نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

خیز معاونت زنان برای ریشه‌کنی بی‌سوادی زنان و دخترانمعاونت امور زنان و خانواده با همکاری وزارت آموزش و پرورش طرح گسترده‌ای را برای حمایت از دختران بازمانده از تحصیل به مرحله اجرا درآورده تا بر اساس آن امکان ادامه تحصیل و حضور فعال در جامعه را پیدا کنند

ایجاد شده در تاریخ: چهارشنبه 30 فروردین 1396 - 10:57
آخرین ویرایش:چهارشنبه 30 فروردین 1396 - 11:24

امروز تمام جهان در یک تلفن همراه هوشمند خلاصه شده، از اعلام لحظه به لحظه نتایج المپیک گرفته تا اطلاع از جز به جز مناظره دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالت متحده، همه ما فکر می‌کنیم که از همه چیز با خبریم و در کسری از ثانیه از اخبار نیم‌کره دیگر کره زمین با خبر می‌شویم، اما در همین دنیای آنلاین کسانی هستند که احتمالا حتی بودنشان هم برای بسیاری از ما باور پذیر نیست. افرادی که نه در نیم‌کره دیگر کره زمین که در کشور خودمان یا حتی همسایگی ما زندگی می‌کنند و دنیای دیجیتال روی خوشی به آن‌ها نشان نداده است. فقر، بی‌سوادی و محرومیت بزرگ‌ترین مانع آن‌ها برای برخورداری از حقوق برابر با دیگر شهروندان شده و در این میان دختران اوضاع به مراتب بدتری دارند.

دخترانی بر حسب تقدیر در خانواده یا منطقه‌ای محروم زندگی می کنند و از تحصیل بازمانده‌اند، حضور آن‌ها برای بسیاری از ما باورپذیر نیست اما وجود دارند، دخترانی که معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با همکاری وزارت آموزش و پرورش طرح گسترده‌ای را برای حمایت از آنان به مرحله اجرا درآورده تا بر اساس آن امکان ادامه تحصیل و حضور فعال در جامعه را پیدا کنند.

سوادآموزی به 8339 زن و دختر بی‌سواد

بر اساس تفاهم نامه‌ای که معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در سال 93 با هدف افزایش پوشش تحصیلی دختران بازمانده از تحصیل مناطق محروم در 10 استان بوشهر، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، لرستان، گلستان، مرکزی و هرمزگان با وزارت آموزش و پرورش به امضا رسانده در این سال 10 درصد از دختران بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

بر اساس این آمار در سال تحصیلی 93- 94 در مجموع 3839 دانش آموز دختر بازمانده از تحصیل تحت پوشش معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری قرار گرفته و شاخص‌های دسترسی آنان به مراکز و منابع مورد نیاز آموزشی افزایش چشمگیری یافته همچنین با توجه به این‌که برخی از این دختران در موعد مقرر وارد مدارس نشده‌اند، نوعی خجالت و خودکم‌بینی در آنان ایجاد شده که در این خصوص نیز آموزش و پرورش موظف شده تا ضمن ارتقاء فرهنگ این دانش‌آموزان از طریق برگزاری دوره‌های مشاوره‌ای برای والدین دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل نیز اقدام به فرهنگ‌سازی کند.

مشابه این تفاهم نامه در سال تحصیلی 94- 95 نیز توسط معاونت زنان اجرا شد و افزایش پوشش تحصیلی دختران بازمانده از تحصیل مناطق محروم از طریق تامین لوازم التحریر و هزینه تحصیلی دانش‌آموزان و تولید و توزیع بسته فرهنگی ویژه والدین آن‌ها در 10 استان بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان،‌ خوزستان، گلستان، کرمان، لرستان، مرکزی و هرمزگان در دستور کار قرار گرفت. این 10 استان دارای بیشترین جمعیت دختران بازمانده از تحصیل ابتدایی در این سال تحصیلی بودند که نتایج حاصل از اجرای طرح نشان می‌دهد که در این سال نیز سه درصد از جمعیت دختران بازمانده از تحصیل یعنی 2500 نفر، تحت پوشش معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری و وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته‌اند. آموزش‌هایی که به شکل کاملا رایگان در اختیار این افراد قرار گرفته است.

در سال تحصیلی 95 - 96 نیز طرحی مشابه اجرا خواهد شد که در حال حاضر مطالعات اولیه آن در حال انجام است.

سواد آموزی به زنان و دختران عشایر

در کنار این موارد، عشایر نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند و بر اساس تفاهم‌نامه میان معاونت زنان و سازمان نهضت سوادآموزی طرحی تحت عنوان حمایت از توسعه سوادآموزی زنان و دختران عشایری در استانهای آذربایجان شرقی، اردبیل، فارس وکهگیلویه و بویراحمد اجرایی شد که بر اساس آن دو هزار نفر از زنان و دختران عشایر بی‌سواد و کم سواد، در گروه سنی 10 تا 49سال تحت سواد آموزی قرار گرفتند.

حال با توجه به این‌که حسن روحانی، رییس جمهوری نیز در سخنان خود در اجلاس آموزش و پرورش هزینه‌کردن برای آموزش را به سرمایه‌گذاری تشبیه کرده‌اند، باید دید که در سال تحصیلی جدید میزان حمایت از زنان و دختران بی‌سواد وکم سواد چقدر افزایش پیدا خواهد کرد.

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha