکنون مسوولین امر به عنوان مخاطبین فیلم وظیفه دارند برای مردم این شهر گام بردارند.

پروین کریمی واحد جانباز شیمیایی سردشتی در سخنان کوتاه خود با اشاره به فراموش شدن مردم شیمیایی زده سردشت تقاضا نمود تا ندای درخواست کمک مردم سردشت را بدون پاسخ نگذاشته و به آنان توجه کنند زیرا این شهر فاقد پزشک متخصص قربانیان شیمیایی و کلینیک مجهز است.

عثمان مزین وکیل دادگستری نیز با اشاره به مقررات بین المللی حاکم در زمان جنگ ایران و عراق که کاربرد سلاح های شیمیایی را منع کرده بود به شرح روند حقوقی شکایت انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت علیه فرانس فان راد تبعه هلندی در دادگاه جزایی لاهه هلند به اتهام فروش مواد اولیه تولید سلاح های شیمیایی به حکومت عراق پرداخت. بنا به اعلام وی این تبعه هلندی برای تهیه و انتقال این سلاح ها 9 شرکت صوری تاسیس و پس از حمل آنها به ایتالیا از طریق اردن و ترکیه به عراق منتقل کرده که طبق مستندات ابرازی و اظهارات شرکای فان راد در دادگاه، حدود یک هزار و صد تن TDJ توسط وی از سال 1984 الی 1988 در اختیارحکومت عراق قرار و مکاتبات وی با حکومت وقت عراق در آن دادگاه ارائه شده اند.

مزین در خاتمه با اشاره به اینکه تعداد بیشمار زنان و مردان شیمیایی زده سردشت مورد شناسایی و تعیین درصد جانبازی قرار نگرفته خواستار اجرای قوانین مصوب مجلس در این زمینه و ضرورت شکایت از دول و شرکت های بانی این فاجعه و پایان بخشیدن به تبعیض موجود در مورد زنان ایثارگری که غیرنظامی بوده و هیچ ارگانی خود را در قبال آنان پاسخگو نمی داند گردید.

به گزارش این سایت؛ پس از پایان میزگرد اول دکتر الهه کولایی استاد دانشگاه تهران به ایراد سخنرانی پرداختند.

دکتر کولایی با اشاره به اینکه در مورد اثرات جنگ بیشتر به امور تبلیغی توجه شده و جنگ از نظر علمی مورد بررسی قرار نگرفته اعلام کرد که جنگ از اثرگذارترین پدیده ها بوده و آثار اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زیادی را در پی دارد که جنگ 8 ساله باعث تغییر نقش سنتی زنان که همواره در منزل حضور داشته اند گردیده و جنگ حضور اجتماعی و نقش تاریخی زنان و ایفای نقش جدید آنان را تسریع نموده که این وضعیت مختص جامعه ما نیست زیرا ضرورت حضور زنان در امر دفاع، مهاجرت و نبود مردان در کنار آنان منجر به حضور اجتماعی بیشتر زنان در جامعه شده و نگرش سنتی نسبت به آنان تغییر پیدا کرد.

این استاد دانشگاه و نماینده سابق مجلس با اشاره به وظیفه مراکز قانون گذاری و کمیسیون زنان مجلس خواستار پایان بخشیدن به تبعیض ناروای موجود در مورد زنان جنگ زده شده و اظهار داشت: مردم سردشت سال هاست که با این آلام زندگی می کنند که قطعا تخصیص بودجه و امکانات مورد نیاز آنان موجب کاهش آلام و دردهایشان خواهد شد.

بر اساس این گزارش در میزگرد دوم خانم ها حورسی، رسولی، مصوری منش، راضیه سرلک و گلرخ  آذرمی  که به عنوان زنان ایثارگر در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی و تولیدی موفقیت هایی را کسب کرده اند، به بیان تجربیات زیسته  و خاطرات خود پرداختند.

در خاتمه نیز فاطمه راکعی  دو قطعه شعر خود را قرائت کردند.

شایان ذکر است که این نشست با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، موسسه مطالعات و تحقیقات زنان و موسسه استمرار امید برگزار گردید.

 

منبع: سایت خبری انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha