نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

مولاوردی در پیامی تلگرامی نوشت:اتفاق مبارک حضور زنان در شوراها را نباید دستکم گرفت

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 02 خرداد 1396 - 15:36
آخرین ویرایش:شنبه 13 خرداد 1396 - 10:53

  نتایج اولیه شمارش آراء انتخابات شوراهای شهر و روستا از ورود شایان توجه زنان به این پارلمان های محلی در اقصی نقاط کشور حکایت دارد. این اتفاق مبارک را نباید دستکم گرفت و راحت از کنار آن عبور کرد.

شهیندخت مولاوردی در کانال تلگرامی خود افزود: زنان و دختران در چهار دوره فعالیت این شوراها، هم در مرحله ثبت نام ها و کاندیداتوری و هم در مرحله انتخاب شدن و عضویت در این سازوکارهای مدیریت شهری و روستایی گام به گام و آهسته و البته پیوسته، حضور و قدرت نمایی خود را به رخ کشیده اند.

مولاوردی اظهار داشت: در این دوره نیز شاهد افزایش درصد کاندیداهای زن از 2،4 به 3،6 درصد بودیم که هر چند این نسبت فاصله معناداری با قابلیت های زنان و دختران کشور دارد، اما از تقویت و ارتقای اعتماد به نفس و خودباوری آنان پرده بر می دارد.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر افزایش تعداد منتخبان زن در شوراهای شهر و روستا که نشانه تقویت و ارتقای اعتماد عمومی و باور جامعه به توانمندی و شایستگی و صلاحیت زنان برای اداره امور است، رابطه مستقیمی با افزایش تعداد مدیران زن و انتصاب زنان در پست های کلیدی و جایگاه های تصمیم گیری دارد.

مولاوردی افزود: اراده ای که از پایین به بالا شکل گرفته و در حال پیش روی است، می رود تا گوی سبقت را از تصمیم گیرانی که هنوز در واگذاری مسئولیت ها به زنان و جوانان دست و دلشان می لرزد، برباید و با تمرین و ممارست زنان در این شوراها و با تجربه اندوزی و کسب مهارت لازم، راه را برای ایفای نقش آنان در عرصه های ملی و کلان تر هموار نماید و از اینجاست که سقف ها و حصارهای شیشه ای به مرور شروع به ترک برداشتن می کنند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: شکستن رکورد حضور زنان در شورای شهر تهران، کسب رتبه نفر اولی در برخی حوزه های انتخابیه، راهیابی 415 زن به شوراهای استان سیستان و بلوچستان، انتخاب تمام اعضای شورای یک روستا از بین زنان در بخش مرکزی خاش و در مجموع انتخاب 70 زن در شوراهای روستاهای آن بخش، نمونه ای از پدیده های دهمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا تا این روز است و باید برای تحلیل و جمع بندی نهایی چند روزی منتظر بمانیم، ضمن آنکه ثبت نام صرفا زنان از دو روستای دورافتاده استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان نیز در این چارچوب قابل ارزیابی است.

مولاوردی افزود: این دستاوردهای ارزنده و چشمگیر را به منتخبان شوراهای شهر و روستا که مسئولیت حفظ این اعتماد بیش از همه بر دوش آنها سنگینی می کند و بر همه زنان و دخترانی که جانانه و با اعتماد به نفس ستودنی پا به عرصه مبارزات انتخاباتی گذاشتند، اما فرصت حضور در شوراها را در این دوره نیافتند و به مردم شریف ایران که با اعتماد خود راه را برای تحقق 'حق زنان بر شهر و روستا' هموار کردند، تبریک عرض می کنم.

...تا باد چنین بادا

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و نخستین میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح روز جمعه در 63 هزار و 500 شعبه اخذ رای در سراسر کشور آغاز و در برخی از شعب اخذ رای تا ساعت 24 تمدید شد.

درانتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نخستین میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی 56میلیون و 410 هزارو 234 نفر واجد شرایط رای دادن بودند.

براساس این آمار از مجموع 40 میلیون 76 هزار و 729 آرای ماخوذه، تعداد آرای صحیح 38 میلیون و 914 هزار و 470 رای است.

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha