نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

دیدار معاون بررسی های راهبردی معاونت رییس جمهوردر امور زنان و خانواده با هیات فنلاندیدکتر سوسن باستانی معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده با کیونوروانتو سفیر فنلاند و خانم سینی پولینا پوکونر مشاور و رییس اداره پژوهش و برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه فنلاند دیدار کرد.

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 12 آذر 1396 - 13:26


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده، دکتر باستانی با اشاره به وجود رشته مطالعات زنان در دانشگاه های ایران گفت: تدریس رشته های مرتبط با حوزه زنان از 20 سال گذشته آغاز شده و تعداد دانشجویان این رشته طی فارغ التحصیلی خود، تحقیقات جامعی در موضوعات زنان و خانواده ارائه داده اند.

سوسن باستانی ضمن توضیحاتی در خصوص آموزش زنان و دختران ایرانی در حوزه بهداشت و آموزش عالی به رشد 14 برابری حضور زنان و دختران در آموزش عالی طی 27 سال اخیر  اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نیمی از دانشجویان دانشگاه ها را زنان و دختران تشکیل می دهند و حضور زنان در برخی رشته  های تحصیلی مانند رشته پزشکی و مشاغل حوزه پزشکی از مردان بیشتر بوده، اگر چه روند پیشرفت و حضور زنان ایرانی در تمام حوزه های یکسان نبوده و به عنوان مثال در حوزه های اقتصادی و سیاسی برای حضورآنان راهی طولانی در پیش است.

وی در ادامه افزود: تحقیقات در این زمینه برمبنای تفاوت های موجود و حوزه های مورد نیاز پژوهشی، شناسائی می شود و سیاستگزاری ها براساس یافته های تحقیقات صورت می گیرد و تاکید بیشتر بر عدالت جنسیتی است.

دکتر باستانی گفت: در حال حاضر بیشتر تحقیقات و فعالیت های بخش پژوهشی این معاونت درحوزه های مورد نیاز زنان و خانواده با هدف برنامه ریزی و سیاستگزاری صورت می گیرد که می توان محورهای مهم آن را زنان  سرپرست خانوار، اشتغال زنان دربخش های دولتی و خصوصی، مشارکت سیاسی زنان و مسائل حقوقی آنان دانست.

معاون بررسی های راهبردی در زمینه اشتغال زنان در ایران گفت:  در ایران نیز همانند سایر کشور ها فاصله میان زنان و مردان وجود دارد ولی تلاش و حرکت به سمت کاهش آنست. به طوری که طی سال های آتی می بایست 30% پست های مدیریتی به زنان اختصاص یابد.

وی تاکید کرد: درحال حاضرتعداد سازمان های غیردولتی فعـال در امورزنــان و خانــواده بیش از 2000 می باشد که در حوزه های آموزش، سلامت و محیط زیست فعال هستند دولت در تلاش است نقش سازمان های مردم نهاد را افزایش دهد و اداره اموررا به مردم واگذارکند.

در ادامه خانم پولیناپوکونر به توضیح روند پیشرفت زنان فنلاندی پرداخت و گفت: این روند تدریجی بوده و به صورت انقلابی انجام نشده و در حالی که در سال 1905 زنان فنلاندی موفق به کسب حق رای شدند، اکنون  نیمی از دانشجویان دانشگاه های فنلاند را دختران و زنان تشکیل می دهند. و دستیابی به قدرت برابر در تمام حوزه ها دنبال می شود.

پولیناپوکونر گفت:. یکی از چالش های کنونی در فنلاند فقیرتر بودن مردان و پسران نسبت به زنان و دختران است، زیرا کیفیت کار زنان بیشتر است، اما این امردر درازمدت مشکل ساز خواهد بود و همه باید سهم خود را به جامعه ادا کنند.

در این دیدار سفیر فنلاند در ایران با اشاره به سابقه همکاری دو کشور، برای توسعه همکاری در برنامه های توانمندسازی زنان ابراز علاقمندی کرد و با اشاره به برگزاری دوسمینار اخیر در تهران در خصوص نقش زنان در حفظ صلح ومحیط زیست و نیز کودکان و صلح آن ها را بسیار مفید توصیف کرد. وی سفرنمایندگان زن مجلس ایران به فنلاند وبه العکس برای هم افزایی نقش زنان در حوزه قانونگذاری و تبادل تجربیات را با اهمیت و مثبت دانست.

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha