نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

ارگان‌های دولتی و مسئولان سمن‌ها را به رسمیت بشناسندنماینده سمن‌ها در هیات نظارت فرمانداری شهرستان رباط کریم تاکید کرد: نهادها و ادارات دولتی باید سمن‌ها را در حل مشکلات قبول داشته باشند.

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 22 خرداد 1397 - 20:10
آخرین ویرایش:یکشنبه 27 خرداد 1397 - 15:23

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، محبوبه زعیم نماینده سمن‌ها در هیات نظارت فرمانداری شهرستان رباط کریم و دبیر انجمن آوای مهر هستیا در جلسه شورای اداری رباط کریم که با حضور دکتر معصومه ابتکار برگزار شد، اظهار کرد: محیط زیست اولین چیزی است که با نام خانم ابتکار در ذهن ما تداعی می‌شود و قطعا ایشان با همه سازمان‌های مردم نهاد به خصوص سمن‌هایی که در حوزه محیط زیست فعالیت دارند آشنا هستند.

وی یادآور شد: در زمان ریاست جمهوری آقای سید محمد خاتمی حدود 32 سمن‌ در شهرستان رباط کریم فعالیت می‌کردند که باعث جذب 4 هزار جوان شدند که با گذار دولت‌ها افت شدیدی در فعالیت سمن‌ها رخ داد، اما خوشبختانه سمن‌ها با ناامیدی‌هایی که داشتند دوباره توانستند فعال شوند.

زعیم با بیان اینکه حدود 11 سمن در شهرستان رباط کریم فعالیت می‌کنند، افزود: این سازمان‌های مردم نهاد در موضوعات کلی مانند فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی فعال هستند و اهم اقدامات آنان در کاهش آسیب‌های اجتماعی بخصوص اعتیاد، طلاق، ارزیابی خانواده‌ها، حمایت از کودکان کار و... است.

دبیر انجمن آوای مهر هستیا تاکید کرد: شهرستان رباط کریم به دلیل قرار داشتن در جنوب استان تهران و حاشیه‌نشینی با مشکلات، آسیب‌های اجتماعی و تهدیدات فراوانی روبه رو است. ما فقط نمی‌توانیم از مسئولان و نهادهای دولتی توقع حل مشکلات این چنینی را داشته باشیم و باید توجه ویژه‌ای به نقش سازمان‌های مردم نهاد در رفع آنان نشان دهیم.

وی با اشاره به اینکه نهادها و ادارات دولتی باید سمن‌ها را در حل مشکلات قبول داشته باشند، افزود: خواهش بنده از مسئولان این است که سازمان‌های مردم نهاد را بپذیرند، به رسمیت بشناسند و از حمایت‌های اجرایی سمن‌ها استفاده کنند چراکه هدف ما از فعالیت فقط کاهش و حل آسیب‌های اجتماعی است.

نماینده سمن‌ها در هیات نظارت فرمانداری شهرستان رباط کریم تصریح کرد: بسیاری از سمن‌ها به طور کامل قوانین سمن بودن خودشان را رعایت می‌کنند. فعالیت‌های ما کاملا مردمی، داوطلبانه، غیرسیاسی و غیرانتفاعی است؛ ما افرادی بالغ در کنار ارگان‌های دولتی هستیم که با استقلال و بلوغ خود قرار است در طرح‌های اجرایی مسئولان مانند فرمانداری مشارکت داشته باشیم.

زعیم با تاکید بر اینکه سمن‌ها کودکانی نیستند که بخواهند به دولت تکیه کنند، افزود: سازمان‌های مردم نهاد نمی‌خواهند برای انجام کارها پولی دریافت ‌کنند بلکه هدف ما فقط و فقط مشارکت در طرح‌های مسئولان و ارگان‌های دولتی است.

وی خطاب به معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: در اینجا باید از اقدام بسیار خوب دکتر ابتکار در راه‌اندازی مجتمعی بزرگ برای حضور و فعالیت سازمان‌های مردم نهاد در شهرستان پاکدشت تشکر کنم. بنده از شما درخواست می‌کنم که دستور تاسیس چنین مرکزی را در رباط کریم برای فعالیت سمن‌ها صادر کنید؛ بزرگترین معضل ما نداشتن یک مکان مشخص و مستقل است.

دبیر انجمن آوای مهر در این باره اضافه کرد: البته آقای سید محمد خاتمی چنین مکانی را در رباط کریم به ما اختصاص دادند ولی تعداد محدودی از سمن‌ها در آنجا فعالیت می‌کنند و هر روز با ناامنی‌های متعددی همچون بازپس‌گیری مواجه هستیم.

زعیم تصریح کرد: باور کنید هرکجا که مردم حضور داشته باشند مردم به آنجا احساس تعلق می‌کنند بنابراین ما را به عنوان نمایندگان مردم در جلسات شورای اداری و... بپذیرید و به رسمیت بشناسید.

دکتر معصومه ابتکار بعد از اتمام سخنان نماینده سمن‌ها در پاسخ به درخواست وی گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته و قولی که فرماندار محترم رباط کریم دادند قرار است تا اوایل تیرماه خانه‌ای برای حضور سازمان‌های مردم و اجرای پروژه‌های آنان راه‌اندازی شود. امیداورم با ایجاد چنین مرکزی سمن‌ها بتوانند بهتر از گذشته به فعالیت‌های خودشان بپردازند تا بلکه مشکلات و آسیب‌های شهرستان رباط کریم کاهش یابد.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha