نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

ما بیشتر از شکست، از موفقیتهایمان میترسیمگفت وگو با یشاسوینی راماسویمی، کارآفرین موفق هندی 

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 21 آبان 1396 - 11:49


رضا فقیهی

به عنوان یک کارآفرین جان سخت، یشاسوینی راماسویمی (Yeshasvini Ramaswamy) ، بنیانگذار e2epeoplepractices، به دیگران کمک می کند تا معنای واقعی کارآفرینی را درک کنند و بفهمند که چطور میتوانند به یک رهبر موفق در دنیای کسب وکار تبدیل شوند. این زن جوان در سال2012 به عنوان یکی  از زنان موفق و تاثیرگذار هند انتخاب شد و در برنامه رهبران زن قدرتمند جزو 25 زنی بود که جایزه گرفت. او در این گفت وگو از اهمیت گسترش روحیه کارآفرینی در میان زنان و تعریف واقعی کارآفرینی میگوید.

چه عاملی باعث شده که تو به عنوان یک کارآفرین تا این اندازه در کارت موفق باشی؟

فرایند منتورینگ برای من خیلی موثر بود و تقریبا از همه چیزهایی یاد گرفتم. من همیشه در حال یادگیری هستم. یکی از چیزهایی که خیلی به من کمک کرد، این بود که همیشه دنبال کمک گرفتن از دیگران هستم. میدانم که کامل نیستم، بنابراین از اینکه از دیگران کمک بگیرم، خجالت نمیکشم. و دیگر اینکه خیلی خودم را جدی نمیگیرم. همه ما بالاخره یک روز میبینیم و سوال اصلی این است که چه چیزی به دست آوردیم. من به این موضوع معتقد نیستم که باید حتما چیز معنی دار یا مهمی برای نسل های آینده به یادگار بگذاری تا تو را به واسطه آن به خاطر بیاورند. من فقط یک بار زندگی کردم و از قبل برای همه زندگی ام برنامه ریزی نکردم و فکر میکنم که درست به همین دلیل هم هست که خیلی موفق شدم. من معتقدم اگر یک برنامه کامل برای زندگیتان داشته باشید، دیگر به ذهنتان اجازه نخواهید داد که آزادانه در مورد اتفاقاتی که پیرامونتان میافتد، فکر کنید. من چیزهای زیادی میخوانم. وقتی مطلبی را برای خواندن انتخاب میکنید، باید کاملاً روی آن متمرکز شوید. در غیر این صورت دچار بحران شخصیتی خواهید شد، چون سعی می کنید کارهای زیادی را با هم انجام دهید. چیزی که من واقعا به آن اعتقاد دارم، این است که ما بیشتر از شکست، از موفقیت هایمان میترسیم. همه محدودیت هایتان را فراموش کنید. این همه کاری است که من میتوانم انجام بدهم. به مغزتان بگویید ساکت شو! اگر ما همه چیز را – هوش و استعداد، میل و اشتیاق و... – در اختیار داشته باشیم، زیادی میترسیم. به همین خاطر تنبل میشویم و شروع به بهانه تراشی میکنیم. من میخواهم موفق باشم و چیز متفاوتی ایجاد کنم. این در مورد من نیست. این در مورد شغل هایی است که ایجاد میکنم و کارهایی که در آنها سهیم میشوم.

 کارآفرینی واقعی را چطور توصیف میکنید؟

اول، انجام دادن کاری که میخواهی انجام بدهی، ولی باید این کار را به صورت مداوم انجام بدهی، و دوم باید فکر روشنی داشته باشی. یک کارآفرین واقعی میتواند کاری را که انجام میدهد، به هر زبانی که برای سرمایه گذارهای مختلف قابل فهم باشد، توضیح دهد. شما باید بتوانید اهدافتان را برای خودتان شرح دهید و در این زمینه کاملا روشن و شفاف باشید.

 به طور کلی گسترش کارآفرینی و افزایش زنان شاغل چه تاثیری بر هند دارد؟

واقعیت این است که ما به زنان کارآفرین بیشتری در هند احتیاج داریم. این مسئله نه فقط برای رفاه اقتصادی، بلکه از منظر اجتماعی هم لازم است. بچه های مادران شاغل قدر زحمت مضاعف مادرانشان را میدانند و احترام بیشتری به آنها میگذارند. در این صورت وقتی ازدواج کنند، با زنانشان هم رفتار متفاوتی خواهند داشت و بعدها به دخترانشان هم این فرصت را میدهند که دنبال موفقیت بروند. خیلی خوب است اگر یک زن بتواند الگوی زندگی پسرش باشد. این اتفاق زندگی یک فرد را تا آخر عمر عوض خواهد کرد. ما برای توانمندسازی زنان در هند راه زیادی در پیش داریم و اگر این اتفاق بیفتد، میتوانیم نسلی را در آینده تربیت کنیم که استقلال بیشتری در فکر و اندیشه اش دارد. در حال حاضر ما دنبال تربیت چنین نسلی هستیم که بتواند به شیوه متفاوتی فکر کند و این برای من خیلی مهم است که بتوانیم زندگی افراد بیشتر و بیشتری را عوض کنیم. زنی که میتواند کسبوکار خود را راه بیندازد، از این طریق هویت پیدا میکند، درحالیکه مردان در دنیای تجارت معمولا به دنبال افزایش سود و درآمد هستند. سرمایه گذاری روی کارآفرین های زن بسیار پایدارتر است، چون ما اغلب در مقایسه با مردها، بیشتر به بلندمدت فکر میکنیم و این در طبیعت ماست.

 چه پیشنهادی برای زنانی دارید که میخواهند کسب وکار خود را راه بیندازند؟

به قلبتان گوش دهید. ما میخواهیم به چیزی برسیم، ولی از آن میترسیم. ممکن است قدم اول را برداریم، ولی برداشتن قدم دوم و سوم فرق میکند و شما همچنان باید به ندای قلبتان گوش دهید.بهعنوان یک زن ما خیلی قضاوت گر هستیم. حتی در مورد خودمان هم همینطور هستیم و مدام از خودمان انتقاد میکنیم و عادت داریم که بار زیادی برداریم، حتی اگر این بار چیزهای سادهای مثل داشتن ظاهر خوب، لباس خوب و... باشد. ما همیشه به دنبال فیدبکهای خارجی هستیم و این اصلا خوب نیست. من نمیدانم ما زنها چه اصراری داریم که همیشه کامل باشیم. مردها هیچوقت از کامل بودن و تعادل داشتن بین زندگی خانوادگی و زندگی کاری حرف نم یزنند. ولی ما این کار را میکنیم! ما همیشه میخواهیم مادر کاملی باشیم، ولی مردها هیچوقت نمیگویند پدر کامل یا چیزی مثل این.

دختران هندی وقتی از مدرسه برمی گردند، مستقیم به آشپزخانه میروند. پسرها برای بازی بیرون میروند. وقتی من مجبور بودم توی آشپزخانه باشم، به مادر میگفتم که باید برادرم را هم اینجا بیاوری. مادر من یک اقتصاددان بود و من می دیدم که تحصیلات چه تاثیری روی تربیت فرزند دارد. به او این فرصت داده شده بود و او هم میخواست که این فرصت را به ما بدهد.

در پایان روز همه ما انسانهایی هستیم که فقط یک زندگی برای زیستن داریم. پس بیرون بزنید و زندگیتان را زندگی کنید. رویاپرداز باشید. به درون خودتان نگاه کنید تا پاسخ همه سوالها را پیدا کنید. بله، البته این کار سخت است، ولی هیچچیز بدون فداکاری و کار سخت به دست نمی آید. شما بهترین دوست خودتان هستید.

منبع: مجله خبری،علمی سرآمد

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha