نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

دیدار فرستاده ویژه رییس جمهور روحانی با نخست وزیر مالزیمعصومه ابتکار فرستاده ویژه رییس جمهور با ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی دیدار کرد.

ایجاد شده در تاریخ: ﺳﻪشنبه 19 تیر 1397 - 14:23
آخرین ویرایش:چهارشنبه 20 تیر 1397 - 14:20

معصومه ابتکار فرستاده ویژه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که به مالزی سفر کرده است، امروز سه شنبه با ماهاتیر محمد نخست وزیر جدید این کشور دیدار و گفت و گو کرد. این دیدار، اولین دیدار یک مقام رسمی ایرانی از زمان انتخاب نخست وزیر جدید مالزی است.

این دیدار در محل کاخ نخست وزیری در پوتراجایا برگزار شد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده پیش از این نیز با سیف الدین عبدالله وزیر امور خارجه مالزی علاوه بر بررسی روند روابط دو جانبه و تحولات منطقه ای و بین‌المللی طرفین در خصوص راهکارهای تقویت مناسبات دو جانبه گفت‌وگو گو کردند.

ابتکار در این دیدار دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران نسبت به برجام و انتظارات از جامعه بین‌المللی و کشورهای مختلف و شریکان تجاری و اقتصادی ایران را تشریح کرد.

حزب «ائتلاف امید» به رهبری ماهاتیر محمد در انتخاباتی که 19 اردیبهشت امسال برای پارلمان حزبی مالزی برگزار شد، توانست با کسب 122 کرسی از 222 کرسی، پیروز قاطع انتخابات عمومی پارلمانی این کشور شود و رقیب خود عبدالرزاق را که مورد حمایت‌ قدرت های خارجی به ویژه آمریکا، عربستان سعودی و حتی رژیم صهیونیستی قرار داشت به راحتی کنار بزند و عنوان پیرترین نخست وزیر جهان را از آنِ خود کند.

برجام، محور دیدار ابتکار و ماهاتیر اعلام شد

معصومه ابتکار فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران محور دیدار با نخست وزیر جدید مالزی را، تقدیم پیام حسن روحانی به ماهاتیر محمد در مورد برجام و گفت و گو برای توسعه روابط دو جانبه در زمینه های مختلف اعلام کرد.

ابتکار پس از سه دیدار با مقام های ارشد مالزی در مور نتایج این دیدارها گفت: اوضاع جدید پس از خروج آمریکا از برجام نیازمند سیاست ها و شرایط جدید است که در دیدار با مقام های ارشد مالزیایی دراین خصوص و همچنین توسعه روابط دو جانبه در زمینه های مختلف گفت وگو هایی انجام شد.

وی افزود: در این دیدارها با نخست وزیر، معاون نخست وزیر و وزیر امور زنان و خانواده و وزیر امور خارجه مالزی در ارتباط با اهمیت و تقویت و توسعه همکاری های دوجانبه ، گفت و گوهای خوبی انجام شد.

ابتکار افزود: با توجه به وضعیت جدید خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای و شرایطی که ایجاد شده در نقشی که کشورهایی مثل مالزی دراین زمینه دارند و می توانند ایفا کنند، گفت وگو شد.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: شرایط جدید نیازمند سیاست های جدید و تدابیر جدید به ویژه از نظر اقتصادی است.

معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور زنان و خانواده تاکید کرد: ایران و مالزی از دیرباز با یکدیگر روابط بسیار خوبی داشته اند و با حضور ماهاتیر محمد و دولت جدید امیدواریم روابط دو کشور بیش از پیش تقویت شود.

ابتکار تاکید کرد: ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی نیز دراین دیدار با نگاهی مثبت سلام های گرمی برای رئیس دولت ایران و همینطور حمایت و همراهی با ایران ابلاغ کرد.

ابتکار در پاسخ به ایرنا گفت که در این دیدار همچنین دعوتنامه رسمی و مکتوب دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری برای سفر و دیدار از ایران تسلیم ماهاتیر محمد شد.

ابتکار ابراز امیدواری کرد که زمینه های همکاری تهران - کوالالامپور در ابعاد مختلف سیاسی- اقتصادی و سیاسی تقویت شود.

وی در مورد محورهای دیدار خود با سیف الدین عبدالله وزیر امورخارجه جدید دولت مالزی نیز گفت: دراین دیدار در مورد سیاست ها درخصوص تقویت روابط دو جانبه به ویژه روابط اقتصادی و در جهت تسهیل مبادلات میان دو کشور تاکید شد.

ابتکار گفت: در این دیدار نیز مذاکرات خوبی انجام شد و به نظر می رسد ، مقام های ارشد دولت مالزی نیز آمادگی همکاری با ایران را دارند.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری و معاون رئس جمهوری در امور زنان و خانواده در مورد دیدار خود با 'وان عزیزه وان اسماعیل' معاون نخست وزیر و وزیر امور زنان و خانواده هم گفت: در دیدار با این مقام مالزیایی نیز به طور خاص در موردهمکاری و تبادل تجربیات دو جانبه در حوزه های زنان و خانواده ، امضای نهایی تفاهمنامه گفت وگو شد و از وی و برای حضور در ایران دعوت به عمل آمد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سفر ابتکار، اولین دیدار یک مقام رسمی ایرانی با ماهاتیر محمد نخست وزیر جدید مالزی است

که دو ماه قبل پس از پیروزی در چهاردهمین انتخابات سراسری این کشور به عرصه سیاسی این کشور بازگشت.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری پس از سفری یک روزه به مالزی و دیدار با مقام های ارشد این کشور شامگاه سه شنبه به وقت محلی مالزی را به مقصد اندونزی ترک کرد.

بیانیه دولت مالزی در مورد سفر ابتکار

بنا بر اعلام دولت مالزی، این دیدار در «پردانا پوترا»، ساختمان نخست‌وزیری این کشور واقع در شهر «پوتراجایا» که محل استقرار دولت مالزی است، انجام شده است. «مرضیه افخم» سفیر ایران در مالزی هم در این دیدار حضور داشته است. ابتکار ساعتی پیش هم با «سیف الدین عبدالله» وزیر خارجه مالزی دیدار کرده بود.

در بیانیه دولت مالزی درباره سفر ابتکار، آمده است: «مالزی و ایران به روابط دوستانه دوجانبه ادامه می‌دهند. ایران شریک تجاری مهمی برای مالزی و چهارمین شریک تجاری بزرگ کشور در منطقه غرب آسیا است. در سال ۲۰۱۷، حجم تجارت دوجانبه بین دو کشور به ۱.۱ میلیارد دلار رسید، که در مقایسه با سال ۲۰۱۶، ۶۱.۲% افزایش یافته است.

این بیانیه می‌افزاید: «جناب دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در سال ۲۰۱۶ سفری رسمی به مالزی داشت. سفر سرکار خانم ابتکار در راستای تقویت روابط میان سران دو کشور، به خصوص با توجه به انتصاب دکتر ماهاتیر محمد به عنوان هفتمین نخست‌وزیر مالزی، خواهد بود.»

از زمان انتصاب ماهاتیر محمد به نخست‌وزیری مالزی، ابتکار اولین مقام رسمی ایرانی است که با وی دیدار می‌کند. وی در دوره پیشین نخست‌وزیری‌اش روابط خوبی با ایران داشت. او ماه گذشته با شکست دادن «نجیب رزاق» نخست‌وزیر وقت که به فساد مالی و دریافت رشوه از عربستان متهم بود، بار دیگر به نخست‌وزیری رسید

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha