نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

اراده جدی زنان اصلاح‌طلب برای حمایت از حقوق زنانطی یک ماه گذشته چهار حزب اصلاح‌طلب زنان با برگزاری کنگره، فعالیت خود را گسترش داده‌اند و از جمله هفته گذشته کنگره جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان و انجمن روزنامه نگاران زن (رزا) با حضور فعالان سیاسی و مسئولان برگزار شد.

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 13 خرداد 1397 - 11:41
آخرین ویرایش:یکشنبه 13 خرداد 1397 - 11:54

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در پستی توئیتری با اشاره به این موضوع تاکید کرد که دولت مجدانه از فعالیت احزاب حمایت می کند.

روز جمعه اولین کنگره جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان تشکیل شد.

شهیندخت مولاوردی طی سخنانی درباره اهداف تشکیل جمعیت که از سال 80 فعالیت خود را آغاز کرده اظهار کرد: هدف از تشکیل این حزب گسترش و تقویت فرهنگ احترام به حقوق بشر زنان در سراسر جهان است. شناسایی وضعیت، جریان سازی، ترویج فرهنگ حمایت از زنان و حساسیت آفرینی نسبت به حقوق زنان از مهمترین اقدامات و اهداف جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان به حساب می‌آید که به غیر از زنان، مردان نیز می‌توانند عضو جمعیت حمایت از حقوق زنان شوند.

وی افزود: تقاضای توجه به حقوق انسانی زنان موجب شده است که موضوعات مرتبط با حقوق بشر به شکل جامع‌تر و به نحو وسیع تری مورد بحث و بررسی قرار گیرد و اعتراض به مفاهیم محدود و تنگ نظرانه از حقوق انسانی که زندگی زنان در آنها فرع بر مسائل مربوط به حقوق بشر انگاشته شده، آغاز شده است، اما اینکه آیا در عمل نیز این روش‌ها کارساز بوده و منجر به بهبود عملی وضعیت زنان دنیا شده است، نمی‌توان با قاطعیت اظهار نظر کرد.

به اعتقاد مولاوردی ، امروزه این یک واقعیت مهم است که بدون مشارکت و توانمندی زنان نمی‌توان هیچ راه حل پایداری برای مشکلات تهدیدآمیز اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جوامع پیدا کرد. بدیهی است تا جوامع انسانی این مشارکت و حضور را جدی نگیرند، آرزوی رسیدن به جامعه سالم انسانی سرابی بیش نخواهد بود.

فاطمه راکعی، دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش مشارکت زنان را در سطوح مختلف سیاسی و اجرایی کشور رضایت بخش اما ناکافی دانست و گفت: احزاب با تلاش‌های خود توانستند به سهم ۳۰ درصدی زنان در شورای شهر و مجلس نزدیک و از سوی دیگر زنان موفق شدند گام‌هایی خوبی در شهرداری تهران در امور اجرایی بردارند.

 وی ادامه داد: ما قصد داریم تا در انتخابات بعدی روی سهم ۵۰ درصدی زنان در لیست‌ها تلاش کنیم. بنابراین احزاب سراسری باید بیشترین نقش را در راستای افزایش حضور زنان در مدیریت ایفا کنند.

راکعی در دومین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش تصریح کرد: حضور زنان مساله‌ای است که به همه جامعه مربوط می‌شود و در تسریع روند توسعه نقش اساسی دارد، باید همه احزاب خود را در این زمینه موظف بدانند.

وی در این باره اضافه کرد: توانمندی زنان باید به یک باور تبدیل شود و علی‌رغم اختلاف نظرها در جامعه زنان باید بتوانیم به عنوان خانواده و جمعی بزرگ این توانمندی‌های هم را بشناسانیم و پررنگ نشان دهیم.

همچنین روز جمعه انجمن روزنامه نگاران زن نیز نشست مجمع خود را برگزار کرد. شکل‌گیری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در سال 78 با تلاش تعدادی از اعضای موسس این انجمن در ابتدا فعالیت مشترک این دو انجمن را رقم زد، اما با توجه به سیاسی بودن مجوز انجمن روزنامه نگاران زن ایران و غیر سیاسی بودن انجمن صنفی مسیر «فعالیت رزا» را متفاوت ساخت.

در گزارش عملکرد و بیانیه انجمن روزنامه نگاران زن آمده است: در طول مدت «فعالیت رزا» با فراز و فرودهای فراوان مواجه شد ولی با استقامت برابر اتفاقاتی که بسیاری از احزاب اصلاح‌طلب را درگیر کرده بود ، تلاش کرد و در مرحله جدید با ایجاد شعب و دفاتر نمایندگی به فعالیت خود در قالب قانون جدید احزاب طبق اساسنامه و مرامنامه‌ ارائه شده ادامه می‌دهد.

زنان ایران اکنون چندین حزب و تشکل رسمی مانند جامعه زنان انقلاب اسلامی، انجمن روزنامه نگاران زن (رزا)، مجمع اسلامی بانوان، جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان، جمعیت زنان مسلمان نواندیش و مجمع زنان اصلاح‌طلب و برخی دیگر از تشکل‌ها را دارند

اکثریت مسئولان و جامعه به این واقعیت پی برده‌اند که بدون مشارکت زنان نمی‌توان هیچ راه حل پایداری برای مشکلات تهدیدآمیز اجتماعی، اقتصادی و سیاسی پیدا کرد و امید است با فعالیت این احزاب، سهم زنان در مجلس آینده حداقل 30 درصد افزایش یابد.

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha