نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

گاهی به خشونت علیه زنان در یونان و تاثیر بحران مالی بر خشونت های خانوادگیبررسی ها و گزارش های سازمان های مردم نهاد یونان حاکی است که بیشتر زنان این کشور توسط شوهرانشان مورد ضرب و شتم و بدرفتاری قرار می گیرند و بحران مالی در جنوب اروپا، این پدیده ناپسند را تشدید کرده است.

ایجاد شده در تاریخ: دوشنبه 06 آذر 1396 - 15:21
آخرین ویرایش:ﺳﻪشنبه 07 آذر 1396 - 15:25

گرچه براساس آمار سازمان های بین المللی و نهاد اتحادیه اروپا، بیش از نیمی از بانوان کشورهای غربی و به خصوص کشورهای اروپایی، بیشتر در محیط کار مورد ضرب و شتم و یا آزار جنسی قرار می گیرند، اما یکی ازعوامل مهمی که درسال های اخیر بر آن تاثیر گذاشته که ساخته و دست پرداخته دست اندرکاران نظام سرمایه داری بوده، به وجود آمدن بحران مالی در کشورهای اروپایی شامل کشورهای جنوب اروپاست.

به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه بانوان، اعلام شد که مسئله اعمال خشونت علیه بانوان در کشورهای غربی و به خصوص اروپایی به علت آزادی های کاذب برای این گروه، به امر مستمری مبدل گردیده است و هر روز بر بانوان قربانی این پدیده در اروپا افزوده می شود، به گونه ای که سازمان های بین المللی و نهادهای مردمی اروپا بر این باور هستند که بیش از نیمی از بانوان کشورهای این قاره در منزل و یا محیط کار، مورد خشونت و آزار جنسی قرار می گیرند.

'امانوئل مکرون' رییس جمهوری فرانسه روز گذشته (شنبه) همزمان با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، گفت: افزایش خشونت علیه زنان در فرانسه و حتی در کشورهای اروپایی، برای فرانسه شرم آور است و این کشور هر روز شاهد قربانی شدن تعدادی از زنانش در برابر رفتار خشونت آمیز و آزار جنسی می باشد.

براساس گزارش سازمان یونانی حمایت از بانوانی که از روش های مختلف با خشونت مواجه می شوند، بیشتر زنان یونانی که در معرض خشونت، درگیری و خشونت های خانوادگی قرار می گیرند، معمولاً قربانی اقدام شوهرانشان می شوند که تحت تاثیر نامطلوب بحران مالی بر درآمد و زندگی خود قرار گرفته اند و این پدیده زشت و ناپسند، رشد بی سابقه ای به خود گرفته است.

بحران مالی یونان که از 6 سال پیش تا به امروز ادامه یافته، باعث گردیده که توانایی های خرید و درآمد مردم، به شدت کاهش یابد که این امر به افزایش خشونت در درون خانواده ها، دامن زده است. آمارهای منتشر شده در باره تاثیر بحران مالی یونان بر وضعیت خانواده ها به عنوان هسته مرکزی جامعه این کشور، حاکی است که پدیده خشونت علیه زنان فقط طی یک سال گذشته حدود 40 درصد افزایش نشان می دهد.

ˈواسو کولیاˈ دبیرکل انجمن تساوی زنان و مردان، چندی پیش در مراسم افتتاحیه مرکز جدید ارایه مشاوره و کمک به زنان نیازمند، در این باره گفت: معتقد است که ˈپیروی واجرای خواسته های نظام سرمایه داری در کشور یونان، ادامه و تشدید سیاست ریاضت اقتصادی در مدت پنج سال گذشته، بافت و هسته مرکزی خانواده در جامعه سنتی یونان را در مخاطره جدی قرارداده است، بطوری که حدود 33 درصد زنان مورد خشونت و ضرب و شتم قرارمی گیرند که اکثر این پدیده زشت و ناپسنده به دست شوهرانشان رخ می دهد.

ادامه سیاست سختگیرانه اقتصادی دولت یونان باعث شده که میزان بیکاری در جمع بانوان، افزایش بی سابقه ای یابد به گونه ای که درحال حاضر حدود 65 درصد بانوان این کشور بیکار هستند که این امر باعث گردیده است تا وابستگی بانوان به شوهرانشان افزایش یابد و درآمد کلی خانواده ها کاهش و درنتیجه کشمکش ها و درگیری ها در میان اعضای خانواده گسترش یابد و زنان، قربانی خشونت های درون خانوادگی گردند.

براساس اسناد و مدارک سازمان حمایت از بانوان مواجه با خشونت که اخیرا به مناسبت روز جهانی مبارزه و رفع خشونت علیه زنان در یونان منتشر شده است، این سازمان طی یک سال گذشته تعداد پنج هزار و 41 تماس تلفنی و 113 پیام الکترونیکی از زنانی که مورد خشونت و آزار و اذیت جنسی قرار گرفته بوده اند، دریافت کرده است.

براساس این گزارش، از این تعداد، چهار هزار و 266 زن یعنی 71 درصد از کل زنانی که درخواست کمک کرده بوند، افرادی بودند که توسط شوهرانشان و در منزل مورد ضرب و شتم و خشونت قرار گرفته بودند و تعداد یک هزار و سیصد نفر یعنی 29 درصد دیگر آنان، توسط افراد دیگر در خارج منزل و یا توسط همسایگان، دوستان و یا بستگان و اعضای خانواده خود مورد ضرب و شتم و خشونت قرار گرفته اند.

از جمع کل بانوانی که در خواست کمک کرده بودند، 40 درصد خواستار کمک های روانپزشکی، 29 درصد درخواست حمایت قانونی و هفت درصد درخواست تعیین جایی برای زندگی کرده بودند.

براساس گزارش ها، به احتمال قوی نسبت زنان یونان که مورد ضرب و شتم و خشونت درون خانواده و توسط شوهرانشان قرار می گیرند، حتی از مرز 80 درصد نیز می گذرد، زیرا اکثر بانوان به منظور حفظ اسرار خانواده، معمولاً از دادن گزارش در این باره به مسئولان و یا سازمان های مردم نهاد خودداری می کنند.

درگیری های درون خانوادگی علیه زنان یونانی که بیشتر توسط همسران آنان و به روش های مختلف صورت می گیرد، کودکان را در اینگونه خانواده ها با مشکلات روحی جدی روبرو کرده است.

در همین حال، کارشناسان بارها خطر افزایش خشونت در جمع خانواده ها و بخصوص علیه زنان را گوشزد کرده و از دولت و مسئولان مسایل اجتماعی خواسته اند، تا قبل از اینکه دیر شود و نهاد خانواده در معرض اضمحلال قرار گیرد، راه حلی برای این مشکل بیندیشند.

مراکز و سازمان های مردم نهاد یونان در حال حاضر با تاسیس مراکز مشاوره و کمک به زنان، توانسته اند تا حدودی خدماتی از قبیل مشاوره خانوادگی برای کاهش و جلوگیری از خشونت درون خانواده، کمک های روحی و روانی به زنانی که مورد خشونت قرار می گیرند، کمک های مالی و یا اسکان زنانی که نیازمند و در جمع خانواده در مخاطره قرار دارند، کمک های دارویی وغذایی ارایه می دهند، ولی با توجه به رشد بی سابقه خشونت علیه زنان، این خدمات ناچیز و اندک و هسته مرکزی خانواده و جامعه در معرض مخاطره جدی قرارگرفته است

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha