نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

نقش مشارکت سمن ها در پیشبرد امور کشور بی بدیل استمعاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری تاکید کرد: نقش مشارکت سمن‌ها و خیریه‌ها و تاثیرگذاری در پیشبرد امور کشور و کاهش آسیب‌های اجتماعی بی بدیل است.

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 22 خرداد 1397 - 9:44
آخرین ویرایش:چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 12:26

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری تاکید کرد: سمن‌ها و خیریه‌ها نقش تاثیرگذاری در کاهش آسیب‌های اجتماعی و مشکلات دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، دکتر معصومه ابتکار در سفر نیم روزه به رباط کریم در جلسه شورای اداری شهرستان که با حضور حجت‌الاسلام حسن نوروزی نماینده مجلس شورای اسلامی، سید مهدی ساداتی فرماندار رباط کریم، ثریا شارقی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران، حجت‌الاسلام عبدالله زاده پاشاکی امام جمعه پرند و مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان برگزار شد حضور یافت.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در این جلسه ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای شهرستان رباط کریم اظهار کرد: جمهوری اسلامی با خون شهدای انقلاب و رای اکثریت مردم تاسیس شد بنابراین همه مسئولان و مقامات با خدمت به مردم می‌توانند دل شهدای انقلاب و دفاع مقدس را شاد کنند.

وی با تاکید بر اینکه هر یک از مسئولان در تحقق مطالبات مردم و کارآمدی نظام دارای وظایفی هستند، گفت: امروز، ملاک و میزان موفقیت حکومت‌ها کارآمدی است؛ امام راحل آرمان‌های انقلاب را جزو خط مشی نظام جمهوری اسلامی تعریف کردند.

ابتکار در بخش دیگری از سخنان به سیاست‌های ابلاغی رهبرانقلاب اشاره کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست‌هایی را در موضوعات مختلفی همچون محیط زیست، خانواده، سبک زندگی ابلاغ فرمودند که دولت تدبیر و امید همواره به آنان عمل کرده است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ادامه داد: حدود یک سال پیش دولت دوازدهم با رای و پشتوانه مردم آغاز به کار کرد و خوشبختانه دکتر حسن روحانی برای تحقق وعده‌ها و مطالبات مردم در تلاش است.

وی با بیان اینکه نظام سیاسی ایران با دیگر نظام‌های حاکم در جهان متفاوت است، گفت: فرق اساسی نظامی جمهوری اسلامی با دیگر نظام‌ها این است که مردم سالاری مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و اخلاقی در ایران مورد توجه است و دکتر روحانی و دولت تدبیر و امید نیز در راستای مردم سالاری دینی که مبتنی بر اخلاق و آرمان‌هایی که شرافت را تعریف می‌کنند گام بر می‌دارد.

ابتکار رمز موفقیت و پیروزی نظام را حرکت کشور به سمت نشاط و امید دانست و در ادامه تصریح کرد: اگر بخواهیم در مسیر آرمان‌های ترسیم شده انقلاب اسلامی، امام راحل و رهبر انقلاب حرکت کنیم باید قوای مجریه، مقننه، قضاییه، بخش خصوص و سازمان‌های مردم نهاد برای تعالی و پیشرفت جامعه تلاش کنند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در این باره اضافه کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون کشورمان با فشارها و تهدیدات مختلفی مواجه شده است؛ پس در چنین شرایطی انسجام و یکپارچگی میان قوای مختلف و آحاد مردم برای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی لازم و نیاز است.

وی تاکید کرد: همه ما با همدلی و همراهی یکدیگر در اجرای سیاست‌های دولت می‌توانیم از تنگناهای سیاسی و اقتصادی عبور کنیم تا وضعیت عمومی و شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی کشور به وضعیت مطلوبی برسد.

ابتکار در ادامه بهبود شاخص‌ زیست محیطی را یکی از مهمترین مسائل کشور توصیف کرد و افزود: شوراهای شهر کشور باید برنامه‌هایی برای بهبود شاخص محیط زیست داشته باشند و بدانند که دولت از چنین برنامه‌هایی حمایت خواهد کرد. همچنین شهرداری‌ها هم باید برنامه‌های ارتقای محیط زیست را اجرایی و در ایجاد فضای سبز و مدیریت پسماند تلاش کنند.

وی در این باره اضافه کرد: اصلاح الگوی مصرف یکی از ماموریت‌هایی است که در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با جدیت دنبال می‌شود؛ مدیریت منابع آب بحثی ملی است که همه ارکان نظام و آحاد مردم باید به آن توجه کنند. هیچ فردی نباید نسبت به اصلاح مدیریت منابع آبی در کشور بی‌تفاوت باشد چراکه بسیاری از شهرستان‌ها و شهرهای ایران با کمبود آب مواجه هستند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه سازمان‌های مردم نقش مهمی در پیشرفت کشور و اصلاح الگوی مصرف دارند، گفت: سمن‌ها در همه زمینه‌ها نقش مهم و تاثیرگذاری دارند و آقای رئیس جمهور به ظرفیت و پتانسیل سازمان‌های مردم نهاد برای حل مشکلات ایمان دارد. بنابراین سمن‌ها اطمینان داشته باشند که دکتر روحانی و دولت تدبیر و امید از آنان حمایت خواهد کرد.

ابتکار یادآوری کرد: اکثر شهرهای ایران با مشکلات متعددی روبه رو هستند و شهرستان رباط کریم هم از این قاعده مستثنی نیست. اما در دولت‌های گذشته یعنی بعد از سال 84 آسیب‌ها افزایش یافت چراکه آنان اعتقادی به نقش سمن‌ها برای حل معضلات نداشتند. متاسفانه در آن سال‌ها مشکلات سازمان‌های مردم نهاد رشد پیدا کرد ولی خوشبختانه از سال 92 تاکنون سمن‌ها با مشکلات کمتری روبه رو هستند.

وی در ادامه افزود: بدون مشارکت سازمان‌های مردم نهاد و حضور داوطلبانه آنان هیچ‌یک از مشکلات به خصوص آسیب‌های اجتماعی حل نخواهد شد و همانطور که گفتم سمن‌ها و خیریه‌ها نقش تاثیرگذاری در کاهش آسیب‌های اجتماعی و مشکلات دارند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری برون سپاری فعالیت‌ها را یکی از سیاست‌های مهم دولت تدبیر و دانست و گفت: برون سپاری جزو رویکردهای مهم دولت آقای روحانی و برنامه ششم توسعه است تا ما از این طریق بتوانیم فعالیت‌هایی که از جنس تصدی‌گری است آنان را به سازمان‌های مردم نهاد واگذار کنیم.

ابتکار در بخش دیگری از سخنان خود از تاسیس خانه‌ای برای حضور سمن‌ها در شهرستان رباط کریم خبر داد و افزود: با هماهنگی‌های صورت گرفته و قولی که فرماندار محترم رباط کریم دادند قرار است تا اوایل تیرماه خانه‌ای برای حضور سازمان‌های مردم و اجرای پروژه‌های آنان راه‌اندازی شود. امیداورم با ایجاد چنین مرکزی سمن‌ها بتوانند بهتر از گذشته به فعالیت‌های خودشان بپردازند تا بلکه مشکلات و آسیب‌های شهرستان رباط کریم کاهش یابد.

وی یکی از مولفه‌های مهم عدالت را نگاه متعادل جنسیتی دانست و گفت: باید چنین نگاهی را در سطح جامعه افزایش دهیم چراکه در سیاست‌های ابلاغی رهبر انقلاب و در مواد 101 و 102 برنامه ششم توسعه به این موضوع به عنوان یک سیاست مهم اشاره شده است. هر یک از ما در هر نهاد و سازمانی که مسئولیت داریم باید به سهمیه زنان در کنار مردان توجه نشان دهیم و آمار تفکیک به جنس برای ما مهم باشد.

ابتکار با ذکر مثالی در این باره توضیح داد: در برخی نقاط کشور به خصوص مناطق مرزی گزارش شده که تعداد زیادی از دختران از تحصیل بازماندند که متاسفانه چنین مساله‌ای برای آینده کشور نگران کننده است. معاونت امور زنان و خانواده در این خصوص همکاری‌هایی را با وزارت آموزش و پرورش ترتیب داده تا هرچه زودتر این نگرانی رفع شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری بیان کرد: نرخ باسوادی و تحصیلات دانشگاهی زنان ایرانی نسبت به گذشته تغییر چشمگیری داشته است و امروز حدود 27 درصد از زنان تحصیلات دانشگاهی دارند. خوشبختانه با مجلس شورای اسلامی درخصوص اشتغال افراد تحصیلکرده همکاری و رایزنی‌هایی صورت گرفته است؛ تسهیلات اشتغال فراگیر و پایدار از برنامه‌های مهم دولت به شمار می‌آیند.

وی اشتغال جوانان را یکی از سیاست‌های مهم دولت تدبیر و امید دانست و گفت: باتوجه به شرایط جدیدی که الان برای اقتصادی پیش آمده و فشارهای اقتصادی که بر جامعه وجود دارد باید با جدیت، تلاش و همگرایی بیشتر میان دستگاه‌های اجرایی مشکلات فعلی کاهش یابد.

ابتکار در بخش دیگری از سخنان خود از به کارگیری زنان در سطوح مختلف دولتی اشاره کرد و گفت: دکتر روحانی در بخشنامه‌ای که مصوبه شورای عالی اداری کشور است تاکید کردند که برنامه‌ریزی در دولت دوازدهم باید به گونه‌ای باشد تا پایان دوره، ۳۰ درصد از پست‌های مدیریت اجرایی، میانی و عالی در اختیار زنان قرار گیرد. البته باید بگویم که آقای روحانی در همان مصوبه به حضور مدیران جوان در دستگاه‌ها و سطوح مختلف دولتی نیز تاکید داشتند. 

وی به طرح گفتگوی ملی خانواده اشاره کرد و افزود: طرح گفت‌وگوی ملی خانواده از دیگر مواردی است که دولت با همکاری تشکل‌های مردمی و سازمان‌های مردم ‌نهاد می‌تواند به رشد و شکوفایی برسد؛ با وجود سمن‌های متعدد و کاری در شهرستان می‌توان شاهد اعتلا و شکوفایی خوبی در حوزه خانواده و شنیده شدن صدای جوانان باشیم، اگر این جریان به درستی شکل بگیرد صدای نسل جوان در جامعه و خانواده به درستی شنیده می‌شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری تصریح کرد: اخیرا طرحی در هیات دولت تصویب شد که براساس آن در چارچوب قانون احزاب و آئین نامه‌های موجود دولت مکان‌هایی را مشخص کرد تا احزاب، افراد، گروه‌ها و تشکل‌هایی که می‌خواهند مطالبات خودشان را بیان کنند فرمانداری‌ها مکلف به تعیین مکان یا مکان‌هایی برای حضور و تجمع و بیان دیدگاه افراد هستند. جامعه ایرانی یک جامعه متکثر است که طبق قانون اساسی باید صداها و دیدگاه‌های همه مردم شنیده و دیده شوند.

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha