نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

خانواده در پایداری توسعه نقش کلیدی داردمعصومه ابتکار در ادامه دیدارهایش طی سفر دو روزه به سوئد دیروز با مسئولین مختلف نهادهای بین المللی و حوزه زنان گفت و گو داشت

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 28 فروردین 1397 - 14:42
آخرین ویرایش:ﺳﻪشنبه 28 فروردین 1397 - 15:35

ملاقات با فومزیله ملامبو، مدیر اجرایی نهاد زنان سازمان ملل

به گزارش معاونت امور زنان و خانواده؛ معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در دیدار با مدیر اجرایی نهاد زنان سازمان ملل با اشاره به سیر پیشرفت زنان در ایران بر ضرورت توجه جدی به موضوع و نقش خانواده در پایداری توسعه تاکید کرد.

ابتکار با اشاره به تحولات خانواده متاثر از فردگرایی، توسعه شبکه های اجتماعی و کاهش تعاملات در درون خانواده، گفت: در ایران اکنون موضوع توسعه گفتگو در خانواده و گفت و گوی بین نسلی مورد توجه و اقدام است.

وی تمرکز بر سیاست های اجتماعی دوستدار خانواده و اصلاح الگوی مصرف خانواده را به عنوان بخشی از سیاست های معاونت برای بازآفرینی نقش خانواده در توسعه کشور معرفی کرد.

در این ملاقات، خانم ملامبو ابراز امیدواری کرد که ایران در پرتو توسعه تعاملات بیشتر با این نهاد بتواند نوآوری ها و برنامه های موفق در حوزه زنان و خانواده را معرفی کند.

ملاقات با لنا آگ، مدیرکل آژانس تخصصی حوزه زنان

در ابتدای این ملاقات خانم آگ، ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با معاون رییس جمهوری اسلامی ایران، درباره آژانس تخصصی حوزه زنان سوئد گفت: این آژانس تخصصی نزدیک به پنج ماه است که توسط دولت تاسیس شده و وظیفه نظارت بر پیشرفت اهداف تعیین شده در حوزه زنان و خانواده را دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر یک چشم انداز 10 ساله برای این حوزه تعیین شده، افزود: سطح نظارت آژانس شامل سیاست گذاری و حمایت از نقش آفرینان و دیگر بخش های درگیر حوزه زنان است و طیف وسیعی از موضوعات همچون تبعیض، خشونت، سلامت و آموزش در سطوح مختلف از مدرسه تا آموزش عالی را پوشش می دهد.

معصومه ابتکار در ادامه این گفت و گو با اشاره به برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، مواد مهم حوزه زنان این قانون را یادآور شد و عدالت جنسیتی را از اولویت های ملی برشمرد.

وی گفت: در حال حاضر سه دستور کار اصلی در فعالیت های معاونت، به عنوان مرجع ملی حوزه زنان و خانواده شامل قانونگذاری، آموزش و ترویج و پیشگیری قرار دارد که در حوزه قانونگذاری با ارتقاء قوانین و توسعه حمایت های قضایی اقدامات متنوع صورت گرفته، در حوزه آموزش و ترویج با سرمایه گذاری های وسیع و مشارکت وزارت آموزش و پرورش ارتقاء آگاهی دختران و پسران در مدارس مورد توجه واقع شده و در بخش پیشگیری نیز با توسعه حمایت های اجتماعی برای افراد و خانواده در معرض آسیب، افزایش اورژانس های اجتماعی و خط تلفن اضطراری 123، در تلاش هستیم آسیب های اجتماعی را کاهش دهیم.

معاون رییس جمهور همچنین با اشاره به رشد سازمان های مردم نهاد تخصصی در حوزه زنان و خانواده در ایران، افزود: این ظرفیت بسیار بالایی در تحقق اهداف و سیاست های معاونت در سطح محلی و منطقه ای است

در پایان طرفین به ضرورت توسعه فرصت های گفت و گو و تبادل تجارب برای درک دیدگاههای مشترک در این حوزه تاکید کردند.

ملاقات با آنیکا رمبه، ریاست موسسه سوئد 

خانم آنیکا رمبه، ریاست موسسه سوئد در این دیدار با تاکید بر امکان همکاری در زمینه توانمندسازی زنان به بالا بودن سطح تحصیلات زنان ایرانی و دستاوردهای عینی ایران در حوزه آموزش اشاره کرد و گفت: در سوئد نیز زنان سهم بالایی در آموزش عالی دارند و بهره گیری از توان تخصصی آنان در توسعه اجتماعی از اولویت های دولت سوئد در برنامه های ملی است

معصومه ابتکار نیز ضمن اشاره به دستاوردها در عرصه های مختلف گفت: زنان ایرانی در مسیر پیشرفت قرار گرفته اند و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در تلاش است با زمینه سازی موثر، فرصت های زنان در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی و مدیریتی را افزایش دهد.

بهره گیری از ظرفیت فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجارت الکترونیک و ظرفیت شبکه های اجتماعی برای توسعه کارآفرینی زنان ایرانی از زمینه هایی است که ابتکار در این ملاقات به آن اشاره کرد.

در پایان طرفین اظهار امیدواری کردند همکاری مشترکی در این زمینه ها داشته باشند.

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha