نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

37میلیون و 244 هزار نفر از جمعیت کشور زن هستندمدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت هفته سلامت بانوان گفت: جمعیت زنان میانسال 18 میلیون نفرند و این جمعیت در سال‌های آینده رو به فزونی می‌رود.

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 25 مهر 1395 - 11:22
آخرین ویرایش:یکشنبه 25 مهر 1395 - 11:25

دکتر محمد اسماعیل مطلق ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بر اساس سرشماری سال 90 از 75 میلیون و 149 هزار و 669 نفر جمعیت کل کشور بالغ بر 37 میلیون و 244 هزار نفر یعنی نیمی از جمعیت کشور زن هستند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: همهٔ گروه‌های سنی زنان از دختران تا سالمندان نیازمند حمایت جدی برای ارتقای همه جانبه کیفیت زندگی و سلامت هستند.

وی بیان کرد: طبق بررسی‌ها بیماری‌های اسمیک قلب و عروق و مغز و همه عوامل خطر و زمینه‌ای که منجر به آن‌ها می‌شود مانند دیابت، فشار خون و چاقی از اولویت‌های ویژه‌ای در سلامت زنان برخوردارند و از مهم‌ترین علل مرگ و میر زنان محسوب می‌شوند.

دکتر مطلق گفت: در زنان ایران بار اصلی سرطان‌ها مربوط به سرطان پستان است. سرطان دهانهٔ رحم هم از اهمیت برخوردار است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: اگرچه مرگ و میر زنان در بعضی از گروه‌های سنی کمتر از مردان است اما بر اساس بررسی ملی بار بیماری‌ها، زنان در مقایسه با مردان آسیب پذیرترند و ناتوانی‌های ناشی از بیماری‌های مزمن در آنها به مراتب بیشتر از مردان است.

وی تصریح کرد: از بین بیماری‌های روان افسردگی و همچنین سایر بیماری‌ها مانند بیماری‌های موسکولو اسکتال به ویژه کمردرد و آرتروز، کم خونی و یائسگی اولویت‌های بیماری در زنان هستند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: این بیماری‌ها در همه گروه‌های سنی مختلف زنان دارای رتبه‌های متغیر است. به عنوان مثال یائسگی و مشکلات ناشی از آن در گروه سنی 45 تا 60 سال رتبهٔ دوم موربیدیته را به خود اختصاص می‌دهد.

دکتر مطلق در خصوص ضرورت توجه به شیوه زندگی سالم و عوامل خطر بیماری‌ها در زنان گفت: همه اولویت‌های سلامت زنان به نوعی با شیوه زندگی زنان در ارتباط است. به ویژه در خصوص پیشگیری از بیماری‌ها این مسأله اهمیت دارد.

وی افزود: فعالیت فیزیکی به عنوان یکی از جنبه‌های مهم شیوه زندگی سالم در کنار تغذیه سالم اهمیت بسزایی دارد. در بررسی‌های انجام شده برای تدوین سند راهبردی سلامت زنان نیز کمبود تحرک و فعالیت فیزیکی به عنوان معضل اصلی سلامت زنان و محور برنامه استراتژیک سلامت زنان گزارش شده است.

وی در ادامه گفت: فعالیت فیزیکی کافی در پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی و عروقی و تصلب شرائین، سکته قلبی و مغزی، فشار خون، چربی خون بالا، دیابت قندی، دیابت نوع 2، پوکی استخوان، کمر درد، سنگ کیسه صفرا، بیماری روحی و روانی، افزایش کیفیت زندگی، کاهش اثرات سالمندی، لذت بردن از زندگی، کمک به مؤثر بودن کار، کمک به توان خلاقیت، کمک به کاهش هزینه‌های زندگی و بالاخره کاهش مرگ و میر بسیار مؤثر است.

گفتنی است 24 الی 30 مهرماه مصادف با هفته سلامت بانوان ایران است.

 

منبع: پایگاه خبری سلامانه

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha