نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

دانش‌آموزان بازداشتی ناآرامی‌ها به کلاس درس برگشتندبطحایی، وزیر آموزش و پرورگفت: دانش‌آموزان بازداشتی ناآرامی‌ها به کلاس درس برگشتند

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 15 بهمن 1396 - 11:35


وزیر آموزش و پرورش: اکنون هیچ دانش‌آموزی از حوادث دی ماه در بازداشت نیست/ به هیچ عنوان مشکلی در ادامه تحصیل دانش آموزان آزاد شده ایجاد نشد

دانش‌آموزان بخشی از بازداشت شدگان در اعتراض‌های اخیر را تشکیل می‌دادند. سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش، تعداد کل دانش‌آموزان بازداشتی را 156 نفر ذکر می‌کند، اما این را هم اضافه می‌کند که از این تعداد، تنها 6 نفر به دلیل حضور در تخریب‌ها و آشوب‌ها به مرحله بازپرسی رسیدند و علت بازداشت بقیه هم حضور در اطراف تجمع‌ها، شاید به دلیل کنجکاوی بوده است. این عضو دولت تأکید می‌کند که هیچ کدام از این دانش‌آموزان برای ادامه تحصیل با مشکلی مواجه نشدند. گفت وگوی کوتاه ما با وزیر آموزش و پرورش را که در حاشیه بازدید از روزنامه ایران انجام شد در ادامه بخوانید.

در اعتراض‌های اخیر چند دانش‌آموز دستگیر شدند؟

جمعاً 156 دانش‌آموز بازداشت شدند که از این تعداد، تعداد زیادی به دلیل حضور در صحنه اعتراض‌ها بازداشت شدند. به عنوان مثال، برخی دیده بودند که شلوغ شده است، برای تماشا ایستاده بودند که بازداشت شدند. تعداد زیادی از این دانش‌آموزان، بعد از چند ساعت بازداشت، بلافاصله آزاد شدند. اما بازداشت 6 نفر که در بعضی از تخریب‌ها حضور داشتند، طولانی‌تر شد

وضعیت این دانش‌آموزان چگونه است؟

از این 6 نفر، 4 نفر به طور کامل آزاد شدند. اما 2 نفر با قید وثیقه آزاد شدند. این دو، جزو کسانی بودند که در تخریب مشارکت مؤثر داشتند. با وجود این، در آخرین جلسه‌ای که با بعضی از مسئولان قضایی کشور داشتم، تأکید کردند که حداکثر رأفت اسلامی را برای آنان به خرج دادند.

آنان از چه شهرهایی بودند؟

یکی از این دانش‌آموزان از منطقه محروم سیستان و بلوچستان بود که با یک وثیقه آزاد شد و منتظر حکم نهایی خود است. یک نفر دیگر هم مربوط به یکی از شهرهای همدان است.

به نظر شما دلیل این رفتار آنان ناشی از چه بود؟

این بچه‌ها متوجه نیستند که دارند چه کار می‌کنند، به عبارت دیگر از روی تعمد این کار را انجام نمی‌دهند، بلکه از روی هیجان بوده یا حضور در یک جمع پر سر و صدا باعث شد که آنان هم با جمع همراه شوند و بعضی وقت‌ها یک کارهایی کردند. بنابراین، در حوزه دانش‌آموزی در این زمینه مسأله جدی نداریم.

اکنون دانش‌آموزی در بازداشت به سر می‌برد؟

اکنون هیچ دانش‌آموزی در بازداشت نیست، بلکه همان طور که گفتم، مجموع دانش‌آموزانی که به دلایلی بازداشت بودند، 6 نفر بودند که آنان نیز نهایتاً 3 یا 5 روز بعد از آن وقایع در بازداشت بودند که 4 نفرشان آزاد شدند و بازداشت 2 نفرشان طولانی‌تر شد.

وضعیت تحصیل دانش‌آموزان بازداشتی چگونه خواهد بود؟

همه این دانش‌آموزان به مدارس بازگشتند و در حال ادامه تحصیل هستند. بنابراین به هیچ عنوان مشکلی در ادامه تحصیل آنان ایجاد نشد.

گویا در این ناآرامی‌ها دو نفر از دانش‌آموزان هم جان خود را از دست دادند.

متأسفانه دو نفر از دانش‌آموزان در آشوب‌هایی که اتفاق افتاده بود، جان خود را از دست دادند. یک دانش‌آموز در خودرویی بود که با خودروی آتش نشانی زیر گرفته شد و متأسفانه فوت شد، دانش‌آموز دیگری هم در کنار خیابان تیر خورده و متأسفانه فوت شده بود. این دانش‌آموز به همراه دایی خود، در حال رفتن به خانه بوده که متأسفانه فوت شدند. او در اعتراض‌ها نبود.

اطلاع دارید که تیر از ناحیه چه کسانی بوده است؟

من اطلاع ندارم اما در گزارش وزارت کشور آمده بود که هیچ فردی در درگیری‌های خیابانی  با شلیک نیروهای انتظامی فوت نشده است.

در بازداشتگاه‌ها هیچ اتفاقی برای دانش‌آموزان رخ نداد؟

به هیچ عنوان. خوشبختانه با تمهیداتی که نیروی انتظامی به کار گرفته بود و ملاحظات بسیار بسیار خوبی که نیروی انتظامی و قوه قضائیه انجام داده بودند، وقایع ناخوشایندی رخ نداد.

همین جا از آنان تشکر می‌کنم. بچه‌هایی که بازپرسی آنان مقداری طولانی شده بود، به کانون‌های اصلاح و تربیت فرستاده شدند و در بازداشتگاه‌های عمومی نبودند. می‌دانید که کانون‌های اصلاح و تربیت برای بچه‌های زیر 18 سال است که این دانش‌آموزان در اینجا نگهداری می‌شدند تا مرحله بازپرسی آنان تمام شود.

منبع:ایران

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha