نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

جریانی از داخل و خارج از کشور نمی‌خواهد آرمان‌های مردم تحقق یابد

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 25 اردیبهشت 1397 - 12:42
آخرین ویرایش:چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 - 9:45

جوانان و مردم از سال 92 تاکنون پای آرمان‌های خود ایستاده‌اند و به خوبی هم می‌دانند که جریانی از داخل و خارج از کشور نمی‌خواهد آن آرمان‌ها تحقق یابد و کشور مانند سوریه و عراق به جنگ و درگیری کشیده شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده؛ روز گذشته دکتر معصومه ابتکار به دعوت مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی در این دانشگاه حضور یافت.

ابتکار دوران دانشجویی را جزو بهترین خاطرات جوانان توصیف کرد و گفت: دوران دانشجویی و دانشگاه باعث می‌شود تا جوانان نگاه خاصی به زوایای زندگی خود داشته باشند.

وی ادامه داد: امروزه تحولات علمی حد و مرز نمی‌شناسد زیرا علم به سرعت در حال شتاب و پیشرفت است؛ بنابراین دانشگاه‌ها باید به فلسفه علم و تفکر انتقادی، در راستای مهارت‌های علم و فناوری بپردازند تا جوانان و دانشجویان ایرانی بتوانند محققان خوبی در دنیا شوند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده دوران دانشجویی را مسیری برای قهرمانی دانشجویان و جوانان ارزیابی کرد و افزود: دانشگاه نباید از خودشکوفایی دانشجویان و جوانان ایرانی غافل شود. همواره باید به این موضوع بیاندیشیم که از کجا آمدیم، در کجا هستیم و مقصد ما چیست؟

ابتکار تصریح کرد: دانشگاه نه تنها به تفکر انتقادی بلکه باید به تقویت مهارت‌ انتخابهای دانشجویان نیز بپردازد. همچنین جریان‌ها و جنبش‌های دانشجویی نیز جدا از این مسیر نیستند و همواره نقش بسزایی در تاریخ و مسائل مختلف کشور داشته و دارند.

وی با تاکید بر اینکه جنبش‌های دانشجویی جایگاه مهمی در سیاست‌ورزی و تفکر انتقادی دارند، گفت: دانشجویان و جنبش‌های دانشجویی باید به مهارت گفت‌وگو در دانشگاه و جامعه توجه ویژه‌ای نشان دهند. زیرا یکی از کمبودهای ما در جامعه همین محورهای گفت‌وگو است که متاسفانه در سطوح مختلف علمی یعنی از مدارس تا دانشگاه‌ها این موضوع مهم کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

معاون رئیس جمهور منشاء درگیری‌ها و مشکلات جامعه و خانواده را عدم توجه به مهارت گفت‌وگو دانست و افزود: متاسفانه نبود فرهنگ گفت‌وگو و مهارت در آن باعث مشکلات خانواده‌ها، جامعه و تشکیل پرونده‌های قضایی در این باره شده است. بنابراین از جنبش‌های دانشجویی انتظار می‌رود تا دانشگاه و همه سطوح جامعه را در تقویت تفکر انتقادی و مهارت‌های گفت‌وگو یاری دهند.

ابتکار تصریح کرد: تا زمانی‌که درک درستی از مباحث نظری نداشته باشیم نمی‌توانیم به گفتمان منطقی در جامعه، میان دانشجویان و جوانان برسیم. امروز بیش از هر زمانی به تحلیل درست تاریخ بخصوص تاریخ معاصر نیاز داریم؛ زیرا با هجمه‌های فراوانی برای تحریف واقعیات تاریخی مواجه هستیم.

وی گفت: دولت تدبیر و امید انقلاب دیجیتال را رخداد مهمی می‌داند و آقای روحانی هم اعتقادی به اعمال محدودیت در فضای مجازی، دسترسی آزاد اطلاعات و اینترنت ندارد. اما باید قبول کرد که فضای آزاد شبکه‌های اجتماعی ممکن است تبعاتی مانند انتشار اخبار نادرست آن هم به دور از اخلاق و واقعیت داشته باشد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: در بسیاری از جوامع مانند آمریکا و برخی کشورهای اروپایی شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی کنترل و هدایت می شوند، زیرا گاهی اوقات تلاش سازمان یافته‌ای برای انحراف افکار عمومی در این گونه شبکه‌ها صورت می‌گیرد.

ابتکار تاکید کرد: هیچکس نمی‌تواند منکر سرعت انتشار اخبار و اطلاعات در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی یا پیشرفت علم و فناوری شود، اما باید به ریشه‌های فرهنگی، تمدن ایرانی و دینی خودمان هم توجه ویژه‌ای نشان دهیم.

وی یادآور شد: ممکن است برخی جریان‌ها بگویند که «کودتا» خوب است! بله شاید منفعت برخی اینطور ایجاب کند که کودتا را ارزشمند بدانند، اما واقعا کودتای 28 مرداد کشورمان را با عقب ماندگی روبه رو نکرد؟

ابتکار در بخش دیگری از سخنان خود به تشکیل کارگروه گفت‌و‌گوی بین نسلی در معاونت امور زنان و خانواده اشاره کرد و گفت: خوشبختانه رییس جمهوری محترم نگاه ویژه‌ای به گسترش فضاهای سالم اجتماعی و آزادی‌های بنیادین دارند و در دولت دوازدهم نشست های متعددی درباره گفت‌وگوی ملی خانواده و بین نسلی برگزار شده و ما به شدت پیگیر این موضوع در دولت و معاونت زنان هستیم.

وی تصریح کرد: انقلاب دیجیتال و گسترش تلفن‌ های هوشمند پیامدهای فراوانی برای خانواده‌ها به همراه داشته زیرا با بروز چنین تحولی گفت‌وگوی کمتر یا کمرنگ‌تری در خانواده‌ها شکل گرفته است و با کاهش ارتباط میان اعضای خانواده، آسیب‌های فراوانی به  خانواده و جامعه وارد می شود.

معاون رئیس جمهوری، کسب مهارت‌ گفت‌وگو در میان اعضای خانواده‌ را بسیار مهم دانست و افزود: ما باید مهارت حل اختلاف را به جوانان و خانواده‌ها آموزش دهیم و نسبت به دیدگاه‌های مخالف هم اهل مدارا باشیم چراکه چنین رویکرد و باورهایی در دین اسلام نیز تاکید شده است. روزی رئیس جمهور کشورمان گفت: «زنده باد مخالف من» درحالی‌که قصد ایشان شعار سیاسی نبود.

ابتکار در ادامه تاکید کرد: ما با کسب مهارت‌های مختلف زندگی می‌توانیم تغییرات زیادی را در خانواده‌، جامعه، کشور و حتی دنیا به وجود بیاوریم و من نقش جنبش‌های دانشجویی را در این باره بسیار مهم می‌دانم. گفت‌وگو، مناظره‌های دانشجویی و... از مهمترین اقدامات جنبش‌های دانشجویی برای موفقیت در این راه می‌تواند باشد. جریان‌های دانشجویی باید به تحلیل مسائل روز کشور و بین‌المللی در حوزه‌های مختلف توجه جدی نشان دهند و در این حوزه وارد گفت‌وگو و مناظره شوند و واکنش مناسب نشان دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سال 88 اشاره کرد و گفت: متاسفانه سال 88 شرایط بسیار دردناکی مانند محرومیت و ستاره‌دار شدن دانشجویان، جنبش‌ها و جریان‌های دانشجویی رخ داد که آن سال‌ها هم بخشی از واقعیت و تاریخ است و هیچکس نمی‌تواند آن دوران را فراموش کند.

معاون رئیس جمهور جنبش‌های دانشجویی را منشاء امید برای کشور و جامعه دانست و تصریح کرد: جریان‌های دانشجویی در سخت‌ترین دوران ستم شاهی مایه امید بودند و حتی در زمان دفاع مقدس نیز هیچکس نمی‌تواند نقش بسزای جنبش‌های دانشجویی را فراموش کند. دانشجویان و جوانان باعث شدند تا ایران مانند لیبی، سوریه و عراق نباشد زیرا آنان همیشه مسیر عزت و امید را با انتخاب آزادانه و آگاهانه خود برگزیدند.

ابتکار تصریح کرد: تلاش‌های سازمان یافته‌ای برای تخریب امید و انتخاب‌ آزادانه مردم ایران شکل گرفته بود اما جوانان و مردم در خرداد سال 96 دوباره اعتماد کردند و 74 درصد مردم پای صندوق‌های رای آمدند. تلاش‌های عامدانه‌ای با استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و امکانات فضای مجازی علیه دولت و امید مردم شکل گرفت و هنوز هم وجود دارد تا جامعه بخصوص جوانان را ناامید کنند.

وی در این باره ادامه داد: آن جریان خاص به گونه‌ای رفتار می‌کند تا مردم و جوانان از ایرانی بودن خودشان هم احساس سرافکندگی کنند. طوری از مشکلات حرف می‌زنند که ایرانیان از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هم ناامید شوند. رییس جمهور محترم در سال 91 در سخت‌ترین و بدترین شرایط دولت را تحویل گرفت؛ هیچکس بعد از انقلاب دولت را این گونه تحویل نگرفته بود و در این درحالی است که سال 84 آقای خاتمی بهترین دولت را تحویل داد.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: هیچکس نمی‌تواند مشکلات گذشته را مانند تورم 40 درصد، رشد منفی اقتصادی، تعداد دانشجویان ستاره‌دار، محدودیت‌های فراوان برای رسانه‌ها، مطبوعات و نویسندگان را فراموش کند. در گذشته قرار بود احزاب فعالیت نکنند و هیچ حزبی هم وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: ما منکر مشکلاتی که در جامعه و برای مردم وجود دارد نیستیم و دولت دوازدهم هم تمام تلاش خود را برای کاهش و از بین بردن مشکلات انجام می‌دهد؛ شاید آقای روحانی نتوانسته باشد برخی وعده‌های خود را اجرایی کند، اما وی به بسیاری از وعده‌های خود عمل کرده است. جوانان و مردم از سال 92 تاکنون پای آرمان‌های خود ایستاده‌اند و به خوبی هم می‌دانند که جریانی از داخل و خارج از کشور نمی‌خواهد آن آرمان‌ها تحقق یابد و کشور مانند سوریه و عراق به جنگ و درگیری کشیده شود.

وی خطاب به دانشجویان گفت: همه شما باید به مطالبه‌گری خودتان ادامه دهید و هرگز رهبر انقلاب و رئیس جمهور محترم نگفته‌اند که مردم و جوانان دست از مطالبه‌گری بردارند. چراکه مطالبه‌گری حرکت ما را تضمین می‌کند و اصلاح دائم است که می‌تواند مشکلات را در چارچوب قانون، با گفت‌وگو و درک متقابل از میان بردارد.

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به خروج ایالات متحده آمریکا از برجام اشاره کرد و افزود: مقامات آمریکایی بارها تاکید کردند برجام برای آمریکا جز ضرر چیزی نداشته است و به همین دلیل هم از برجام خارج شد. ما امروز نیازمند وحدت و انسجام ملی هستیم و نباید صدای تفرقه از داخل شنیده شود؛ هیچ شکافی میان دوست‌داران ایران و داخل کشور نباید به وجود بیاید.

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha