نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

سفر نیم روزه معاون رییس جمهور به شهرستان پاکدشت
بازدید معصومه ابتکار از فعالیت های اشتغال زایی و اقدامات حمایتی از زنان و کودکان در پاکدشت


 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، دکتر ابتکار در سفر نیم روزه به پاکدشت در جلسه شورای اداری شهرستان که با حضور محمد قمی نماینده مجلس شورای اسلامی و هادی تمهیدی فرماندار پاکدشت، ثریا شارقی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران و مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان برگزار شد حضور یافت.

معاون رییس جمهور در ابتدای سخنان خود به یکی از حدیث‌های امام اول شیعیان اشاره کرد و گفت: حضرت علی(ع) می‌فرمایند «صوم القلب خیر من صیام اللسان و صوم اللسان خیر من صیام البطن» یعنی روزه قلب بهتر از روزه زبان است و روزه زبان بهتر از روزه شکم است.

وی در این باره اضافه کرد: امیدوارم همه ما توفیق این را داشته باشیم تا از ایام میهمانی خداوند به خوبی استفاده کنیم و در جهت پیشرفت کشور آن هم در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نقش اساسی و مهمی داشته باشیم.

ابتکار با بیان اینکه همه مسئولان باید در پیشبرد اهداف و برنامه‌های دولت تدبیر و امید تلاش کنند، افزود: قطعا سیاست‌ و راهبردهای دولت دوازدهم در راستای پیشرفت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و مسئولان و مردم با همدلی یکدیگر می‌توانند گام‌های بلند و موثری جهت توسعه و آبادانی کشور بردارند.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه قانون وظایف همه مسئولان را در قبال مردم و کشور تعیین کرده است، گفت: مسئولان و دست اندرکاران از شرایط عمومی کشورمان اطلاع دارند و دستگاه‌های مختلف دولتی در چارچوب وظایف خودشان قدم بر می‌دارند و رییس محترم جمهور نیز نظارت دقیقی بر همه دستگاه‌های اجرایی کشور دارند تا هرچه سریعتر مشکلات مردم بر طرف شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات خصمانه ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی اشاره کرد و افزود: مردم ایران به وضوح مشاهده کردند که چگونه دولت کنونی آمریکا به صورت غیرقانونی و برخلاف تعهداتش در برجام عمل کرد. اما قطعا مسئولان و مردم با همدلی و انسجام یکدیگر می‌توانند مشکلات پیش آمده را از سر راه پیشرفت کشور بردارند.

ابتکار تصریح کرد: مشارکت و حضور مردم در عرصه‌های مختلف می‌تواند کمک بزرگی برای دولت در جهت حل مشکلات باشد. مردم و مسئولان باید مراقب تفرقه‌ها باشند، زیرا دشمنان داخلی و خارجی به دنبال ناامید کردن مردم از شرایط فعلی و آینده ایران هستند. بنابراین با جلب مشارکت مردم و تعامل سازنده می‌توان از اقدامات و تفرقه های دشمنان در میان مردم جلوگیری کرد.

معاون رئیس جمهور نقش سازمان‌های مردم و بخش خصوصی را در پیشرفت و توسعه کشور مهم و ارزشمند دانست و گفت: تشکل‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و سازمان‌های مردم نهاد نقش بسزایی در انسجام ملی و وحدت مردم دارند. زیرا آن‌ها در طرح مطالبات و تحقق برنامه‌های دولت تاثیرگذار خواهند بود.

وی در ادامه به طرح‌های انجام شده در شهرستان پاکدشت اشاره کرد و افزود: طبق شواهد و به گفته مسئولان پاکدشت تاکنون این شهرستان با پیشرفت‌های خوبی همراه بوده است، اما بیش از گذشته اقدامات توسعه‌ای باید استمرار یابد تا شاهد آبادانی بیشتر پاکدشت باشیم.

ابتکار تاکید کرد: شهرستان پاکدشت بیش از ۵۰۰ شهید در دفاع مقدس و ۶۰ شهید مدافع حرم دارد، پس مسئولان و سازمان‌های مردم نهاد با تلاش و کوشش فراوان باید قدردان خون شهدا باشند و به مطالبات مردم نیز رسیدگی کنند.

وی در ادامه سخنان خود به یکی از محورهای کارآمدی نظام جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: میان زنان و مردان باید عدالت وجود داشته باشد و توجه ویژه‌ای هم به حقوق زنان و خانواده شود. یکی از ابعاد بسیار مهم تکالیف دولت در بخش‌های مهم توجه به حقوق زنان و خانواده است؛ زیرا این موضوع جنبه فرابخشی دارد.

وی در این باره اضافه کرد: توجه به حقوق زنان و خانواده تکلیفی است که به همه دستگاه‌های اجرایی ارتباط پیدا می‌کند به طور مثال نیمی از وظایف وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی در خصوص زنان است.

ابتکار در ادامه گفت: درصد قابل توجهی از نیروی اشتغال شهرستان پاکدشت مربوط به زنان است زیرا بیش از ۷ هزار نفر از کارگران را در این شهرستان زنان تشکیل می‌دهند. زنان در بخش‌های مختلف اعم از هنر، فرهنگ، اقتصاد و... حضور فعالی دارند و اگر از دید خانواده به این مسائل نگاه کنیم باید بگوییم که کل موضوعات در زمینه‌های گوناگون مربوط به خانواده می‌شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در بخش دیگر از سخنان خود به سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و افزود: همه دستگاه‌ها وظایفی را در چارچوب سیاست‌های تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری دارند؛ سیاست‌های ایشان همواره مد نظر برنامه‌های دولت تدبیر و امید بوده و هست.

وی درباره ماده ۱۰۱ برنامه ششم توسعه اینطور توضیح داد: این ماده به طور خاص به بحث عدالت جنسیتی می‌پردازد و موضوع عدالت به این مفهوم است که ما در هر بخشی و ماموریتی که داریم باید به این ماده و موارد تعیین شده توجه و دقت نظر داشته باشیم و همه مهمتر ملزم به رعایت آنان نیز هستیم.

ابتکار در بخش دیگری از سخنان خود به یکی از دستورات رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در دستوری صراحتا اعلام کردند که فرزندان اتباع دیگر در ایران مانند کودکان افغان باید از آموزش ابتدایی بهره‌مند شوند در حالیکه در بعضی از نقاط کشور در بحث آموزش ابتدایی افرادی از میان دختران وجود دارند که از تحصیل بازمانده‌اند. البته وزارت آموزش و پرورش اقدامات بسیار خوبی را برای مقابله با این معضل انجام داده و به همه ادارات آموزش و پرورش کشور دستور رسیدگی و شناسایی فاصله کودکان با تحصیل را داده است.

وی تاکید کرد: متاسفانه در بحث ورزش دختران گرفتار معضلاتی شده‌ایم زیرا دختران دانش آموزش با مشکلاتی نظیر چاقی و... مواجه هستند و در گزارشی که اخیرا منتشر شده است بر این موضوع تاکید شده که به دلایل مختلف درصد قابل توجهی از ایرانیان دچار افزایش وزن شده‌اند.

ابتکار در این خصوص اضافه کرد: در این گزارش هم به صراحت تاکید شده که زنان ایرانی به دلیل سبک زندگی بیشتر از بقیه در معرض آسیب قرار دارند. متاسفانه در گذشته ورزش دختران در مقطع ابتدایی نادیده گرفته شد و از آن زمان تاکنون دختران ایرانی دچار مشکلاتی شده‌اند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری تصریح کرد: به همه استانداری‌ها و دستگاه‌های مختلف ابلاغ شده تا هر یک از آنان نقاط ضعف و قوت مناطق خود را شناسایی و معرفی کنند تا هرچه زودتر اقداماتی در خصوص حل آن‌ها انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به گزارش آمار بیکاری در پاکدشت از سوی فرماندار و نماینده این شهرستان اشاره کرد و گفت: طبق گفته‌های مسئولان شهرستان، آمار بیکاری در پاکدشت پایین است که به عقیده بنده این آمار کم هم باید حل شود تا بیکاران نیز صاحب شغل شوند. خوشبختانه مسئولان شهرستان با برنامه‌‌ توانسته‌اند در حوزه‌های گل و صنعت اقدامات خوبی انجام دهند و بنده امیدوارم که این روند استمرار پیدا کند.

ابتکار در ادامه تاکید کرد: در بسیاری از نقاط کشور نرخ بیکاری دختران تحصیلکرده بیشتر از پسران است چراکه فرصت‌های شغلی برای دختران نسبت به پسران کمتر بوده و این عقب ماندگی باعث شده تا تعداد زیادی از دخترانی که سرپرست خانوار هم هستند به شغل نیاز داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بکارگیری زنان در سطوح مختلف دولتی اشاره کرد و گفت: دکتر روحانی در بخشنامه‌ای که مصوبه شورای عالی اداری کشور است تاکید کردند که برنامه‌ریزی در دولت دوازدهم باید به گونه‌ای باشد تا پایان دوره، ۳۰ درصد از پست‌های مدیریت اجرایی، میانی و عالی در اختیار زنان قرار گیرد. البته باید بگویم که آقای روحانی در همان مصوبه به حضور مدیران جوان در دستگاه‌ها و سطوح مختلف دولتی نیز تاکید داشتند.  

ابتکار در این باره تصریح کرد: به‌کارگیری جوانان و جوان‌گرایی از دیگر موضوعات مهم است که مورد تأکید رئیس جمهوری قرار گرفته است؛ اگر دولت بخواهد پویاتر پاسخ‌گو باشد باید ساده‌ترین کار را انجام دهد و چهره خود را به سمت جوان‌گرایی تغییر دهد.

وی ادامه داد: خانواده‌ها باید با آموزش‌هایی که در حوزه مهارت‌های ارتباطی و حقوقی در مدارس انجام می گیرد آشنا شوند و سبک زندگی درست و دفاع از حقوق خود را بیاموزند.

