نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

تغییرات آب و هوا، مسئله ای برای زنانما و نسل بعدی دین بزرگی برای حفاظت از محیط زیست داریم تا بتوانیم منافع حاصل از جهانی پایدار را که به نفع همه است، برای فرزندانمان حفظ کنیم.

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 05 دی 1396 - 14:53
آخرین ویرایش:یکشنبه 17 دی 1396 - 11:33

تغییرات آب و هوا، مسئله ای برای زنان

 

ترجمه: روابط عمومی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری

 

Wangari Maathai

فعال محیط زیست

این سیاره در خطر است

از انتشار گازهای گلخانه ای توسط انسان گرفته تا استفاده بیش از حد از منابع طبیعی زمین و همچنین الگوهای تولید و مصرف ناپایدار، زمین را برای بشریت مخاطره آمیز کرده است.

فقیرترین مردم جهان، بیشتر آسیب می بینند

تغییرات آب و هوا بر همه تاثیر می گذارد، اما فقیرترین و کسانی که آسیب پذیرتر هستند، به ویژه زنان و دختران، در معرض شوک های زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی بزرگتری قرار دارند.

 

بلایای ناشی از تغییرات آب و هوا باعث تشدید نابرابری جنسیتی می شود

اغلب زنان و دختران در آخرین حلقه تغذیه یا نجات هستند؛ با خطرات بهداشتی و ایمنی بیشتری به دلیل تلفیق سیستم های آب و فاضلاب روبرو بوده و در نتیجه افزایش کارهای خانگی و مراقبتی همچون منابع ناپدید می شوند.

اثرات منفی تغییرات آب و هوا

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، زنان و دختران اغلب در حمل آب و جمع آوری سوخت و تامین مواد غذایی مشغول هستند.

روزانه ساعت های بیشماری را زنان  25 کشور آفریقایی حاشیه صحرا برای به دست آوردن  آب صرف می کنند.

 

 

این کار همیشگی من برای سه بار در روز است ... من باید آبی را برای استفاده خانواده بیاورم و همچنین آبی را برای بز و گوسفند ببرم، چون آنها برای راه رفتن، خیلی ضعیف هستند.

Paulina Epung'u

مادر خانواده هفت نفره در ناحیه تحت خشکسالی تورکانا در کنیا

تغییرات آب و هوا، مخاطرات خشکسالی را افزایش می دهد.

خشکسالی می تواند محصولات، خاک، گیاهان و جانوران را از بین ببرد، کمبود غذا را تشدید کند و وضعیت زنان و دختران را، به ویژه در مناطق زیستی حساس و شکننده، بدتر کند.

 

عواقب متعدد خشکسالی

 

 

  ما هیچ سیاره  اضافی یا جایگزین نداریم. ما فقط این یک زمین را داریم و باید کار درست را انجام دهیم.

Berta Cáceres

فعال بومی و حقوق محیط زیست هندورن

 

اقداماتی برای تغییر/ هم اکنون موقع عمل است

زنان به عنوان پیشگامان تکنیک های جدید کشاورزی، اولین کنشگران در زمان بحران، کارآفرینان انرژی سبز و یا تصمیم گیرندگان در خانه و از عوامل تغییر هستند که باید به همان اندازه، بخشی از راه حل برای آینده پایدار باشند.

 

راه حل های پایدار

موقعیت

امروزه سوخت های فسیلی با وجود انتشارگازهای گلخانه ای، همچنان منابع اولیه انرژی هستند. زنان، بار ناشی از فقر انرژی را بیش از حد تحمل می کنند.

 

 

کنش گری

زنان سازمان ملل متحد و محیط زیست سازمان ملل متحد تحت برنامه جهانی برای ارتقاء کارآفرینی زنان در عرصه انرژی پایدار متحد شده اند. این برنامه در ابتدا در سنگال، مراکش، میانمار، هند، اندونزی و بولیوی اجرا خواهد شد.

به عنوان بخشی از تلاش های برنامه فعلی، اینطور تخمین زده می شود که یک صدهزار زن در هند به انرژی پاک و تجدیدپذیر دسترسی پیدا خواهند کرد.

 

اقدامات واکنشی- جنسیتی

موقعیت

بحران های بشری ناشی از خشکسالی در بخش هایی از آفریقا و جنوب آسیا مشاهده می شود.

 

کنش گری

آژانس های سازمان ملل متحد موظف به فراهم کردن پناهگاه، آب، غذا، بهداشت، خدمات اضطراری و خدمات حفاظتی هستند. به عنوان مثال، در کنیا، زنان سازمان ملل متحد برای پاسخگویی به نیازهای منحصر به فرد زنان با سازمان خشکسالی در دولت همکاری می کنند.

106 میلیون دلار

در سال 2017، توسط 46 سازمان بشردوستانه درخواست شد تا بتوانند به وضعیت 1.9 میلیون نفری که نیازمند کمک های بشردوستانه به دلیل خشکسالی در کنیا هستند، رسیدگی کنند.

تاب آوری در مقابل تغییرات آب و هوا

موقعیت

گرمایش جهانی، افزایش دما و سطح دریاها، و حوادث شدید آب و هوایی، کشورهای منطقه و جوامع ساحلی را تهدید می کنند و معیشت میلیون ها نفر را در معرض خطر قرار می دهند.

250 هزار نفر

مرگ و میرمرتبط با تغییرات آب و هوا طی سال های 2030 و 2050  ناشی از سوء تغذیه، مالاریا، اسهال و استرس گرمایی انتظار می رود.

کنش گری

درناحیه  Seychelles، باشگاه های حیات وحش تحت هدایت و راهبری  زنان، توسط برنامه وام های کوچک GEF  و UNDP پشتیبانی می شوند و آنها کلاس های درسی برای نسل های آینده درباره حفاظت از مانگرو و پایداری اقیانوس برگزار می کنند. زنان سازمان ملل متحد در بنگلادش، سیستم های واکنش به بلایای طبیعی را در 10 منطقه که دارای بیشترین آسیب پذیری نسبت به تغییرات آب و هوا هستند، تقویت کرده اند.

بیش از 19هزار نفر

از زنان بنگلادشی تحت آموزش زنان سازمان ملل قرار گرفته و تلاش هایی برای کنشگری نسبت به بلایای طبیعی را حمایت می کنند.

ما با همدیگر می توانیم به آینده ای پایدار، دست یابیم.

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha