نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

موفقیت استارت آپ ها به پشتکار وابسته استهدی دوستمحمدی، ایده پرداز استارت آپ «تله طب» از راهکارهای تقویت حضور زنان در اکوسیستم استارتآپی کشور میگوید

ایجاد شده در تاریخ: شنبه 20 آبان 1396 - 11:43


زنان توانمند در کنار مردان توانمند میتوانند جامعه را به سمت رشد و شکوفایی سوق دهند. اینکه بتوانیم این دو بازوی محرکه توسعه کشور را در کنار هم به کار گیریم و از ظرفیتهای هر دو طیف بهره ببریم، درنتیجه قادر خواهیم بود که قطار توسعه کشور را روی ریل نگه داریم. هدی دوستمحمدی، ایده پرداز استارتآپ «تله طب»است که با پیگیری ایده اش، توانسته در عرصه ارائه خدمات در حوزه سلامت، گام بردارد. این استارتآپ توانسته پای فرهنگ «تله مدیسین» یا همان ارائه خدمات پزشکی از راه دور را به ایران باز کند. این کارآفرین جوان در گفت وگو با سرآمد از دغدغه های زنان استارتآپی میگوید؛ از اینکه چطور میتوان زنان دانش آموخته بیشتری را به سمت کسب وکارهای نوپا سوق داد و فضای فعالیت استارتآپی را برای آنها فراهم کرد.

  قطعا زنان ایرانی، این قابلیت علمی و اجرایی را دارند که در اکوسیستم استارتآپی و دانش بنیانی خوش بدرخشند. به نظرتان چطور زنان میتوانند در این حوزه نیز توانایی های خود را اثبات کنند؟

در تمام مدت فعالیت استارتآپیام، زنان تحصیلکرده پرشور و متخصص زیادی را دیدم که به دنبال عرصه هایی برای بروز توانایی های خود بودند. پس چرا نباید از این سرمایه مطلوب استفاده کنیم؟ در فضاهای کسب وکار نوین دقیقا نیاز به چنین نیروهایی داریم که با انرژی مضاعف و روحیه قوی بتوانند گامهای بلندی برای رشد کسب وکار خود بردارند.

به نظر من مادامی که روحیه کارآفرینی در وجود هر شخصی، اعم از زن یا مرد، وجود داشته باشد، میتواند در این اکوسیستم موفق شود. بنابراین من چندان به مرزبندی نقش ها و مشاغل در اکوسیستم استارتآپی و دانش بنیانی معتقد نیستم. تجربه به من ثابت کرده است که راهاندازی یک استارتآپ و پیش بردن آن، نیاز به  تلاش و سماجت دارد. به هیچ عنوان نباید به یک کسب وکار استارتآپی به چشم یک سرگرمی یا فعالیت پاره وقت نگاه کرد. در همه این حوزه هایی که نام بردم، زنان میتوانند نقش بسیار پررنگی داشته باشند.

 اکوسیستم استارتآپی، زن و مرد نمی شناسد. زنان در این عرصه نوظهور در ایران، تا چه حد توانسته اند به موفقیت هایی همپای مردان استارتآپی برسند؟

تخصص گرایی و استفاده بهینه از همه تخصص ها، سوای در نظر گرفتن جنسیت فرد متخصص، کلید موفقیت هر استارتآپ است. درنتیجه حضور زنان متخصص و خوشفکر در این عرصه میتواند این تصور غلط را که زنان نمی توانند دوشادوش مردان به انجام امور تخصصی بپردازند، از بین ببرد. نباید از خاطر برد که در یکی از رویدادهای استارتآپی، از 10 نفر ارائه کننده و بنیانگذار استارتآپها، هشت نفر را زنان تشکیل میدادند که این اتفاق، داوران ایرانی و خارجی را به تحسین واداشت. تا جایی که داوران خارجی آن رویداد، بارها از حضور و فعالیت گسترده زنان ایرانی در عرصه کارآفرینی تقدیر کردند.

  فکر میکنید مهمترین چالش پیش روی زنان برای درخشیدن در فضای کسب وکارهای نوپا چیست؟

به نظرم بیشتر چالشهای پیش روی زنان ایرانی در این حوزه، چالشهای درونی است. مادامی که ما زنان، خود و نقش موثرمان را باور نداشته باشیم، در هر دو عرصه اجتماعی و خانوادگی با چالش همراه خواهیم بود. اما با باور داشتن به تخصص، قدرت و توان خود، می توانیم هم خانواده و هم جامعه را متقاعد کنیم که برای انجام تمام نقشهای خود، توانمندی کامل را داریم.

  پس اعتقاد دارید که اگر زنان، توانمندی خودشان را باور کنند، می توانند در حوزه کسب وکارهای نوپا، قدمهای بزرگتری بردارند؟

همینطور است. بهترین راهکار، ایمان به توانمندی زنان از سوی خود آنان است. قدم بعدی قبول این نکته است که زنان کارآفرین در سراسر دنیا با چالشهای زیادی مواجه هستند. در «نمایشگاه سبیت آلمان»، چندین گردهمایی از زنان بنیانگذار استارتآپها برگزار شد که نشان میداد پذیرش نقش بنیانگذاری یک کسب وکار در کنار نقش زن به عنوان مادر و همسر در خانواده، کار بسیار پیچیدهای است که نیازمند انرژی مضاعف زنان و همراهی خانواده آنان است. خانواده ها باید بپذیرند که زندگی استارتآپی با زندگی کارمندی کاملا متفاوت است؛ از ساعتهای کاری گرفته تا حقوق و دستمزد.

 به نظرتان اگر این روحیه خودباوری در زنان کارآفرین، تضعیف شود، چه تبعاتی برای جامعه به دنبال خواهد داشت؟

کمرنگ شدن و حذف زنان از عرصه های اجتماعی و اقتصادی به معنای حذف نیمی از نیروی پرتوان، خوشفکر و متخصص کشور است. تصور کنید برای یک موتور هزار واتی هزینه میکنید، اما عملا 500 وات کار مفید دریافت میکنید. این یعنی فاجعه! پس به نفع هر جامعهای است که از تمام ظرفیت خود برای رشد و تعالی استفاده کند و این هیچ مغایرتی با نقش زنان در خانواده ندارد. در وهله اول نیاز داریم که زنان به تواناییهای خود ایمان داشته باشند و در وهله دوم، خانواده ها و جامعه نیز باید زنان استارتآپی و کارآفرین را درک و حمایت کند.

منبع: ماهنامه خبری علمی سرآمد شماره چهلم

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha