نهاد ریاست جمهوری - معاونت امور زنان و خانواده

پیام خانم دکتر معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانوادهبه مناسبت روز دختر – تیرماه 1397

ایجاد شده در تاریخ: یکشنبه 24 تیر 1397 - 10:04


سالروز تولد حضرت معصومه (س) که روز دختر را در کشورمان رقم زده، به همه دختران عزیز تبریک می گویم.

فاطمه معصومه (س) دختری جوان بود که در حمایت از نهضت علی ابن موسی الرضا(ع) هجرت و تلاش کرد و در طی مسیر حق طلبی اش در شهر قم از دنیا رخت بر بست. بزرگداشت ایشان نشان از اعتقاد به این مهم دارد که هویت انسانی زن در راس ارزش های وجودی اوست و سپس به هویت زنانه اش می رسیم که در مادری و همسری نهفته است. چرا که حضرت معصومه (س) ازدواج نکرد و صاحب فرزندی نبود. اما بدون اغراق اعتبار جامعه علمی و حوزه‌های علمیه قم به شخصیت آن بانو گره خورده است. حضرت معصومه نه تنها بر علوم روزگار خویش مسلط بود بلکه با حضور سیاسی و اجتماعی اش، اثری ماندگار در تاریخ و جغرافیای تشیع برجای گذاشت و اینهمه حاصل توانمندی های شخصی اش بود.

دختران امروز جهان، مادران فردا هستند و این در حالی است که شرایط کنونی برای آنان در جای جای دنیا با مشکلات و آسیب های متفاوت مواجه است. از جوامع درگیر جنگ و نا امنی که بیشترین آسیب ها به زنان و دختران وارد می آید تا جوامعی که در معرض خشونت و ترور و بازدارندگی دختران از تحصیل و رشد اجتماعی است. همچنین در جوامعی که تحجر و واپسگرایی، مناسبات را رقم می زند و نگاه کلیشه ای نسبت به دختران برای آن محدودیت های زیادی در زمینه های آموزش و بهداشت و نشاط و ورزش ایجاد و سبب افسردگی و آسیب های جسمی و روحی می شود. در چنین جوامعی که بسیار هم هستند حداقل الزامات زندگی شرافتمندانه برای دختران فراهم نیست. از سوی دیگر در جوامعی که به نام آزادی، به دختران مانند کالای مصرفی نگریسته می شود نیز آسیب های روانی بسیار بر آنان وارد شده و تبعات گسترده اجتماعی آن اکنون با پویش هایی مانند "me too" علیه سوءاستفاده های جنسی در محیط های کاری بروز و ظهور یافته است.

به همین دلیل امروزه برنامه ریزی برای دسترسی به آموزش، بهداشت و ورزش برای تضمین سلامت و نشاط جسمی و روحی دختران از جهت گیری های اصلی دولت ها به شمار می رود. همچنین مقابله با خشونت علیه دختران و زنان از طریق آموزش و برنامه های مداخله پیشگیرانه، که در کشور ما نیز همه این موارد مد نظر بوده است.

پیشرفت دختران در آموزش و به ویژه سطوح علمی و دانشگاهی به همت خود آنان و با زمینه های ایجاد شده در کشور از وضعیت خوبی برخوردار بوده و از دستاوردها به شمار می آید. در زمینه های دیگری مانند ورزش و به خصوص ورزش قهرمانی نیز شاهد نمونه های موفق بسیار مانند قهرمانان ایرانی فوتسالیست آسیا هستیم و دختران هنرمند سرآمدی را در عرصه های ادبی، تجسمی و دیگر رشته ها داریم.

در عین حال جامعه ما نیز مانند هر جامعه دیگری از مشکلات و گرفتاری هایی رنج می برد که قرار نیست بر آنها سرپوش بگذاریم، بلکه تلاش می شود با همت دختران عزیز و سیاست گذاری های صحیح فرهنگی و اجتماعی حل و فصل شوند. تردیدی نداریم که شرع مقدس اسلام محدودیتی را برای تعالی و پیشرفت دختران و زنان ایجاد نمی کند، بلکه با تعریف برخی حدود، ضامن شان و عزت انسانی همه انسان ها اعم از زن و مرد و دختر و پسر است. بنابراین باید فارغ از نگاههای کلیشه ای به راهکارهایی اندیشید که با حفظ کرامت انسان، گشاینده مسیرها و راههای تازه است.

البته در این میان اولین قدم و مهم ترین اقدام برای مقابله با آسیب ها به دختران و جوانان توجه به خانواده سالم و شکوفاست. معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به همین دلیل به طور خاص گفت و گوی ملی خانواده و بین نسلی را از  فعالیت های اصلی خود قرار داده است.

همچنین توجه به آموزش های حقوقی از سطوح ابتدایی تا دانشگاه و مهارت های زندگی مد نظر بوده؛ چرا که می تواند تاب آوری فردی، اجتماعی و خانوادگی را ارتقا دهد و دختران را در مسیر آینده خویش استوار و پر امید به پیش برد. لوایح تامین امنیت زنان در مقابل خشونت و حمایت از کودکان و نوجوانان نیز از جمله پیگیری های مستمر و مجدانه این معاونت با همکاری بانوان نماینده مجلس شورای اسلامی است که مراحل نهایی خود را طی می کنند و هر دو از قوانین مهم آینده برای دختران امروز و مادران فردای کشور به حساب می آیند.

امیدوارم با اقدامات و همکاری های مجدانه دستگاههای اجرایی و سازمان های مردم نهاد بتوانیم آینده ای سرشار از امید و روشنی را برای دختران ایران زمین رقم زنیم.

در این روز مبارک، صدای دخترانمان را بشنویم و پناهشان باشیم.

 

دیدگاه شما

نام :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی را وارد نمایید :
Captcha