 

ایشان در ادامه به لزوم شناسایی صحیح آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد و افزود: با نگاه علمی و پیشگیرانه از آسیب‌های مختلف اجتماعی که با توجه به فراخور هر منطقه شکل می‌گیرد می‌توان به درستی عمل کرد که این مهم در حرکت هماهنگ دولت و سازمان‌های مردم‌نهاد، سمن‌ها و خیریه‌های فعال می‌تواند محقق شود.

ابتکار اظهار کرد: خیریه‌ها و سمن‌ها می‌توانند به عنوان دیده‌بان و رصدکننده در سطح جامعه فعالیت کنند و این فضا باعث می‌شود تا تمام صداها شنیده شود و این همان فضایی است که دولت روحانی برای رسیدن به آن تلاش می‌کند.

وی در ادامه گفت: خوشبختانه در تعامل مسئولان شهرستان به‌زودی خانه سمن‌ها در پاکدشت ایجاد می‌شود؛ این مهم باعث رشد و ارتقای شهرستان خواهد شد و ما آمادگی آن را داریم که طرح‌ها و پروژه‌های مدنظر سازمان‌های مردم‌نهاد که در حوزه کارآفرینی و اشتغال مؤثر باشند را بررسی و به تصویب برسانیم.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: این همدلی که امروز در سطح شهرستان حکم‌فرماست بسیار ارزشمند است و با این نیرو می‌توان شاهد بروز توانمندی‌های فراوانی باشیم و بسیاری از شاخص‌های پیشرفت را مشاهده کنیم.

دکتر ابتکار به طرح گفتگوی ملی خانواده اشاره کرد و افزود: طرح گفت‌وگوی ملی خانواده از دیگر مواردی است که دولت با همکاری تشکل‌های مردمی و سازمان‌های مردم ‌نهاد می‌تواند به رشد و شکوفایی برسد؛ با وجود سمن‌های متعدد و کاری در شهرستان می‌توان شاهد اعتلا و شکوفایی خوبی در حوزه خانواده و شنیده شدن صدای جوانان باشیم، اگر این جریان به درستی شکل بگیرد صدای نسل جوان در جامعه و خانواده به درستی شنیده می‌شود.

در ادامه این جلسه، دکتر محمد قمی نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: پاکدشت یکی از شهرهایی است که بیشترین مهاجرت را دارد و در عین حال مهاجرپذیر است. بنابراین به تبع مهاجرپذیر بودن دچار مشکلاتی شده که البته دولت تدبیر و امید با تلاش‌های خود این مشکلات را به حداقل رسانده‌ است.

وی افزود: زنان و دخترانی در شهرستان پاکدشت وجود دارند که در همه عرصه‌ها درخشش ویژه‌ای داشته‌اند. این افراد در زمینه‌های ورزشی، هنری و فرهنگی استعدادهای خوبی دارند و در سکوی قهرمانی، همگانی و... ایستاده‌اند.

قمی نقش دختران و زنان شهرستان پاکدشت را در کارآفرینی و ایجاد اشتغال مناسب ارزیابی کرد و گفت: امیدوارم با تلاش‌های دولت تدبیر و امید و معاون محترم رییس جمهور در امور زنان و خانواده در شهرستان پاکدشت مجموعه‌ای برای حضور زنان و دختران جهت انجام فعالیت‌ها و شکوفایی استعدادهایشان ایجاد شود.  

همچنین در این نشست، هادی تمهیدی فرماندار پاکدشت نیز گفت: شهرستان پاکدشت یکی از شهرهای مجاور و نزدیک به تهران است که حدود ۳۵۳ هزار نفر جمعیت دارد که بیش از ۱۷۱ هزار نفر را زنان و دختران و حدود ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت را مهاجران افغان، پاکستان و بنگلادش تشکیل می‌دهند.

وی افزود: بیش از ۳ هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ در شهرستان فعالیت می‌کنند و دارای زمین‌های کشاورزی فراوانی است که هیچکس نمی‌تواند منکر تولید گل و گیاه انبوه این شهرستان در کشور شود. البته پاکدشت به عنوان پایتخت گل و گیاه در ایران شناخته شده است و سالانه بیش از یک میلیارد شاخه گل تولید می‌کند.

تمهیدی تصریح کرد: پاکدشت ظرفیت‌های زیادی برای تولید و ایجاد اشتغال دارد و نرخ بیکاری نسبت به دیگر شهرها بسیار پایین است و بیش از ۷ هزار نفر از نیروی کار و کارگران را در پاکدشت، زنان و دختران تشکیل می‌دهند.

در ادامه این سفر، دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به همراه ثریا شارقی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران، محمد قمی نماینده مجلس و هادی تمهیدی فرماندار پاکدشت از سازمان‌های مردم نهاد، مرکز جمعیت امداد دانشجویی(سمن‌های فعال در حوزه کودکان آسیب دیده)، گلخانه کردبچه، اورژانس اجتماعی ۱۲۳، مرکز کارآفرینی و مجتمع کشت و صنعت نوبر سبز شهرستان پاکدشت بازدید کرد.دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha