نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

در کنار مطالعات زنان، مطالعات جنسیت هم داشته باشیم/ معاونت امور زنان در حوزه خانواده مسؤولیت‌های جدی داردمعاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: بسیاری از دانشگاه‌ها در دنیا به سمت مطالعات جنسیت رفتند و ما نیز در کشورمان به نگاه متعادل جنسیتی نیاز داریم؛ به همین دلیل خوب است در کنار مطالعات زنان، مطالعات جنسیت نیز داشته باشیم.

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 28 شهریور 1396 - 15:08
آخرین ویرایش:چهارشنبه 29 شهریور 1396 - 13:09

یکی از گروه‌ها هم بررسی کند که برای پیگیری راه‌اندازی دوره دکتری مطالعات خانواده چه اقداماتی باید انجام گیرد. مسأله ارتباطات بین‌الملل نیز اهمیت زیادی دارد و ما آمادگی دریافت و بررسی پیشنهادات شما را در این زمینه داریم. برای معرفی و شناساندن رشته مطالعات زنان به سازمان‌ها و نهادهای مختلف نیز آمادگی کامل داریم و باید یکی از گروه‌ها مسؤولیت پیگیری این موضوع را برعهده بگیرد. هر یک از گروه‌ها مدت یک ماه فرصت دارند که مسؤولیت بخشی از این حوزه را بپذیرند تا بتوانیم به نتایج عملی و مشخص برسیم.

نشست هم‌اندیشی معاونت امور زنان و خانواده و گروه‌های آموزشی و پژوهشی مطالعات زنان و خانواده صبح امروز برگزار شد.

دکتر معصومه ابتکار، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده طی سخنانی در این نشست گفت: در ابتدای تأسیس رشته مطالعات زنان اندیشه غالب این بود که در حوزه دانش نظری در زمینه زنان و خانواده در حال عقب افتادن از دنیا هستیم؛ در حالی‌که پس از انقلاب امام خمینی(ره) گفتمانی را در زمینه زنان و خانواده مطرح کردند و در نتیجه پیشنهاد تأسیس رشته مطالعات زنان مطرح شد.

معاونت امور زنان در حوزه خانواده مسؤولیت‌های جدی دارد

او اظهار داشت: به لحاظ دانش نظری و اقدامات آموزشی و پژوهشی در حوزه رشته مطالعات زنان و خانواده کارهای خوبی شده است و نسبت به آن زمان در موقعیت بهتری هستیم. ما به‌عنوان معاونت امور زنان و خانواده رسالتی داریم که قانون برنامه ششم توسعه و برنامه‌های رییس‌جمهور تعیین کرده است. ما به همان میزان که در حوزه زنان مسؤولیت داریم در حوزه خانواده نیز مسؤولیت‌های بسیار جدی داریم و به‌عنوان یک دستگاه دولتی باید پاسخ‌گو باشیم. در بسیاری از دستگاه‌ها مشاوران امور زنان وجود دارند و دستگاه‌های دیگری نیز به جز معاونت امور زنان و خانواده در حوزه زنان فعال هستند و بودجه می‌گیرند و کار می‌کنند اما این دستگاه‌ها باید با یکدیگر هماهنگ باشند.

 

فراتحلیل از اولویت‌های پژوهشی ماست

ابتکار خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم سیاست‌گذاری‌های ما مبتنی بر دانایی و اندیشه باشد انتظار می‌رود شفاف حرکت کنیم و نقشه راه و چشم‌انداز مشخص ترسیم کنیم. در این زمینه هم مشکل داریم و متأسفانه جمع‌بندی‌های مشخصی که ما را به تصمیم‌سازی کارآمد مبتنی بر دانش برساند اتفاق نیفتاده است. گروه‌های مطالعات زنان پژوهش‌ها و طرح‌های تحقیقاتی دارند اما به‌ندرت فراتحلیل انجام می‌دهند؛ این در حالی است که فراتحلیل از اولویت‌های پژوهشی ماست. متأسفانه جمع‌بندی و فراتحلیلی که به سیاست‌گذاری برسد وجود ندارد. این خلأ یکی از دلایل عدم استفاده کاربردی از پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌هاست.

تهیه بانک اطلاعات از اساتید رشته مطالعات زنان

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده عنوان داشت: مکاتبات خود را با گروه‌ها آغاز می‌کنیم و تا یک ماه فرصت دارید پیشنهادات خود را ارایه کنید تا بتوانیم از این پژوهش‌ها به سیاست برسیم. یکی از پیشنهاداتی که مطرح شده تهیه بانک اطلاعات از اساتید رشته مطالعات زنان است. پورتال معاونت ظرف یک ماه آینده این کار را انجام می‌دهد. پیشنهاد شبکه‌سازی نیز مطرح شد که گروه مطالعات زنان دانشگاه تربیت مدرس پذیرفت این کار را انجام دهد و شبکه‌سازی بین گروه‌های مطالعات زنان که کار تخصصی انجام می‌دهند اتفاق بیفتد و هم‌افزایی داشته باشند.

او ضمن اشاره به ضرورت تعریف نقشه راه با کمک گروه‌های آموزشی و پژوهشی مطالعات زنان بیان داشت: حاضریم اگر موانعی بر سر راه کارورزی دانشجویان رشته مطالعات زنان وجود دارد برای رفع این موانع تسهیل‌گری کنیم. شناسایی فارغ‌التحصیلان این رشته و معرفی آن‌ها به نهادهای مرتبط نیز اقدام بسیار مهمی است که باید انجام شود. یکی از گروه‌ها بپذیرند که تدوین بانک اطلاعات فارغ‌التحصیلان مطالعات زنان را برعهده بگیرند و ما هم روی پورتال معاونت فضا را برای این بانک اطلاعات فراهم می‌کنیم.

ابتکار در ادامه گفت: یکی از گروه‌ها هم بررسی کند که برای پیگیری راه‌اندازی دوره دکتری مطالعات خانواده چه اقداماتی باید انجام گیرد. مسأله ارتباطات بین‌الملل نیز اهمیت زیادی دارد و ما آمادگی دریافت و بررسی پیشنهادات شما را در این زمینه داریم. برای معرفی و شناساندن رشته مطالعات زنان به سازمان‌ها و نهادهای مختلف نیز آمادگی کامل داریم و باید یکی از گروه‌ها مسؤولیت پیگیری این موضوع را برعهده بگیرد. هر یک از گروه‌ها مدت یک ماه فرصت دارند که مسؤولیت بخشی از این حوزه را بپذیرند تا بتوانیم به نتایج عملی و مشخص برسیم.

در کنار مطالعات زنان، مطالعات جنسیت نیز داشته باشیم

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اهمیت بعد نظری رشته مطالعات زنان و ضرورت تعمیق این بعد اظهار داشت: بسیاری از دانشگاه‌ها در دنیا به سمت مطالعات جنسیت رفتند و ما نیز در کشورمان به نگاه متعادل جنسیتی نیاز داریم؛ به همین دلیل خوب است در کنار مطالعات زنان، مطالعات جنسیت نیز داشته باشیم. از سوی دیگر، در دنیا مطالعات خانواده را به توسعه انسانی و توسعه پایدار ارتباط می‌دهند. ضروری است که ما در بعد نظری به تحولاتی که در دنیا اتفاق می‌افتد توجه داشته باشیم زیرا نمی‌توانیم خود را از تحولات نوین دنیا جدا کنیم. آینده‌پژوهی نیز بسیار اهمیت دارد و باید ببینیم به چه سمتی و کجا می‌رویم.

ابتکار خاطرنشان کرد: نگاه ما این است که تمام حمایت‌های لازم را بیشتر در قالب تسهیل‌گری انجام دهیم و به‌عنوان دستگاه متولی حوزه زنان و خانواده در دولت نیازمند نتایج پژوهش‌ها برای تصمیم‌سازی هستیم. یکی از کارهای ما جلب همکاری و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های مردم‌نهاد و سرمایه اجتماعی برای پیشبرد برنامه‌هاست و پیگیر این حوزه‌ها هستیم. مسؤولیت دیگر ما دیده‌بانی و پایش وضعیت زنان و خانواده است که در این‌جا نیز پژوهش به کار ما می‌آید. بخشنامه شورای عالی اداری تکلیف کرده که سهم زنان از مدیریت‌های دولتی 30 درصد باشد و ما هم روی این موضوع نظارت می‌کنیم. در این محورها به همکاری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی نیازمند هستیم تا روندهای اجتماعی موجود را اصلاح کنیم و بهبود ببخشیم.

او در پایان گفت: یکی از سیاست‌های ما حمایت از پایان‌نامه‌های دکتراست که البته این پژوهش‌ها باید هم‌راستا با اولویت‌های پژوهشی ما باشد تا نتایج کاربردی داشته باشد و تبدیل به سیاست و برنامه شود. فوراً در مورد تقسیم کار گروه‌های آموزشی و پژوهشی مطالعات زنان براساس پیشنهادات خودتان مکاتبه خواهیم کرد و می‌خواهیم ظرف یک ماه هر یک از شما مسؤولیت‌هایی را در این زمینه بپذیرد تا بتوانیم فراتحلیل را در سیاست‌گذاری‌ها به‌کار ببریم

منبع:مهرخانه

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha